Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.07.2012, 15:21:21
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iubirea lui Dumnezeu este insasi fiinta omului


http://roncea.ro/2010/10/19/parintel...implinit-intr/
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.07.2012, 15:42:01
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cuvantul ,invatatura , este facuta scop in sine ,uitand ca Dumnezeul nostru nu este Cuvant,ci Cuvant intrupat
Si inca mai mult (iar asta imi pare cu totul decisiv si obligatoriu, altminteri ar fi fost tragedie mare):
Cuvant Intrupat, Rastignit, Patimitor, Ingropat si Inviat si Inaltat si Care sade la Dreapta Tatalui si Care va sa vie, cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui Imparatie nu va avea sfarsit.



Nu putem omite nimic de aici, nu ne putem opri intr-un loc sau altul al Vietii si Lucrarii Domnului.
Intrucat doar TOATE laolalta graiesc intreg adevarul, formeaza corpul viu al Adevarului.
Fara de care nimic omenesc nu ar mai fi crestinesc, sfintitor. Iar noi ne-am pierde vremea, Doamne fereste!
Asa insa, cred ca nu ne-o pierdem. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.07.2012, 21:34:17
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Da, Tomita, si eu cred ca Teologia este stiinta stiintelor, sau regina lor, cum dealtfel a si fost definita/caracterizata.
Insa ce vom zice despre o regina izolata si dictatoriala? O va iubi boborul? Va aduce ea un spor de folos slujbasilor ei?
Daca ea ponegreste pe toti ceilalti, in loc sa delege atributii, sa ii ocroteasca si sa ii puna la treaba, ce fel de lume va fi aceea?

In realitate Teologia (implicit teologii si Biserica) NU este dictatoriala, ci iubitoare, inteleapta si grijulie. Insa unii oameni se poarta de parca ar fi supusii unui dictator!
Tocmai pentru ca reprezentarile Teologiei sunt precare si adeseori eronate, am propus o discutie: cum vedem Teologia?
Iar pentru a da raspunsul adecvat la conditiile concrete de viata, individuala si sociala, ne lovim, vrem nu vrem, de raporturile ei cu alte domenii. Intrucat Teologia face parte din viata, este viata si asculta de Facatorul Vietii, Dumnezeu Cel Viu.

E ceva gresit in modul cum vad lucrurile? Pare lipsit de sens? daca da, te rog sa imi dai o mana de ajutor si sa numesti neajunsul. Cu siguranta voi fi receptiv si iti voi multumi pentru ajutor.
Asadar?...
Nu este dictatoriala pentru ca poti alege, iti pastrezi libertatea (e adevarat ca daca alegi directia opusa nu e bine) dar regulile/legile sunt necesare, ele reprezinta "Calea".
Si eu am avut momente cand m-am opus/am protestat vizavi de reguli/legi..chiar spuneam "sunt curentul cel indus/totdeauna m-am opus/Cauzei ce m-a produs"..stiu ca e pacat si imi pare rau ca nu am avut mai multa credinta.
Cu cat inaintezi duhovniceste esti obligat sa renunti la "a avea" daca vrei sa inaintezi.
E dureros dar cand poti renunta, nu mai protestezi, ai ales..si alegerea de a te lasa in mainile Domnului aduce o intelegere si o alta perceptie.
Acum am alte probleme/patimi cu care sa lupt dar stiu ca neputintele/slabiciunile mele sunt teren bun pentru ispite (nu Dictatura) ...trebuie sa invat sa fiu mai puternica.
Cel putin nu mai sunt curentul cel indus (iubesc invataturile Teologiei/Bisericii si sunt sigura ca aduc spor pentru ca am vazut schimbare in modul meu de a gandi/de a actiona).
Cum spune Churchill "daca treci prin iad mergi inainte" si ca sa mergi inainte pregateste sa treci prin iad.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.08.2012, 01:35:59
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Cezar sincer chiar nu poti trai daca nu afli ce este teologia ? Nu crezi ca sunt lucruri mult mai importante de cautat ,aflat ,inteles si practicat ?
In plus starnesti si pasiuni aprinse ,sau minti infierbantate ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Inchiderea ochilor la rugaciune daniil96 Rugaciuni 18 12.10.2010 18:19:38
Dreptul si teologia Casiana Generalitati 29 28.07.2009 19:47:00
Teologia persoanei Traditie1 Pocainta 2 17.04.2009 10:21:38
Teologia in zilele noastre ionita Stiri, actualitati, anunturi 15 27.12.2007 18:36:06