Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.10.2010, 00:19:37
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cum ar putea sfarsi ateii - cateva exemple celebre

"Spun martorii că filosoful Voltaire, înainte de a muri, "își mușca degetele și își vâra mâinile în oala de noapte, luând și mâncând tot ce se afla acolo", iar înainte de a-și da sufletul a scos un urlet "cumplit, înspăimântător, care parcă nu se mai termina". Thomas Paine, un alt sărman necredincios, a murit strigând "O, Doamne, ajută-mă! Dumnezeule, ajută-mă! Iisuse Hristoase, ajută-mă!", repetând aceleași cuvinte, din nou și din nou, într-o tonalitate care îi înfricoșa pe toți cei de față. Un alt ateu, nefericit filosof al vidului, David Hume se arăta pe patul morții vesel și frivol - când era înconjurat de prieteni, dar când a rămas doar cu infirmierii a zis: "Toată viața am căutat lumina și acum mă aflu într-un întuneric mai adânc ca niciodată". Iar "supraomul" Nietzsche a murit nebun și legat de patul de boală deoarece își mânca propriile fecale. Nu sunt singurii apostați care au sfârșit cumplit, dar aceștia au un lucru în comun: s-au folosit de darul cuvântului pentru a-L batjocori pe Dăruitor.

Cum niște oameni inteligenți s-au putut întoarce împotriva singurului fenomen care dă sens vieții?

Nu vreau să fac referire directă la cuvântul psalmistului ("cumplită este moartea păcătosului"), ci la modul în care acești faimoși corifei ai cuvântului nu au reușit să-și mai falsifice ultimul act al vieții așa cum au falsificat chipul lui Dumnezeu sădit în ei. La ce le-a mai folosit zecile de cărți scrise, mulțimile de admiratori și insultele proferate împotriva lui Hristos? Deseori m-am întrebat cum de a fost posibil ca niște oameni inteligenți să se întoarcă împotriva singurului fenomen care dă sens vieții: credința. Am aflat două răspunsuri.

Primul ar fi că și ateii, ca orice religie de pe pământ, își au dogmele lor. Și ateii au canoanele lor pe care, dacă vreunul de-al lor le încalcă, este judecat cu mai multă rigoare decât o poate face un consistoriu (un exemplu modern: reprezentanții corectitudinii politice, acești neoinchizitori cu adevărat dogmatici, împotriva Ortodoxiei). Știm că cel ce se denumește pe sine "ateu", "sceptic" sau "agnostic" dacă - zice el - nu crede într-un "dumnezeu sângeros și răzbunător" atunci crede în yoga, meditație transcedentală, ecologism, aberații mayașe, zamolxianism etc."
Sursa: http://www.ziarullumina.ro/articole;...icalosul!.html
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.10.2010, 09:07:45
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
"Spun martorii că filosoful Voltaire, înainte de a muri, "își mușca degetele și își vâra mâinile în oala de noapte, luând și mâncând tot ce se afla acolo", iar înainte de a-și da sufletul a scos un urlet "cumplit, înspăimântător, care parcă nu se mai termina". Thomas Paine, un alt sărman necredincios, a murit strigând "O, Doamne, ajută-mă! Dumnezeule, ajută-mă! Iisuse Hristoase, ajută-mă!", repetând aceleași cuvinte, din nou și din nou, într-o tonalitate care îi înfricoșa pe toți cei de față. Un alt ateu, nefericit filosof al vidului, David Hume se arăta pe patul morții vesel și frivol - când era înconjurat de prieteni, dar când a rămas doar cu infirmierii a zis: "Toată viața am căutat lumina și acum mă aflu într-un întuneric mai adânc ca niciodată". Iar "supraomul" Nietzsche a murit nebun și legat de patul de boală deoarece își mânca propriile fecale. Nu sunt singurii apostați care au sfârșit cumplit, dar aceștia au un lucru în comun: s-au folosit de darul cuvântului pentru a-L batjocori pe Dăruitor.

Cum niște oameni inteligenți s-au putut întoarce împotriva singurului fenomen care dă sens vieții?

Nu vreau să fac referire directă la cuvântul psalmistului ("cumplită este moartea păcătosului"), ci la modul în care acești faimoși corifei ai cuvântului nu au reușit să-și mai falsifice ultimul act al vieții așa cum au falsificat chipul lui Dumnezeu sădit în ei. La ce le-a mai folosit zecile de cărți scrise, mulțimile de admiratori și insultele proferate împotriva lui Hristos? Deseori m-am întrebat cum de a fost posibil ca niște oameni inteligenți să se întoarcă împotriva singurului fenomen care dă sens vieții: credința. Am aflat două răspunsuri.

Primul ar fi că și ateii, ca orice religie de pe pământ, își au dogmele lor. Și ateii au canoanele lor pe care, dacă vreunul de-al lor le încalcă, este judecat cu mai multă rigoare decât o poate face un consistoriu (un exemplu modern: reprezentanții corectitudinii politice, acești neoinchizitori cu adevărat dogmatici, împotriva Ortodoxiei). Știm că cel ce se denumește pe sine "ateu", "sceptic" sau "agnostic" dacă - zice el - nu crede într-un "dumnezeu sângeros și răzbunător" atunci crede în yoga, meditație transcedentală, ecologism, aberații mayașe, zamolxianism etc."
Sursa: http://www.ziarullumina.ro/articole;...icalosul!.html
Aici scrie altceva despre Voltaire. Iar ai mintit, O sa te pedepseasca Doamne-Doamne!

http://en.wikipedia.org/wiki/Voltaire#Death_and_burial

Iar ultimele cuvinte ale lui Voltaire cand era hartuit de preoti pe patul de moarte sa se lepede de Satana au fost: Nu-i momentul sa-mi fac dusmani noi.

De ce propagi aberatii mincinoase? Nu voi aveati o religie a adevarului? Cavalarii Adevarului sunt de fapt baroni Munchausen! Foarte frumos! Sunt si eu foarte curios care e motivatia care te-a condus la asemenea postare. Putina documentare te-ar fi scutit de rusinea unor astfel de minciuni. Pana si Vanghelie a auzit de goagal.

Nietzsche o fi murit nebun dar nu cum spui tu copiind probabil fara logica de prin alte parti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nietzsc...2.80.931900.29

Daca ai ajuns sa folosesti drept argument micniuni despre oameni pe moarte sau nebuni, trebuie sa fii foarte disperat sa-ti aperi zeul perfect. De ce o avea nevoie de atata aparare cand e perfectiunea intruchipata?

Cat despre aberatia "ateismul este o religie", vazand ca ai o afinitate pentru oala de noapte, eu nu comentez mai mult.
Nu stii ce inseamna ateismul dar combati de nu se poate. Macar sa te respecti pe tine documentandu-te inainte sa emiti asemenea aberatii. Tu esti multumit cu tine sa crezi orice?

Last edited by ai2; 09.10.2010 at 09:13:39.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.10.2010, 10:17:53
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul

Nietzsche o fi murit nebun ....

,,Nietzsche a murit !semnat:Dumnezeu,,
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.10.2010, 12:45:54
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Unde ai vazut tu semnatura ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.10.2010, 14:06:53
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
,,Nietzsche a murit !semnat:Dumnezeu,,
D-zeu a murit inaintea lui Nietzsche :)

Daca nu, ce zeu razbunator aveti! In loc sa salveze bebelusi parliti la maternitate el omoara filosofi? Naspa!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.10.2010, 14:44:12
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
D-zeu a murit inaintea lui Nietzsche :)

Daca nu, ce zeu razbunator aveti! In loc sa salveze bebelusi parliti la maternitate el omoara filosofi? Naspa!!!
Corectie - ce Dumnezeu avem. Fie ca va convine sau nu, este si Dumnezeul dumneavoastra, domnule ai2.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.10.2010, 17:18:37
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Corectie - ce Dumnezeu avem. Fie ca va convine sau nu, este si Dumnezeul dumneavoastra, domnule ai2.
D-zeul meu? Glumesti. Ar trebui sa aiba mult mai multa logica acel "D-zeu". Asta fiind prima cerinta pe o lista foarte lunga pe care zeul crestin o incalca litera cu litera si de aceea nu are cum sa fie zeul meu. Practic, nicio fiinta supranaturala nu indeplineste cerintele cu care o impodobesc credinciosii asa incat concluzia logica este ca niciuna nu exista. Acuma ca unii vor cu disperare sa creada orice nu e vina mea si nu sunt obligat sa suport un zeu pe care mi-l varati cu forta pe gat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.10.2010, 17:54:17
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
D-zeul meu? Glumesti. Ar trebui sa aiba mult mai multa logica acel "D-zeu". Asta fiind prima cerinta pe o lista foarte lunga pe care zeul crestin o incalca litera cu litera si de aceea nu are cum sa fie zeul meu. Practic, nicio fiinta supranaturala nu indeplineste cerintele cu care o impodobesc credinciosii asa incat concluzia logica este ca niciuna nu exista. Acuma ca unii vor cu disperare sa creada orice nu e vina mea si nu sunt obligat sa suport un zeu pe care mi-l varati cu forta pe gat.
daca ati sti ca nicaieri nu e Dumnezeu mai aproape defiinta umana decat in suferinta lui.. acolo unde vedem durere Dumnezeu mantuieste.. este paharul amar al mantuirii.. dar nu pentru ca El e razbunator.. El foloseste raul facut de noi, moartea aduza de pacatul nostru pre binele nostru.. asta pentru ca noi nu ne putem opri din rau.. El a gasit o metoda sa se foloseasca de acest rau pozitiv si sa ne mantuiasca prin aceasta suferinta dar de suferit sufera cu noi.. simti asta in inima ta cand te doare ceva ca El vrea sa te mangaie.. ca de ar fi cu putinta ar trece de la tine paharul acesta dar avem nevoie sa-l bem, caci prin suferinta ne mantuim.. cancerul despre care multi zic da de ce l-a ingaduit Dumnezeu a umplut Cerul de oameni, Raiul e plin de astfel de bolnavi, la fel si alte sferinte.. noi vedem si judecam lumeste crezandu-ne buni.. de fapt ,ne indreptatim pe noi insine ca sa persistam in chiar suferinta.. ca asa este de te induri sa suferi putin te mantuiesti.. dar unii prefera sa stea in inclestarea dintilor afara din iubirea Sa.. plange inima in ei se simte asta bietii de ei sunt sfasiati launtric de ura si de angoasa dar se scalda in aceasta durere ca porcul in propiul rahat nevoind ,neandurandu-se sa iasa.. cand va veti satura de roscovele si va veti umili si veti plange catre El nemaiscrasnind din dinti impotriva Iubirii spunand cu tot dinadinsul ca este ura si cautand tot felul de argumente extrase din context, cand veti face asta si ca si maria Egipteanca veti privi la cruce, la Dumnezeu Rastignit, la aceasta Iubire nebuna care a coborat Cerurile cu nespusa plecaciune, cand veti intelege ce se intampla cu dumneavoastra, ne veti intelege.. acum deocamdata nu puteti.. aveti nevoie de o cazatura zdravana, care va veni, spre binele dumneavoastra, va veni..si veti fi o apriga propovaduitoare a Lui.. altfel nu ati fi fost pe acest forum in aceasta cipa dar sufletul dumneavoastra striga dupa ajutor si tanjeste dupa mantuire inlauntrul dumneavoastra.. daca v-ati indura sa va priviti ca sunteti obosita si umilita totalmente de pacat si de despartirea de Dumnezeu.. aveti nevoie de El, de dragostea lui.. respectul de sine va e la pamant sunteti satula de ura si vreti sa respirati pacea sa.. de asta sunteti aici..noi va imbratisam..

Last edited by GheronIosifIsihastul; 09.10.2010 at 17:57:32.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.10.2010, 18:18:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
"Spun martorii că filosoful Voltaire, înainte de a muri, "își mușca degetele și își vâra mâinile în oala de noapte, luând și mâncând tot ce se afla acolo", iar înainte de a-și da sufletul a scos un urlet "cumplit, înspăimântător, care parcă nu se mai termina". Thomas Paine, un alt sărman necredincios, a murit strigând "O, Doamne, ajută-mă! Dumnezeule, ajută-mă! Iisuse Hristoase, ajută-mă!", repetând aceleași cuvinte, din nou și din nou, într-o tonalitate care îi înfricoșa pe toți cei de față. Un alt ateu, nefericit filosof al vidului, David Hume se arăta pe patul morții vesel și frivol - când era înconjurat de prieteni, dar când a rămas doar cu infirmierii a zis: "Toată viața am căutat lumina și acum mă aflu într-un întuneric mai adânc ca niciodată". Iar "supraomul" Nietzsche a murit nebun și legat de patul de boală deoarece își mânca propriile fecale. Nu sunt singurii apostați care au sfârșit cumplit, dar aceștia au un lucru în comun: s-au folosit de darul cuvântului pentru a-L batjocori pe Dăruitor.

Cum niște oameni inteligenți s-au putut întoarce împotriva singurului fenomen care dă sens vieții?

Nu vreau să fac referire directă la cuvântul psalmistului ("cumplită este moartea păcătosului"), ci la modul în care acești faimoși corifei ai cuvântului nu au reușit să-și mai falsifice ultimul act al vieții așa cum au falsificat chipul lui Dumnezeu sădit în ei. La ce le-a mai folosit zecile de cărți scrise, mulțimile de admiratori și insultele proferate împotriva lui Hristos? Deseori m-am întrebat cum de a fost posibil ca niște oameni inteligenți să se întoarcă împotriva singurului fenomen care dă sens vieții: credința. Am aflat două răspunsuri.

Primul ar fi că și ateii, ca orice religie de pe pământ, își au dogmele lor. Și ateii au canoanele lor pe care, dacă vreunul de-al lor le încalcă, este judecat cu mai multă rigoare decât o poate face un consistoriu (un exemplu modern: reprezentanții corectitudinii politice, acești neoinchizitori cu adevărat dogmatici, împotriva Ortodoxiei). Știm că cel ce se denumește pe sine "ateu", "sceptic" sau "agnostic" dacă - zice el - nu crede într-un "dumnezeu sângeros și răzbunător" atunci crede în yoga, meditație transcedentală, ecologism, aberații mayașe, zamolxianism etc."
Sursa: http://www.ziarullumina.ro/articole;...icalosul!.html
E regretabil că ziarul Lumina publică astfel de folclor fals, fără să se documenteze serios.

Pe de altă parte e adevărat că moartea ateului este cumplită iar ceea ce îl așteaptă dincolo o nenorocire și mai mare, fiindcă viermele neadormit al conștiinței îl va mustra pe veșnicie pentru hulele împotriva Bunului Stăpân.

Din fericire, numărul ateilor care renunță la ateism este în creștere, de pildă în SUA 0,3% din populație (ateii sunt foști atei întorși la credință (în principal la creștinism, dar și la alte forme de religie.

Iată și o listă cu foști atei, persoane de notorietate publică, întorși la credința în Dumnezeu:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._and_agnostics
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.10.2010, 19:30:38
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit pentru a2

ai2 vei vedea ca aici si in rai este toata lumea afara de tine.. ai ramas singura in apele astea ,multi se declara ei atei dar in inima lor sunt insetati de Hristos.. pentru El suntem creati si arde inima noastra dupa dragostea lui si nu are liniste fara El niciunde nicicum! iata aici o dohttp://www.youtube.com/watch?v=EOeruTrdF1Qvada superba, as spune chiar sublima apropo de discutia voastra!iata:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
“In Biserica afli ca existi!” – Petre Tutea Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 3 09.12.2010 17:05:41
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44