Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2015, 23:41:41
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De cand un soi de fan-fiction precum Hexa si Hrono au autoritate precum a Bibliei?!
Nu stiu de ce, dar cand vad citate din aceste documente de tot rasul, simt o ura greu de imaginat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2015, 00:52:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Un Zeu de care in primul rand ti-e frica nu e altceva decat an embodiment of the Dark Side.
Poate ai motive sa-ti fie in primul rand frica.

Vezi tu, chestia asta cu frica e de partea ta, nu de Cealalta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2015, 00:53:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Nu stiu de ce, dar cand vad citate din aceste documente de tot rasul, simt o ura greu de imaginat.
Daca e un mod de viata ...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.08.2016, 12:27:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cand am citit prima oara Biblia, imi puneam si eu astfel de intrebari. Pana la urma, avand in vedere situatia de atunci, nu vad ce era asa de creepy ca la inceputul omenirii se luau frate cu sora. Atunci nu exista legea, asadar modul de viata si perceptia oamenilor era alta.
In alta ordine de idei, se intimpla si in prezent destul de des ca unii baieti sa faca dragoste cu surorile lor, dar acum este privit ca ceva nasol pentru ca Decalogul si legea Domnului Iisus au schimbat din nou mentalitatea si perceptia oamenilor in societate.
Cu privire la frica, eu as zice asa: credinta din frica este credinta cainelui, asta loveste unii din incepatori. Dupa o perioada ajungi sa evoluezi si sa realizezi de fapt ca acest fel de credinta este unul fals, inchipuit de om doar in mintea lui, si uneori indusa gresit de preoti.
Dumnezeu nu ne vrea ca pe niste cainii, asta nu e credinta. Este un manifest al omului din curiozitate manat de frica.
Cand ajungi sa crezi ca vrei tu si ca iti place si te simti bine cu tine acolo la biserica si nu mai dai nici o para pe ce cred altii despre tine (when you don't give any **** anymore), atunci incepe sa fie treaba buna.

Last edited by veilur; 03.08.2016 at 12:31:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apostolu Petru a avut copii? partenie Sfintii Apostoli Petru si Pavel 12 21.02.2013 09:34:28
cine a fost nevasta lui Cain? catalin755 Generalitati 23 13.08.2012 23:19:46
Cine are rude, copii la departare sau la scoli si rea sa-i stie in siguranta spre_rasarit Generalitati 1 14.09.2011 08:22:38