Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.01.2012, 17:30:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În acest caz, este vorba de o simplă rugăciune. Este exact același lucru cu a-l ruga pe preot să spună seara o rugăciune. Nu e puțin lucru, dar nu este Taină. Aceasta nu este Maslu. Maslul este făcut în momentul ungerii. Nu te-a uns nimeni ? Înseamnă că nu ai făcut Maslu, tot așa cum dacă nu ai intrat în contact cu apa, nu e e Botez.

Numai la Sf Liturghie este altceva. Fiindcă Sf Liturghie este sacrificiu actual, făcut pentru cineva sau ceva (o intenție). De aceea, chiar dacă X nu s-a împărtășit, poți cu adevărat să spui "am făcut o Sf Liturghie pentru X".

Desigur, aceasta este numai părerea și înțelegerea mea, luați-o cu titlu de inventar.
Da, asta cam asa e. Imi spunea cineva ca e de folos sa aduci acasa ulei sfintit de la Sf. Maslu si sa-l folosesti la mancare. Dar... recunosc, suna cam "woo-doo". Mantuire cu sila nu prea se poate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.01.2012, 20:12:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La slujba Sf. Maslu nu se pot pomeni decat crestinii ortodocsi vii. De asemenea, este foarte recomandat ca persoanele care participa la Sf. Maslu sa tina POST in ziua respectiva.


Condițiile săvârșirii:

- Sf. Maslu se poate săvârși atât în biserică, cât și în casa bolnavului. Se poate săvârși în cazuri de mare nevoie pentru un bolnav anume, la cererea lui, dar și pentru obștea credincioșilor.

- Sf. Maslu se săvârșește după ce bolnavul și-a mărturisit păcatele și se împărtășește (dacă e cazul).

- La cei grav bolnavi e recomandat să se spovedească întreaga familie.

- Sf. Maslu se săvârșește de regulă în zilele de post (miercuri, vineri, în posturi). în orice caz, indiferent când se săvârșește, cei ce participă și bolnavul vor să ține post în acea zi.

- Se săvârșește obligatoriu de cel puțin doi preoți.





Aspecte practice:



- Pentru săvârșirea Sf. Maslu credincioșii aduc strict făină albă de grâu și untdelemn.

- La slujbă nu se pomenesc decât creștini ortodocși vii.

- Pentru cei ce lipsesc din motive binecuvântate, rudele pot aduce haine ale lor, pentru ca preotul să le binecuvinteze și să le însemneze cu untdelemn sfințit.

- Ungerea (miruirea) credincioșilor se face de 7 ori, în chipul crucii, cu un bețișor înmuiat în untdelemnul sfințit, în timpul citirii rugăciunii „Părinte Sfinte...". După tipic, bolnavul se unge la frunte, la gură, la nări, la urechi, pe piept, pe mâini și pe tălpi.

- Untdelemnul de la Sf. Maslu trebuie păstrat cu cinste și poate fi folosit numai pentru miruire ulterioară. Din făina și cu untdelemn de la Sf. Maslu se face o turtiță care se coace și se mănâncă de către bolnav dimineața, după anafura și aghiasmă.

Practici greșite:



- Nu trebuie ca slujba să fie scurtată prin eliminarea pericopelor din Apostol sau a rugăciunii „Părinte Sfinte ...", care se citește de șase ori.

- Nu se scurtează slujba nici citindu-se simultan mai multe Sf. Evanghelii sau rugăciuni, de un preot cu voce tare și de alții în taină.

- Sf. Maslu se face spre vindecarea trupului și a sufletului. Cei ce cred și afirmă că săvârșirea Sf. Maslu duce la moartea bolnavului hulesc împotriva Duhului Sfânt. Boala și chinul pe patul de moarte sunt îngăduite de Dumnezeu, pentru păcate nemărturisite din uitare, spre mântuirea celui bolnav. Ușurarea și mutarea la Domnul după săvârșirea Sf. Maslu înseamnă iertare și bună nădejde de mântuire pentru acela.

Sursa:http://turnu.ro/invataturi_catehetice.htm. Tot acolo aveti si despre pomenirea la Sf. Liturghie.


Domnule Mihnea, nu cred ca sugerati prin postarea anterioara ca o persoana ortodoxa sa isi pomeneasca rudele catolice la maslul ortodocsilor, nu?

Acestia se pot pomeni doar la rugaciunile personale, atat, nu la slujbe.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.01.2012, 20:21:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, asta cam asa e. Imi spunea cineva ca e de folos sa aduci acasa ulei sfintit de la Sf. Maslu si sa-l folosesti la mancare. Dar... recunosc, suna cam "woo-doo". Mantuire cu sila nu prea se poate.

---Ce se face cu untdelemnul de la Sfantul Maslu ?

Din untdelemnul de la Sfantul Maslu si din faina Sfantul Maslu se fac turtele care se coc fara drojdie, nu se prajesc si se consuma dimineata, pe nemancate, deodata cu anafora. Din ulei se poate pune si in candela.


http://www.parohiamacin4.org/maslu.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.01.2012, 09:54:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Bine,bine dupa atatea replici a ajuns cineva la vreo concluzie?
Caci si eu am rude catolice si nu stiu ce sa fac cu ele,unde sa le trec?Sunt si morti si vii;cei vii nu se ingrijesc de pomenirea mortilor lor asa ca ma gandeam ca as face-o eu,dar cum ????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.01.2012, 10:46:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Caci si eu am rude catolice si nu stiu ce sa fac cu ele,unde sa le trec?Sunt si morti si vii;cei vii nu se ingrijesc de pomenirea mortilor lor asa ca ma gandeam ca as face-o eu,dar cum ????
Păi, dacă tot sunt în iad din cauză că au murit ca eretici, pentru ce să vă mai rugați pentru acele rude ? Dacă nu credeți că sunt în iad, înseamnă că dl catalin2 v-a făcut o cateheză ortodoxă insuficientă.

Acuma, vorbind serios: cred că ar trebui să faceți cam ceea ce fac eu pentru numeroasele mele rude ortodoxe. Rugăciune pentru ele. Post pentru ele. Ajutorarea aproapelui în memoria lor. Pomenirea lor, în gând, atunci când preotul, la Vohodul Mare, spune "vii și adormiți".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2012, 11:09:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Păi, dacă tot sunt în iad din cauză că au murit ca eretici, pentru ce să vă mai rugați pentru acele rude ? Dacă nu credeți că sunt în iad, înseamnă că dl catalin2 v-a făcut o cateheză ortodoxă insuficientă.
Cred ca raspunsul s-a dat si este evident: ca sa treaca de la -95, la -93. De trecere pe + clar nu poate fi vorba.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2012, 11:23:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În acest caz, este vorba de o simplă rugăciune. Este exact același lucru cu a-l ruga pe preot să spună seara o rugăciune. Nu e puțin lucru, dar nu este Taină. Aceasta nu este Maslu. Maslul este făcut în momentul ungerii. Nu te-a uns nimeni ? Înseamnă că nu ai făcut Maslu, tot așa cum dacă nu ai intrat în contact cu apa, nu e e Botez.
E adevarat ca invocarea Duhului Sfant ptr sfintirea undelemnului reprezinta punctul central in savarsirea Tainei Sfantului Maslu, dar toate celelalte elemente: citirea Evaghelilei, A Apostolului, rugaciunile care urmeaza dupa fiecare Evangheliei precum si pomelnicul viilor sunt parti integrante ale sfantului Maslu. Cum poti diseca Sfanta Taina de pomenirea bolnavilor?
Acelasi lucru se intampla si la toate celelelate taine. Toate au un punct central, o epicleza daca doriti, fara a insemna ca Sfanta Taina se refera doar la acel moment.
Toate gesturile rituale, rugaciunile, incepand cu binecuvantarea mare si incheind cu otpustul alcatuiesc Sfanta Taina.
Cred ca e o problema de intelegere a sfintelor Taine, existente intre cele doua Biserici.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.01.2012, 12:59:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Bine,bine dupa atatea replici a ajuns cineva la vreo concluzie?
Caci si eu am rude catolice si nu stiu ce sa fac cu ele,unde sa le trec?Sunt si morti si vii;cei vii nu se ingrijesc de pomenirea mortilor lor asa ca ma gandeam ca as face-o eu,dar cum ????
Te rogi tu personal pentru ele, la rugaciunea ta particulara, dar nu ii poti trece nici pe cei vii, nici pe cei morti, pe pomelnice la slujbele noastre. Eu recomand acatistul pentru cei adormiti, il gasesti pe net. Le dai si de pomana. Eventual rogi un calugar mai imbunatatit, daca o sa vrea, sa ii pomeneasca tot la rugaciunea particulara. Dar nu Sfanta Liturghie si parastas - de altfel, catolicii nici nu au slujba de parastas, daca tot cred ca se curatesc pana la urma in acel purgatoriu, si nu au nici pomenire nominala la Sf. Liturghie, cum avem noi, care trecem zeci de nume pe pomelnic - sa povesteasca dl. Dragomir mai bine cum e la ei, in loc sa isi dea cu parerea cum e la noi.

Necazul e ca noi vrem sa facem binele cu forta, dupa cum spunea cineva inainte, ca rudele ei moarte s-ar rasuci in mormant daca ar sti ca sunt trecute la o slujba ortodoxa. Poate ca si catolicii s-ar rasuci in mormant vazand ca sunt trecuti la slujbele ortodoxe.

Nici mie personal nu mi-ar placea sa fiu pomenita, cum-necum, daca ar fi cazul, la o slujba catolica sau baptista sau budista etc. Pai eu sunt ortodoxa, ce sa caute numele meu in alta credinta, chiar daca persoana care m-ar pomeni, sa zicem, ar fi cuprinsa de o mare iubire fata de mine si ar crede cu adevarat ca asta e drepata credinta?! E un nonsens.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.01.2012, 13:06:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
E adevarat ca invocarea Duhului Sfant ptr sfintirea undelemnului reprezinta punctul central in savarsirea Tainei Sfantului Maslu, dar toate celelalte elemente: citirea Evaghelilei, A Apostolului, rugaciunile care urmeaza dupa fiecare Evangheliei precum si pomelnicul viilor sunt parti integrante ale sfantului Maslu. Cum poti diseca Sfanta Taina de pomenirea bolnavilor?
Acelasi lucru se intampla si la toate celelelate taine. Toate au un punct central, o epicleza daca doriti, fara a insemna ca Sfanta Taina se refera doar la acel moment.
Toate gesturile rituale, rugaciunile, incepand cu binecuvantarea mare si incheind cu otpustul alcatuiesc Sfanta Taina.
Cred ca e o problema de intelegere a sfintelor Taine, existente intre cele doua Biserici.
Subscriu. Un articol excelent despre Taina Sfantului Maslu se gaseste pe site:

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...slu-69140.html

si incepe astfel:


Taina maslului este lucrarea sfanta savarsita in numele Sfintei Treimi, de catre preotii Bisericii, prin care se impartaseste credinciosului bolnav harul nevazut al tamaduirii sau usurarii suferintelor trupesti, intarirea su*fleteasca, iertarea pacatelor. Partea vazuta consta din ungerea cu untdelemn sfintit, dupa ce s-a invocat prin rugaciuni speciale mila lui Dumnezeu prin puterea Sfantului Duh asupra celui bolnav.

Taina maslului nu se poate confunda cu Taina sfantului mir (mirungerea) si nici cu miruirea. Taina sfantului mir impartaseste credinciosu*lui harul pentru cresterea duhovniceasca. Taina maslului se savarsestea la cererea bolnavului sau apropiatilor sai - rude, prieteni - in vederea insanatosirii sau in perspectiva eshatologica : iertarea pacatelor care au dus la suferinta, la tulburarea sufletului, sau pentru raspuns bun la dreapta judecata (judecata particulara si apoi cea obsteasca).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.01.2012, 13:27:11
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu una sunt foarte suparata ca noi, crestinii, carora ni s-au dezvaluit "sfintele taine", menite sa ne apropie de Dumnezeu, ne-am despartit unii de altii, si unele confesiuni chiar au renuntat la o parte dintre taine.

Parerea mea pesonala e ca, in lumea aceasta care mai mult de 50% se inchina lui Mamona, "segregarea" aceasta a Bisericilior si a cultelor(sectelor) este cel mai rau lucru care se putea intampla, este clar lucrarea diavolului de a divide si cuceri.

Mai multe "dureri" pe aceasta tema mi-am exprimat pe un alt topic.(http://www.crestinortodox.ro/forum/s...444#post421444)

Last edited by fallen; 11.01.2012 at 13:33:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 15:50:58
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 03:03:52
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 15:47:08
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 20:49:58
prieteni si rude rataciti podolski_2 Generalitati 2 27.10.2008 14:23:01