Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 22.04.2010, 08:54:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Draga lacrimi, te inteleg ca esti necajita, dar uitatul peste gard nu e o solutie. E mai bine sa te intrebi: "E drept ca altii au doar una din ele, dar de ce nu e nimic in biserica mea?" De ce toate merg pe principiul "ce nu-i la mine nu e bine"? De ce am fost indoctrinati sa uram pe cei ce nu sunt ca noi si sa dispretuim lucrurile pe care nu le putem avea, chiar daca vin de la Dumnezeu? Caci Dumnezeu a spus:

"Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși."

Deci ar trebui sa te intrebi de ce unii se lauda ca au credinta adevarata dar nu au nici unul din semnele credintei. Iar cei care se chinuie si au cate ceva sunt batjocoriti. [De fapt obiceiul de a batjocori pe cei ce-L cauta pe Dumnezeu e vechi, e dintotdeauna ]
Urma si asta, nu e asa? :)
De fapt blablaul vostru incepe in maniera ca noi cam toti am fi crestini, cam toti am avea Duhul Sfant, nu stiu ce gargara corecta politic si foarte relativa, dar in fapt asta gandesti, ca restul nu-l au, ca e numai la voi, si vezi in vorbitul limbului confirmarea acestui fapt: ca daca ar avea si altii Duhul Sfant, ar avea si ei darul asta.

Mai Doriana, pe parcursul topicului ti-ai dat arama pe fata cu mare arta. Ma gandesc ca opiniile astea pe care le expui aici cu acest ton foarte binevoitor si pseudocrestin nu iti apartin doar tie, ci sunt impartasite de toata biserica voastra. Pe asta pedalati cand faceti prozeliti? "Uite ce avem noi si ailalti nu au? Daca ei zic ca eu adevarul, de ce nu vorbeste niciunul in limbi?" Pentru voi Adevarul nu exista, ci doar semne exterioare, pe care ti-am zis ca le au si paganii, si nebunii, dar te incapatanezi sa zici ca nuuuu, ce e la voi e diferiiiiiit.

Da ma, dintr-un anumit punct de vedere, chiar e diferit. Dumnezeu sa aiba mila.

PS: Oare ai dedus tu din vreun post al vreunui ortodox ca noi ne-am dori sa avem darul asta? Oare v-am putea pizmui pentru ceva ce noi insine nu ne dorim pentru noi?

Chiar nu realizezi ca in momentul in care pui placa "ei de ce au si noi nu" sau invers, "noi de ce avem si ei nu", exploatezi cea mai urata cadere a omului, mandria? Smerenie e nu cand te rogi si te-apuca vorbitul in limbi. Crezi ca e frustrat vreun ortodox ca atunci cand se roaga nu i se intampla nimic exterior? Crezi ca se mahneste in sinea lui si se indoieste de credinta lui cand vede pe penticostal picand in extazuri sau proorocind? Sau cand ii vede pe catolici stigmatizati, in timp ce-n ortodoxie nu cred sa fie vreun caz de-acela pe parcursul istoriei? Oare nu ai impresia ca atunci cand zic si pentru o secunda in sinea mea, Doamne, ala de ce are si eu nu? m-am facut mandru si am ispitit pe Dumnezeu..
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 22.04.2010 at 09:13:03.
  #492  
Vechi 22.04.2010, 10:46:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ai spus ceva , Jane? Sau ai dat doar copy-paste? Nu de alta, dar aud foarte des cuvintele astea...

PS Stiu ca sunt un om mandru. De aceea multumesc pentru lectia de smerenie pe care mi-o dai. Totusi sper sa nu ma port si eu ca tine cu cei cu care nu sunt de acord.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #493  
Vechi 22.04.2010, 11:09:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Doriana, hai sa revenim putin asupra intelegerii tale...a acestor versete, pentru ca am vazut ca vii cu niste interpretari pe langa!!!

34.Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit sa ia cuvintul in ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea .

35 Daca voiesc sa capete invatatura asupra unui lucru, sa intrebe pe barbatii lor acasa; caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca in Biserica.(1 Corinteni 14)

Ce inseamna a lua cuvantul Doriana? Sper sa nu imi spui ca a fi vorbaret....deci te rog, tu cu mintea ta, si cultura ta...sa explici aceasta expresie!

Biserica Ortodoxa cum intelege acest verset, stii?

Ce inseamna ceea ce ai spus tu, erau si proorocite...si ce se intampla in cultul tau...de sunteti cu toatele proorocite, siiii luati cuvantul in Biserica?
  #494  
Vechi 22.04.2010, 11:12:32
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

pe Maica Domnului o cinstiti ? si cum?
  #495  
Vechi 22.04.2010, 11:12:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
PS: Oare ai dedus tu din vreun post al vreunui ortodox ca noi ne-am dori sa avem darul asta? Oare v-am putea pizmui pentru ceva ce noi insine nu ne dorim pentru noi?
Au oare nu vezi ca ea nu intelege nimic cum trebuie? Nu isi da seama nici acum ca noi numim demonizare ceea ce afirma ca au ei...si ca nu putem sa ne dorim aa ceva, de fapt nici ei nu ar trebui sa simta ceva pozitiv in legatura cu posesiunea lor!

Cum poate sa afirme cineva ca e perfect constient, ca se opreste cand vrea el...si dupa, sa afirme ca el personal nu vrea ceva, si atunci Dumnezeu ii da cu bolboroseala peste gura, ca sa nu mai stie ce spune?
  #496  
Vechi 22.04.2010, 11:15:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Doriana, hai sa revenim putin asupra intelegerii tale...a acestor versete, pentru ca am vazut ca vii cu niste interpretari pe langa!!!

Ce inseamna ceea ce ai spus tu, erau si proorocite...si ce se intampla in cultul tau...de sunteti cu toatele proorocite, siiii luati cuvantul in Biserica?
Mai intai vreau sa te intrebi sincer de ce vrei sa discutam despre asta. Caci ceri multe detalii si bati din picior sa le afli, iar dupa ce le afli iti bati joc sau spui ca noi insistam sa demonstram ceva.

Deci scopul meu nu e sa demonstrez ceva. Daca iti foloseste sufletului o astfel de discutie iti voi raspunde. Daca doar cauti cearta incearca la usa vecina, sunt indisponibila momentan.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #497  
Vechi 22.04.2010, 11:32:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mai intai vreau sa te intrebi sincer de ce vrei sa discutam despre asta. Caci ceri multe detalii si bati din picior sa le afli, iar dupa ce le afli iti bati joc sau spui ca noi insistam sa demonstram ceva.

Deci scopul meu nu e sa demonstrez ceva. Daca iti foloseste sufletului o astfel de discutie iti voi raspunde. Daca doar cauti cearta incearca la usa vecina, sunt indisponibila momentan.
Scopul tau e chiar numai sa demonstrezi ceva...nici asta nu recunosti macar, de ce?

Eu vreau sa iti arat...ce reusesti tu sa demonstrezi, atat!

Revin, te-am intrebat ce inteles are acel verset, iar tu nu ai inteles nimic...si nici nu vrei, ci cunosti doar interpretarea cultului, care s-ar parea ca nu respecta principiul Sola Scriptura, si vede lucruri care nu sunt scrise acolo ( deloc)...ti-ai dat seama macar putin de asta?

Ce inseamna...a lua cuvantul?

Ce inteles are versetul acesta, in opinia ta...deci il citesti, si vezi ce intelegi tu, din aceste cuvinte...atat?

"Așa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioși ci pentru cei necredincioși" (I Corinteni 14, 22)
  #498  
Vechi 22.04.2010, 11:34:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si as prefera nu numai sa intrebi SINCER...ci sa raspunzi SINCER, mai ales, poti incerca, Doriana?
  #499  
Vechi 22.04.2010, 11:41:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Vad ca o tii tot asa. Somn usor, Andrusco! Demonstreaza-ti tie ca ai dreptate , aplauda-te si fii fericita. Eu nu am o problema cu subiectul topicului. Cine are sa si-o rezolve...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #500  
Vechi 22.04.2010, 11:52:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vad ca o tii tot asa. Somn usor, Andrusco! Demonstreaza-ti tie ca ai dreptate , aplauda-te si fii fericita. Eu nu am o problema cu subiectul topicului. Cine are sa si-o rezolve...
Dar nu Doriana, demonstreaza-ne tu...ca doar de asta te chinui, sa ne demonstrezi ce ai tu, si ce nu avem noi...nu asta ai spus putin mai sus?

Insa parerea mea e ca esti incoerenta( stare generala, incepand cu exprimarea, conceptiile de viata, intelesul Sfintei Scripturi, al darurilor, a ceea ce simti, a ceea ce explici) si vreau sa vad cate tumbe mai faci, in aceasta incercare...pentru ca numai de astea faci, spui una...dupa care spui ceva ce intra in contradictie cu cealalta..si numai asa vorbesti!

Cand vei folosi darul, si pentru necredinciosi( asa cum scrie in Bibilie)...si nu (numai) pentru credinciosii din cult?Cand veti fi asemeni Sfintilor Apostoli...si cand vei scapa de pacate Doriana, ca sa poti afirma in fata unui om ca esti asemeni Sfintilor Apostoli?

De ce ai luat cuvantul in Biserica, cand in acelasi capitol in care se vorbeste despre acest dar...se specifica clar, femeile sa nu ia cuvantul in Biserica...cum ai tu daruri, daca acolo spune ca femeile nu au ce vorbi in Biserica!!!

A vorbit Maica Domnului in Biserica, care nu se compara cu nicio alta femeie din lumea asta? A luat ea cuvantul in Biserica, sau tu esti mai sfanta decat ea, cine esti tu, cine sunt femeile din cultul tau ...ca sa inteleg si eu?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10