Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.08.2013, 17:32:01
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Cele 2 fetite

Citat:
În prealabil postat de andreea.MG Vezi mesajul
Am nevoie de sfaturi. Iubesc un barbat vaduv ramas cu 2 fetite. Am vorbit cu duhovnicul meu si mi-a spus ca diferenta de varsta acceptata intre un barbat si o femeie de Biserica Ortodoxa este de 10 ani, iar intre noi e de 11 ani. Si ca nu ar accepta sa ne uneasca in fata lui Dumnezeu iar ca parintii mei sigur nu ar fi de acord, mai ales ca ii si cunoaste. De atunci nu mai am liniste. Va rog...ajutati-ma!
Andreea, userul Sophia a atins cel mai important aspect al problemei tale: CELE 2 FETITE
Acum vin si eu cu parerea mea: in toata povestea aceasta cele mai importante personaje sunt cele 2 fetite. Pe ultumul loc se afla diferenta de varsta dintre voi, care nu-i asa de mare.
Daca esti sigura ca vei fi o mama buna pentru fetitele lui si daca esti sigura ca, in cazul in care vei avea si tu copii cu acest barbat, vei putea sa fii in continuare iubitoare cu fetitele, atunci cauta un preot care sa vrea sa va cunune si nu mai sta pe ganduri.
Si daca faci acest pas si intri intre cei trei, atunci gestul tau sa fie spre mangaierea copilelor care si-au pierdut mamica. Astfel, tu, sa fii un liant in aceasta familie si unirea voastra sa fie o binecuvantare pentru toti patru.
Daca vei reusi o sa ai mare plata de la Dumnezeu!
Daca nu... Mila Domnului sa fie cu voi!
Va fi o mare responsabilitate pentru tine. Mai bine sa va despartiti si sa suferiti din dragoste, decat sa va uniti si sa suferiti din ura.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.08.2013, 21:59:24
andreea.MG andreea.MG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2013
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Andreea, userul Sophia a atins cel mai important aspect al problemei tale: CELE 2 FETITE
Acum vin si eu cu parerea mea: in toata povestea aceasta cele mai importante personaje sunt cele 2 fetite. Pe ultumul loc se afla diferenta de varsta dintre voi, care nu-i asa de mare.
Daca esti sigura ca vei fi o mama buna pentru fetitele lui si daca esti sigura ca, in cazul in care vei avea si tu copii cu acest barbat, vei putea sa fii in continuare iubitoare cu fetitele, atunci cauta un preot care sa vrea sa va cunune si nu mai sta pe ganduri.
Si daca faci acest pas si intri intre cei trei, atunci gestul tau sa fie spre mangaierea copilelor care si-au pierdut mamica. Astfel, tu, sa fii un liant in aceasta familie si unirea voastra sa fie o binecuvantare pentru toti patru.
Daca vei reusi o sa ai mare plata de la Dumnezeu!
Daca nu... Mila Domnului sa fie cu voi!
Va fi o mare responsabilitate pentru tine. Mai bine sa va despartiti si sa suferiti din dragoste, decat sa va uniti si sa suferiti din ura.
Fetitele sunt marisoare deja, eu nu am cum sa le iau locul mamei lor. Pot doar sa le fiu o prietena si sa le dau un sfat. Mama lor va fi mereu prezenta in sufletul lor si nu le pot lua acest lucru. Pentru mine nu au fost, nu sunt si nici nu vor si un impediment. Ele nu au nici o vina. Problema e ca ai mei sigur nu vor intelege. Eu am doar 24 de ani. Si de aici...se intelege tot...cred!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.08.2013, 11:48:19
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea.MG Vezi mesajul
Fetitele sunt marisoare deja, eu nu am cum sa le iau locul mamei lor. Pot doar sa le fiu o prietena si sa le dau un sfat. Mama lor va fi mereu prezenta in sufletul lor si nu le pot lua acest lucru. Pentru mine nu au fost, nu sunt si nici nu vor si un impediment. Ele nu au nici o vina. Problema e ca ai mei sigur nu vor intelege. Eu am doar 24 de ani. Si de aici...se intelege tot...cred!
Sunteti majora. Si, din felul postarilor dvs., se simte ca aveti si multa intelepciune. Nu mai urmati, deci, autoritatile de orice fel (parinti, duhovnic, etc.) in dauna propriei dvs. persoane. Nu atit diferenta de virsta, cit si virsta in sine conteaza. 24+11=35. E 35, nu 53. Aveti, amindoi, inca, viata inainte. Nu trebuie sa transformati duhovnicul in oracolul din Delphi sau parintii intr-un fel de guru sau Papa.
Cerul sa va ajute sa va cuceriti si mentineti fericirea!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.08.2013, 14:00:38
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că ai făcut o greșeală că ai postat aici o problemă atât de importantă. Într-adevăr de multe ori nu avem pe cine să întrebăm în viața reală și simțim mare nevoie de a primi un sfat....însă aici pe forum, oricine se consideră ortodox, poate să vină și să iți spună tot felul de bălării. Iar tu fiind într-o stare a sufletului nu tocmai limpede, dacă aceste bălării sunt ambalate suficient de bine, s-ar putea să te lași influențată de ele într-o decizie ale cărei consecințe pentru viața ta pământească și veșnică nu le cunoști.
Eu nu pot ști ce trebuie să faci și nu îmi permit să sugerez vreo direcție. Sugerez doar că ar trebui să te gândești foarte serios dacă voia lui Dumnezeu ți se poate descoperi în chip negreșalnic prin mesajele noastre, ale celor de pe forum. Asta desigur, plecând de la premiza că tu dorești cu inimă sinceră să afli care e voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.08.2013, 20:21:55
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Vei fi mama lor...

Citat:
În prealabil postat de andreea.MG Vezi mesajul
Fetitele sunt marisoare deja, eu nu am cum sa le iau locul mamei lor. Pot doar sa le fiu o prietena si sa le dau un sfat. Mama lor va fi mereu prezenta in sufletul lor si nu le pot lua acest lucru. Pentru mine nu au fost, nu sunt si nici nu vor si un impediment. Ele nu au nici o vina. Problema e ca ai mei sigur nu vor intelege. Eu am doar 24 de ani. Si de aici...se intelege tot...cred!
Nu stiu cat de mari sunt fetitele dar pot sa presupun ca nu au mai mult de 10 ani. Mama lor a murit. Deci nu mai au mama. Ele au nevoie de o mama mai mult decat are nevoie tatal lor de o sotie. Sunt micute si dupa casatoria ta cu tatal lor o sa fii mama lor. Convingerea ta cum ca nu ai cum sa iei locul mamei lor in viata de zi cu zi si in sufletul lor, si ideia ca le poti fi doar o prietena pentru un sfat, doua, acolo, ma face sa presupun ca nu prea te trage inima sa te implici, prea mult, in cresterea lor.
Asa ca, sfatul meu este sa renunti. Asculta-ti duhovnicul, asculta-ti parintii si lasa-i pe cei trei (fetitele cu tatal lor). Poate ca Dumnezeu le va scoate in cale o femeie care sa vrea, si sa stie cum sa ia locul mamei lor, si care sa le fie mai mult decat prietena.
Mama lor va fi prezenta in inima lor, sigur, dar sa sti ca nu pentru mult timp. Copii uita destul de repede un parinte decedat, mai ales daca cel care-l inlocuieste le arata interes si dragoste.
Iarta-ma, te rog, pentru cele ce ti-am spus, dar mi-am permis deoarece tu ai pus poveste ta in dezbatere publica.
Sa te ajute Dumnezeu sa faci cum este mai bine, nu pentru tine, nu pentru acel barbat ci pentru cei doi copii.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.08.2013, 20:37:03
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit off topic...

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cred că ai făcut o greșeală că ai postat aici o problemă atât de importantă. Într-adevăr de multe ori nu avem pe cine să întrebăm în viața reală și simțim mare nevoie de a primi un sfat....însă aici pe forum, oricine se consideră ortodox, poate să vină și să iți spună tot felul de bălării. Iar tu fiind într-o stare a sufletului nu tocmai limpede, dacă aceste bălării sunt ambalate suficient de bine, s-ar putea să te lași influențată de ele într-o decizie ale cărei consecințe pentru viața ta pământească și veșnică nu le cunoști.
Eu nu pot ști ce trebuie să faci și nu îmi permit să sugerez vreo direcție. Sugerez doar că ar trebui să te gândești foarte serios dacă voia lui Dumnezeu ți se poate descoperi în chip negreșalnic prin mesajele noastre, ale celor de pe forum. Asta desigur, plecând de la premiza că tu dorești cu inimă sinceră să afli care e voia lui Dumnezeu.
VladCat,
Toti cei care postam aici ne asumam niste riscuri, cum ar fi: sa fim luati in ras, sa ne facem de ras, sa pierdem timpul, sa mai facem careva pacate in plus, etc.
Toti cei care postam aici ne dorim ceva: sa aflam ceea ce nu stim, sa facem ceva ce n-am mai facut, sa ne vada altii ce destepti suntem, sa vedem noi cat de destepti pot fii altii, etc
Toti cei care postam aici obtinem ceva: suntem luati in ras, ne facem de ras, ne pierdem timpul si ne agonisim cateva pacate in plus.
Si nici macar nu aflam ceva ce nu stiam, nici nu facem ceva ce n-am mai facut, n-a vazut nimeni cat de destepti suntem, si nici prea destepti nu i-am vazut pe ceilalti printre balariile lor.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.08.2013, 21:17:06
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
VladCat,
Toti cei care postam aici ne asumam niste riscuri, cum ar fi: sa fim luati in ras, sa ne facem de ras, sa pierdem timpul, sa mai facem careva pacate in plus, etc.
Toti cei care postam aici ne dorim ceva: sa aflam ceea ce nu stim, sa facem ceva ce n-am mai facut, sa ne vada altii ce destepti suntem, sa vedem noi cat de destepti pot fii altii, etc
Toti cei care postam aici obtinem ceva: suntem luati in ras, ne facem de ras, ne pierdem timpul si ne agonisim cateva pacate in plus.
Si nici macar nu aflam ceva ce nu stiam, nici nu facem ceva ce n-am mai facut, n-a vazut nimeni cat de destepti suntem, si nici prea destepti nu i-am vazut pe ceilalti printre balariile lor.
Am citit de doua ori dar nu sunt in stare sa inteleg ce legatura are cu ce am scris eu. Mesajul meu se referea la riscurile discutarii unor chestiuni cruciale intr-un loc ca asta, atata tot.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.08.2013, 22:52:55
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Am citit de doua ori dar nu sunt in stare sa inteleg ce legatura are cu ce am scris eu. Mesajul meu se referea la riscurile discutarii unor chestiuni cruciale intr-un loc ca asta, atata tot.
Pai da. Si eu te aprobam.
Fata care a postat a riscat si a pierdut timpul discutand chestiunea ei cea cruciala. Si-a pierdut timpul pentru ca asa cum ai spus, oricine s-a considerat ortodox a intrat si i-a spus balarii ambalate frumos. Fata s-a riscat. Dar noroc cu tine, care, desigur, nu-i spui nicio balarie, va sti de acum inainte sa nu mai faca astfel de greseli care sa-i influienteze actiunile viitoare.
Sunt alti useri care se fac de ras sau mai rau, smintesc si sfatuiesc gresit. Am comis-o si eu, cel putin odata...
No, cam asta vroiam sa zic... Iarta-ma, m-am bagat si eu in seama.
Dar putin, putin, m-am simtit atinsa de afirmatia ta cum ca:
\...aici pe forum, oricine se consideră ortodox, poate să vină și să iți spună tot felul de bălării...\

Noapte buna!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.08.2013, 23:04:56
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am spus ca „oricine poate”. Mesajul tau il consider nefolositor pentru ca nu vorbeste despre problema esentiala care ramane a asculta sau nu de duhovnic. Nu am intentionat totusi sa il incadrez la capitolul „balarii” desi imi dau seama de ce te-ai atacat. In orice caz, trebuia sa fiu mai atent cand am postat. Iarta-ma te rog ca te-am suparat.
Noapte buna!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.08.2013, 23:23:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Convingerea ta cum ca nu ai cum sa iei locul mamei lor in viata de zi cu zi si in sufletul lor, si ideia ca le poti fi doar o prietena pentru un sfat, doua, acolo, ma face sa presupun ca nu prea te trage inima sa te implici, prea mult, in cresterea lor.
Tragi concluziile pripite. Eu vad ca dimpotriva, ea intelege ce inseamna sa fii mama unor copii atata timp, ce loc are in inima lor, si vrea sa respecte lucrul asta, e ca un loc sacru in care nu poti sa intri cum vrei, cand vrei, sa dai totul afara si sa te instalezi tu in loc.

Eu cred ca asa a perceput ea lucrul asta, nu ca "nu o trage inima" sa fie mama.

Desigur, si tu ai dreptate cand spui ca fetitele au nevoie de o mama si da, poate sa fie mama lor, pentru cel putin inca 10 ani pana "isi vor lua zborul" si fara sa "atenteze" la memoria mamei lor biologice.

Citat:
Asculta-ti duhovnicul, asculta-ti parintii si lasa-i pe cei trei (fetitele cu tatal lor).
Duhovnicul i-a dat un motiv stupid.
In Biserica Ortodoxa se casatoresc oameni intre care este si mai mult de 10 ani diferenta, fara sa se faca mare caz de asta, si din cate stiu nu exista o interdictie expresa care sa necesite dezlegare speciala de la episcop sau mai stiu eu ce chestie iesita din comun.

Parintii, stim cum sunt: "vai a fost casatorit".
Daca era divortat, intelegeam cat de cat, desi nici asa nu ne putem pripi cu judecata.
Dar ce vina are ca i-a murit sotia? E un deces suspect, a fost arestat preventiv, juddecat, achitat la limita?
E un om rau, betiv, drogat, ce are?

E drept, este o situatie care comporta si riscuri specifice diferentei de varsta, dar cred ca mai multe sanse are un astfel de cuplu, in care macar unul din cei doi este mai copt la minte decat cand ambii sunt tineri care se casatoresc mai degraba din motivele specifice varstei, ca sa zic asa.


Citat:
Poate ca Dumnezeu le va scoate in cale o femeie care sa vrea, si sa stie cum sa ia locul mamei lor, si care sa le fie mai mult decat prietena.
Si de ce n-ar fi ea aia, si te grabesti sa judeci superficial?
`
Citat:
Mama lor va fi prezenta in inima lor, sigur, dar sa sti ca nu pentru mult timp. Copii uita destul de repede un parinte decedat, mai ales daca cel care-l inlocuieste le arata interes si dragoste.
Nu este asa si ii dau dreptate aici lui Vlad cu "balariile", mari cat casa la ce ai afirmat mai sus.

Nu, nu trebuie sa o uite si nici nu trebuie sa o inlocuiasca, li se poate explica frumos sau cel mai bine demonstra cu fapta ca este loc si pentru o a doua mama in viata lor.

Citat:
Sa te ajute Dumnezeu sa faci cum este mai bine, nu pentru tine, nu pentru acel barbat ci pentru cei doi copii.
Urata insinuare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 10:18:18
Inselarea intre soti ionut12 Generalitati 5 25.11.2010 13:46:46
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30