Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2013, 11:57:42
andreea.MG andreea.MG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2013
Mesaje: 9
Implicit iubesc un barbat vaduv care a ramas cu 2 fetite

Am nevoie de sfaturi. Iubesc un barbat vaduv ramas cu 2 fetite. Am vorbit cu duhovnicul meu si mi-a spus ca diferenta de varsta acceptata intre un barbat si o femeie de Biserica Ortodoxa este de 10 ani, iar intre noi e de 11 ani. Si ca nu ar accepta sa ne uneasca in fata lui Dumnezeu iar ca parintii mei sigur nu ar fi de acord, mai ales ca ii si cunoaste. De atunci nu mai am liniste. Va rog...ajutati-ma!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2013, 15:42:07
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
Diferența aceasta nu este foarte mare și au fost multe cazuri în familiile de sfinți în care au existat diferențe de 10 ani sau mai mult, începând chiar cu Sfânta Familie. Este adevărată și observația că există o mare probabilitate ca, spre sfârșitul vieții, femeia să petreacă un timp în stare de văduvie. Dar, dacă ne-am gândi mereu la asta, nu ne-am mai căsători niciodată, după cum nu are sens să facem copii, de vreme ce oricum aceia vor muri.

Semnele care sugerează că o căsătorie va fi sau nu reușită sunt: iubirea celor doi, dorința lor de a-L urma pe Cristos și dorința lor ca să fie o căsătorie trainică, trăind mereu împreună, la bine sau la rău, până ce moartea îi va despărți. Fapt care oricum se întâmplă, mai devreme sau mai târziu.
Am gasit acest text tot aici pe forum, in alt topic. Parerile sunt impartite, dupa cum putem vedea si in postarea domnului zaharia 2009:

Citat:
Diferenta maxima de virsta intre parteneri , acceptata de BOR, este de 10 ani !
Cine nu vrea sa respecte canoanele si dispozitiile Sf. Sinod al BOR, este liber sa o faca .
Extrem de multi useri de pe acest forum , sub o forma sau alta , pt. un canon sau altul , o si fac deja . Asta nu este o problema .
Problema, abia atunci apare, cu adevarat, cind voiesti sa slujesti la 2 stapini : si lui Dumnezeu si si lui mamona : sa te insori cum vrei tu (fara a tine cont de toate regulile) dar sa fi binecuvintat de biserica !
Desi si aceasta se intimpla des, trebuie remarcat ca exista insa si preoti care stiu carte si care respecta si supunerea fata de ierarhie si conducerea BOR si care refuza sa gireze asemenea situatii !
S-ar putea ca unul din motivele pentru care duhvnocul dvs. va refuza este ca barbatul de care v-ati indragostit nu numai ca este mult mai in varsta, dar a fost si insurat si are si copii. Poate duhovnicul dvs. este de parere ca ar trebui sa gasiti pe cineva cu care sa incepeti o viata noua, din toate punctele de vedere, si sa puteti avea parte de elementele enumerate mai sus.


Daca spuneti ca ii stie si pe parintii dumneavoastra, presupun ca va cunoaste foarte bine si pe dumneavoastra, si de multe ori ei stiu ce e mai bine pentru noi, pentru ca pot vedea toata situatia intr-un mod obiectiv. Sa nu credeti in niciun caz ca va vrea raul!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2013, 16:10:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea.MG Vezi mesajul
Am nevoie de sfaturi. Iubesc un barbat vaduv ramas cu 2 fetite. Am vorbit cu duhovnicul meu si mi-a spus ca diferenta de varsta acceptata intre un barbat si o femeie de Biserica Ortodoxa este de 10 ani, iar intre noi e de 11 ani. Si ca nu ar accepta sa ne uneasca in fata lui Dumnezeu iar ca parintii mei sigur nu ar fi de acord, mai ales ca ii si cunoaste. De atunci nu mai am liniste. Va rog...ajutati-ma!
Asta sa fie singura problema..
Puteti gasi un preot care sa va cunune, nu e nimic atat de strict cum vi s-a spus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2013, 16:12:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
S-ar putea ca unul din motivele pentru care duhvnocul dvs. va refuza este ca barbatul de care v-ati indragostit nu numai ca este mult mai in varsta, dar a fost si insurat si are si copii. Poate duhovnicul dvs. este de parere ca ar trebui sa gasiti pe cineva cu care sa incepeti o viata noua, din toate punctele de vedere, si sa puteti avea parte de elementele enumerate mai sus.
Si daca a fost insurat si are copii, care e problema? E un pacat, sau cum?

Pana si la romano-catolici cu prostia lor cu indisolubilitatea casatoriei dusa pana in panzele albe, macar dupa moartea sotului/sotiei, omul e liber sa se recasatoreasca, nu?

E o femeie matura, nu un copchil care sa il duci de nas cu minciuna pentru ca adevarul e prea complicat sa-l priceapa, daca asta ar fi adevarul, ceea ce nu vad sa fie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.08.2013 at 16:15:59.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2013, 16:49:06
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Doamne fereste, nu asta era ideea, Aline! :) Ideea era ca poate duhovnicul si parintii ei se asteapta la altceva de la ea, si anume sa nu se complice si sa inceapa de "la inceput". Nu are legatura cu religia de care apartin sau de care apartine ea, m-am gandit ca asta ar putea fi unul din motive, ca au alte "asteptari" de la ea. In niciun caz nu e pacat!

Ca deh, ce parinti vor ca puiul lor sa se complice cu cineva care "si-a inceput deja viata"? (exact cuvintele astea)
Suna prostesc, stiu, dar am mai auzit cazuri.

Last edited by Lady Brightside; 23.08.2013 at 16:56:09.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2013, 12:37:41
andreea.MG andreea.MG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2013
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Am gasit acest text tot aici pe forum, in alt topic. Parerile sunt impartite, dupa cum putem vedea si in postarea domnului zaharia 2009:



S-ar putea ca unul din motivele pentru care duhvnocul dvs. va refuza este ca barbatul de care v-ati indragostit nu numai ca este mult mai in varsta, dar a fost si insurat si are si copii. Poate duhovnicul dvs. este de parere ca ar trebui sa gasiti pe cineva cu care sa incepeti o viata noua, din toate punctele de vedere, si sa puteti avea parte de elementele enumerate mai sus.


Daca spuneti ca ii stie si pe parintii dumneavoastra, presupun ca va cunoaste foarte bine si pe dumneavoastra, si de multe ori ei stiu ce e mai bine pentru noi, pentru ca pot vedea toata situatia intr-un mod obiectiv. Sa nu credeti in niciun caz ca va vrea raul!
si cu sentimentele ce fac?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.08.2013, 13:22:50
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Le lasi sa vina, nu le ignori, insa le folosesti energia pentru a discuta cu Dumnezeu despre problema ta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.08.2013, 13:46:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Intre 10 ani si 11 ani chiar nu este o diferenta la o casatorie.
S-ar putea sa fie alte aspecte.

Ar trebui stiuta totusi explicatia duhovnicului si nu m-as lasa convinsa numai de cifra asta a varstei. Sa spuna concret care este problema.
Si un duhovnic hotaraste pana la urma viata unui om? Chiar pana la a interzice casatoria? Eu asta nu reusesc s-o inteleg. Ar trebui vorbit si cu alt preot.

Ca nu sunt parintii de acord, este altceva. Si acolo este mai complicat.
Trebuie discutat cu ei si cu viitorul sot si pus toate cartile pe masa si pus in balanta si pe urma hotarat.

Problema nu este nici aici diferenta de varsta, ci faptul ca a mai fost csatorit si are copii.

Intrebari de pus:

- varsta voastra/varsta copiilor (te poti ocupa de ei, ca nu este usor sa preiei copii straini, nici pentru tine si nici pentru ei). La tinerete este una, la o varsta mai inaintata a voastra este alta, daca sunt mai mici copiii e una, daca sunt mai mari, e alta.
Poate tu iti mai doresti copii ai tai?
- s-a refacut dupa pierderea sotiei, e pregatit sa inceapa alta viata

Si in general trebuie sa vedeti potrivirea dintre voi si sa-l analizezi bine pe el. S-ar putea ca lumea sa aibe la persoana lui vreo obiectie.

Trebuie intrebat si discutat. Doar interdictii, fara suport/explicatii...nu este normal.

Si da, in general cu iubire se poate face totul si puteti fi fericiti. Stiu destule cazuri. Dar pot apare si regrete mai tarziu, cu toata iubire, pentru ca o casnicie nu este lapte si miere. De aceea trebuie bine analizat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.08.2013, 15:25:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Intre 10 ani si 11 ani chiar nu este o diferenta la o casatorie.
S-ar putea sa fie alte aspecte.
Si eu m-am gandit ca este posibil sa fie la mijloc aspecte ce ne scapa din vedere, iar un duhovnic cu experienta in scaunul spovedaniei sa vada problema in perspectiva, cunoscand mai bine persoana pe care o sfatuieste.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...Si un duhovnic hotaraste pana la urma viata unui om? Chiar pana la a interzice casatoria? Eu asta nu reusesc s-o inteleg. Ar trebui vorbit si cu alt preot.
Duhovnicul nu hotarase, el doar sfatuieste. Omul este liber sa faca cum crede. Poate sa mai vorbeasca cu duhovnicul, cu alti parinti, eventual si cu un episcop care poate da binecuvantarea chiar daca s-au depasit cei 10 ani, (tinand cont ca este vorba de o abatere de un an).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.08.2013, 17:05:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Si eu m-am gandit ca este posibil sa fie la mijloc aspecte ce ne scapa din vedere, iar un duhovnic cu experienta in scaunul spovedaniei sa vada problema in perspectiva, cunoscand mai bine persoana pe care o sfatuieste.



Duhovnicul nu hotarase, el doar sfatuieste. Omul este liber sa faca cum crede. Poate sa mai vorbeasca cu duhovnicul, cu alti parinti, eventual si cu un episcop care poate da binecuvantarea chiar daca s-au depasit cei 10 ani, (tinand cont ca este vorba de o abatere de un an).
Pai da, dar uite ca duhovnicul celei care intreaba chiar nu vrea s-o cunune cu acel barbat si ea este foarte tulburata. El a hotarat ceva. Ea ori il asculta, ori se duce in alta parte si se cununa cu cel pe care il iubeste.

Si poate sa explice cineva, in primul rand duhovnicul acela de ce aceasta bariera la 10 ani? Si ce conteaza un an. Hai ca daca erau 15 ani mai spuneam, era deja mult.

Si inainte vreme din cate stiu eu (din citite), cam asa se faceau casatoriile. Fata trebuia sa fie foarte tanara, iar barbatul cu armata facuta, cu serviciu, aranjat, adica ceva mai in varsta. 10 ani nu erau o problema.
Ah, ce spunea glykys, mai sus ca nu e normal sa fie el de 50 si ea de 15, sau invers. Dar 10 ani...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 24.08.2013 at 17:08:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 10:18:18
Inselarea intre soti ionut12 Generalitati 5 25.11.2010 13:46:46
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30