Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 20.10.2015, 22:03:03
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cineva iL cunoaste pe Hristos atunci cand are dragoste fata de toata faptura, cand vede direct natura fundamentala a realitatii (Adevarul).

Acesta poate fi crestin, musulman, budist, hindus ...

Cine nu are dragoste - nu este nici crestin, nici musulman, nici budist, nici hindus...

Dumnezeu nu generalizeaza, asa cum face omul, ci priveste direct in fiecare suflet.

Hristos este Persoana Tot din persoana.

Omul devine om atunci cand poarta in el Aceasta Persoana.
https://www.youtube.com/watch?v=XdH62L87BsU
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #712  
Vechi 22.10.2015, 19:26:56
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
In opinia mea, scoala lui Bivolaru a comasat diferite practici intr-un mod fragmentat, nearticulat, fara liantul explicatiilor (atat de necesare) cu privire la natura "persoanei" si a fenomenelor in general, fara sa o ofere o instruire psihologica minimala (de exemplu - procesul mental de formare al conceptelor).

De asemenea, cred ca ii lipseste si un context existential coerent care sa explice natura si sensul transformarilor.

Deruta, confuzia sunt consecinte firesti in orice domeniu daca nu sunt clarificate principiile functionale de baza.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 22.10.2015 at 19:32:07.
Reply With Quote
  #713  
Vechi 22.10.2015, 19:58:54
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Cea mai delicata si complexa lucrare este "lepadarea de sine".

Fara "lepadare de sine" nu poate fi curatie a sufletului.

Ochiul sufletului se curateste numai atunci cand "sinele este lepadat".

Sinele poate fi lepadat complet doar atunci cand este inteleasa corect "natura eului".

Se leapada o falsitate, nu un adevar.

Cand este patrunsa natura eului, eul propriu poate fi usor schimbat cu eul lui Tu, atat in raport cu Dumnezeu cat si in raport cu semenii.

Atunci Dumnezeu ramane in eul nostru iar eul nostru in ceilalti.

Toate devin unite in Unul.
__________________

Reply With Quote
  #714  
Vechi 22.10.2015, 21:54:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cea mai delicata si complexa lucrare este "lepadarea de sine".

Fara "lepadare de sine" nu poate fi curatie a sufletului.

Ochiul sufletului se curateste numai atunci cand "sinele este lepadat".

Sinele poate fi lepadat complet doar atunci cand este inteleasa corect "natura eului".

Se leapada o falsitate, nu un adevar.

Cand este patrunsa natura eului, eul propriu poate fi usor schimbat cu eul lui Tu, atat in raport cu Dumnezeu cat si in raport cu semenii.

Atunci Dumnezeu ramane in eul nostru iar eul nostru in ceilalti.

Toate devin unite in Unul.
Ai vizionat tot videoclipul? Ai vazut ce spune despre spovedanie?Spovedania la duhovnic cu hotararea de a nu mai repeta pacatele si PRIMIREA CANONULUI ,este lepadare de sine,de sinele fals...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #715  
Vechi 22.10.2015, 22:48:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ai vizionat tot videoclipul? Ai vazut ce spune despre spovedanie?Spovedania la duhovnic cu hotararea de a nu mai repeta pacatele si PRIMIREA CANONULUI ,este lepadare de sine,de sinele fals...
Spovedania este parte a procesului, dar nu este lepadarea efectiva de sine.

Spovedania este ca si o dezbracare a sinelui, ca si o aruncare a greutatilor care-l impovareaza. Spovedania il usureaza, il subtiaza din ce in ce mai mult.

Ascultarea este ca o legare a sinelui intr-o stransoare puternica. Nu il lasa slobod sa se imprastie in pofte.

Insa, lepadarea efectiva a sinelui nu se produce decat prin arderea acestuia cu flacara cognitiei apofatice, cu aceasta trezvie speciala.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 22.10.2015 at 22:59:56.
Reply With Quote
  #716  
Vechi 23.10.2015, 11:01:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cineva iL cunoaste pe Hristos atunci cand are dragoste fata de toata faptura, cand vede direct natura fundamentala a realitatii (Adevarul).

Acesta poate fi crestin, musulman, budist, hindus ...
Fals
Cineva nu il poate cunoaste pe Hristos pana nu se intalneste cu Hristos.
Tu cum ai putea sa te intalnesti cu cineva de care n-ai auzit niciodata sau ceea ce ai auzit nu te-a determinat sa-ti doresti sa faci lucrul asta?

Citat:
Cine nu are dragoste - nu este nici crestin, nici musulman, nici budist, nici hindus...
Ca de obicei, esti dezinformat.

Doar crestinul are porunca dragostei.

Poti sa-mi spui unde este in Coran porunca dragostei?

Sau cand a vorbit Budha despre dragoste?
El a vorbit despre "compasiune" care este cu totul altceva, teoretic ar putea fi si rodul dragostei dar poate fi si cel al sentimentalismului omenesc.

Citat:
Dumnezeu nu generalizeaza, asa cum face omul, ci priveste direct in fiecare suflet.
Pana una alta tu esti ala care generalizeaza aruncandu-i pe toti in aceeasi oala.

Dumnezeu e mai selectiv. Uite ce zice:

7. A zis deci iarăși Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt ușa oilor.
8. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat.
9. Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.
10. Furul nu vine decât ca să fure și să junghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă.
11. Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile sale.

Si nu doar cei care au fost dupa Hristos, pretinsi oameni duhovnicesti, ci si cei dupa, care au venit cu invataturile lor, toti sunt furi si talhari.

Din punct de vedere spiritual, al spiritualitatii crestine, Budha al tau este un fur si talhar, asta ne invata Hristos Dumnezeu.
Nu le-a oferit oamenilor o cale spre mantuire, ci o minciuna, o iluzie, asezata pe falsa asceza si renuntare.

Citat:
Omul devine om atunci cand poarta in el Aceasta Persoana.
Pe care nu a cunoscut-O sau o desconsidera?
Pentru ca nu poti sa apreciezi pe Hristos si in acelasi timp sa fii altceva decat crestin.


Iar tu, esti cel mult un filosof amice, jongleur de vorbe goale, nici macar budhist autentic, ce sa mai vorbim de crestin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.10.2015 at 11:04:08.
Reply With Quote
  #717  
Vechi 23.10.2015, 16:40:28
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Poti sa-mi spui unde este in Coran porunca dragostei?

Sau cand a vorbit Budha despre dragoste?
El a vorbit despre "compasiune" care este cu totul altceva, teoretic ar putea fi si rodul dragostei dar poate fi si cel al sentimentalismului omenesc.

Buddha nu vorbeste despre dragoste?
"Niciodată ura nu pune capăt urii, ci dragostea."
"O singură faptă a dragostei adevărate care salvează viața este mai mare decât osteneala cuiva în jertfe religioase aduse zeilor."
Reply With Quote
  #718  
Vechi 23.10.2015, 18:47:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Fals
Cineva nu il poate cunoaste pe Hristos pana nu se intalneste cu Hristos.
Tu cum ai putea sa te intalnesti cu cineva de care n-ai auzit niciodata sau ceea ce ai auzit nu te-a determinat sa-ti doresti sa faci lucrul asta?

Citat:
Cine nu are dragoste - nu este nici crestin, nici musulman, nici budist, nici hindus...
Ca de obicei, esti dezinformat.

Doar crestinul are porunca dragostei.

Poti sa-mi spui unde este in Coran porunca dragostei?

Sau cand a vorbit Budha despre dragoste?
El a vorbit despre "compasiune" care este cu totul altceva, teoretic ar putea fi si rodul dragostei dar poate fi si cel al sentimentalismului omenesc.

Citat:
Dumnezeu nu generalizeaza, asa cum face omul, ci priveste direct in fiecare suflet.
Pana una alta tu esti ala care generalizeaza aruncandu-i pe toti in aceeasi oala.

Dumnezeu e mai selectiv. Uite ce zice:

7. A zis deci iarăși Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt ușa oilor.
8. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat.
9. Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.
10. Furul nu vine decât ca să fure și să junghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă.
11. Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile sale.

Si nu doar cei care au fost dupa Hristos, pretinsi oameni duhovnicesti, ci si cei dupa, care au venit cu invataturile lor, toti sunt furi si talhari.

Din punct de vedere spiritual, al spiritualitatii crestine, Budha al tau este un fur si talhar, asta ne invata Hristos Dumnezeu.
Nu le-a oferit oamenilor o cale spre mantuire, ci o minciuna, o iluzie, asezata pe falsa asceza si renuntare.

Citat:
Omul devine om atunci cand poarta in el Aceasta Persoana.
Pe care nu a cunoscut-O sau o desconsidera?
Pentru ca nu poti sa apreciezi pe Hristos si in acelasi timp sa fii altceva decat crestin.


Iar tu, esti cel mult un filosof amice, jongleur de vorbe goale, nici macar budhist autentic, ce sa mai vorbim de crestin. __________________

islam

http://www.goodnewsnetwork.org/6-qur...edom-religion/

http://www.onislam.net/english/ask-a...the-quran.html



-------
budism

Mila sau compasiunea in budism nu este pur sentamentalism ci o dragoste fierbinte care intelege starea existentiala plina de suferinta a fapturilor. Este o dragoste indurerata pentru fiecare faptura, nu doar pentru oameni.
Este dragostea Lui Dumnezeu (Adi Buddha) incorporata progresiv in inima budistului.

https://en.wikipedia.org/wiki/Karu%E1%B9%87%C4%81

Mila atotcuprinzatoare (karuna) este culminatia cultivarii simultane atat a dragostei cat si a intelepciunii care intelege limpede conditia actuala a fapturilor.

Mila budista nu este una circumstantiala, exprimata de la caz la caz, ci imbratiseaza fiecare faptura in parte, clipa de clipa. Pentru ca fiecare faptura este iubita, pentru ca fiecare faptura sufera.

Mila se naste prin cultivarea iubirii afectuoase (prema) si iubirii altruiste (mudita).

Aceasta mila care imbratiseaza toata suflarea este combustibilul tuturor actiunilor (mentale, verbale, corporale) care urmaresc fara incetare mantuirea tuturor fapturilor.

Mila este nucleul bodhicitei - aspiratia neincetata, profund rugatoare si lucratoare pentru toata faptura, fara deosebire.

---------


8. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat.

Daca intelegem dupa litera - inseamna ca inclusiv toti proorocii, toti sfintii, toti dreptii si toti invatatorii dinainte de Hristos au fost furi si talhari (impreuna cu Sakyamuni).

Pentru ca in propozitie Hristos spune 'toti" - nu face exceptii nici macar pentru cei care i-au prevestit venirea!

Evident ca aceasta interpretare este una contradictorie, eronata!

In opinia mea, interpretarea corecta este aceasta: toate gandurile si inclinatiile launtrice ale omului sunt furi si talhari pana cand Hristos isi incepe marea lucrare de invatare si transformare a inimii.

Stim ca Hristos vorbea adeseori talcuit.

Numai bine Alin.
__________________

Reply With Quote
  #719  
Vechi 23.10.2015, 19:09:58
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Eu nu inteleg o chestie.Daca esti ortodox ce treaba ai frate cu Islam,Budis,etc.
Adica am observat ca ai treaba mai cu toate in afara de crestinism.
Cum se explica ?
Reply With Quote
  #720  
Vechi 23.10.2015, 19:16:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Buddha nu vorbeste despre dragoste?
"Niciodată ura nu pune capăt urii, ci dragostea."
"O singură faptă a dragostei adevărate care salvează viața este mai mare decât osteneala cuiva în jertfe religioase aduse zeilor."
Astea fiind citate din...?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10