Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2023, 20:18:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.953
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Toate bisericile indeamna la pocainta, eventual cu exceptia Bisericii Monstrului de Spaghetti Zburator (chiar exista asa ceva!). Nu degeaba le spunem neoprotestantilor "pocaiti", nu neaparat pentru ca ar fi modele de conduita morala, ci pentru ca tot ne impuie capul cu ideea de pocainta. Eu cred ca se face prea multa parada de pocainta, iar bisericile seamana mai mult cu niste catei care in loc sa muste, adica sa traiasca in mod real valorile morale, mai mult latra.
Dacă se scot unele păcate, omul nu mai are referințele categoriale de păcat, exemplu dacă-i spui unui om că e ok așa, că așa s-a născut cu un anumit comportament greșit și că acel comportament e superputerea lui de fapt, va face acele lucruri poate fără mustrări de conștiință.
Românul încă mai are măcar noțiuni vagi de păcat, sunt țări în care anumite comportamente nu sunt considerate păcat, dar peste câteva generații cine știe ce va fi în mentalul colectiv românesc.

Eventual păcatul se va rescrie conceptual, v-ați gândit de pildă la păcate climatice, gen ești păcătos că mănânci la masa de Crăciun cozonac și alte delicatețuri generatoare de poluare (pt producerea lor) și nu optezi pt masa vegană care poluează mai puțin ?

E păcat că generezi amprentă de carbon, că te încălzești iarna, deoarece generezi particule toxice în atmosferă, că folosești mașina chiar și când e frig sau plouă șamd.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.01.2023, 05:59:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
E păcat că generezi amprentă de carbon, că te încălzești iarna, deoarece generezi particule toxice în atmosferă, că folosești mașina chiar și când e frig sau plouă șamd.
Pe scurt, e pacat si sa traiesti; de aceea la inmormantare preotul spune:
"Că nu este om care să fie viu și să nu greșească..."

Dar nu mediul/natura este Domn al omului, ci omul este Domn al amprentei de carbon.

27. Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă.
28. Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei.(Mc2,27-28)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.01.2023, 13:32:49
Paul.B Paul.B is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2023
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă se scot unele păcate, omul nu mai are referințele categoriale de păcat, exemplu dacă-i spui unui om că e ok așa, că așa s-a născut cu un anumit comportament greșit și că acel comportament e superputerea lui de fapt, va face acele lucruri poate fără mustrări de conștiință.
Românul încă mai are măcar noțiuni vagi de păcat, sunt țări în care anumite comportamente nu sunt considerate păcat, dar peste câteva generații cine știe ce va fi în mentalul colectiv românesc.

Eventual păcatul se va rescrie conceptual, v-ați gândit de pildă la păcate climatice, gen ești păcătos că mănânci la masa de Crăciun cozonac și alte delicatețuri generatoare de poluare (pt producerea lor) și nu optezi pt masa vegană care poluează mai puțin ?

E păcat că generezi amprentă de carbon, că te încălzești iarna, deoarece generezi particule toxice în atmosferă, că folosești mașina chiar și când e frig sau plouă șamd.
Eu consider ca pacatele au si ele o gradatie, astfel incat sa nu ne ducem in extrema cealalta. Adica sunt pacate acceptate din punct de vedere moral... si pacate care chiar sunt de fapt pacate.

De exemplu, nu trebuie sa ne simtim vinovati ca mancam sarmale la masa de Craciun - nu e un pacat in sine. Insa daca barfim pe vecinul de la 2 si injuram si nevasta in timp ce mancam sarmalele, atunci da, e pacat. Sau daca vecinul iti bate la usa si iti cere ceva de mancare ca el nu sta prea bine cu banii, iar tu ii spui ca nu ai, dar apoi te indopi cu sarmale, atunci e pacat, ca nu iti ajuti aproapele.

Nu ne putem duce in extrema cealalta... fiindca orice lucru pe care il face omul poate fi considerat daunator.

Chiar si masa aia vegana de care spui...pentru cresterea acelei salate tot s-a produs poluare. E posibil sa se fi produs chiar mai multa poluare decat daca ai manca o gaina, caci sa cultivi salata in monoculturi afectezi destul de mult planeta.


Oricum am lua-o, omul afecteaza planeta. Dar nu putem considera orice actiune un pacat. Standardele morale ale societatii, ale religiei, ale bunului simt, ale culturii..ne fac sa fim mai mult sau mai putin pacatosi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2023, 14:10:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paul.B Vezi mesajul
Eu consider ca pacatele au si ele o gradatie, astfel incat sa nu ne ducem in extrema cealalta. Adica sunt pacate acceptate din punct de vedere moral... si pacate care chiar sunt de fapt pacate.

De exemplu, nu trebuie sa ne simtim vinovati ca mancam sarmale la masa de Craciun - nu e un pacat in sine. Insa daca barfim pe vecinul de la 2 si injuram si nevasta in timp ce mancam sarmalele, atunci da, e pacat. Sau daca vecinul iti bate la usa si iti cere ceva de mancare ca el nu sta prea bine cu banii, iar tu ii spui ca nu ai, dar apoi te indopi cu sarmale, atunci e pacat, ca nu iti ajuti aproapele.

Nu ne putem duce in extrema cealalta... fiindca orice lucru pe care il face omul poate fi considerat daunator.

Chiar si masa aia vegana de care spui...pentru cresterea acelei salate tot s-a produs poluare. E posibil sa se fi produs chiar mai multa poluare decat daca ai manca o gaina, caci sa cultivi salata in monoculturi afectezi destul de mult planeta.


Oricum am lua-o, omul afecteaza planeta. Dar nu putem considera orice actiune un pacat. Standardele morale ale societatii, ale religiei, ale bunului simt, ale culturii..ne fac sa fim mai mult sau mai putin pacatosi.
Dumneata ai preluat politica lumeasca a grijii... de "planetă" in loc sa porti cu tine grija hristica de apropiatii si horopsitii vietii?

Tot de la lume ti-ai insusit morala ei despre pacatele aceptate ?

Ce se intampla cu norii? Nu ploua? Nu ninge? Dar cu praful si orice gaz toxic mai greu ca aerul? Cat zboara el? Cat ramane sus? Te iei dupa ipocritii care te pun sa te sperii si sa mori de grija planetei pacalindu-te ca boala se trage de la smogul toxic si nicidecum de la pacatuire si necredinta in Hristos-Cuvantul... Tzeapa! Te-au tzepuit si ti-au dat bani sa le propagi politicile viclene.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.01.2023 at 14:17:49.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2023, 15:59:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.953
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pe scurt, e pacat si sa traiesti; de aceea la inmormantare preotul spune:
"Că nu este om care să fie viu și să nu greșească..."

Dar nu mediul/natura este Domn al omului, ci omul este Domn al amprentei de carbon.

27. Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă.
28. Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei.(Mc2,27-28)
Așa înțeleg și eu situația, dacă nu ne lăfăim să fim lacomi în consum ci consumăm pt a ne dezvolta, nu e păcat.
Am văzut doar că în Țările Nordice s-a scos noțiunea de păcat de pildă, nu e păcat să fii desfrânat, să ai deviații de tot felul, dar e păcat - ca și mustrare de conștiință/culpabilizare a mentalului colectiv- să nu urmezi indicațiile de mediu pe care ți le dă statul.

Dacă nu mai e păcat nu mai e nici pocăință, ca răspuns la ce zicea domnul Krautrock că mai toate bisericile au noțiunea de pocăință, pt ce să faci pocăință dacă ți se spune că păcatul e de fapt natural, înnăscut șamd.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2023, 16:16:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.953
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paul.B Vezi mesajul
De exemplu, nu trebuie sa ne simtim vinovati ca mancam sarmale la masa de Craciun - nu e un pacat in sine. Insa daca barfim pe vecinul de la 2 si injuram si nevasta in timp ce mancam sarmalele, atunci da, e pacat. Sau daca vecinul iti bate la usa si iti cere ceva de mancare ca el nu sta prea bine cu banii, iar tu ii spui ca nu ai, dar apoi te indopi cu sarmale, atunci e pacat, ca nu iti ajuti aproapele.
Am văzut că e un trend, cică sarmalele dau o amprentă de carbon, a fost și știre video pe digi 24 comparație masa vegană care ar consuma mai puțin vs masa tradițională, și a fost și știre scrisă pe hotnews.

Magdalena Radu: Sistemul plătește știri inepte despre poluarea de la cozonaci și sarmale pentru că șeptelul trebuie închis cât de repede în țarcul electronic

https://www.activenews.ro/stiri/Magd...ctronic-178582

Deci populației încadrabilă în audiența digi24/hotnews i se inoculează și cam ce ar trebui să mănânce prin voluntarism propriu, deja e trend, să nu devină și obligație peste x ani.

Căutați știrea de pe hotnews, cât poluează sarmalele, e din 2022.

Cred că și Papa lansase discursuri pe tema încălzirii globale:

Papa Francisc, printul William si celebritati isi unesc fortele pentru combaterea incalzirii globale

https://ziare.com/printul-william/st...lobale-1636826


Citat:
În prealabil postat de Paul.B Vezi mesajul
Chiar si masa aia vegana de care spui...pentru cresterea acelei salate tot s-a produs poluare. E posibil sa se fi produs chiar mai multa poluare decat daca ai manca o gaina, caci sa cultivi salata in monoculturi afectezi destul de mult planeta.


Oricum am lua-o, omul afecteaza planeta. Dar nu putem considera orice actiune un pacat. Standardele morale ale societatii, ale religiei, ale bunului simt, ale culturii..ne fac sa fim mai mult sau mai putin pacatosi.
E corect ce spuneți, mai mult nu cred că terenul agricol ar susține necesarul de vegetale pt 8 miliarde de locuitori pe glob, dacă s-ar mânca numai vegetale, în primul rând că trebuie lăsate parcele de teren să se refacă, nu poate să fie mereu cultivat și să dea același randament, iar animalele asigurau prin carnea lor restul necesar de substanțe nutritive.

Eu remarcam 4 lucruri,
1.un trend care să culpabilizeze omul că nu mănâncă ce dictează un viitor stat ecologist, 2.un discurs care intră în Biserici pe tema ecologiei,în țările nordice protestante și mai nou și în catolicism prin cel mai de forță vector
3.înlocuirea priorităților, rescrierea conceptuală a noțiunii de păcat în mintea omului, nu e păcat să fii desfrânat, să faci avort, dar e păcat că nu te-ai încadrat în normele de mediu.
4. pocăința va dispărea ușor ușor din anumite culte, unele adunări își vor flata membri ca să le ia cotizațiile vor deveni un fel de club al pionierilor
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.01.2023 at 16:22:11.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.01.2023, 17:09:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Cu atatea probleme si griji culinare unde mai e ascultata si urmata afirmatia:"mancarea Mea este sa fac voia Tatalui Care M-a Trimis"?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.01.2023 at 17:45:21.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2023, 00:33:03
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit

Mai mult decat atat, ei, sectarii, nu o recunosc pe Maica Domnului ca fiind un om sfant, si o persoana super importanta pentru rugaciune, zic ca icoanele sunt chipuri cioplite si alte blasfemii.

Cand am mai vorbit cu cateva persoane de genul care atacau Biserica Ortodoxa, eu le intrebam pe ele: "Auzi, dar voi de ce permiteti casatoriile intre cuplurile gay (LGBT) ??"

Cu intrebarea asta ii amutesti. Nu mai ziceau nimic, si daca ziceau ceva ei deviau de la subiect. Nu vor sa inteleaga ce e bine si ce e rau.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2023, 00:42:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.953
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Mai mult decat atat, ei, sectarii, nu o recunosc pe Maica Domnului ca fiind un om sfant, si o persoana super importanta pentru rugaciune, zic ca icoanele sunt chipuri cioplite si alte blasfemii.

Cand am mai vorbit cu cateva persoane de genul care atacau Biserica Ortodoxa, eu le intrebam pe ele: "Auzi, dar voi de ce permiteti casatoriile intre cuplurile gay (LGBT) ??"

Cu intrebarea asta ii amutesti. Nu mai ziceau nimic, si daca ziceau ceva ei deviau de la subiect. Nu vor sa inteleaga ce e bine si ce e rau.
Nu e doar atât au femei episcop în bisericile protestante vechi:

https://www.antena3.ro/externe/momen...op-260599.html

Moment istoric pentru Biserica Anglicană. De acum înainte, și femeile pot fi alese în funcții de episcop. Sinodul Bisericii a aprobat decizia, punând astfel capăt unei tradiții vechi de câteva secole. Cu doi ani în urmă, o propunere similară fusese respinsă de sinod, spre dezamăgirea celor care doresc modernizarea bisericii.



Biserica în mîinile femeilor?
O femeie cancelar, o femeie la conducerea bisericii evanghelice, sunt mai mult decît simple cezuri în istoria puterii laice și religioase în Germania.

Ce ar fi spus Martin Luther dacă ar fi știut că, la aproape 500 de ani după ce și-a țintuit tezele pe poarta bisericii din Wittemberg, marcînd astfel începutul reformei, soarta bisericii evanghelice din Germania avea să fie încredințată pentru prima oară în istorie unei femei, mamă a patru fete, divorțată, hărăzită cu putere de convingere, talent retoric, charismă și forță de decizie, intuind în momentele de suferință prin care i-a fost dat să treacă în timpul unei boli că, după cum avea să declare ulterior, mai adînc decît în mîna Domnului nu poate cădea ?


https://www.dw.com/ro/biserica-în-mî...ilor/a-4849684
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.01.2023, 21:44:40
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E păcat că generezi amprentă de carbon, că te încălzești iarna, deoarece generezi particule toxice în atmosferă, că folosești mașina chiar și când e frig sau plouă șamd.
Nu e pacat. Si probabil ca nu va fi niciodata in acceptiunea Bisericii. Dar sa nu uitam ca in lume incepe sa fie tot mai cald. Poate ca avem norocul sa fie doar o impresie a noastra. Dar poate ca avem ghinionul sa fie adevarat. Un lucru e clar: daca arzi benzina intr-o incapere, la un moment dat nu numai ca se va incalzi aerul, dar ai sa te si intoxici cu fum. Pamantul nu e totusi o incapere, ci e mai mare. Dar nu e infinit de mare. Iar el se poate umple si de fum si de caldura. Si daca se umple, se face mai cald. Iar daca se face mai cald, se topeste gheata si creste apa. Iar cand creste apa, cei carora li s-au scufundat casele intra in casa ta, iar in loc de un om va trebui sa hranesti doi oameni. Dar pentru ca e mai multa apa, inseamna ca e mai putin pamant si deci produci mai putina mancare. Deci vei face foame. Iar atunci cand e foamete, oamenii se iau la bataie.

Iata o explicatie, poate putin cam idioata, a situatiei in care ne silim cu totii sa ajungem. E pacat sa poluezi? Nu. Dar e calea sigura spre dezastru. Insa pentru ca suntem multi si fiecare crede ca lui nu i se poate intampla nimic rau, la fel cum credeau pasagerii de pe Titanic, nu e de mirare daca vom ajunge acolo. Sa fie intr-un ceas bun!

Ca o concluzie, nu numai pacatele sunt rele. Mai sunt si alte lucruri...

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A
Dacă nu mai e păcat nu mai e nici pocăință, ca răspuns la ce zicea domnul Krautrock că mai toate bisericile au noțiunea de pocăință, pt ce să faci pocăință dacă ți se spune că păcatul e de fapt natural, înnăscut șamd.
Nu stiu ce intelege de fapt biserica prin "pacat" si "pocainta" deoarece ele par sa insemne o gramada de lucruri care n-au nicio legatura unul cu altul. Prefer sa nu folosesc asemenea cuvinte pentru ca pot sa genereze confuzie. Exista in limba noastra substantivul "rau" (cu sensul de "ceea ce e rau") care pare suficient de bun si o multime de verbe sau expresii cum ar fi: "a indrepta", "a repara", "a face sa fie bine" care se refera la cazul in care un rau a fost facut, iar cel ce l-a produs incearca sa indrepte in diferite feluri situatia deoarece isi da seama ca a facut ceva rau, adica altfel spus "ii pare rau" de ceea ce a facut.

In ce priveste pocainta, ea se obtine foarte simplu. Mergi la biserica, te rogi frumos lui Dumnezeu sa te ierte, eventual ii ceri iertare celui pe care l-ai nedreptatit si gata. Sau daca esti pagan, te botezi. Neaparat trebuie sa-ti para rau. Deci e simplu. Nu trebuie sa-ti spargi creierii sa-i pansezi omului genunchiul pe care i l-ai lovit la fotbal, nu trebuie sa-i mai spui o gluma sa-l inveselesti, daca te iarta esti chit! Iar dupa aceea mergi la biserica sa-ti ceri iertare si acolo, ca nu e destul sa fii iertat odata. E nevoie de doua ori. De aceea au bisericile atata succes pentru ca e mai usor sa faci pocainta decat sa stai fata in fata cu cel pe care l-ai ranit si sa te intrebi: "cum sa fac sa indrept situatia?" Dar poate ca n-am inteles eu ce inseamna "pocainta", iar ea inseamna "a te judeca pe tine insuti" si "a judeca ce trebuie sa faci pentru ca lucrurile sa fie din nou bune". Ei, dar Biblia spune ca noi nu trebuie sa judecam pentru ca nu noi suntem cei care judeca. Nah! Mai bine nu folosesc termenul "pocainta" si ma intorc la ale mele.

In ce priveste caracterul natural sau innascut al raului, pardon, al pacatului, am sa repet o vorba pe care am mai spus-o: "parintii au mancat agurida, iar copiilor li s-au strepezit dintii". Pacatul o fi un soi de karma care se perpetueaza peste generatii. Bunicul tau a fost evreu, deci ta'tu a fost evreu. Ta'tu a fost evreu, deci tu esti evreu. Vorwärts nach Auschwitz! Filosofie adanca!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
4. pocăința va dispărea ușor ușor din anumite culte, unele adunări își vor flata membri ca să le ia cotizațiile vor deveni un fel de club al pionierilor
In BOR deja se intampla.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce ar fi spus Martin Luther dacă ar fi știut că, la aproape 500 de ani după ce și-a țintuit tezele pe poarta bisericii din Wittemberg, marcînd astfel începutul reformei, soarta bisericii evanghelice din Germania avea să fie încredințată pentru prima oară în istorie unei femei
Ar fi zis la fel ca un ortodox adevarat, ca nu-i plac reformele si ca lumea nu poate calca in picioare dreapta credinta a pravoslavnicei Biserici Evanghelice. Deci nimic nou sub soare.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, hristos, nasterea din nou, trupul lui hristos