Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2010, 01:53:32
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre necazuri,pt mantuire si pacate

Doamne ajuta frati crestini
chiar daca vati suparat ca am postat despre desfranarea intre sot si sotie
nu sunt suparat pe voi din conra unii mati amuzat cu supararile voastre ale majoritatea.
Necazurile intradevar pt mantuirea noastra dar si pt pacatele noastre sunt
cand mai faceam obraznicii altul imi facea si mie rau
sau cand mai faceam intentionat rau parca mi se intorcea ianpoi
dar cand eram cuminte si am avut necazuri ca si acum am realizat ca pt mantuirea mea sunt.
Fara de necazuri nu stiu daca neam putea mantui sa fim cu dumnezeu impreuna
desi recunosc ca mai cartesc din cand in cand mai plang si mai disper
dar stiu ca nu sunt singurul de pe pamant
preietena mea care e la manastire si e maicuta ma facut fericit si intru necazuri
prin ea am descoperit biserica si am aflat de sfinti si mucenite
desi sincer viata e grea cand mai citeam vietile sfintilor sau cineva are un necaz mai mare ca al meu parca nu mai este chiar asa d erau
oricum asta nu inseamna ca sunt multumit si gata
nadajduiesc sa ma mantuiesc
si s ama intanesc cu maicuta asta in imparatia cerurilor acolo nu mai gresim
si chiar cu voi cei care intrati pe forum
am trecut prin multe si uneori ziceam ca dumnezeu nu e bun sau e bun cu cine vrea
dar asa spui cand chiar nu mai poti
poate o sa vi se para aiurea dar asta sunt eu
si mai este maica domnului cand plang si nu ma ajuta nimeni merg la maicuta si pot s apalng chiar so certt cu blandete stiu ca ma asculta si ca are mila de mine
sincer asta imi doresc sa ma vad si cu sfintii si cu maica diomnului
si sa mantuiti si voi
sincer imi pare rau cand stiu ca suferiti si uneori nu mai puteti
in special de cei care au copii si sunt mai saraci
oricum in orice necaz este maica domnului si sfintii
mihail florin iasi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2010, 10:09:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
chiar daca vati suparat ca am postat despre desfranarea intre sot si sotie
nu sunt suparat pe voi din conra unii mati amuzat cu supararile voastre ale majoritatea.
Necazurile intradevar pt mantuirea noastra dar si pt pacatele noastre sunt
cand mai faceam obraznicii altul imi facea si mie rau
sau cand mai faceam intentionat rau parca mi se intorcea ianpoi
dar cand eram cuminte si am avut necazuri ca si acum am realizat ca pt mantuirea mea sunt.
Fara de necazuri nu stiu daca neam putea mantui sa fim cu dumnezeu impreuna
desi recunosc ca mai cartesc din cand in cand mai plang si mai disper
dar stiu ca nu sunt singurul de pe pamant
preietena mea care e la manastire si e maicuta ma facut fericit si intru necazuri
prin ea am descoperit biserica si am aflat de sfinti si mucenite
desi sincer viata e grea cand mai citeam vietile sfintilor sau cineva are un necaz mai mare ca al meu parca nu mai este chiar asa d erau
oricum asta nu inseamna ca sunt multumit si gata
nadajduiesc sa ma mantuiesc
si s ama intanesc cu maicuta asta in imparatia cerurilor acolo nu mai gresim
si chiar cu voi cei care intrati pe forum
am trecut prin multe si uneori ziceam ca dumnezeu nu e bun sau e bun cu cine vrea
dar asa spui cand chiar nu mai poti
poate o sa vi se para aiurea dar asta sunt eu
si mai este maica domnului cand plang si nu ma ajuta nimeni merg la maicuta si pot s apalng chiar so certt cu blandete stiu ca ma asculta si ca are mila de mine
sincer asta imi doresc sa ma vad si cu sfintii si cu maica diomnului
si sa mantuiti si voi
sincer imi pare rau cand stiu ca suferiti si uneori nu mai puteti
in special de cei care au copii si sunt mai saraci
oricum in orice necaz este maica domnului si sfintii
mihail florin iasi
frumos spus.
Mihail, asa sa ne ajute Dumnezeu pe toti.
Sa ne faca partasi imparatiei sale.
sa ma pomenesti in rugaciunile tale si pe mine, loredana cu familia, caci am mare nevoie de rugaciuni zilele astea.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2010, 15:03:47
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihail,am citit cu mare atentie cele spuse de tine si in anumite locuri,gandurile tale mi-au adus aminte de aceste randuri:

,,Într-adevăr cu toții avem zile când ne simțim apăsați, bulversați, plictisiți sau epuizați. Poate denumim aceste stări forme moderate de depresie, dar poate descurajare ar fi un termen mai potrivit pentru ele. A ne aștepta să trăim în această lume fără a cunoaște deziluzii ocazionale sau mâhniri, ar fi o iluzie. Practic fiecare personaj important al Bibliei a cunoscut momente de mâhnire, de apăsare sau de tristețe, inclusiv Mantuitorul.

O parcurgere a Psalmilor, a cărților Ieremia și Ecclesiastul ne va releva că o parte destul de mare a vieții, chiar și a celor evlavioși, este deprimantă până la lacrimi, plină de tristețe sau dezorientare. Cu toate acestea, Dumnezeu nu se simte obligat să se scuze pentru asta. Dimpotrivă, ne aduce la cunoștință că El se folosește de toate acestea pentru a ne conforma definitiv chipului Fiului Său, adică pentru a întipări profund în noi caracterul Lui (Iacov 1:2-4 și Rom 5:3-5).

Trăirea perfectă a unei fericiri netulburate și cunoașterea împlinirii totale fără să mai resimțim efectele păcatului, ne așteaptă doar în eternitate.

Goliciunea, mâhnirea și insatisfacția cunoscute în această viață reprezintă consecințele directe ale păcatului care lucrează în lume. În ciuda acestui fapt, Dumnezeu folosește aceste încercări pentru a ne împiedica să devenim prea comozi în situația noastră prezentă. Urmărind ca asemenea lui Avraam și noi să așteptăm "cetatea care are temelii tari, al cărei meșter și ziditor este Dumnezeu." (Evrei 11:10)."


Sper din toata inima sa iti dea Cel de Sus puterea de a lupta pina la capat pentru mantuirea pe care o cauti.Sunt convins ca rugaciunea ta sincera,din inima,simpla, va fi ascultata si nu vei fi niciodata singur in drumul tau prin viata.Daca simti ca perioadele petrecute la manastire,sau alaturi de duhovnic,te ajuta atunci sa nu eziti sa le prelungesti cat mai mult.Aceea maicuta s-ar putea sa fie modul prin care Cel de Sus te-a chemat sa crezi in EL.Poate ca exemplul vietii ei monahale a fost scanteia care te-a ajutat pe tine.Cel de Sus lucreza in moduri mai presus de intelegerea noastra si datorita acestui fapt eu iti doresc sa ramii tare in Credinta ta si fie ca rugaciunile tale sa fie auzite.Mai cred faptul ca(si imi asum cele ce urmeza) Mantuitorul,in Predica de pe Munte(,,Fericirile"),a vorbit mai ales celor ca tine.

Cel de Sus sa vegheze mereu asupra ta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2010, 16:00:37
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sf.IOAN GURA de AUR in ,,Problemele vietii''

In viata aceasta tuturor li se aplica legea rasplatirii.De aceea cei vituosi sunt cuprinsi de necazuri.De aceea cei nedrepti se desfata in bunatati.Primii sunt pedepsiti aici pt. putinele lor pacate,si in acest fel nu vor fi lipsiti de rai.Ceilalti sunt rasplatiti aici pt. putinele lor fapte bune,si vor fi pedepsiti vesnic pt. multa lor rautate.Cand suferim pe nedrept trebuie sa stim ca asta se intampla cu ingaduinta lui Dumnezeu,fie pt. a ne spala pacatele,fie pt. a primi cununa.Imparatul David,cand a fost hulit si blestemat de Simei,n-a lasat pe nimeni sa se atinga de el.,,Lasati-l sa ma blesteme'' a spus, ,,caci daca Domnul va vedea umilirea,imi va rasplati cu bine pt. blestemul lui de astazi''(I Regi 16,11-12).Dar despre cel corintean viclean ce a spus apostolul Pavel?,,Sa fie dat satanei spre pieirea trupului,pt. ca sufletul sa i se mantuiasca in ziua Domnului IISUS''(parafraza la I Corinteni 5,5).Multi cred ca cel care sufera este negresit pacatos.Ei banuiesc neintemeiat si naiv,ca necazurile vin mereu ca pedeapsa pt. calcarea legii dumnezeiesti.Asa s-a petrecut in cazul dreptului si mult-incercatului Iov.Cei trei prieteni ai lui,care l-au vizitat in timpul durerilor sale,cu toate ca nu cunosteau vreun pacat al lui,ii ziceau:,,Au nu cumva grozava e rautatea ta si multe,fara numar pacatele iti sunt?''(Iov 22,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2) Catisma Vrajitoria 54 06.11.2017 03:34:18
despre necazuri si biruirea tristetii ion oiste Stiri, actualitati, anunturi 23 11.05.2013 12:33:08
Despre mantuire Adela444 Generalitati 14 11.10.2011 12:50:09
Despre mantuire razvan3500 Intrebari utilizatori 0 14.10.2010 12:10:12
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 18:01:23