Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.09.2011, 15:58:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
da, ma gandesc, de aia mananc doar carne de peste si oua si lapte cumpar de la tzarani (laptele la sticla, ouale nemarcate,etc), sau aduc de la ai mei de la tzara cateodata. N-am crapat de foame niciodata pana acum, o duc excelent. Se poate.
dar si cand o sa avea probleme ...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.09.2011, 16:56:03
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Animalutele intradevar nu au sufletel ca al nostru, in sensul ca nu e nemuritor, au altul diferit de al nostru.
Dumnezeu a lasat asa, ca ele sa nu se chinuie pentru eternitate. Zic Sfintii Parinti ca natura intreaga si plantele si animalele sufera pentru caderea omului, si asa este, de aceea ele simt cand e un om rau, fug sau ataca, sau daca e om bun si sfant se culca la el in brate. Nu ar fi corect ca ele sa se chinuie secole pentru noi, nu crezi?
Vezi Sf. Serafim de Sarov, care hranea ursul cu mana si nu il vatama.
Sau cum stateau animalele la Par. Paisie. Vezi ce relaxat e iepurasul la el in brate?

Animalele iubesc pe sfinti si sfintii pe animale. E plin de pustinici prin munti, si vine iarna dar nu se apropie de ei nici lup nici urs, ba mai si impart aceasi pestera.

Cat despre fatarnicia in biserica, cunoastem, no comment. Multi sunt cei care vor ranguri, si laude si intaietate, sa-i perii ca se considera desavarsiti.
Dar nu te pune nimeni sa stai cu ei, si sa te acresti si sa imbatranesti inainte de vreme.
Cauta locuri autentic ortodoxe, cauta oameni deschisi si sincer caci inca mai sunt (chiar daca mai greu de gasit), citeste cartile parinteilor de care ti-am zis mai sus.
Aplica cat de mult poti tu cele invatate de la ei, si vei trai minuni in viata ta.

Si pe oriunde mergi, sa nu uiti, padure fara uscaturi nu vei afla, chiar si in manastiri vei mai gasi maici si calugari nu tocmai ok, dar tu nu iti pierde vremea cu acestia, roaga-te pentru ei si mergi mai departe, spre cei de la care ai ce invata si care sa iti odhineasca sufletul.
Multumesc pentru raspuns. Am citit ceva despre Parintele Paisie Aghioritul, mi-a placut.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.09.2011, 16:04:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu cred ca aude si vede tot. Si cand crezi ca mai rau nu se poate iti arata ca se poate. Asa ca aveti grija, toti care sunteti tentati sa credeti ca ati ajuns la capatul rabdarilor, ca intotdeauna e loc si pentru mai rau. Unii spun ca "nu iti da niciodata mai mult decat poti sa duci", altii spun "sa nu-ti dea Dumnezeu cat poti sa duci", e ca treaba cu paharul care poate fi jumate gol sau jumate plin. Altii mai spun "ce nu te omoara te face mai puternic", dar in realitate nimeni nu stie ce se va intampla pana la urma, se mai spune "incurcate sunt caile Domnului", dar iarasi nu se stie daca nu cumva le incurcam noi. Pana la urma, pana si cei mai credinciosi cred ca in mare parte depinde de noi cum influentam si cum orientam lucrurile pe o cale sau alta. De multe ori dam vina pe Dumnezeu pentru propriile neputinte si/sau eventuale alegeri proaste; e drept ca la astea contribuie si mostenirea noastra genetica, constructia proprie fiecaruia, experienta, inteligenta, puterea fizica si morala, conjuncturile si alti factori intinseci sau extrinseci. Trebuia sa mai scriu ceva ca o concluzie, dar am uitat-o, ma scuzati.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.09.2011, 16:12:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De multe ori dam vina pe Dumnezeu pentru propriile neputinte si/sau eventuale alegeri proaste; e drept ca la astea contribuie si mostenirea noastra genetica, constructia proprie fiecaruia, experienta, inteligenta, puterea fizica si morala, conjuncturile si alti factori intinseci sau extrinseci. Trebuia sa mai scriu ceva ca o concluzie, dar am uitat-o, ma scuzati.
Nu trebuie sa dam vina pe Dumnezeu si chiar daca avem neputinte ,patimi ,atitudini gresite , ne putem schimba ,dar numai cu ajutorul lui Hristos.
La Dumnezeu nimic nu e imposibil.
Totul este sa dorim si sa avem un duhovnic bun sau un parinte sfatuitor.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.09.2011, 16:30:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cateodata e nevoie de mult decat atat. E nevoie sa luam taurul e coarne. Desigur asta e mai usor cand o hotaraste altcineva in locul nostru, dar cu conditia ca hotararea sa fie si in asentimentul nostru. (De exemplu, daca zice al meu acum "hai sa operam iepurele, cu toate riscurile, eu o sa fiu de acord, pt ca asta imi doresc si eu; daca insa zice "hai sa-l eutanasiem, sau sa-i dam drumul pe camp", sau mai stiu eu ce, am sa protestez vehement si probabil va da si el inapoi; dar daca zice "nu stiu ce sa facem, hai sa mai asteptam, sa vedem ce se intampla," n-o sa faca nimeni nimic, cu regretele de rigoare, ca poate daca faceam ceva, era mai bine).

Pe de alta parte, eu stiu exact de ce s-a intamplat treaba asta. e un test pentru mine, sa vada cat ma ma tine "instalatia". Daca nu o fac, o sa fiu dezamagita si o sa-o interpretez ca un semn ca trebuie sa renunt la meserie (ba mai mult, o sa ma socotesc necredincioasa si nedemna de ajutorul Lui); daca o fac si iese bine, o sa fie o incurajare pentru mine si o dovada a maretiei Lui; daca insa o fac si nu iese bine, va fi o incercare ca sa vada daca Ii raman credincioasa.

Stiti ce "suparare" au multi medici in ziua de azi? Ca daca ei fac "eforturi supraomenesti" si rezolva un caz disperat, omul II multumeste exclusiv lui Dumnezeu, pe cand daca lucrurile ies prost, a fost, desigur, exclusiv vina doctorului, ca nu a facut ce trebuia.
Mai imi e frica de un aspect. Daca eu totusi gasesc un doctor bun, capabil sa faca operatia, si el imi spune "daca tu crezi in Dumnezeu mai mult decat in mine, du-te sa-ti faca El bine animalul"?

Last edited by fallen; 12.09.2011 at 19:15:49.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.09.2011, 20:47:01
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,firespirit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
io,pot spune ca dumnezeu exista si respecta cu strictete legea sa si ratiunea pe care a dat-o creaturii sale,omul,facut dupa chipul si asemanarea sa.
creatorul,ingaduie multe dar nu inseamna ca este de acord si aproba faptele rele ale omului.io nu cred ca ceea ce vedem la om este adevar,creierul omului are adevarul pe care dumnezeu il stie si cunoaste si dupa ADEVAR suntem noi judecati de dumnezeu.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.09.2011, 21:08:34
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

viata pe Terra e un infern. mie mi-e foarte clar asta. E normal ca fiintele vii sa se manance unele pe altele. In randul animalelor, numai cele mari si puternice supravietuiesc.
In randul oamenilor e la fel, numai cei puternici si smecheri supravietuiesc. (in cazul oamenilor, "puternic" nu inseamna forta fizica, ci mai mult putere sau influenta sociala); De asemenea planeta Terra e un univers al discriminarii, al infernului.
Liber arbitru nu prea exista, noi oamenii nu ne putem face singuri viitorul. Daca ceva urmeaza sa se intample in viitor, noi nu putem face nimic sa prevenim acel lucru. Atat timp cat exista persoane in lumea asta care pot prezice viitorul, e clar undeva este "scris" totul. Noi nu suntem decat spectatori. Ni se pare noua ca avem putere de decizie, dar e doar o aparenta, de fapt e teapa.

Cine o duce rau pe lumea asta, o va duce bine dupa moarte. Iar cine o duce bine pe lumea asta, o va duce rau dupa moarte. Simplu nu ? Cel putin asa e teoretic.
Iar iadul de pe pamant e mult mai usor decat iadul de pe cealalta lume. Tocmai de asta trebuie sa suportam iadul de aici ca sa nu avem parte de iadul de dincolo.

Iar suferintele sunt relative. Foarte relative !
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.09.2011, 17:01:24
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salutare :)

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
Salutare , te inteleg perfect , ANIMALELE AU SUFLET MAI MULT CA SIGUR , o spun pt toti ce i ce neaga asta , odata ce sunt vii , sunt creatia lui Dumnezeu , au suflet .Multi vin cu afirmatia ca in Biblie nu e descris faptul ca animalele au suflet , pai daca sa o luam asa ,daca in Biblie zice, ca liliecii sunt pasari , majoritatea cred :)) , sa nu se inteleaga ca o hula impotriva Sfintei Scripturi , doar ca multi au ajuns ca si protestantii , dupa conceptul ''Sola Scriptura'' (Doar Scriptura)

Iubesc animalele , in special pisicile , si mi-e greu sa cred ca animalul pe care l-am crescut de mic de care m-am atasat de el , nu are suflet, ci este doar trup.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.09.2011, 18:16:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca vrei tu neaparat..are suflet, dar "animalic" :)

Adica cu ratiunea, vointa si afectul la un nivel "primitiv" ca sa zic asa, si ce e mai important..nu e nemuritor.

Ti-e greu sa crezi ca te poti atasa doar de aparente?
Priveste in jur si ..mai gandeste-te o data.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.09.2011, 18:17:10
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
Am vrut sa-ti dau un pm, dar vad ca nu se poate.

Stii ce cred? Ca tu n-ai fost incercata in viata prea tare. Poate ai avut tu sau ai niste probleme minore, si din cauza ca sunt atat de minore, simti ca viata n-are sens, ca nu e suficienta de fascinanta, si trebuie sa te agati de ceva.

Ce daca sunt ipocriti, fatarnici, ....? Fii tu altfel. Fa tu Biserica in sufletul tau.

Si nici nu poti duce crucea altuia, nici a catelului, nici a nu stiu cui care a patit nu stiu ce. Ii poti ajuta pe semeni, dar du-ti crucea ta. Si dupa cum am spus, imi pare cam usoara. Si nu-l mania pe Dumnezeu. Sau te supara ca e usoara si n-ai ocazie sa te smeresti, sa-ti plangi pacatele?

Daca problemele tale sunt fatarnicia oamenilor, si mici greseli in viata(oricum, celelalte alegeri, care momentan iti par intelepte, nu stii unde te-ar fi dus) e bine. Si viata perfecta nu exista, si in necazuri te calesti. Ca sa nu mai spun, oricat de buna ai fi, sunt sigura ca ai dezamagit si tu pe cineva(si in momentul asta esti prilej de fascinatie pentru ei).

Dar imi pare mie ca tu ai cam mult timp liber, de stai sa meditezi la altii. Asa ca umple timpul ala cu ceva, un hobby, mai invata, ce crezi tu. Ia gandeste-te: ai unde sa dormi, ai ce sa mananci? Esti privilegiata. Ai parinti, ai si o prietena de incredere? Aur curat, putin il au. Mai ai si servici? Oooooooo. Nu stiu unde stai, dar ia sa dormi tu in gara o seara, in sala de asteptare, sa vezi ce-i acolo? Sa dormi o viata in fund si sa nu fii suparat? Sau altii avand ispite, chiar si in conditiile alea? Ia sa te gandesti, ca fara sa-ti imaginezi vreodata, ai putea sa ajungi ca nene ala de pe saltea, care o viata traieste in strada. Dumnezeu stie de ce a randuit asa, poate omul ala ajunge sfant, daca isi pazeste mintea. Si in timpu' asta tu traiesti in puf si te vaiti.

Dar tu zi saru'mana pentru ce ai si nu te mai plange pentru nimicuri, ca in viata se pot intampla multe lucruri rele. Si mai bine sa nu le cunosti, sa fii fericita cu ce ai, sa te rogi si sa te gandesti ce poti face mai bine in viitor pentru tine si cum vei schimba tu lumea in bine, de vei vrea. Fa voluntariat(cu oameni-copii, batrani, bolnavi), daca tot iti doresti o lume mai buna. Te caleste si ala.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 08:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 16:15:30