Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2022, 02:30:32
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Vreau să mă pocăiesc.

Cum pot sa mă pocăiesc cu adevărat?Unde sa mă duc și ce să fac?Deși aveam îndoieli și mai am cred în Iisus Hristos și cred că e figura centrală a umanității și Cea mai mare personalitate a lumii.
As vrea sa mă pocăiesc și să îmi predau viața lui Dumnezeu Iisus.
Cum fac asta?


Sufăr de schizofrenie și TOC dar sunt perfect lucid că iau tratament, acesta nu e delir mistic ci o dorință personala a mea și îmi pun speranța în Iisus.Vreau sa fiu mai fericit în viața asta.
Oare dacă mă pocăiesc voi fi mai fericit?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2022, 07:13:58
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum pot sa mă pocăiesc cu adevărat?Unde sa mă duc și ce să fac?Deși aveam îndoieli și mai am cred în Iisus Hristos și cred că e figura centrală a umanității și Cea mai mare personalitate a lumii.
As vrea sa mă pocăiesc și să îmi predau viața lui Dumnezeu Iisus.
Cum fac asta?


Sufăr de schizofrenie și TOC dar sunt perfect lucid că iau tratament, acesta nu e delir mistic ci o dorință personala a mea și îmi pun speranța în Iisus.Vreau sa fiu mai fericit în viața asta.
Oare dacă mă pocăiesc voi fi mai fericit?
Este doar o altă formă prin care vrei să ieși din starea ta actuală.

Cauți mereu refugii, portițe,lumini,cai de ieși din cușca suferinței.

Și se pare că zona de mistic, spiritual,religie îți este una din aceste căi prin care îți cauți izbăvirea și ieșirea din suferință.

As fi ipocrit daca aș spune că te înțeleg,că știu că îți este greu și etc.Dar incerc sa îți ofer atâta empatie cat pot momentan,un feedback și o părere cât de cât care să-ți aducă un minim confort și ajutor.

In calitate de căutător al Adevărului și Căii și a destinului personal,poate și a Fericirii și ieșirii din suferință...

Rog Sursa Supremă Universală,DumnezeuIisus Hristos și orice entitate sau spirit superior dispus să îți răspundă nevoilor sa trimită asupra ta acceia ce tu cauți,ce tu ai nevoie și să-ți ofere izbăvirea, iubirea lumina și pacea!!!

Amin

Și sărbători fericite!!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2022, 13:41:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum pot sa mă pocăiesc cu adevărat?Unde sa mă duc și ce să fac?Deși aveam îndoieli și mai am cred în Iisus Hristos și cred că e figura centrală a umanității și Cea mai mare personalitate a lumii.
As vrea sa mă pocăiesc și să îmi predau viața lui Dumnezeu Iisus.
Cum fac asta?
Am găsit într-un îndreptar de Spovedanie a lui Nicodim Mandiță că și a deznădăjdui de Mila lui Dumnezeu e un păcat:

„4. M-am deznădăjduit de mila lui Dumnezeu, zicând ca pot păcătui înainte, că tot nu mă mai iartă Dumnezeu și tot în iad voi merge.”


Începi prin a te spovedi îți cauți un preot mai blând, îi spui ce stare de sănătate ai, îi spui că ar fi o mare bucurie să primești împărtășania de Sfânta Înviere din mila Lui Dumnezeu, încerci să stai la toată slujba chiar dacă mai stai jos.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Vreau sa fiu mai fericit în viața asta.
Plăcerile aduc durere, e un ciclu plăceri-durere, trebuie să renunți pe cât posibil la dulciuri, mâncat mult, la păcatul trupesc, și o să simți putere postind, sunt posturi care vindecă și afecțiuni psihice și din puterea trecerii peste un post și din împărtășire vine bucuria lăuntrică.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Oare dacă mă pocăiesc voi fi mai fericit?
Încearcă nu mai ezita, înainte să mergi la spovedanie, roagă-te să pună Dumnezeu în cugetul părintelui la care te spovedești cele de trebuință pentru mântuire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2022, 14:51:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum pot sa mă pocăiesc cu adevărat?Unde sa mă duc și ce să fac?Deși aveam îndoieli și mai am cred în Iisus Hristos și cred că e figura centrală a umanității și Cea mai mare personalitate a lumii.
As vrea sa mă pocăiesc și să îmi predau viața lui Dumnezeu Iisus.
Cum fac asta?


Sufăr de schizofrenie și TOC dar sunt perfect lucid că iau tratament, acesta nu e delir mistic ci o dorință personala a mea și îmi pun speranța în Iisus.Vreau sa fiu mai fericit în viața asta.
Oare dacă mă pocăiesc voi fi mai fericit?
Cu siguranta vei fi mai fericit. Mult mult mai fericit... si acum si in vesmicie.

Ma bucur ca ai inceput sa iesi din caraiala, din nemultumire, din reprosuri, din santaje emotionale, din victimizare cu aruncarea vinei si cauzei raului pe altii si ca ti-ai dat seama ca de la pacatele tale ti se trag toate problemele si bolile.

Bravo, e foarte buna dorinta si hotararea ta de a-ti incredinta viata Domnului ca sa-ti dea El calea si sfatul cel bun de scapare din capcana vietii asteia vremelnice si desarte.

E foarte simplu ce trebuie sa faci. Iti faci o retrospectiva generala a intregii existente si iti dai seama cu ce crezi ca ai suparat si indurerat pe Dumnezeu si pe cei ce te-au iubit. Regreti toate relele din toata inima si spui preotului cu ce crezi ca ai gresit lui Dumnezeu incepand cu pacatul cel mai mare.

Dupa marturisire vei fi eliberat de toti serpii si o sa te linistesti si o sa te impaci cu Dumnezeu iesind din tot necazul sufletului tau.

Succes!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2022, 15:44:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mai nenicule ca mult te chinui tu dar nu stii cum sa te insanatosesti.

Deci dragule Tiger Atlantic, de peste 2 ani de zile iti zic acelasi lucru.


1. Fizic nu ai nici o boala, organismul e sanatos.

2. Psihic, ai o boala, care se numeste duhovniceste demonizare. Te chinuieste.



Deci tu trebuie sa te duci la Biserica.
1. Du-te in fiecare zi si stai acolo 20 de minte.
2. Du-te la slujbe, cate 20-30 de minute.
3. Du-te la liturghie.


4. Asculta acasa niste acatiste.
5. Citeste niste rugaciuni.
6. Spovedit si impartasit.


Fara rugaciune, fara un program de apropiere de Biserica si de rugaciune o sa te chinuiesti la balamuc.


Iti repet ca la prosti, dar NU AUZI.

Poate dupa 2 ani de zile incepe sa te duca putin capul si pe tine si sa gandesti ca a fost in fata ta in permanenta solutia dar ca ... ai fost prost.

Esti cu mintea ratacita si nu mai poti sa auzi nici ce e bine in fata ta.


Nu ai nevoie de "pocainta" ci de mers la Biserica. Nu prea poti sa auzi si sa faci legatura intre boala ta si Biseriac. Biserica alunga dracii si te vindeca in timp.

DU-TE LA BISERICA OM NEASCULTATOR CE ESTI !!!

CA ACOLO VEI GASI VINDECARE !!!

ORIUNDE TE INTORCI TOT ACOLO O SA AJUNGI !!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2022, 03:23:53
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Mai alin. Eu te stiu de câtiva ani si chiar ti-am urmărit postările atât de pe acest site cât si de pe TPU.ro . Și cred că pot să-mi dau cât de cât părerea. Nici nu stiu de unde sa incep sunt atâtea lucruri care vreau sa ti le zic. Eu cred și nu sunt vreun medic sau psiholog, dar tu cred că ai dezvoltat aceasta schizofrenie si tulburare obsesiv compulsiva din cauza traumelor din scoala generală, asta daca îmi amintesc bine. Cumva te-ai izolat de oameni mult timp și nu ai reusit să faci fata acelor dureri.
Și atunci ca orice om care trece prin traume ti-ai creat un cerc vicios si te-ai agătat de niste placeri si ai dezvoltat dependetele/ patimile tale. Ai citit mult din alte religii filozofii și bazaconii si ti-ai alimentat numai gânduri rele. Daca ai văzut filmul inception ai să întelegi ce zic. Adică diavolul îsi arunca un gând rău: toti oamenii sunt răi si tu deja incepi sa crezi și zici : da, asa este. Eh, si de aici tu incepi să-ti dezvolti tot felul de idei despre oameni. Sau mă rog tu stii mai bine ce idei ai și care se repeta. Bun, deci faptul că tu nu ai vrut să ierti acele persoane din trecut ai continuat să macini numai idei rele și să tot dezvolti povesti in mintea ta. Într-un fel singur ti-ai creat acest cerc vicios. Lene : de a munci, de a te spovedi, de a slăbi. Deci lenea + gândurile rele + alte patimi a creat un cerc vicios in care te învârti. Și știi cum spargi acel cerc? Cu un pic de hărnicie și curaj. Să stii că noi oamenii nu suntem diavoli si te asteptăm la coltul casei cu o bâtă non stop cu placerea de a te face sa suferi. Tu poate te rogi doamne ajuta-ma să mă vindec, dar tii usa doctorului închisă. Adică pt fiecare lucru care îl vrei în viats trebuie sa depui si tu un pic de efort. Tu fa atât cât poti și restul lasa-l pe Dumnezeu să te ajute. '' Doamne ajuta-ma să slăbesc. Da cum sa te ajut mă Aline sa te incalt eu și sa alerg cu picioarele tale? Doamne ajuta-ma să-mi găsesc de munca? Da cum sa te ajut mă daca nu pui și tu un cv la vreo firma? Doamne ajuta-ma să-mi găsesc o prietena? Da cum sa te ajut eu daca tu nici măcar nu iesi afară din casă? Etc etc. Iesi oleacă din zona de confort. Știi ce înseamnă termenul esti băiat citit. Aline ,tu ziceai odată că ti-e frica de moarte si să te sinucizi. Dar încearcă să-ti trăiesti macar viata. Tu acuma te sinucizi lent pe toate planurile că stii cum îti administrezi in fiecare zi o picătură chinezeasca. Să stii că Dumnezeu te-ar fi ajutat dar el te ajuta prin oameni si mai ales tu sa te lasi ajutat. Adică mai iesi și tu din casă și poate asa cunosti un preot bun, o fata, un antrenor, un psiholog, un prieten. Din relatiile astea cu oamenii bune sau rele te dezvolti adica din experienta cu ei. Ceri ajutor de peste tot dar nici nu vrei sa te cunoască cineva cu adevărat. Cum sa te mai ajutam noi? Cred că ti-au dat sfaturi sute de oameni. Dar tu daca nu pui in practica nimic îti vei trai viata prin cărti si ideile altora adică teoretic. Caci sunt atâtia oameni cu boli mentale care lucrează : sindrom down, bipolaritate etc. Și te rog frumos mai vorbeste și tu cu oamenii de aici. Ai minimul de bun simt. Că ei poate vor sa ajute dar tu lasi întrebările si dupaia fugi. Cum sa comunicam cu tine? Telepatic? Daca cumva te-am jicnit cu ceva eu îmi cer iertare

Mesaj pt cei de pe forum : nu cred că-l mai ajuta sfaturile cu ceva. Va rog pune-ti-l in toate locurile la rugăciune că parcă nu-l mai misca nimic. El este un om bun la suflet dar nici nu stiu concret ce-l mai poate ajuta. Sta în Galati poate stiti pe cineva dornic sa ajute acest tânăr. Eu i-as recomanda sa ia legătura cu Claudiu balan , el administrează siteul ortodoxia tinerilor si mi se pare un om fain chiar foarte deschis.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 23.04.2022 at 03:48:17.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2022, 11:35:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Nu mă înțelege greșit sfaturile tale cred că sunt bine intenționate.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Tu fa atât cât poti și restul lasa-l pe Dumnezeu să te ajute. '' Doamne ajuta-ma să slăbesc. Da cum sa te ajut mă Aline sa te incalt eu și sa alerg cu picioarele tale?
Are în jur de 130 de kilograme din ce am reținut, dacă se apucă acum să alerge pe străzile din România, denivelate, vălurite, sparte, crăpate, riscă să-și rupă ligamentele, forța mecanică pusă pe picioare e prea mare iar asfaltul prost îi pot face probleme.

I-ar trebui să slăbească vreo 10-15 kg din post întâi cu o masă pe zi, apoi negru cu apă sub supraveghere terapeutică și abia apoi să se apuce de înot care e scump al naibii, de ciclism, de drumeții mers pe jos minim 5-10 km în ritm alert, dar nu alergat că-și face praf picioarele.

Să uite de sucuri acidulate, energizante, orice fel de dulciuri în afară de miere și fructe, eventual un compot.

Ideea e că sportul costă enorm raportat la puterea de cumpărare din România, în anii 90-2000 mai puteai fi legitimat pe gratis la cluburi de sport până la o anumită vârstă, trebuia doar să-ți iei echipamentele și plăteai eventuale cantonamente.

Acum am văzut pe gazeta sporturilor un serial cât costă să faci sport entry level, nu mai poți face sport oriunde pt că multe spații verzi s-au transformat în proprietate privată sau sunt parcare sau a construit un jeg de dezvoltator imobiliar pe ele.
Au dispărut multe spații verzi, pădurici, s-au rărit și pădurile.

Deci un tânăr și populația activă avea unde să facă sport până prin anii 2000-2005 fără să deranjeze, acum nu bate mingea acolo că dai în mașină, nu alerga acolo că e parcată o mașină pe trotuar sau sunt câini vagabonzi șamd, de asta tinerii pleznesc de grăsime la nici 15 ani plus mâncarea care e făcută din ieftinătură ca să-și permită românii să ia din supermarketuri, dacă ar băga supermarketurile mâncare de calitate maximă la preț de Germania ar da faliment .

În parc dacă alergi unii bătrâni comentează sau se umblă și cu trotinete, biciclete, role risc să dărâmi pe cineva sau te tot oprești din 5 în 5 minute ceea ce e extrem de enervant când ești în forță maximă de ascensiune, și ți-ar trebui un parc cam cum e în București parcul Tineretului nu un parc de jumate de hectar.

Oamenii care vor să facă sport în România fără să plătească spațiul nici n-au unde, echipamentele depășesc 200-300 de euro pe an și se rup repede se degradează cam în 5 luni maxim.

Doar dacă s-ar deplasa în zone împădurite dar și acolo se circulă agresiv cu biciclete și nu e amenajat sunt dâmburi de pământ, când plouă nu e deloc interesant.

Abonamentul la sală nu e chiar ieftin și sunt aparate pe care scrie că nu trebuie să ai peste 110 kg să le folosești, trebuie să te interesezi de limita maximă de greutate să nu strici, rupi ceva.

Și la sală mai sunt care vin cu SUV-ul în parcarea complexului, comentează despre alții sau râd că n-au nu știu ce echipamente, că ce gras e cutare, cum face exercițiile sălile s-au umplut de oameni de proastă calitate, trebuie să știi ce sală să alegi, la ce oră să te duci, ce grupe să antrenezi și cum că altfel te rupe la buzunar un antrenor privat.

Știu pe cineva a slăbit vreo 10 kg cu antrenor privat, după nu a mai mers, s-a îngrășat la loc sau poate a luat 11 înapoi, slăbești 10 iei 12.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.04.2022 at 11:38:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2022, 12:04:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Doamne ajuta-ma să-mi găsesc de munca? Da cum sa te ajut mă daca nu pui și tu un cv la vreo firma?
Dacă-și găsește de lucru pierde indemnizația de handicap, am auzit un caz în care o persoană avea o indemnizație pt cancer, s-a operat și imediat cum s-a operat și refăcut a pierdut-o, deși nu era mare suma 500 de lei lunar sau așa cva, dar nu i-a mai pus parafă medicul pt indemnizație.

Dacă se angajează nu e sigur că rezistă perioada de 3 luni de probă, deci îl poate da afară și poate pierde și indemnizația și serviciul, plus calificările care se cer, dacă nu le are doar la salarii mici pe muncă multă.

Dar nu are ce face decât să încerce, măcar știe că a avut inițiativă.

Ce vreau să remarc, jumătate din cancerul social e produs de cum se guvernează, că statul nu mai construiește baze sportive și nu blochează teren pentru piste de atletism, terenuri de sport în care accesul să fie gratis sau subvenționat ca în Țările Scandinave, că statul nu mai construiește fabrici ca să aibă omul loc de muncă aproape de casă, deci 50% din cancerul României e dat de guvernări locale și centrale, celălalt de 50% e dat de cei care au resurse și fac viața grea a celora care au mai puține perspective de trai și de vicii distrugătoare .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2022, 13:07:00
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Iorest. Eu când i-am dat exemplul cu alergatul nu țineam mortis să alerge, era doar un exemplu. Sunt multe sporturi pe care poate să le aleagă. Și da ,aici sunt de acord cu tine pt ca prima data ar trebui sa tina dieta până să ajungă la o anumită greutate, și apoi să aleagă un sport. Eu de ex i-aș recomanda să-și ia 2 gantere de la decatlon și cu ele își poate lucra toate grupele musculare, dar tot așa treptat, ușor. Sunt atâtea tutoriale pe internet pt sport nutriție sau diete, daca vrea cu adevărat. La faza cu muncitul eu cunosc pe cineva care are un handicap la un picior și merge greu dar ia o pensie și lucrează la un Carrefour. Acuma nu știu toate criteriile pe care se dau pensiile, aici trebuie sa se intereseze el ce poate face. Ideea cu exemplele acelea era să spun că noi suntem datori să încercăm să facem ceva orice ca și oameni și unde nu se mai poate omenește sa cerem ajutor de sus. El daca sta in casa și se plânge non stop că viața e grea, este neproductiv pe toate planurile. Acuma nu vreau sa fiu nici nesimțit sau rău dar dacă Doamne ferește ii mor părinții ce face? Eu zic că sunt oameni care vor să-l ajute, dar el ii condamna pe oameni și pe Dumnezeu pt toate relele și sta ascuns în casă. Eu zic că Dumnezeu ajuta toți oamenii și pe fiecare în felul lui dar și noi să ne străduim puțin. Era o pildă în care cineva zicea : ajuta-ma Doamne sa castig la loto dar el nu juca. Și văzând Dumnezeu că tot se repeta ia zis : eu te ajut să câștigi da baga și tu biletul ăla. Acuma nu zic sa jucam toți la loto dar sper că a înțeles mesajul
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.04.2022, 13:40:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu de ex i-aș recomanda să-și ia 2 gantere de la decatlon și cu ele își poate lucra toate grupele musculare, dar tot așa treptat, ușor.
E nasol că te plictisești de antrenamente în spațiu închis și acasă, de aceea la sală se antrenează mulți că sunt un grup și își iau forță unii de la alții.
În aer liber iarăși e altceva, din păcate iarna și când plouă abundent sau e vânt nasol îți stagnează progresul riști să te reîntorci la îngrășat galopant.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ideea cu exemplele acelea era să spun că noi suntem datori să încercăm să facem ceva orice ca și oameni și unde nu se mai poate omenește sa cerem ajutor de sus.
Eu știu ce zici dar societatea în care trăim e mult mai rea, chiar și față de anii 2000-2004 să iau un exemplu, am văzut multă bășcălie făcută față de oameni grași și în general de orice defect ar avea cineva.

Plus că el nu are un frate să-l motiveze, dacă e singur la părinți e greu să-și facă un grup lumea te cam dă la o parte, e un fel de lasă-mă să te las în ziua de azi.


Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
El daca sta in casa și se plânge non stop că viața e grea, este neproductiv pe toate planurile.
Eu din ce am înțeles a încercat să meargă pe la preoți, dar unii s-au săturat, e un nr limitat de preoți și unii se plictisesc când aud aceleași chestii la spovedanie, mai ales dacă te plângi, deci a ajuns aproape de a epuiza relația duhovnic-enoriaș, mai ales că nu are ceva care să-i dea preotului și să-l facă interesant, bani, sau status social sau diferite pile de care ar avea nevoie preotul, mulți duhovnici caută la fața omului și-i cam dau la o parte pe cei pe care-i consideră neproductivi.

Să fim serioși pt unii duhovnicia e un mod de a-și face relații, de a avea acces la funcții pt copii și soție prin enoriașii angajatori, de a primi donații, de a avea acces la evenimente mondene, e un fel de folosire a funcției preoțești în interes personal.

Spunea Danion Vasile că i-au spus diferiți preoți să nu meargă în mijlocul Bucureștiului să se spovedească la primul preot cum voia că poate fi vătămător de suflet, și duhovnicul trebuie să-l cauți cu mari eforturi în ziua de azi.

Din păcate sunt cam semnele vremurilor din urmă după cum arată coeziunea socială.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare