Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 19.04.2010, 23:54:19
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

de ce se imbraca lupii in piei de oaie? si de ce sunt unii care chiar ii primesc pe acesti lupi si stau de vorba cu ei?
  #402  
Vechi 20.04.2010, 00:04:52
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
de ce se imbraca lupii in piei de oaie?
Să înfulece și ei ceva oițe mai credule dar gustoase.

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
de ce sunt unii care chiar ii primesc pe acesti lupi si stau de vorba cu ei?
Nu-și dau seama ce fac. Se joacă cu focul.

Last edited by penticostalulmantuit; 20.04.2010 at 00:14:00.
  #403  
Vechi 20.04.2010, 00:17:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Cred că la mijloc e doar o lipsă de informație. Cum ai ajuns la concluzia că ne-ar fi jenă de acest frumos dar? Ne este jenă să îl punem aiurea pe youtube.

Nu există absolut nici o diferență în ceea ce privește posibilitatea participării la slujba de la Ierusalim și posibilitatea participării la toate slujbele din Biserica Penticostală. Prezența creștinilor din orice confesiune, a păgânilor sau a ateilor nu e doar permisă, este de-a binelea dorită.

Deci, la nici o slujbă nu se închid ușile. Mai mult, penticostalii se adună uneori peste săptămână și în case particulare. Și acolo prezența „oaspeților” e binevenită. Prozelitismul poate avea loc oriunde și oricând.
Ihm, am inteles...dar oricum, tot nu inteleg de ce posteaza inregistrari cu botezuri, predici, concerte, cantece, si acest moment care este la fel de public ca si celalalte, nu poate fi vizionat...
Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Știi, eu sunt un teolog amator :). Citesc din Biblie când și când. Dacă e vreun verset în care se spune ce zici tu mai sus dă-mi-l și mie, te rog.
Iiti dai seama ca si eu tot un teolog la fel de amator sunt, dar vad aceste lucruri scrise, negru pe alb...lucruri care nu au nicio legatura cu darul specific penticostalilor.

Limbile sînt spre semn, nu credincioșilor, ci necredincioșilor
(I Corinteni 14, 22).

6. Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa.
7. Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut?
9. Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
10. În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
11. Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!
12. Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta? (Fapte 2, 1-12)


Deci, cine interpretaza si ce? Ce ar fi de interpretat aici, in afara de faptul ca darul e pentru necredinciosi in special, se vorbea in limbi cunoscute, si astfel cei prezenti intelegeau mesajul Sfantilor Apostoli...pentru ca asta era si scopul?

In fine, ce fundament aveti voi, pentru ca am vazut ca ai afirmat ca noi nu avem nici unul, ceea ce inseamna ca tu ( asa amator cum esti) le cunosti pe cele care fundamenteaza darul vostru?

Eu spun ca de moment ce cei prezenti nu pot intelege mesajul...e o inselare de la cel rau, si atat....si nu are cum sa fie darul de care se vorbeste in Sfanta Scriptura, si poate ar trebui numit altfel, pentru ca e confuzie!

Last edited by AndruscaCIM; 20.04.2010 at 00:19:41.
  #404  
Vechi 20.04.2010, 00:17:38
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai frate TIBS, fii bun și mai zi și tu ceva că de mult nu am mai râs așa cu poftă.
  #405  
Vechi 20.04.2010, 00:57:22
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ihm, am inteles...dar oricum, tot nu inteleg de ce posteaza inregistrari cu botezuri, predici, concerte, cantece, si acest moment care este la fel de public ca si celalalte, nu poate fi vizionat...
Penticostalii români sunt sensibili, Andrusca. Am mai spus, ei nu pun pe net momentele de rugăciune, de vorbire în alte limbi și altele asemenea lor. Ăsta e stilul lor, ce vrei.

Nici eu, măcar că am văzut pe net tot felul de filmulețe cu Biserica Ortodoxă nu am văzut pusă o exorcizare, bunăoară. „Hai să vedeți fraților cum am făcut noi o exorcizare în biserica x!”. Haideți să vă învățăm cum se face o exorcizare în cinci pași simpli. Nu prea merge. Că așa-i românul.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Limbile sînt spre semn, nu credincioșilor, ci necredincioșilor[/i] (I Corinteni 14, 22).
La versetul ăsta habar nu am ce să răspund. M-am mai gândit la el dar chiar nu-mi vine nici o idee cam ce ar putea să însemne. Asta demonstrează clar cât sunt de amator.
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
[b]6. Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa.
7. Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut?
9. Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
10. În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
11. Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!
12. Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta? (Fapte 2, 1-12)
Dincoace însă îmi pare mai cu schepsis.

1. Tu ai spus că apostolii vorbeau mulțimilor.
Versetele astea nu prea zic așa ceva. Versetele nu spun cui vorbeau apostolii. Zic doar că mulțimile înțelegeau ce vorbeau ei. Fiecare îi auzea vorbind în limba sa. Tu zici că vorbeau mulțimilor. Eu aș vrea să cred și nu zic nu. Dar înclin mai degrabă să zic că apostolii se rugau în alte limbi, îl lăudau pe Domnul pentru faptele lui minunate și cele peste 15 etnii prezente înțelegeau rugăciunea în limbi a apostolilor.

2. Tu spui că aduceau sufletele la credință.
Din nou spun că nu este exclus. Dar versetele acestea nu o spun. Sufletele au venit la credință ceva mai târziu. În urma predicii lui Petru. Dar predica lui Petru nu a fost în alte limbi.

Hmm?


P.S.
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
[b]nu are cum sa fie darul de care se vorbeste in Sfanta Scriptura, si poate ar trebui numit altfel, pentru ca e confuzie!
Propun eu o denumire binecunoscută: „bolboroseală în limbi”

Last edited by penticostalulmantuit; 20.04.2010 at 01:45:16.
  #406  
Vechi 20.04.2010, 12:13:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Penticostalii români sunt sensibili, Andrusca. Am mai spus, ei nu pun pe net momentele de rugăciune, de vorbire în alte limbi și altele asemenea lor. Ăsta e stilul lor, ce vrei.

Nici eu, măcar că am văzut pe net tot felul de filmulețe cu Biserica Ortodoxă nu am văzut pusă o exorcizare, bunăoară. „Hai să vedeți fraților cum am făcut noi o exorcizare în biserica x!”. Haideți să vă învățăm cum se face o exorcizare în cinci pași simpli. Nu prea merge. Că așa-i românul.
Scuze, dar ceea ce spui tot nu are din nou, nici un sens...cum adica nu pun momente de rugaciune pe net, dar Botezul ala cam ce ar fi? Mie mi se pare la fel de sensibil momentul...insa sa fie oare postat pentru a se vedea cati trec la penticostali, si sa nu fie postat ceea ce ar putea sa ii faca pe unii sa nu mai vrea nicioadata?

Iarasi nu inteleg ce inseamna aceasta comparatie, faci cumva legatura intre vorbirea in limbi, si exorcizare?

Pai ceea ce se intampla la voi ori e rugaciune, ori e exorcizare?

Iti dai seama ca de aici deduc chiar ca nu postati pe net momente urate, ciudate, triste...asa cum si o exorcizare ar putea sminti un om! Eu am auzit ca nici nu e bine sa participi la aceste momente, si nici sa te uiti in ochii acestor oameni...pentru ca nu e bine.
Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
La versetul ăsta habar nu am ce să răspund. M-am mai gândit la el dar chiar nu-mi vine nici o idee cam ce ar putea să însemne. Asta demonstrează clar cât sunt de amator.
Deci il stiai, si in acelasi timp ai afirmat ca modul cum privim noi acest dar, nu are nici un fundament, nici in Sfanta Scriptura, nici in Sfanta Traditie...si nici in Istoria Bisericeasca!!!!
Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Dincoace însă îmi pare mai cu schepsis.

1. Tu ai spus că apostolii vorbeau mulțimilor.
Versetele astea nu prea zic așa ceva. Versetele nu spun cui vorbeau apostolii. Zic doar că mulțimile înțelegeau ce vorbeau ei. Fiecare îi auzea vorbind în limba sa. Tu zici că vorbeau mulțimilor. Eu aș vrea să cred și nu zic nu. Dar înclin mai degrabă să zic că apostolii se rugau în alte limbi, îl lăudau pe Domnul pentru faptele lui minunate și cele peste 15 etnii prezente înțelegeau rugăciunea în limbi a apostolilor.

2. Tu spui că aduceau sufletele la credință.
Din nou spun că nu este exclus. Dar versetele acestea nu o spun. Sufletele au venit la credință ceva mai târziu. În urma predicii lui Petru. Dar predica lui Petru nu a fost în alte limbi.
As vrea sa spun ca tu incerci doar sa fii convingator prin interpretarile pe care le dai, dar nu se poate spune acest lucru.

Tu ai dubii si nu stii cum sa interpretezi acel verset...desi eu am spus fix acelasi lucru, ca darul nu e pentru credinciosi...ci pentru necredinciosi, si nu s-ar parea ca iti vine usor sa il intelegi, desi este extrem de usor, nu ai ce interpreta...nu ai ce contesta, si ar trebui sa vezi discrepanta intre ceea ce se intampla cu darul la voi, si ce era el, si ca deci...nu prea ar parea a fi acelasi.

In cazul vostru se vrea a fi un dar, dar lucrurile se pare ca nu sunt intelese prea bine, iar mie nu imi pare deloc a fi acelasi dar.

Mai postez inca o data versetele, pentru ca eu nu vad nici un schepsis aici:

1. Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc. 2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei. 3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei. 4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi. 5. Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer. 6. Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa. 7. Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni? 8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? 9. Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia, 10. În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți, 11. Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu! 12. Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta?

Deci, erau in Ierusalim oameni de toate neamurile, si acestia toti ii auzeau pe Apostoli vorbind limba lor, ceea ce ar fi fost cam greu...pentru ca se stia ca ei erau galileieni...si nu parti, arabi, elamiti...dar ei vorbeau limbile acelea (care nu se invatau la scoala).

Multimea aceasta de oameni care vorbea limbi diferite, intelegea mesajul Apostolilor...si intelegeau faptele minunate ale lui Dumnezeu, spuse pe limba lor!

Astfel, darul e pentru ca Apostolii sa vorbeasca multimilor, sa propovaduiasca Cuvantul lui Dumnezeu, unor oameni care nu intelegeau limba evreiasca...dar cu ajutorul darului, Il intelegeau...si in asta consta minunea.

Deci ei auzeau toate acestea in limba lor materna, nu aveau nevoie de translator...auzeau bine totul, si doar se mirau ca Apostolii pot vorbi limba lor!!


Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Propun eu o denumire binecunoscută: „bolboroseală în limbi”
Nu stiu ce sa zic, aceasta expresie caracterizeaza exact faptul ca cica...cel care vorbeste ar avea nevoie de un translator( unul, dar de ce unul, si nu pe putin jumatate de sala), tie nu ti se pare deloc ciudat?

Adica Doamne fereste, toti penticostalii primesc acest dar, toti vorbesc..deci sunt la fel de merituosi, insa nu se inteleg unul pe altul?

Ce sa mai zic de faptul ca toata lumea prezenta in acel loc, ar trebui sa inteleaga ce spun cei care vorbesc in limbi, pentru ca asta e sensul...in caz contrar e un show, si atat...si dorinta de a arata ca ai si tu darul, in public...ca nu cumva sa se creada ca nu il ai, ca nu...dupa aia s-ar deduce ca nu auzi, nu intelegi...si esti varza!

Iar daca e rugaciune ( si nu mesaj catre multime), atunci ar trebui sa aiba loc in particular, iar daca e un moment atat de intim, atunci ar trebui sa aiba loc numai intre credincios si Dumnezeu ( daca restul oricum nu inteleg nimic, deci de ce sa stai si bolborosesti in fata adunarii( care s-ar uita numai la transa celui daruit) si ce poate insemna acest lucru, ca eu nu ma prind?

Ce inteleg penticostalii din versetele de mai sus, inclusiv acesta :Limbile sînt spre semn, nu credincioșilor, ci necredincioșilor (I Corinteni 14, 22)?


  #407  
Vechi 20.04.2010, 14:57:27
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-ar putea să ai dreptate Andrușca, nu știu ce să zic.

Într-adevăr asupra versetului „Limbile sînt spre semn, nu credincioșilor, ci necredincioșilor (I Corinteni 14, 22)” nu am o lumină clară.
  #408  
Vechi 20.04.2010, 15:32:32
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
S-ar putea să ai dreptate Andrușca, nu știu ce să zic.

Într-adevăr asupra versetului „Limbile sînt spre semn, nu credincioșilor, ci necredincioșilor (I Corinteni 14, 22)” nu am o lumină clară.


Ar trebui poate sa-ti deschizi inima si ochii, sa lasi adevarul ADEVARAT sa te patrunda.... Si atunci sigur vaie avea o lumina clara...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #409  
Vechi 20.04.2010, 16:33:52
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Ar trebui poate sa-ti deschizi inima si ochii, sa lasi adevarul ADEVARAT sa te patrunda.... Si atunci sigur vaie avea o lumina clara...
Dacă aș ști o cale practică cum se face asta, ar fi ceva.
Să zici „ sa-ti deschizi inima si ochii” e ușor. Problema este cum se poate face așa ceva.
  #410  
Vechi 20.04.2010, 17:33:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
S-ar putea să ai dreptate Andrușca, nu știu ce să zic.

Într-adevăr asupra versetului „Limbile sînt spre semn, nu credincioșilor, ci necredincioșilor (I Corinteni 14, 22)” nu am o lumină clară.
Pai limbile sunt pentru cei necredinciosi.Adica rolul lor e de a transmite,descoperii si intari cele ale credintei.Cand limbile nu transmit nimic, adica lipseste "mesajul" , nu sunt de la Dumnezeu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10