Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 17.04.2011, 09:52:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Arrow

Cauta in mesajele lui geo si vei gasi un link spre un blog special creat de el pentru marturii ale minunilor Sfantului Nectarie.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #512  
Vechi 17.04.2011, 11:07:00
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Multumesc

Multumesc pentru raspuns.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #513  
Vechi 21.04.2011, 09:42:25
Un_trecator Un_trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Mesaje: 21
Implicit bucurie

M-am rugat foarte mult sa ajung sa am o icoana cu Sfantul Nectarie. Si ieri am primit o veste atat de buna. Cineva mi-a cumparat si a spus ca mi-o trimite...Nu va pot explica cata bucurie am simtit in acel moment.

Multumesc Sfinte Nectarie pentru ca ai harazit sa primesc icoana Ta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #514  
Vechi 09.05.2011, 12:44:28
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Talking

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Argumente ai sau e doar parerea ta (eventual a altora fara argumente)?


La ce te referi? Imi cer scuze dar chiar nu-mi aduc aminte despre ce e vorba. Asa e pe forum.
Si daca tot veni vorba de argumente, nici eu nu am primit raspunsuri la multe postari in care discutam minuni indoielnice. Ce vina am eu ca fiecare vrea sa se simta special si cauta sa-si atribuie intamplari minunate oricat de neinsemnate? E vina mea ca sfintii stau degeaba cand e atat de mult loc de minuni si doar cand cineva se unge cu ulei intra in actiune? Eu cred ca e vina voastra ca ganditi atat de simplist si egoist. Mare minune ca te ungi cu ulei si dispare durerea cand mor atatia oameni de foame pentru care n-am prea auzit aici voci care sa se roage. "Ok, mori tu in chinuri dar n-am auzit nicio rugaciune, n-am primit niciun acatist, nu te-ai uns cu ulei, nu mi-ai pupat moastele, asa ca imi pare rau, nu pot sa intervin! Arzi bebelusule, arzi! Si apropo! Vezi ca nu esti botezat si o sa ajungi in iad! Si era nevoie doar de o rugaciune! La mine sau la oricare sfant care mijloceste la Domnul. Cu birocratia nu te pui!" Chiar asa gandesc sfintii? Stiu oameni care gandesc mai bine. Sfintii chiar stau cu mainile in san cand se intampla vreo catastrofa pana se roaga cineva la ei? Asta credeti voi? Sfintii te lasa ani de zile sa te chinui si numai dupa ce ai citit un acatist considera ca meriti un calmant? Sfintii stau si admira moartea si mai salveaza pe cineva doar pentru ca vreo ruda s-a rugat cu lacrimi? Sfintii te ajuta sa sari capra la sport si lasa niste bebelusi sa arda? Poate ar trebui sa discutam putin definitia sfintilor. Cum credeti ca decurge o zi din viata sfintilor? De ce intervin atat de selectiv? Daca au atata putere si considera ca meriti, de ce trebuie sa te milogesti la ei? Sa fie oare pentru ca nu exista si minunile sunt intamplari? La fel ca si antiminunile? De ce considerati ca sunteti atat de importanti si sfintii va rezolva voua problemele cand in lume exista cazuri mult mai grave si cand multe din probleme nici n-ar fi existat cu putina grija din partea voastra?
.....mai cauta...sa vezi despre ce e vorba...si dupa sa aberezi in stilul tau caracteristic !!!...asa e pe forum !!!! Nu are nici o logica ce spui tu...iar in mintea ta e un haos....nu prea esti coerent si convingator.....Nu ai observat ca nu te mai baga nimeni in seama? Ce mai cauti pe aici...???? Tu poate ai treaba si noi te retinem.....!
Reply With Quote
  #515  
Vechi 09.05.2011, 12:51:19
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

[quote=Un_trecator;355673]M-am rugat foarte mult sa ajung sa am o icoana cu Sfantul Nectarie. Si ieri am primit o veste atat de buna. Cineva mi-a cumparat si a spus ca mi-o trimite...Nu va pot explica cata bucurie am simtit in acel moment.

Multumesc Sfinte Nectarie pentru ca ai harazit sa primesc icoana Ta.

Doamne ajuta![/QUOT
Iar eu iti trimit o poza cu icoana Sf. Nectarie de la o biserica din Ierusalim...sper sa-ti fie de folos !!! Doamne ajuta !
Attached Images
File Type: jpg sfantul Nectarie.jpg (28,4 KB, 15 views)
Reply With Quote
  #516  
Vechi 09.05.2011, 14:05:40
Un_trecator Un_trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Mesaje: 21
Implicit

[quote=MartaP;359881]
Citat:
În prealabil postat de Un_trecator Vezi mesajul
M-am rugat foarte mult sa ajung sa am o icoana cu Sfantul Nectarie. Si ieri am primit o veste atat de buna. Cineva mi-a cumparat si a spus ca mi-o trimite...Nu va pot explica cata bucurie am simtit in acel moment.

Multumesc Sfinte Nectarie pentru ca ai harazit sa primesc icoana Ta.

Doamne ajuta![/QUOT
Iar eu iti trimit o poza cu icoana Sf. Nectarie de la o biserica din Ierusalim...sper sa-ti fie de folos !!! Doamne ajuta !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #517  
Vechi 20.05.2011, 14:48:45
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit o alta minune

Buna ziua...incep direct fara alte introduceri...la sot la servici sunt probleme ca peste tot si de cateva luni tot se anunta disponibilizari dar a ramas totul la nivel de zvon dar ieri i-a anuntat seful dupa o sedinta ca din cati sunt trebuie sa ramana doar jumatate, el cum nu are pe nimeni in "spate" sigur era pe lista celor care trebuiau sa plece. Am fost suparati ieri dar nu ne-am pierdut speranta si credinta si am mers la moastele Sf Nectarie si L-am rugat sa nu-l dea afara, sa-si gaseasca in alta parte sau orice numai sa nu ramana fara salar si azi ce credeti....l-a anuntat ca va fi transferat pe alt departament unde e mult mai bine...Doamne nu-mi venea sa cred ... inca nu sunt stabilite detaliile, totul e la nivel de discutie dar Sf Nectarie mi-a dat un semn...atat de repede...si noi suntem atat de pacatosi. Ii multumesc din suflet Maicutei Domnului si Sf Nectarie ca s-au rugat la bunul Dumnezeu pentru noi sa ne fie bine. Doamne ajuta si sa credeti mereu si veti fi ascultati.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 21.05.2011, 19:46:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Intr-o situatie asemanatoare am fost si inca sunt si eu... Am fost la Aiud de fapt in apropierea Aiudului la Manastirea Ponor care are hramul Sfantul Nectarie! Am ramas foarte surprinsa de hramul manastirii. De Sfantul Nectarie auzisem dar nu ii citeam acatistul desi viata lui am citit-o cu foarte mult timp in urma si pot sa spun ca m-a impresionat pana la lacrimi... Cu timpul am uitat ce citisem despre el si nu i-am cerut ajutorul. Cum spuneam, mergand la acea manastire pentru a-mi spune durerea am primit in dar icoana Sfantului Nectarie si o carticica mica care cuprinde invataturi ale Sfantului Nectarie. Am plans cand am primit aceste daruri si i-am cerut din adancul sufletului sa ma ajute! De atunci am inceput sa citesc Acatistul Sfantului si in a treia zi de cand am inceput sa citesc am primit un telefon care mi-a readus speranta! Sigur ca mai e mult, poate foarte mult de facut dar cred ca Dumnezeu asculta rugaciunile "casnicilor" Lui si ne miluieste si pe noi pacatosii!
De fiecare data cand citesc o minune savarsita prin mijlocirea Sfantului Nectarie imi dau lacrimile si ma gandesc ca intr-o zi voi spune si eu cu inima impacata: " si pe mine m-a ajutat Sfantul Nectarie!"

Doamne ajuta!

Acum pot spune cu inima impacata:" si pe mine m-a ajutat Sfantul Nectarie!"
Gandind ca nu mai am solutii, iata ca prin rugaciunile Sfantului Nectarie m-a ajutat Dumnezeu si mi-a adus aproape persoana scumpa sufletului meu, pe care credeam ca am pierdut-o definitiv. Cu ajutorul lui Dumnezeu ne vom casatori si tot cu ajutorul lui Dumnezeu ne vom continua povestea!
Reply With Quote
  #519  
Vechi 26.05.2011, 09:51:07
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
.....mai cauta...sa vezi despre ce e vorba...si dupa sa aberezi in stilul tau caracteristic !!!...asa e pe forum !!!! Nu are nici o logica ce spui tu...iar in mintea ta e un haos....nu prea esti coerent si convingator.....
Scuza-ma ca nu am destula rabdare sa raspund unor ineptii. Credeam ca esti in stare sa intelegi ideile. Pot sa iti explic mai in detaliu ce nu ai inteles. T-ia trecut prin cap ca poate problema e la tine daca nu intelegi ce spun eu?

Citat:
Nu ai observat ca nu te mai baga nimeni in seama? Ce mai cauti pe aici...???? Tu poate ai treaba si noi te retinem.....!
Tu nu ai observat ca macar tu ma bagi in seama? Si pe langa tine multi inca discuta civilizat cu ateii de pe forum.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 27.05.2011, 13:25:55
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Scuza-ma ca nu am destula rabdare sa raspund unor ineptii. Credeam ca esti in stare sa intelegi ideile. Pot sa iti explic mai in detaliu ce nu ai inteles. T-ia trecut prin cap ca poate problema e la tine daca nu intelegi ce spun eu?



Tu nu ai observat ca macar tu ma bagi in seama? Si pe langa tine multi inca discuta civilizat cu ateii de pe forum.
Suntem o groaza de oameni care nu te intelegem si tu imi spui ca nu inteleg eu !!!...nu prea am ce sa inteleg de la niste idei proaste pe care le debitezi tu....mai ales ca in cazul meu nu ai putut sa combati minunea infaptuita de Sf Nectarie, fratelui meu...deci nu prea pot sa te iau in considerare !!! esti un copil care are senzatia ca a descoperit "focul" si incerci sa demonstrezi ceva...nu prea iti iese, mai ales cu mine care daca ma "chinuiam" putin aveam copil de varsta ta!...cat despre bagat in seama imi amintesc ca tu ai inceput primul sa aduci argumente "anti-minuni"...asa ca daca nu observi sau nu poti intelege, eu nu vreau sa modific nimic in convingerile tale...asa cum te chinui tu cu majoritatea persoanelor de pe aici ...!!! Cu toate astea DUMNEZEU te iubeste si pe tine......


PS Asta este ultima mea postare pt tine...ca sa nu mai ai senzatia ca te bag in seama.....
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33