Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 06.02.2016, 22:30:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Omul intelept este prin excelenta omul smereniei caci el invata de la toti si de la toate: invata de la cei buni virtutea dar invata si de la cei rai despre consecinta rautatii pentru a se feri de rautate. Omul intelept, nu se da inlaturi de la a primi lectii de intelepciune nici de la un copil, nici de la cel socotit drept imoral dar in care a stralucit o scanteie de adevar, nu se de in laturi nici de la cel la care s-ar fi asteptat mai putin pe lumea aceasta.
Ești prost atunci când crezi că nu mai ai nimic de învățat; ești înțelept atunci când ești dispus să înveți de la oricine.

P.S. Nu mi-e clar cui aparține citatul; făcând referire la Einstein, nu poate fi al Sf. Ioan de Kronstadt.
P.P.S. Am înțeles ulterior că doar fragmentul dintre ghilimele îi aparține sfântului. Dar restul?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 06.02.2016 at 22:32:59.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 06.02.2016, 22:33:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu asta este intentia, nici nu ar fi posibil.
Doar te pune pe drumul corect, ca sa poti afla personal.
Cu totul de acord.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 06.02.2016, 22:45:37
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
A fi prost înseamnă și să nu mai ai întrebări...
Cand eram adolescent visam sa scriu o carte. Una foarte originala, desigur. Urma sa se numeasca "Arta intrebarii"...:)
Sesizasem, imi amintesc, ca nu orice intrebare e buna... Ma straduiam sa pun intrebari cat mai bune, cat mai deschizatoare de drumuri. Si incepusem deja sa fac o serie de notite in vederea viitoarei carti...:) Dar nu le mai am - pesemne o fi invelit mama, la timpul potrivit, niscaiva borcane de gem ori zacusca cu ele.
Cartea aceea nu am scris-o niciodata. Am descoperit intre timp ceva care m-a demobilizat complet. Anume, ca lumea/existenta este, deja, in ea insasi, o imensa interogatie!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.02.2016, 22:53:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Discutia despre prostie ar putea sa aiba unele beneficii. Cel putin la fel de mari ca dezbaterea nesfarsita pe tema intelepciunii si a altor virtuti.
Nu poti scapa de prostie ,focalizandu-te pe prostie, ci pe opusul ei.Un om smerit ,nu vede prostia,nu stie de existenta prostiei,el ii vede pe toti oamenii perfecti.El vede floarea ,nu balegarul.

Problema noastra e ca ne plictiseste sa discutam despre intelepciune,smerenie,sfintenie pentru ca nu le-am simtit gustul adevarat ,nu am vazut finalitatea acestor cai ci ,doar oboseala lor,asa ca plictisiti ne intoarcem spre cele ...opuse,nu din vre-un interes spiritual ci ca sa facem o pauza ...de la cele care conteaza.

Citat:
În prealabil postat de CristianR
Nu ne spune totul, însă; și nimic n-ar putea să spună totul despre Dumnezeu.
...si chiar daca ceva ar putea sa spuna totul ...avem mintea de a intelege totul despre Dumnezeu? Ar putea o minte finita sa inteleaga infinitul ?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #125  
Vechi 06.02.2016, 22:57:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Am descoperit intre timp ceva care m-a demobilizat complet. Anume, ca lumea/existenta este, deja, in ea insasi, o imensa interogatie!
Apropo de asta îmi vine în minte o întrebare pe care Părintele Galeriu le-a pus-o unor oameni de știință francezi: Observați, zicea părintele, că lumea, creația – toate sunt de genul feminin; dar unde este Soțul?

Dacă lumea este interogație, răspunsul ei este Dumnezeu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 06.02.2016, 23:00:17
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Nu poti scapa de prostie ,focalizandu-te pe prostie, ci pe opusul ei.Un om smerit ,nu vede prostia,nu stie de existenta prostiei,el ii vede pe toti oamenii perfecti.El vede floarea ,nu balegarul.

Problema noastra e ca ne plictiseste sa discutam despre intelepciune,smerenie,sfintenie pentru ca nu le-am simtit gustul adevarat ,nu am vazut finalitatea acestor cai ci ,doar oboseala lor,asa ca plictisiti ne intoarcem spre cele ...opuse,nu din vre-un interes spiritual ci ca sa facem o pauza ...de la cele care conteaza.



...si chiar daca ceva ar putea sa spuna totul ...avem mintea de a intelege totul despre Dumnezeu? Ar putea o minte finita sa inteleaga infinitul ?
Asa cred ca e, sau, ma rog, asa ar trebui sa fie.
Dar, vezi tu, pana ajungem sa si traim ceea ce zici (deontologia asta) avem de purtat razboaie mult mai meschine. Nu vad la ce ajuta sa discutam mereu despre smerenie, de pilda... S-a tot propus si...? ce a iesit? Mai ales ca nu prea suntem dispusi sa o dobandim cu adevarat, din pricina...prostiei.

Si cred ca, fie si nu mereu explicit, lupta celui ce urca e mereu cu prostia. A lui mai intai, desigur.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 06.02.2016, 23:10:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
P.P.S. Am înțeles ulterior că doar fragmentul dintre ghilimele îi aparține sfântului. Dar restul?
Parintele Nicolae Steinhardt despre pacatul prostiei si al fricii :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 06.02.2016, 23:15:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Asa cred ca e, sau, ma rog, asa ar trebui sa fie.
Dar, vezi tu, pana ajungem sa si traim ceea ce zici (deontologia asta) avem de purtat razboaie mult mai meschine. Nu vad la ce ajuta sa discutam mereu despre smerenie, de pilda... S-a tot propus si...? ce a iesit? Mai ales ca nu prea suntem dispusi sa o dobandim cu adevarat, din pricina...prostiei.
Să confundăm smerenia cu naivitatea sau cu prostia. A fi smerit înseamnă a fi foarte demn , onoarea sfântă a smereniei nu se dobândește prin supunerea la tăvălugul mediatic, prin a asculta tot ce ni se spune și tot ce ni se poruncește de către mai marii lumii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 06.02.2016, 23:18:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cand eram adolescent visam sa scriu o carte. zacusca cu ele.
Cartea aceea nu am scris-o niciodata.!
Am avut si eu astfel de experiențe , frumoase zic eu . . . :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.02.2016, 01:27:43
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Nu poti scapa de prostie ,focalizandu-te pe prostie, ci pe opusul ei.Un om smerit ,nu vede prostia,nu stie de existenta prostiei,el ii vede pe toti oamenii perfecti.El vede floarea ,nu balegarul.

Problema noastra e ca ne plictiseste sa discutam despre intelepciune,smerenie,sfintenie pentru ca nu le-am simtit gustul adevarat ,nu am vazut finalitatea acestor cai ci ,doar oboseala lor,asa ca plictisiti ne intoarcem spre cele ...opuse,nu din vre-un interes spiritual ci ca sa facem o pauza ...de la cele care conteaza.


Uite, eu cred ca problema prostiei nu e problema prostului, ci a inteligentului care cauta la radacina ei pentru ca a inteles ( intelligere) din pataniile lui si ale lumii asteia, care numai de prosti nu duce lipsa, cat de catastrofale ii sunt derapajele. E totusi nevoie de o minte inteligenta ca sa-ti dai seama ca esti prost. De aceea unul incremenit in prostia lui nu-si da niciodata seama. Se simte bine asa.
E o zisa celebra: "putini sunt cei care inteleg cat de multe trebuie sa stii/intelegi ca sa-ti dai seama cat de putin stii/intelegi".

Si mai cred ca si cei despre care se crede ca ar fi ceva de capul lor, deci nu se poate spune ca prostia le e trasatura definitorie ca in cazul prostilor notorii, si aceia deci, au episoade cand isi dau cu palma in cap “ce prost/ tampit am fost/sunt!” Astia, in schimb, nu se simt bine asa, si fac ceva sa schimbe situatia… la o adica sa vorbeasca pe un forum despre prostie si cum de i-au cazut in capcane.

Un prim pas in a exorciza relele si belelele de care suferim, e sa le numim, sa le diagnosticam ( gnoseo – a cunoaste, a intelege).
Desigur, nu pentru a te focaliza obsesiv pe maladia in sine, ci pentru debriefing. Sa inveti adica cum sa nu calci de doua ori pe aceeasi grebla. :)

Mai e o categorie (cel putin) de prosti. Cei undercover. Fac cum fac de par celorlalti tot in varianta imbunatatita, si mai si primesc laude, incat ajung pe nesimtite sa creada ca poleiala ce se sufla peste ei chiar face parte din faptura lor. Exista, cu toate astea, un milion de feluri prin care ne putem da de gol. Desigur, nu le putem evita ( sau fenta) chiar pe toate :))


Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...si chiar daca ceva ar putea sa spuna totul ...avem mintea de a intelege totul despre Dumnezeu? Ar putea o minte finita sa inteleaga infinitul ?
Good point! Nu putem baga in buzunar decat ceva de forma si marimea buzunarului. Mutatis mutandis, infinitatea lui Dumnezeu este in intregime o chestiune de inadecvare a ,,buzunarului”.
Reply With Quote
Răspunde