Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 31.03.2010, 23:45:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu ni se arata prin minuni,prin tot ce ne inconjoara,natura este a lui Dumnezeu.Dumnezeu este peste tot,si in aerul pe care il respiram.Dumnezeu s-a aratat acum aproximativ 2000 de ani,Dumnezeu ni se arata prin preoti,prin Biblie dar cel mai mult Dumnezeu se arata in sufletul nostru.Dumnezeu nu are nevoie sa ni se mai arate deoarece ni se arata si ni s-a aratat.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.04.2010, 00:48:23
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si daca doresc sa il tin in brate cum fac? daca doresc sa vorbesc cu Dansul cum fac, ca imaginatia nu ma mai ajuta atunci cand sunt in depresie. eu vreau sa vb direct cu Dzeu nu prin oameni sau preoti.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.04.2010, 01:09:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb taina

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu vreau sa vb direct cu Dzeu nu prin oameni sau preoti.
Draga mea, iti redau cateva din versurile lui Tudor Arghezi care mult s-a straduit sa obtina un astfel de dialog direct. Pana a inteles ca Domnul ii vorbea , dar el era cel care nu auzea...

"Voit-am eu cu arcul meu
Sa te dobor pe tine, Dumnezeu.
Talhar de ceruri mi-am facut solia
Sa-ti cuceresc ca vulturii taria.
Dar eu ravnind in taina la bunurile toate,
Am auzit din cer cuvant ca nu se poate."
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.04.2010, 02:10:49
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
si daca doresc sa il tin in brate cum fac? daca doresc sa vorbesc cu Dansul cum fac, ca imaginatia nu ma mai ajuta atunci cand sunt in depresie. eu vreau sa vb direct cu Dzeu nu prin oameni sau preoti.
Nu poti sa tii in brate Nemarginirea,Dumnezeu te va tine in brate atunci cand vei voi,
daca vrei sa-i vorbesti vorbeste-I ,"caci nu este trebuinta
de care tu sa ai nevoie,si El sa nu ti-o faptuiasca !"

Last edited by eodor nastasa; 01.04.2010 at 02:13:06.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.04.2010, 08:29:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
si daca doresc sa il tin in brate cum fac? daca doresc sa vorbesc cu Dansul cum fac, ca imaginatia nu ma mai ajuta atunci cand sunt in depresie. eu vreau sa vb direct cu Dzeu nu prin oameni sau preoti.
Atunci,roaga-te din toata inima si vei simti raspunsul si sprijinul Sau concret.
Ne-am invatat sa traim exclusiv prin intermediul ratiunii,incat am uitat sa mai vorbim cu sufletul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.04.2010, 11:46:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am cunoscut odată un monah în vîrstă de optzeci de ani pe care toți îl respectau ca pe un mare povățuitor duhovnicesc.

Cand i-am pus întrebarea:

- Ați văzut vreodată în viața dumneavoastră vreo probă, vreun obiect care să puteți afirma că vine din viața cealaltă?

Monahul mi-a răspuns:

"Nu, niciodată în zilele mele, slavă veșnică fie marii milostiviri a Domnului în veac."

Văzîndu-mă uimit de cuvintele lui, bătrînul cuvios a adăugat:

"M-am rugat cu stăruință lui Dumnezeu ca nimic de acest fel să nu mi se înfățișeze vreodată, așa încît să nu existe nici cel mai mic pericol să cad în înșelare, și să-l primesc pe satan ca și cînd ar fi înger de lumină. Pînă acum S-a îndurat Dumnezeu de mine și mi-a ascultat rugăciunea."

*

Mai este un exemplu care arată cît de smeriți și de prudenți erau bătrînii îmbunătățiți cei de demult.

Odată un diavol îmbrăcat ca un înger de lumină s-a înfățișat unui nevoitor monah și i-a zis:

- Eu sînt Arhanghelul Gavriil, și am fost trimis la tine.

La aceasta fratele a răspuns:

- Vezi dacă nu cumva ai fost trimis la altul. Căci eu nu sînt vrednic să văd chip de înger.

La aceste cuvinte diavolul s-a topit ca un fum, nemairămînînd nimic.

(Sfantul Nicolae Velimirovici, Proloagele de la Ohrida)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.04.2010, 12:01:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Moise I-a cerut lui Dumnezeu sa-L vada, tocmai pentru ca ii era drag, iar Dumnezeu i s-a aratat. Ghedeon a cerut de doua ori un semn de la Dumnezeu si Dumnezeu nu s-a suparat; i-a dat, caci stia ca avea nevoie. Iov si-a dorit sa-L vada pe Dumnezeu pentru a-si apara pricina inaintea Lui; Domnul i s-a aratat. Petru a cerut sa poata umbla pe ape iar Domnul nu s-a suparat.

Desigur, daca traim mereu cu frica sa nu fim inselati nu are rost sa mai cerem sa-L vedem; caci de ce ti-e frica nu scapi. Insa daca vii cu incredere la El, din dragoste, El nu te va respinge sau desconsidera si nu va ingadui sa fii amagit.

"Sau cine este omul acela între voi care, de va cere fiul său pâine, oare el îi va da piatră?" Matei 7:9
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.04.2010, 12:01:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Mereu mi-am pus aceasta intrebare, nu ptr ca nu cred si am nevoie de dovezi ci din pura curiozitate. Ce bine ar fi daca ar mai vorbi cu noi din cand in cand sa ne dea curaj cand ne credem invinsi, sa ne certe cand gresim, sa ne tina in brate cand ne simtim singuri si parasiti, sa putem sa avem un dialog si nu monolog atunci cand nu avem raspunsuri la intrebari.
Daca S-ar arata Dumnezeu, ar innebuni ateii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.04.2010, 12:03:12
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca S-ar arata Dumnezeu, ar innebuni ateii.
Asta fu tare
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.04.2010, 12:09:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Mereu mi-am pus aceasta intrebare, nu ptr ca nu cred si am nevoie de dovezi ci din pura curiozitate. Ce bine ar fi daca ar mai vorbi cu noi din cand in cand sa ne dea curaj cand ne credem invinsi, sa ne certe cand gresim, sa ne tina in brate cand ne simtim singuri si parasiti, sa putem sa avem un dialog si nu monolog atunci cand nu avem raspunsuri la intrebari.
Dumnezeu ni se arata daca lucram poruncile Lui.De fapt ,Duhul Sfant este in noi odata cu botezul,dar numai daca avem inima curata poate fi simtit....
Nu il vedem,dar il simtim si stim ca ne protejeaza...Daca vrei sa ai un dialog cu El,de tine depinde,de viata pe care o vei duce de acum incolo....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
diavolul cica cere permisiunea lui Dzeu annajanette Generalitati 24 18.05.2011 23:11:46
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57