Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2019, 12:33:26
anapopescu789 anapopescu789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2019
Mesaje: 1
Implicit Probleme in familie

Buna ziua!
De cativa ani ma confrunt cu o problema delicata. Parintii mei sunt divortati si locuiesc cu mama. Amandoi sunt impotriva crestinismului, iar eu am inceput sa cred si sa practic acum 6 ani. Mama este ceva mai violenta in reactii, imi arunca toate cartile de rugaciune, icoanele etc cand le gaseste si face crize de isterie cand o rog frumos sa ma lase la biserica. Din acest motiv, eu practic totul pe ascuns. Nu stiu cum sa mai scap de amenintarile ei, de scandalurile pe aceasta tema, de teroare. Ati trecut vreodata printr-o situatie asemanatoare? Simt efectiv cum imi fuge pamantul de sub picioare si imi vine sa plang mereu cand incepe sa vorbesca urat de mine, de biserica, de "retardatii" care cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2019, 13:04:28
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anapopescu789 Vezi mesajul
Buna ziua!
De cativa ani ma confrunt cu o problema delicata. Parintii mei sunt divortati si locuiesc cu mama. Amandoi sunt impotriva crestinismului, iar eu am inceput sa cred si sa practic acum 6 ani. Mama este ceva mai violenta in reactii, imi arunca toate cartile de rugaciune, icoanele etc cand le gaseste si face crize de isterie cand o rog frumos sa ma lase la biserica. Din acest motiv, eu practic totul pe ascuns. Nu stiu cum sa mai scap de amenintarile ei, de scandalurile pe aceasta tema, de teroare. Ati trecut vreodata printr-o situatie asemanatoare? Simt efectiv cum imi fuge pamantul de sub picioare si imi vine sa plang mereu cand incepe sa vorbesca urat de mine, de biserica, de "retardatii" care cred.
Acesta este singurul factor care creează conflicte intre tine si mama ta?Va certați doar din cauză că tu ești creștină?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2019, 08:25:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anapopescu789 Vezi mesajul
Buna ziua!
De cativa ani ma confrunt cu o problema delicata. Parintii mei sunt divortati si locuiesc cu mama. Amandoi sunt impotriva crestinismului, iar eu am inceput sa cred si sa practic acum 6 ani...
Cati ani aveai acum 6 ani? Esti eleva(studenta)? De ce nu locuiesti cu tata?
Scuza-ma, dar ne-ai oferit niste informatii icomplete, iar situatii aseanatoare exista, insa raspunsurile si perspectivele...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2019, 23:37:20
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anapopescu789 Vezi mesajul
Buna ziua!
De cativa ani ma confrunt cu o problema delicata. Parintii mei sunt divortati si locuiesc cu mama. Amandoi sunt impotriva crestinismului, iar eu am inceput sa cred si sa practic acum 6 ani. Mama este ceva mai violenta in reactii, imi arunca toate cartile de rugaciune, icoanele etc cand le gaseste si face crize de isterie cand o rog frumos sa ma lase la biserica. Din acest motiv, eu practic totul pe ascuns. Nu stiu cum sa mai scap de amenintarile ei, de scandalurile pe aceasta tema, de teroare. Ati trecut vreodata printr-o situatie asemanatoare? Simt efectiv cum imi fuge pamantul de sub picioare si imi vine sa plang mereu cand incepe sa vorbesca urat de mine, de biserica, de "retardatii" care cred.
Rugaciunea poate fi launtrica si neincetata.
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2019, 14:45:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De ce nu locuiesti cu tata?
Demetrius, recititi mesajul initial. Zice ca ambii parinti sunt impotriva credintei.

@Anapopescu: Va aflati intr-o situatie trista, dar, din pacate, tot mai frecvent intalnita. Daca sunteti minora, ascultarea are intaietate fata de datoria duminicala. La fiecare Sfanta Liturghie ne rugam pentru dv. Mai exact, atunci cand preotul spune ca pentru cei bolnavi, pentru cei care calatoresc, pentru cei robiti si pentru toti care din binecuvantate motive nu sunt printre noi, Domnului sa ne rugam. Ascultarea de parinti este un binecuvantat motiv si, judacand dupa ce scrieti, am putea spune ca aproape ca e robie. Deci, in acest caz, nu comiteti niciun pacat nevenind Duminica la biserica.

Daca, insa, sunteti majora, datorati in continuare respect parintilor, dar nu mai datorati acelasi fel de ascultare precum copiii. Este timpul sa le spuneti parintilor cu blandete si cu iubire, dar ferm, ca vreti sa mergeti la biserica si ca nu au caderea sa va opreasca. In niciun caz nu raspundeti la istericalele mamei cu istericalele dv. Vreti sa castigati sufletul mamei dv pentru Domnul Cristos? Atunci purtati-va exemplar cu ea, ca sa-L vada oglindit in sufletul dv.

Pace si Bine,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2019, 17:52:06
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anapopescu789 Vezi mesajul
Buna ziua!
De cativa ani ma confrunt cu o problema delicata. Parintii mei sunt divortati si locuiesc cu mama. Amandoi sunt impotriva crestinismului, iar eu am inceput sa cred si sa practic acum 6 ani. Mama este ceva mai violenta in reactii, imi arunca toate cartile de rugaciune, icoanele etc cand le gaseste si face crize de isterie cand o rog frumos sa ma lase la biserica. Din acest motiv, eu practic totul pe ascuns. Nu stiu cum sa mai scap de amenintarile ei, de scandalurile pe aceasta tema, de teroare. Ati trecut vreodata printr-o situatie asemanatoare? Simt efectiv cum imi fuge pamantul de sub picioare si imi vine sa plang mereu cand incepe sa vorbesca urat de mine, de biserica, de "retardatii" care cred.
Din mesajul tău rezultă că ești o adolescentă, deci dependentă financiar de părinți. Păstrează-ți credința în suflet și încearcă să eviți orice discuție cu părinții tăi. Ei fac un mare păcat că te prigonesc. Pe termen lung, când vei fi majoră, singura soluție este să-ți găsești o slujbă și un soț credincios (care merge și el la biserică) cu care să locuiești liniștită în altă parte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2019, 07:45:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Demetrius, recititi mesajul initial. Zice ca ambii parinti sunt impotriva credintei...
Am sesizat si tocmai de aceea mi se parea ca ar fi cam la fel, dar ma gandesc ca, poate, tatal o fi plecat de-acasa, iar Ana o fi prea tanara sa-si ia catrafusele de langa mama sa si sa plece
in lume.

Totusi, sugestia ca ar fi bine sa ramana in "ascultare" spre paguba proprie nu este chiar... ortodoxa.
Poate o fi martiriu si-atunci e o binecuvantare.

Sunt foarte impresinat de faptul ca, intr-un cuib de..., ea a inceput sa creada si sa practice de sase ani.
Nu ne da mai multe informatii si s-o fi stanjenind sa revina, dar, cine stie, poate candva se va simti ca acasa intr-o manastire de maici.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.02.2019 at 07:48:08.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2019, 01:28:26
corneliamate corneliamate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2005
Mesaje: 3
Implicit Buna

Citat:
În prealabil postat de anapopescu789 Vezi mesajul
Buna ziua!
De cativa ani ma confrunt cu o problema delicata. Parintii mei sunt divortati si locuiesc cu mama. Amandoi sunt impotriva crestinismului, iar eu am inceput sa cred si sa practic acum 6 ani. Mama este ceva mai violenta in reactii, imi arunca toate cartile de rugaciune, icoanele etc cand le gaseste si face crize de isterie cand o rog frumos sa ma lase la biserica. Din acest motiv, eu practic totul pe ascuns. Nu stiu cum sa mai scap de amenintarile ei, de scandalurile pe aceasta tema, de teroare. Ati trecut vreodata printr-o situatie asemanatoare? Simt efectiv cum imi fuge pamantul de sub picioare si imi vine sa plang mereu cand incepe sa vorbesca urat de mine, de biserica, de "retardatii" care cred.

Doamne ajuta!
Iti voi spune istoricul meu pe scurt.
Cand eram adolescenta mergeam la "pocaiti'. Eu in sufletul meu il iubeam foarte mult pe Dumnezeu, mereu ma rugam in sufletul meu pt ca parintii mei erau ortodocsi si nu erau de acord cu mersul meu pe acolo. Lunar se mergea pe la Brasov pt asa zisele adunari.
Intro zi tata nu a vrut sa ma lase sa plec. Mi.o luat ceasul sa nu sune pt a nu ajunge la tren. Dar eu asa mult imi doream sa merg la Brasov ca nu dormisem toata noaptea. M.am sculat pt a pleca. Tata vazand asta imi tranti 2 palme destul de tari, si s.o dus in camera mea si.mi distruse toate lucrurile ce aveau legatura cu religia mea. Durerea o fost cand imi arunca biblia in foc. Dar eu cu nonșalanță ma dadu.i jos din pat si ii mai adusem o biblie. Tata vazand asta se uita la mama si ii spuse: ce.i pot face?! Am batut.o, i.am distrus lucrurile. Si atunci ii spuse mamei ca mai bine sa ma stie la "pocaiti" decat umbland creanga prin alte nenorociri.

Intrun final am trecut la ortodoxie la un an dupa casatorie.

Ti.am spus asta pt a te incredere in Dumnezeu cu tot sufletul tau. Dacă eu am reusit atunci cand eram in secta si ma rugam doar lui Dumnezeu..tu vei reusi si mai mult ca ai Sfanta Treime si Sfintii!

Dumnezeu sa te intareasca in inima ta si binecuvantare sa primesti de la El!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2019, 13:01:12
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corneliamate Vezi mesajul
Cand eram adolescenta mergeam la "pocaiti'.
Eu in sufletul meu il iubeam foarte mult pe Dumnezeu, mereu ma rugam in sufletul meu pt ca parintii mei erau ortodocsi si nu erau de acord.

Intrun final am trecut la ortodoxie la un an dupa casatorie.
Pacat ca l-ai parasit pe Dumnezeu doar pentru a te marita. Dar chiar daca ai facut acest pacat, continua sa-L cauti pe Dumnezeu si sa te intorci la El! Si poate, prin multa rugaciune, si sotul tau il va cunoaste si il va iubi pe Domnul.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2019, 16:02:45
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pasarica e mai bună decât Domnul, asa ca trebuie sa l intelegem pe domnul.
Uite cea mai bună cale de convertire : păsărica. Cât de ușor își schimbă omul religia.
Păsărica te unge la suflet. Calea spre inima omului- păsărica!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare