Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2012, 18:58:24
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit în căutarea unui duhovnic...

fiind o fire mai pragmatică încep încă de-acum să mă îndoiesc de alegerea duhovnicului meu...nu-i el de vină, ci eu ...de vreme ce ne vedem destul de rar...
dânsul pare un părinte foarte irenic...parcă ți-ar insufla o căldură lăuntrică... însă când vine vorba de canoane, parcă aș fi propriul meu duhovnic...nu mi-ar surâde câtuși de puțin perspectiva de a abuza de un astfel de suflet ce-i drept cam conciliant...!
voi ce-ați face...! un răsp cât mai repede mi-ar fi de un real folos...!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2012, 19:20:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
fiind o fire mai pragmatică încep încă de-acum să mă îndoiesc de alegerea duhovnicului meu...nu-i el de vină, ci eu ...de vreme ce ne vedem destul de rar...
dânsul pare un părinte foarte irenic...parcă ți-ar insufla o căldură lăuntrică... însă când vine vorba de canoane, parcă aș fi propriul meu duhovnic...nu mi-ar surâde câtuși de puțin perspectiva de a abuza de un astfel de suflet ce-i drept cam conciliant...!
voi ce-ați face...! un răsp cât mai repede mi-ar fi de un real folos...!
Sa stai acolo si sa-l aculti, ca stie dansul mai bine ca tine ce-i de folos pentru tine!
Fii sigur ca are experienta, a ascultat destui in scaunul de spovedanie, doar nu esti primul..
Stai cuminte acolo si asculta-l!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2012, 19:40:17
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

@Adriana Cluj din contra eu îl respec pe cât posibil pe dânsul...! până acum n-am simțit niciodată dorința de a-i reproșa ceva, ori de a-mi manifesta vreo lamentare de-a mea față de dânsul...însă din punct de vedre ecleziastic...mă tânguiesc pe mine însumi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2012, 20:01:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
@Adriana Cluj din contra eu îl respec pe cât posibil pe dânsul...! până acum n-am simțit niciodată dorința de a-i reproșa ceva, ori de a-mi manifesta vreo lamentare de-a mea față de dânsul...însă din punct de vedre ecleziastic...mă tânguiesc pe mine însumi
Stai acolo si asculta-l!
Doar nu crezi ca stii mai multe ca dansul si din acel punct de vedere!

Da' de ce te tanguiesti?
Vrei sa fii mai silitor decat iti cere parintele? Ti se pare ca iti cere prea putin?
Las ca stie el cum sa te cladeasca! Incetuț cu treaba buna si temeinic!

Nu te mai cânta! (stii ce inseamna asta?)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2012, 20:25:43
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

așa este ai mare dreptate...iertați-mă..! sunt cu adv un trufaș pieritor...!


vă mulțumesc pentru povață...trebuie să fiu mai ascultător...!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2012, 21:05:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
așa este ai mare dreptate...iertați-mă..! sunt cu adv un trufaș pieritor...!


vă mulțumesc pentru povață...trebuie să fiu mai ascultător...!
Lasa ca nu esti trufas! vrei doar sa fii silitor si sa te imbunatatesti, ceea ce e bine.
Doar ca in toate trebuie masura. Si nu suntem noi in stare sa o stabilim mai bine decat parintele.

Ia zi, daca racesti si iti recomanda medicul doctorii, le iei pe toate deodata, crezand ca ti-a trece imediat? sau le iei dupa programul stabili de medic?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2012, 21:18:45
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Vrei sa fii mai silitor decat iti cere parintele?
eronat....!
tare aș mai vrea..! dar...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2012, 22:03:38
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
eronat....!
tare aș mai vrea..! dar...
Adriana are dreptate. Trebuie sa faci ce ti se spune. Si daca tu simti ca vrei sa faci mai mult, spune.i asta parintelui. Ideea de a cauta alt duhovnic nu este de la Domnul. Poti cadea repede in ispite si o sa ajungi sa te plimbi de colo-colo.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2012, 22:05:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
eronat....!
tare aș mai vrea..! dar...
Ei lasa, du-te tu frumusel acolo si incearca sa asculti.
Mai copile dragut, eu nu pricep ce vrei sa spui cu astea:""însă din punct de vedre ecleziastic...mă tânguiesc pe mine însumi"", dar mai mult decat ti-am spus, nu stiu ce sa-ti spun. Ascultare!
Cand nu poti sa faci asta, ii spui parintelui, si iti ""masoara"" dansul puterile.
Cand pici, ca toti picam stai tu linistit, te trage parintele de urechi, in sus, si te ridici iar!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2012, 22:25:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
fiind o fire mai pragmatică încep încă de-acum să mă îndoiesc de alegerea duhovnicului meu...nu-i el de vină, ci eu ...de vreme ce ne vedem destul de rar...
dânsul pare un părinte foarte irenic...parcă ți-ar insufla o căldură lăuntrică... însă când vine vorba de canoane, parcă aș fi propriul meu duhovnic...nu mi-ar surâde câtuși de puțin perspectiva de a abuza de un astfel de suflet ce-i drept cam conciliant...!
voi ce-ați face...! un răsp cât mai repede mi-ar fi de un real folos...!
Exista multi duhovnici care nu impun un anumit numar de rugaciuni si metanii, dar nici nu le interzic... Ne lasa sa ne incercam puterile duhovnicesti si chiar ravna. Ne lasa sa ne rugam atat cat simtim, ca sa nu facem nimic din obligatie, ci totul cu dragoste.

Unor astfel de duhovnici le cerem binecuvantare sa facem anumite nevointe, sa citim din Ceaslov, din Psaltire, acatiste, sa postim mai mult etc.

In general nu e bine sa lasam cale celui rau sa se interpuna intre noi si duhovnic. Ne rugam pentru el. Ne rugam ca prin duhovnic sa ne vorbeasca insusi Dumnezeu si sa ne ajute sa luptam cu pacatele noastre mari si mici. Sa ai totdeauna notate pacatele si chiar intrebari, ca sa vada din partea ta o dorinta sincera de a inainta duhovniceste.

Daca exista cu adevarat motive intemeiate, ceri binecuvantare sa mergi la alt duhovnic. Asta dupa ce te-ai interesat cat de cat si te-ai asigurat ca e o decizie corecta. Cerceteaza, totusi, daca nu e vorba de o simpla ispita. E bine ca duhovnicul sa stie exact ce te framanta. El nu se supara daca-i spui deschis ce simti si ce doresti si chiar ce gandesti despre el. Uneori putem avea ganduri inspirate de diavol si noi credem ca sunt ale noastre. ( A se citi Razboiul gandurilor de Nicodim Aghioritul.) E o ispita sa crezi ca abuzezi de duhovnic daca-i spui exact ce te framanta. Incearca si spune-i si-l vei lovi intre coarne pe necuratul care-ti inspira astfel de ganduri.

Daca simti nevoia unui duhovnic mai exigent, roaga-te si-l vei gasi. Imi aduc aminte ca am citit o carte despre Sfantul Ioan de Valaam. La el venea uneori o femeie cu viata sfanta si-i cerea sfaturi. Cele mai importante probleme duhovnicesti, randuiala de rugaciune si ispitele le discuta cu Sfantul Ioan. In rest, pentru pacate obisnuite se spovedea in satul ei.
Sper ca ti-am dat o sugestie. Pentru sfaturi mai importante, nu e rau sa mergi si la parinti mai incercati duhovniceste. Ca si la medici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cautarea unui Parinte Duhovnic Lucian_craciunescu Pocainta 7 20.11.2010 20:01:03
cautarea adevarului camiann Generalitati 39 06.02.2009 19:15:52
Sunt in cautarea Acatistului Sf. SAMUEL Corinanyc Rugaciuni 0 01.04.2008 00:03:16
in cautarea unui loc de munca enia Intamplari adevarate 3 28.12.2006 15:46:36
cautarea danyA Secte si culte 4 15.12.2006 21:01:07