Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.12.2011, 17:36:52
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george12345 Vezi mesajul
Buna ziua. Sunt tatal unui baiat de 16 ani. As vrea sa ma ajutati cu o problema pe care de-abia am constientizat-o, dupa parerea mea grava. Este vorba de muzica pe care o asculta si videoclipurile pe care le acceseaza.
De astazi am intrat in concediul de sarbatori si mi-am facut un pic de timp pentru a intra pe calculator, sa-mi verific e-mail-ul si sa citesc ziarele online.
Cand am intrat pe internet am vrut sa intru pe yahoo sa verific mailul dar am vazut niste linkuri catre youtube care m-au socat, linkuri pe care sigur baiatul meu le-a accesat, fiindca el nu mai are frati, iar sotia mea sta foarte rar la calculator.

Am vazut acestea astazi, cum am spus, si am uitat complet de orice activitate, ingrozit. Prima data m-am gandit cum am putut sa fiu atat de orb incat sa nu-mi dau seama ce am in casa? A venit ca o veste soc. Nu stiu ce sa fac, timp de 2 ore am cautat niste informatii pe internet despre ce asculta el, de parca nu era de ajuns si destul de clar, ce asculta el este considerat satanist de toata lumea. Am cautat apoi despre cum as putea sa il ajut si nu am gasit nimic, nici macar un sfat despre cum as putea incepe. Stiu ca nu e corect si nu trebuie sa caut pe net, trebuie sa ma rog? Eu sunt crestin ortodox dar nu prea merg la biserica, nu ma impartasesc sau spovedesc, dar cred in Dumnezeu.
Ce ar trebui sa fac?
Tin sa spun ca in comportamentul baiatului meu nu am vazut schimbari majore. Stiam ca asculta rock clasic, melodic, care imi place si mie pe alocuri, desi nu ma dau in vant dupa muzica. Are doua tricouri cu formatii dar nu stiu cum se numesc. Nu are parul lung, il are un pic mai mare, pana la linia umerilor. De cand avea 14 ani l-am lasat mai liber, sa vina mai tarziu acasa, sa iasa cu prietenii mai mult.
Ce e drept, nici nu petrec timp destul cu el din cauza serviciului si a scolii, nu sunt la curent mereu cu ce face.
Va rog sa ma ajutati.
in primul rand participati la sf liturghie,vorbiti cu un preot si rugati-va pt copilul dumneavoastra
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.12.2011, 18:11:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Ba mai mult, atribuie religiei niste chestii care nu se regasesc nicaieri prin biblie,
Ce nu se regaseste in Sf Scriptura? Ca e uraciune in fata lui Dumnezeu ca un barbat sa aiba parulul lung? Sa ai cercei si pierce-uri? Sa ai tatuaje? Nu va pronuntati ca nu exista doar ptr ca dvs nu stiti. Ar cam fi destul de greu de altfel sa stiti ce spune Sf Scriptura daca nu ati citit-o.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.12.2011, 18:19:32
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george12345 Vezi mesajul
Buna ziua. Sunt tatal unui baiat de 16 ani. As vrea sa ma ajutati cu o problema pe care de-abia am constientizat-o, dupa parerea mea grava. Este vorba de muzica pe care o asculta si videoclipurile pe care le acceseaza.
De astazi am intrat in concediul de sarbatori si mi-am facut un pic de timp pentru a intra pe calculator, sa-mi verific e-mail-ul si sa citesc ziarele online.
Cand am intrat pe internet am vrut sa intru pe yahoo sa verific mailul dar am vazut niste linkuri catre youtube care m-au socat, linkuri pe care sigur baiatul meu le-a accesat, fiindca el nu mai are frati, iar sotia mea sta foarte rar la calculator.

Am vazut acestea astazi, cum am spus, si am uitat complet de orice activitate, ingrozit. Prima data m-am gandit cum am putut sa fiu atat de orb incat sa nu-mi dau seama ce am in casa? A venit ca o veste soc. Nu stiu ce sa fac, timp de 2 ore am cautat niste informatii pe internet despre ce asculta el, de parca nu era de ajuns si destul de clar, ce asculta el este considerat satanist de toata lumea. Am cautat apoi despre cum as putea sa il ajut si nu am gasit nimic, nici macar un sfat despre cum as putea incepe. Stiu ca nu e corect si nu trebuie sa caut pe net, trebuie sa ma rog? Eu sunt crestin ortodox dar nu prea merg la biserica, nu ma impartasesc sau spovedesc, dar cred in Dumnezeu.
Ce ar trebui sa fac?
Tin sa spun ca in comportamentul baiatului meu nu am vazut schimbari majore. Stiam ca asculta rock clasic, melodic, care imi place si mie pe alocuri, desi nu ma dau in vant dupa muzica. Are doua tricouri cu formatii dar nu stiu cum se numesc. Nu are parul lung, il are un pic mai mare, pana la linia umerilor. De cand avea 14 ani l-am lasat mai liber, sa vina mai tarziu acasa, sa iasa cu prietenii mai mult.
Ce e drept, nici nu petrec timp destul cu el din cauza serviciului si a scolii, nu sunt la curent mereu cu ce face.
Va rog sa ma ajutati.
Cam greu sa mai faceti cevb pentru el daca pana acum nu ati facut. Puteti sa va rugati la D-zeu sa il aduca pe calea cea buna. Copilul este produsul d-voastra din toate punctele de vedere plus al anturajului.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.12.2011, 19:30:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Porfirie spune ca, in astfel de situatii, trebuie sa vorbim in primul rand cu Dumnezeu. Ca sa ne fie rugaciunea ascultata, trebuie nevointa. Fara nevointa nu se poate face nimic. Nu ne place sa spunem rugaciuni la miezul noptii, dar, daca e vorba sa spunem pentru cineva drag noua, ne mai si sacrificam. Cate nopti am fi stat treji daca am fi avut mai multi copii! Abia cu un indreptar de spovedanie in fata ne dam seama cat de mult Il suparam pe Dumnezeu.

Uneori nici macar nu ne dam seama de anumite pacate, constiinta nu ne mai mustra. Cu cat ne cercetam mai atent, cu atat ne gasim mai vinovati noi insine. Iar smerenia ii este placuta lui Dumnezeu. ,,Inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi.'' - spune psalmistul.

Necazurile sunt ingaduite de Dumnezeu cu un rost. Daca nu am avea necazuri, nu ne-am mantui. Numai Dumnezeu poate sa schimbe gandul unui om, dar nu cand vrem noi, ci cand vrea El. Dumnezeu Care v-a aratat cele despre fiul dumneavoastra poate sa va ajute.

Aceste cateva acatiste v-ar putea ajuta. Dar intrebati si duhovnicul.
Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos ...


Acatistul Maicii Domnului - Icoana Sporirea Mintii


Acatistul Sfantului Ghelasie de la Ramet
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.12.2011, 19:32:41
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ce nu se regaseste in Sf Scriptura? Ca e uraciune in fata lui Dumnezeu ca un barbat sa aiba parulul lung? Sa ai cercei si pierce-uri? Sa ai tatuaje? Nu va pronuntati ca nu exista doar ptr ca dvs nu stiti. Ar cam fi destul de greu de altfel sa stiti ce spune Sf Scriptura daca nu ati citit-o.
Ai putea sa ma contrazici cu un argument concret, de genul un citat de prin biblie.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.12.2011, 21:43:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Ai putea sa ma contrazici cu un argument concret, de genul un citat de prin biblie.
Oare nu însăși firea vă învață că pentru bărbat e rușinos dacă-și poartă părul lung,
I Corinteni 11:14-15
Ajunge? Nu de alta dar mai am.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.12.2011, 23:39:00
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am auzit la Trinitas TV o vorba spusa de preotul cel mai indragit din Campina (al carui nume imi scapa acum): "Cand nu mai poti vorbi cu fiul tau despre Dumnzeu, vorbeste cu Dumnezeu despre fiul tau!"

Acum 10 ani, cand eram la inceputul experientei de consilier, am fost solicitat de o familie, destul de instarita (si preocupata sa isi sporeasca buna stare), sa ii ajut in legatura cu fiul, care era .... satanist.
Nu aveam cunostinte despre asa ceva, dar m-am dus sa vad ce bazaconie mai e si asta.
Cand l-am cunoscut, influentat si de spusele parintilor, prima impresie a fost ca baiatul, un adolescent de 14-15 ani, e indracit. Mi s-a ridicat si parul si pulsul cand i-am vazut privirea, mimica, iar cand i-am auzit vocea am crezut ca e cazul s-o sterg urgent.
Dar am ramas, am schimbat cu parintii cateva vorbe de fata cu baiatul, apoi, sesizind ca nu dau navala demonii peste mine, mi-am luat inima-n dinti si l-am rugat pe baiat sa facem o plimbare pe afara, prin cartier.
Ne-am plimbat, i-am vorbit despre mine, am scos de pe maneca o serie de glume din bagajul meu de cartier, am fumat cateva tigari impreuna, a mai inceput sa povesteasca si el una-alta si... la un moment dat mi-a spus sec care era problema.
Nu pot sa spun detalii, ci precizez concluzia: copilul era bolnav, sufleteste, extrem de speriat si incurcat, epuizat de griji, iar cauza de fond era lipsa de afectiune si de atentie a parintilor. In mintea lui insingurata el socotise ca gasise, in sfarsit, o solutie, o cale, direct proportionala cu egoismul parintilor axati pe afirmare sociala, de a le capta atentia. Astepta ca ei sa se schimbe putin, sa se dezvolte la nivelul noului standard - de parinti ai unui adolescent viu, in plina dinamica -, sa isi aduca aminte ca e si fiul lor prezent pe acolo, ca are o viata de adolescent pe care nu o poate (con)duce bine de unul singur.
Era modul lui de a cere ajutor. Prin revolta. Impinsa la extrem.

P.S. Multumesc, Scotland, pentru meditatia pe tema parabolei Fiului Ratacitor!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.12.2011, 00:01:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Am auzit la Trinitas TV o vorba spusa de preotul cel mai indragit din Campina (al carui nume imi scapa acum): "Cand nu mai poti vorbi cu fiul tau despre Dumnzeu, vorbeste cu Dumnezeu despre fiul tau!"
Chiar impresionant. Evident ca o putem extinde la oricine.
Doamne ajuta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.12.2011, 00:05:01
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In calitate de tata sunt subiectiv pana in maduva oaselor Ioane.Mereu m-am intrebat cum as fi reactionat eu.Pot spune ca sunt departe de modelul biblic,ca sa fiu delicat in exprimare.Am intalnit si eu ce ai descris tu atat de bine,era o cauza explicabila,care desi era clar observabila toti o ignorau: ,,copilul era bolnav, sufleteste, extrem de speriat si incurcat, epuizat de griji, iar cauza de fond era lipsa de afectiune si de atentie a parintilor. In mintea lui insingurata el socotise ca gasise, in sfarsit, o solutie, o cale, direct proportionala cu egoismul parintilor axati pe afirmare sociala, de a le capta atentia. Astepta ca ei sa se schimbe putin, sa se dezvolte la nivelul noului standard - de parinti ai unui adolescent viu, in plina dinamica -, sa isi aduca aminte ca e si fiul lor prezent pe acolo, ca are o viata de adolescent pe care nu o poate (con)duce bine de unul singur. Era modul lui de a cere ajutor. Prin revolta. Impinsa la extrem."

Ceva de tipul ,,Hei sunt si eu pe aici,in viata,nu un exponat,nu un robot executant.".In cazul intalnit de mine situatia,din fericire,s-a remediat dar am auzit de alte cazuri,unul chiar prin vecini,terminate tragic.O seringa,o supradoza si un cadavru la final.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.06.2016, 01:16:30
TheTrueMayheM TheTrueMayheM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2016
Mesaje: 1
Implicit

Lol, tocmai cautam un tricou cu DarkThrone pe google si am dat peste acest topic. Domnule George, nu va puteti obliga fiul sa fie crestin ortodox sau nu mai stiu eu ce religie. In mare parte cei care asculta BlackMetal sunt atei. Eu zic sa va lasati fiul sa decida singur si sa asculte ce muzica ii place. Puteti sa va rugati la Dumnezeu cat doriti dumneavoastra. Nu o sa schimbe nimic. De ce? Simplu, pentru ca nu exista.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu-ti va cere Dumnezeu niciodata . . . ! cristiboss56 Pocainta 1 24.07.2013 23:24:15
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 18:42:54
GHERGHE GENTIANA STEFANIA va cere ajutor. georgeval Umanitare 4 28.06.2011 16:04:20
CE NUUUU ITI VA CERE DUMNEZEU cristina_roxana Reguli in Biserica 5 19.10.2010 23:20:48
Obama cere ajutor lumii!!! andreicozia Teologie si Stiinta 1 09.05.2010 21:47:32