Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.09.2015, 21:30:58
thewayiam85 thewayiam85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și le-ai lăsat pustii, după...?
N-a mers..Nimic nu e vesnic.Totul are un inceput si un sfarsit.Daca eram cu una din ele acuma,nu mai intram aici sa-mi zic of-ul.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.09.2015, 21:58:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
N-a mers..Nimic nu e vesnic.Totul are un inceput si un sfarsit.Daca eram cu una din ele acuma,nu mai intram aici sa-mi zic of-ul.
Te întrebam dacă ai lăsat în urmă ceva ruine fumegânde, adică suferință, amărăciune, moarte sufletească... După modul cum îți prezinți situația, pare-se că ți-a venit nota de plată pentru niște vitejii nesăbuite din trecut. Posibil să nu fie așa, însă pentru orice eventualitate ar fi bine să verifici împreună cu un preot, sau prieten mai înțelept... nu de alta, dar cadavrele pe care le lăsăm în urmă cu frivolă detașare nu rămân necontabilizate, ți se trec pe factură până la ultimul. Iar într-o zi cum e aceasta, ajungi să te miri că paloșul tău înfricoșător nu mai impresionează pe nimeni.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.09.2015, 22:13:34
thewayiam85 thewayiam85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Te întrebam dacă ai lăsat în urmă ceva ruine fumegânde, adică suferință, amărăciune, moarte sufletească... După modul cum îți prezinți situația, pare-se că ți-a venit nota de plată pentru niște vitejii nesăbuite din trecut. Posibil să nu fie așa, însă pentru orice eventualitate ar fi bine să verifici împreună cu un preot, sau prieten mai înțelept... nu de alta, dar cadavrele pe care le lăsăm în urmă cu frivolă detașare nu rămân necontabilizate, ți se trec pe factură până la ultimul. Iar într-o zi cum e aceasta, ajungi să te miri că paloșul tău înfricoșător nu mai impresionează pe nimeni.
Am lasat cel putin pentru o femeie,multa suferinta in urma,adica m-a iubit mult.Eu n-am iubit-o niciodata.Probabil am incurcat-o.Dumnezeu sa ma ierte.Nu intru in prea multe detalii.Probabil e nota de plata.Cine stie..

Ai dreptate.Am ranit un suflet de om.Suntem oameni si facem greseli zilnic,mici sau mari.Important e sa invatam din ele si sa facem tot posibilul sa nu le repetam,barem pe alea mari.Asta e parerea mea.Sa invatam din greseli.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.09.2015, 23:23:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Am lasat cel putin pentru o femeie,multa suferinta in urma,adica m-a iubit mult.Eu n-am iubit-o niciodata.Probabil am incurcat-o.Dumnezeu sa ma ierte.Nu intru in prea multe detalii.Probabil e nota de plata.Cine stie..

Ai dreptate.Am ranit un suflet de om.Suntem oameni si facem greseli zilnic,mici sau mari.Important e sa invatam din ele si sa facem tot posibilul sa nu le repetam,barem pe alea mari.Asta e parerea mea.Sa invatam din greseli.
Eu cred că te grăbești, că sari peste niște trepte.
Până să ajungi la situația roz de a mai putea învăța, fie și din greșeli, acum (cred eu) sunt alte priorități. Țin de primenirea ochiului ....
M-aș bucura să înțelegi că nu doar alții au avut de suferit din pricina faptelor tale (nu te condamn, doar amintesc asta) pripite ori neatente ori mai știu eu cum (de fapt tu știi cel mai bine).
Înainte de toate, fumul ruinelor lăsate în urmă nu e pe teren străin ci înlăuntrul făptuitorului. Ceea ce facem ne privește mai întâi pe noi, sufletește. Un gând nelalocul lui, o faptă greșită, lovesc mai întâi în sufletul care a ales să fie autor (și actor). După ce un om a făcut un lucru rău, el nu mai este ca înainte. A pierdut ceva important din alcătuirea lui dintâi.

Este o realitate covârșitor ignorată, aceasta: scrumul din viața altora este, deși nu băgăm de seamă (vai!), mai întâi în propriile noastre cazemate interioare. Care acum sunt ruine, măcar pe ici pe colo.
Te întreb fără să aștept răspuns: ai luat contact, limpede și fără de măști, cu scrumul dinlăuntrul tău? Ești conștient de proporțiile dezastrului interior? Știi precis ce și cât ai pierdut cu adevărat în tine însuți?
Dacă nu, mai întâi roagă pe Dumnezeu să îți arate, pe o cale sau alta, ce urmări a avut în tine ceea ce ai făcut în afară. Ca să știi cum stai de fapt.
Nu putem face pocăință fără a face mai înainte o amplă și cuprinzătoare (dureroasă, greu suportabilă dar necesară) căință. Abia după aceea, da, se pune și problema unei noi vieți, care să țină cont de greșelile dinainte și să nu le mai săvârșească.

P.S. E greu să faci cercetarea asta de unul singur - de nu cumva e chiar imposibil, așa încât să fie relevantă până la capăt. Întăresc și eu ce spunea Mihail - un prieten și/sau un duhovnic te-ar putea ajuta foarte mult.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.09.2015, 00:02:23
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Am lasat cel putin pentru o femeie,multa suferinta in urma,adica m-a iubit mult.Eu n-am iubit-o niciodata.Probabil am incurcat-o.
Vezi lucrurile cam superficial. Te-ai grabit inainte si risti si acum. Daca nu iubesti o fata, nu intrii in relatie cu ea....nu o faci doar pt o ambitie si apoi gata, pa. Ca urmeaza luni de lacrimi din partea ei, pt care tu esti responsabil. Raul facut are mai apoi repercusiuni asupra ta.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.09.2015, 00:56:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iar într-o zi cum e aceasta, ajungi să te miri că paloșul tău înfricoșător nu mai impresionează pe nimeni.
Probabil ca pana fata aceea nu-si va reface viatza nici el nu si-o va reface.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.09.2015, 06:55:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Când îți cauți soție, aleargă la Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
... nu reusesc sa incheg ceva care sa se concretizeze printr-o casatorie.Am 30 de ani si intr-un fel sunt putin abatut ca nu am gasit inca femeia cu care sa-mi petrec si eu cate zile voi mai avea pe acest pamant.
Zice Sfântul Ioan Gură de Aur :

Dacă vrei să îți iei femeie, nu alerga la oameni, ci aleargă la Dumnezeu. Spune-I: „Pe cine vrei Tu, pe aceea să mi-o și rânduiești cu Pronia Ta”. Încredințează-I lucrul acesta lui Dumnezeu, și El te va răsplăti pentru că I-ai dat o cinstire atât de înaltă.

Sfaturi de la părintele Ilie Cleopa - Pentru căsătorie, necaz, boală, deznădejde se face următoarea rânduială:

1. Se spovedește din copilărie până la zi cel bolnav, după ce a postit timp de 5 zile;
2. Împărtășanie, de nu este oprit de canoane;
3. Miercuri și Vineri mâncare odată în zi, de post, după orele 16;
4. 40 de Sfinte Liturghii, cu scoaterea de părticele de la Proscomidie pentru cel în cauză;
5. Citirea Psaltirii timp de 40 de zile;
6. La Miezul nopții, de 33 de ori “Tatăl nostru”, după fiecare câte o metanie;
7. Dimineața Acatistul Maicii Domnului, iar seara, Paraclisul Maicii Domnului;
8. Rugăciunea continuă: “Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul !”;
9. Taina Sfântului Maslu cu 3 sau 7 Preoți.
Rânduiala acesta se face timp de 40 de zile, atât de cel în cauză, cât și de cei din casă și toate neamurile, dând milostenie la săraci după putere.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.09.2015, 09:28:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De cate ori dau de titlul acestui topic, care revine mereu cap de afis prin adaugarea de noi postari, imi amintesc de versurile poetului din Bacau:

De-atitea nopti aud plouind,
Aud materia plingind...
Sint singur, si ma
duce un gand
Spre locuintele lacustre.

Un gol istoric se intinde,
Pe-acelasi
vremuri ma gasesc...
Si simt cum de atita ploaie
Pilotii grei se
prabusesc.

De-atitea nopti aud plouind,
Tot tresarind, tot
asteptind...
Sint singur, si ma duce-un gand
Spre locuintele lacustre
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.09.2015, 09:15:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
[...] Daca nu iubesti o fata, nu intrii in relatie cu ea....nu o faci doar pt o ambitie si apoi gata, pa. Ca urmeaza luni de lacrimi din partea ei, pt care tu esti responsabil. Raul facut are mai apoi repercusiuni asupra ta.
Totusi, nu poti sa iti dai seama daca iubesti sau nu pe cineva pana nu intri in relatie cu acea persoana. Adica, dintr-o privire nu iubesti o persoana; nu in sensul in care saiti intemeiezi o familie cu ea; e nevoie sa cunosti persoana respectiva ca sa iti ai seama daca ai sentimente pentru ea, sa vezi daca veti puncte comune, teluri comune etc.
Ambitie mi se pare sa tii cu dintii de o relatie care nu merge sau sa te complaci cu lunile sau anii in acelasi tip de relatie; nu esti fericit/fericita nici tu si ii iei si celeilalte parti implicate sansa sa fie fericita.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.09.2015, 08:30:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intradevar, ca sa-ti poti da seama ca iubesti sau nu un om, trebuie mai intai sa cunosti acel om, sa comunici cu el in mod direct, sa vezi modul in care gandeste, cum se comporta, ce teluri sau aspiratii are in viata, ce valori apreciaza, etc!

Insa, la fel de adevarat este, ca este o mare greseala si un mare pacat a-i da sperante false cuiva, a-i crea impresia sau a-i spune direct ca il iubesti/ o iubesti si ca vrei sa fii cu aceea persoana toata viata, si apoi sa o parasesti/ sa il parasesti!
De aceea, inainte de a spune cuiva ca iti doresti sa fii cu aceea persoana toata viata si sa-ti intemeiezi o familie cu ea/cu el, trebuie ca un om sa se gandeasca foarte bine si numai daca este ferm convins de aceste lucruri sa le spuna unui om.
Reply With Quote
Răspunde