Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2007, 19:57:49
maryanast maryanast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2007
Mesaje: 3
Implicit

“Buna ma numesc Adina, am 3 ani si aceasta este povestea mea: sunt nascuta in Teleorman intr-o frumoasa zi de vara inconjurata de o multime de oameni bucurosi si galagiosi care sau dovedit a fi parintii si rudele mele. Imi place sa dansez, sa cant, sa desenez si cel mai mult sa ma joc cu miki (puiutul de coker primit de ziua mea). La varsta mea viata este foarte frumoasa, joaca, zbenguieli, chicote si foarte rar o mica mustrare, ca doar sunt copil. Pana la doi anisori am copilarit impreuna cu verisoarele mele la tara. Dupa care, pentru a-mi oferi tot ce e mai bun, parintii au fost nevoiti sa plece in Spania si spre bucuria mea m-au luat si pe mine (ceea ce ar trebui sa faca toti parintii care pleaca in strainatate fara copiii lor). Pentru mine nu a fost o mare schimbare pentru ca si aici cresc copii si se aduna foarte des in locuri speciale : cum ar fi parcuri, gradinite...locuri pe care le frecventez si eu. Mai curios a fost ca toti de aici, chiar si copiii vorbeau cumva ciudat (era vorba de limba spaniola). In scurt timp am invatat primul meu cuvant spaniol, pe care il strig in gura mare de cateva zeci de ori pe zi : “Holaaaa !”. Pe parcurs am inceput sa invat mai multe, atat in spaniola, cat si in romana. Am inceput chiar sa ma duc si la gradinita (la “cole“ cum spune mami). Toate bune si frumoase pana de curand, cand am fost la nenea doctoru (de fap la mai multi) unde dupa multe zile de investigatii le-au spus parintilor mei rezultatul sindromul sepsis care ar insemna deteriorare progresiva a doua organe sau sisteme.
MAMA : Am incercat prin cuvintele de mai sus sa vi-o imaginati pe scumpa noastra asa cum este ea. Aceasta boala (spre bucuria noastra) poate fi invinsa cu un tratament la o clinica specializata in Anglia si as adauga eu : si cu credinta. Problema noastra sunt banii. Din tot ce am pus deoparte de cand muncim aici si ce mai avem de la rude sau strans 7000 de euro, dar tratamentul este de 16.000 euro pe care speram sa ii putem strage de la cei cu suflet bun si credinta. Ne puteti ajuta chiar si cu o incurajare pe e-mail : saveadina@flash.ro . Dorim de asemenea sa facem un mic site (dar nu stim cum) in care sa detaliem si boala si speram noi sa ii punem pozele atunci cand se va insanatosi, iar la final cand fetita noastra se va insanatosi sa putem ajuta si noi pe altii. Mutumim frumos tuturor care ne-au ajutat si care ne vor ajuta. »
Date cont :
Account number: 2100 1953 01 2000013468
Currency: euros
IBAN in electronic format: ES2821001953012000013468
IBAN in paper format: IBAN ES28 2100 1953 0120 0001 3468
BIC (Internacional Code for Banking Identification in the SWIFT system): CAIXESBB
NEAGU IRINEL FLORINEL
N.I.F. (identification number): T 11926783
Banca : la Caixa , Spania , Madrid
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.11.2007, 00:46:21
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

UITE CA DETALIEZ EU BOALA:
"-Bacteriemia: Prezenta de bacterii /fungi viabile în sânge, evidentiate prin hemoculturi pozitive.
-Septicemia: Boala sistemica determinata de raspandirea
microbilor sau a toxinelor lor prin torentul
sanguin.
-Sindromul raspunsului inflamator sistemic (SRIS)- Cel putin 2 din urm&aring;toarele 4 conditii: (1) temperatura oral&aring; > 38oC sau < 36oC;(2) frecventa respiratorie > 20 respiratii/min. sau PaCO2 < 32 mm Hg; (3) frecven&AElig;a cardiac&aring;> 90 batai/min; (4) numaratoarea leucocitelor > 12000/mm3 sau < 4 000/mm3sau > 10% grupuri
-Sepsis*= SRIS care are o etiologie microbian&aring; dovedit&aring;
sau suspectata.
-Sepsis sever*= Sepsis cu unul sau mai multe semne de
(similar cu disfunctie de organ, hipoperfuzie sau
„sindrom septic“) hipotensiune, cum ar fi acidoza metabolic&aring;,
alterarea acuta a starii mentale, oliguria sau sindromul de detres&aring; respiratorie a adultului.
-Hipotensiunea* Presiunea sistolica a sângelui < 90 mm Hg –sau cu 40 mm Hg mai putin decât presiunea sanguinA de baza a pacientului – în absenta altei cauze de hipotensiune
-Socul septic: Sepsis cu hipotensiune, care este neresponsiva
la resuscitarea lichidian&aring;, plus disfunctie de organ sau anomalii de perfuzie, cum este prezentat mai sus pentru sepsisul
sever
-Socul septic: Soc septic care dureaz&aring; > 1 ora si nu raspunde
refractar la administrarea de lichide si vasopresoare
-Sindromul disfunctiei multiple- Disfunctie a mai mult de un organ, necesitând interventie pentru mentinerea homeostaziei
de organe."
DECI, ADINA ARE SEPSIS? DIN ACELA CARE SE TRATEAZA CU ANTIBIOTICE, IN SPITAL,IN ATI?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.11.2007, 17:16:51
maryanast maryanast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2007
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc Lidia. Uite mai exact:
Sindromul de insuficienta multipla de organe este definit ca o deteriorare progresiva
a doua sau mai multe organe sau sisteme a caror homeostazie nu se poate mentine
in echilibru fara interventie terapeutica, incadrandu-se in notiunea generala de soc definit la nivel celular.
Sindromul de insuficienta organica multipla (MSOF - multiple system organ failure) a
aparut in contextul perfectionarii suportului tehnologic si a terapiei starilor de soc si a celor septice, care a permis supravietuirea bolnavilor intr-o prima etapa a reactiei neuro-endocrinometabolice si imunologice destinate readucerii organismului agresionat la homeostazie; in acest context MSOF reprezinta una din cele mai controversate probleme ale terapiei intensive.
MSOF alaturi de alte stari fiziopatologice complexe, cum ar fi sindromul inflamator
sistemic (SIRS - sistemic inflammatory response syndrome) sau al sindromului de disfunctie organica multipla (MODS - multiple organ dysfunction syndrome) reprezinta faza finala a unei largi varietati de agresiuni asupra organismului, incluzand traumatismele, sepsisul sau intoxicatiile.
MSOF nu reprezinta o boala sau chiar un sindrom, dar s-a acceptat sub forma acestui concept in incercarea de a gasi o cale de a defini aceste procese patologice, de a le intelege in intimitatea mecanismelor biologice si nu in ultimul rand in incercarea de a stapani evolutia nefasta a acestor fenomene.
Mai exact are probleme cu sistemul nervos (confuzie,dezorientare,convulsii datorita testelor scor Glasgow <6 fara sedare) si insuficienta hematologica (semne de coagulare intravasculara diseminata avand Leucocite <1000 celule/ql,trombocite <25.000 / ql si Hematocrit < 20 %).
In sistemul nervos suferinta cerebrala este de obicei importanta, are corespondent clinic si poate fi obiectivata prin examenul LCR, EEG, CT, RMN. Tulburarile de senzoriu,convulsii, obnubilarea sau agitatia pot apare precoce putand evolua catre coma cu grade diferite de profunzime. Leziunile descrise sunt reprezentate de leziuni perivasculare de inflamatie nespecifica diseminate si leziuni prin peroxidare fosfolipidica determinand suferinta celulelor gliale si a neuronilor; iar in sistemul sangvin sangele vehiculeaza mediatorii inflamatiei, toxinele, chiar germenii, fragmente
activate de acizi grasi polinesaturati, fractiunile complementului diseminand
procesul septic si creand focare inflamatorii in organe situate la distanta de focarul initial. Se declanseaza fenomene trombotice in teritoriile afectate direct dar si in focare inflamatorii aflate in alte organe ducand la aparitia coagularii intravasculare disseminate cu depletie de factori, cu fibrinoliza secundara (urmata de hemoragie) si hipoxia teritoriilor irigate de vasele trombozate.
Terapia trebuie sa fie complexa si energica si trebuie sa vizeze sursa de activatori,
blocarea mediatorilor si fiecare organ sau sistem lezat in parte.Prognosticul depinde de natura si gravitatea leziunilor primare precum si de amploarea leziunilor secundare.Prognosticul este cu atat mai grav cu cat sunt mai mult organe insuficiente;el depinde de nivelul initial de insuficienta, de varsta, de bolile cronice asigurate; mortalitatea creste cu numarul de insuficiente si durata lor.
Progresiv se vor instala leziuni hipoxice care:
- la nivel celular pot avansa pana la moartea celulelor,
- la nivel organic pana la o disfunctie a microvascularizatiei la nivel celular si
insuficienta functionala,
- la nivelul organismului la o reactie circulatorie disproportionata cu supraincarcare
sistemica prin mediatori,
- disfunctie imunologica ,
- consum mare de energie si proteine structurale
- si in final la o insuficienta secventionala a organelor vitale.
Mortalitatea creste cu numarul de insuficiente si durata lor.Raportat la o singura insuficienta, insuficientele neurologice dau cel mai mic
numar de reveniri; pacientii cu doua insuficiente au o rata de supravietuire de 54%; cei cu trei sau mai multe insuficiente dau o mortalitate de circa 92%.
Important este ca avand doua insuficiente sunt sanse, in urma tratamentului putandu-se elimina complet aceste insuficiente. Aceasta sansa creste si datorita celor care ne-au fost aproape, atat rude cat si straini. Am fost uimiti ieri cand un doctor ne-a mai dat 2000 de euro, dandu-ne speranta ca foarte curand vom reusi sa ne insanatosim fetita. Multumim inca o data tuturor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.11.2007, 17:43:19
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Trag concluzia ca sunteti romani plecati in Spania, ca fetita in varsta de 3 ani a facut o infectie severa, care i-a afectat intreg organismul. Explica-mi de ce trebuie sa mergeti in Anglia, caci i-ati risca viata fiicei, cu transportul!
Daca nu aveti asigurare medicala, spuneti asa. Fetita nu trebuie mutata. Poate primi ingrijiri medicale, medicamente in orice spital dotat cu sectie ATI!
Am postat acelea pentru ca eu cred ca ne luati drept prosti care nu am auzit de sindom septic!Dar vad ca nu v-ati simtit!
Ati mintit cand ati spus ca fetita necesita tratament in Anglia, asta cred.
Asemenea cazuri sunt ingrijite bine si in Romania, de exemplu. Cu costuri mult mai mici.Dar nu ar fi aduse niciodata de acolo pt tratament, pt ca transportul e riscant.
Poate ca aveti probleme, dar de ce nu spuneti adevarul?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2007, 20:34:09
maryanast maryanast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2007
Mesaje: 3
Implicit

Parerea mea e ca sunteti aici ca sa-i judecati pe ceilalti si sa faceti lectura, nu sa-i ajutati! Daca ar fi fost altfel anunturile pe care ar trebui sa le deschideti si macar sa lasti o vorba buna, nu ar avea "0" raspunsuri!!!mie imi pare rau ca am pus anuntul aici! imi pare rau ca mi-a trecut prin cap ca ma poate ajuta cineva doar daca citeste.M-am inselat, pentru ca nu traim intr-o societate care sa-l ia ca atare, ci in una in care membrii te judeca aspru, te injosesc si in nici un caz nu te ajuta! Nu stiu cum voi fi peste cativa ani, dar daca voi ajunge vreodata sa am bani multi sper sa nu ma schimb, in caz contrar prefer sa nu ii am! Daca doua sau trei persoane te indruma la un dentist bun, aratandu-ti dovezi cat de bine se trateaza,sau la un cinematograf cu o sala excelenta... tu ce ai face, in ce directie ai luao? Daca tu te-ai tratat intr-un spital din tara si te-ai insanatosit, atunci esti un caz fericit. Ultima data cand am fost la urgenta in tara dupa 5 ore de asteptare si de investigatii la chirurgie, la ginecologie si iar la chirurgie, medicul care m-a preluat imi da verdictul: gripa + o reteta pe care era prescrisa aspirina, ca sa nu mai spun de injectia antivomitiva pe care mi-a facut-o, iar dupa 2 minute vomam sa lesin. Dar ce sa mai spun de mama care de la o operatie de fibrom, acum cativa ani, a ajuns ,de anul asta, sa poarte toata viata o canula in gat prin care sa respire, ce va trebui schimbata in fiecare an si curatata zilnic cu ser fiziologic si asta din neglijena doctorilor si a conditiilor din spitale. Asa ca te rog nu ma judeca tu cu ce nu trebuie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2007, 23:25:51
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nu era vorba despre doctori- din Romania sau strainatate, ci despre banii pe care ii cereti pentru motiv nejustificat.
Cine nu e doctor poate nu-si da seama de asta, si va da- pentru o problema care nu e reala.
Daca aveti intr-adevar nevoie de ajutor, de ce nu spuneti adevaratul motiv? Crezi ca prin intrebarea asta judec?
De ce nu mai zici nimic despre micuta in urmatoarele postari? In schimb acuzi medicii!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 16:36:21
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Oamenii strazii. Cum ii putem ajuta? N.Priceputu Umanitare 54 10.04.2012 18:05:24
Cum putem ajuta? Adriana-Simona Calugarul 15 05.01.2012 02:11:49
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 20:42:32