Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 22.04.2010, 21:20:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu am speranta ca Doriana nu ne impinge cumva sa credem in absolut orice nebun...ori care consuma otrava cu Jägermeister; sau care danseaza cu serpii asemeni unui african in jurul focului...pentru ca asa ar trebui sa ma duc in pasi de dans spre Mozambique, sau prin tot prin felul de tari de astea bizare, cu magia in floare, paganism la fel...woodoo, si acolo as vedea "semne" care mai de care...
  #512  
Vechi 22.04.2010, 21:23:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu am speranta ca Doriana nu ne impinge cumva sa credem in absolut orice nebun...ori care consuma otrava cu Jägermeister; sau care danseaza cu serpii asemeni unui african in jurul focului...pentru ca asa ar trebui sa ma duc in pasi de dans spre Mozambique, sau prin tot prin felul de tari de astea bizare, cu magia in floare, paganism la fel...woodoo, si acolo as vedea "semne" care mai de care...
Sunt cuvintele lui Iisus aratand semnele adevaratei credinte. Consideri ca Domnul te impinge sa crezi in magicieni?
Sf Ap Pavel a luat naparca in mana si nu a patit nimic. Si nu era magician.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #513  
Vechi 22.04.2010, 21:24:15
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Multumesc pentru sugestie... Am citit din ea sa stii si nu am vazut sa sa fi petrecut de mai multe ori! Im poti da locurile alea multe?!
Nu-i nimic că nu ai observat versetele. Câte îmi scapă și mie....
Dar, sigur, pot să ți le dau eu că sunt un suflet generos:

Prima dată câteva versete: Faptele Sfinților Apostoli 10:46; 19:6; 1 Corinteni 14:18, 26, 27

Apoi câteva aspecte pe care le putem deduce:
dacă în Cezareea, în Biserica din Efes, în Biserica din Corint au fost oameni care au vorbit în alte limbi,
dacă Apostolul Pavel spune că pentru el vorbirea în alte limbi constituia o practică curentă,
dacă a fost necesar să se scrie un capitol întreg prin care să se reglementeze folosirea darului vorbirii în limbi în biserică,
eu cred că nu prea putem spune că fenomenul s-a petrecut o singură dată.

Puțin mai aproape de adevăr am fi dacă am spune că era o practică obișnuită în Biserica Primară.

Last edited by penticostalulmantuit; 22.04.2010 at 21:45:16.
  #514  
Vechi 22.04.2010, 21:51:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sunt cuvintele lui Iisus aratand semnele adevaratei credinte. Consideri ca Domnul te impinge sa crezi in magicieni?
Sf Ap Pavel a luat naparca in mana si nu a patit nimic. Si nu era magician.
Nu Doriana, te intreb ce crezi despre sectantii aia care...citind trimiterea data de tine, danseaza cu serpi in maini de exemplu?
  #515  
Vechi 22.04.2010, 21:53:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

De asemenea...cred ca extrem de necesar sa ai darul deosebirii duhurilor, pentru ca parca tu spuneai ceva...de imitator, si de imitatorii imitatorului...corect? Deci nu ai vazut nici un nebun care danseaza cu serpi in mana, sau oameni care consuma otrava constant, in eventualitatea ca vor fi otraviti?
  #516  
Vechi 22.04.2010, 21:55:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu Doriana, te intreb ce crezi despre sectantii aia care...citind trimiterea data de tine, danseaza cu serpi in maini de exemplu?
N-am vazut; nu ma pronunt. Si nu cred ca sectantii au imaginatia ta, nici talentul de a ocoli subiectul.
Nu e vorba sa-L ispitim pe Dumnezeu dansand cu serpii, ci doar daca suntem atacati de ei. Atunci vom putea si sa-i luam in mana sa-i aruncam departe, nu vom pati nimic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #517  
Vechi 22.04.2010, 21:57:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De asemenea...cred ca extrem de necesar sa ai darul deosebirii duhurilor, pentru ca parca tu spuneai ceva...de imitator, si de imitatorii imitatorului...corect? Deci nu ai vazut nici un nebun care danseaza cu serpi in mana, sau oameni care consuma otrava constant, in eventualitatea ca vor fi otraviti?
Desigur ca exista si darul deosebirii duhurilor. .
Eu am insa o nelemurire [vorba ta ] De ce cand incerci sa vorbesti de lucrarile Domnului ti se pune in fata imediat lucrarile celui rau? Chiar atat de mare sa fie aceasta fobie?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #518  
Vechi 22.04.2010, 23:21:57
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși."

Domnul era specific, nu spuena poezii. Acestea sunt niste semne ca ai credinta; si mai sunt si altele. Domnul Iisus nu e o minune, desi e minunat. El e o persoana.


Matei 12.39 "Iar El, răspunzând, le-a zis: Neam viclean și desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, decât semnul lui Iona proorocul."

Dar cu serpii si cu bautul a ceva datator de moarte cum ramane? Doar stiti ca nu va vor vatama, de ce nu incercati?...

1 Corinteni 13.8 "Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #519  
Vechi 22.04.2010, 23:32:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Matei 12.39 "Iar El, răspunzând, le-a zis: Neam viclean și desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, decât semnul lui Iona proorocul."

Dar cu serpii si cu bautul a ceva datator de moarte cum ramane? Doar stiti ca nu va vor vatama, de ce nu incercati?...

1 Corinteni 13.8 "Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși"
Ce faci, imi raspunzi la un verset cu altul? Asta nu-l anuleaza pe primul, stii, nu?
Nimeni nu cere semne, crestinul este insotit de semne ale credintei. Altfel credinta mea e doar vorba goala.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #520  
Vechi 23.04.2010, 00:14:53
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ce faci, imi raspunzi la un verset cu altul? Asta nu-l anuleaza pe primul, stii, nu?
Nimeni nu cere semne, crestinul este insotit de semne ale credintei. Altfel credinta mea e doar vorba goala.


Crestinul trebuie sa fie insotit de daruri si nu de semne...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10