Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1201  
Vechi 12.12.2015, 05:59:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O data l-a intrebat cineva (pe părintele Paisie Aghioritul):

‒ Cum este cu putință, Gheronda, să nu mă mândresc când văd că îmi vin gânduri înțelepte și mă admiră colegii mei?

‒ Cele care ne vin în creier de sus, frate, sunt de la Dumnezeu. Ale noastre sunt cele pe care le scoate creierul nostru pe nas.

A fost întrebat de un altul:

‒ De ce atunci când mă rog ca să mă slobozesc de vreo patimă sau pentru vreun cunoscut al meu, câteodată mă aude Dumnezeu, iar alteori nu, deși mă ostenesc în rugăciune?

‒ Dumnezeu ia în considerare mai mult smerenia pe care o avem, și mai puțin osteneala pe care o depunem. Dacă avem mândrie, care aduce și căderile, iar noi ne rugăm lui Dumnezeu să ne izbăvească de ele, iar nu de mândrie, și El ne ascultă și ne slobozește de ele, ce folos dobândim? Pentru aceasta Bunul Dumnezeu nu ne ascultă, căci multele căderi ne ajută să ne smerim. De aceea, atunci când Dumnezeu nu ne izbăvește de patimi, trebuie să înțelegem că avem mândrie și va trebui să-L rugăm să ne tămăduiască mai întâi de aceasta, și atunci toate celelalte vor pleca singure.

(Cuviosul Paisie Aghioritul, Epistole )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 12.12.2015 at 06:04:46.
Reply With Quote
  #1202  
Vechi 13.12.2015, 13:28:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Înțelesul „ține-ți mintea în iad și nu deznădăjdui” este următorul: Ce este iadul? Iadul este locul din care Dumnezeu lipsește. Astfel, dacă atunci când trecem prin încercările și greutățile vieții, ne socotim vrednici de aceste suferințe și poate de unele și mai mari, chiar și de iad, ni se va da harul să le îndurăm fără a fi nimiciți de ele.

Într-una din omiliile sale despre Maica Domnului, Sfântului Andrei Criteanul spune că toate sufletele sfinților, adică ale credincioșilor, vor trece prin chinurile iadului, dar nu ca să piară, ci ca să cunoască din cercare taina pogorârii lui Hristos la iad. Căci dacă vrem să-L cunoaștem pe Hristos întreg, totus Chritus, atunci trebuie să cuprindem și acest aspect al vieții Lui, și astfel să cunoaștem întreaga lungime, lărgime, înălțime și adâncime a căii Sale (Efeseni 3, 18), iar pogorârea Lui este o parte însemnată a acestei căi.

Suferința este, așadar, un mod de a cerceta și cunoaște calea lui Hristos. Dar nu trebuie să uităm nici o clipă că Dumnezeu rămâne binecuvântat în veac și că nu trebuie să deznădăjduim. Acest gând ne va da puterea să ne ferim de păcat. În Cartea lui Iov întâlnim următoarele cuvinte cu adevărat uimitoare: „Și întru toate acestea Iov nu a păcătuit” (Iov 1, 22). Iov nu a păcătuit, pentru că în toate suferințele el nu a încetat să-L binecuvânteze pe Dumnezeu: „Fie Numele Domnului binecuvântat de acum și până în veac”, așa cum cântăm la sfârșitul Sfintei Liturghii.

(Arhimandrit Zaharia Zaharou )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1203  
Vechi 14.12.2015, 06:51:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Trebuie sa avem mereu gandul la rugăciune. Una o ajută pe cealaltă, precum o mână pe alta. Atenția aduce rugăciune și rugăciunea aduce luare-aminte. Rugăciunea trebuie rostită continuu, fie cu mintea, fie cu gura. Întreruperea rugăciunii și nepăsarea se aseamănă cu omul care merge cu arma pe umăr, în timp ce dușmanul caută să-l ucidă. (...)
Prin citire, prin grăire duhovnicească, îl lovești pe vrăjmaș în cap, în picioare, în mâini. Prin rugăciunea minții îl lovești în inimă și de aceea reacționează atât de puternic! Rugăciunea trebuie rostită continuu, zi și noapte, cu gura, cu mintea, cu inima. Să nu lăsăm mintea fără preocupare, ci ea să se ocupe fie cu rugăciunea, fie cu contemplarea, pentru că, altfel, vrăjmașul își așază în poziție de bătaie toate forțele lui, ca să distrugă trezvia. Spuneți rugăciunea: „Doamne, Iisuse Hristoase, miluiește-mă!”, căci aceasta sfințește gura, văzduhul și locul în care se rostește. Deoarece lucrarea minții noastre este puțină, nu ni se împlinesc rugămințile și de aceea căutăm să ni se împlinească prin multa vorbire, prin glume, prin manifestări exterioare!
(Avva Efrem Filotheitul )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1204  
Vechi 16.12.2015, 16:52:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Despre rugaciune :

“Rugăciunea (spunea Sf. Grigorie Sinaitul +1346) este Dumnezeu, care le lucrează pe toate în toți”. (Capete,113, P.G. 150, 1289 A).
Așadar, Rugăciunea este lucrarea harului lui Dumnezeu, în noi, nu ceea ce facem noi, ci ceea ce face Dumnezeu în noi, după cum spunea și Sfântul Apostol Pavel: “Nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine”. (Galateni 2, 20).
Rugăciunea este o cerere solemnă adresată lui Dumnezeu, cu care sufletul se înfățișează în fața lui Dumnezeu, într-o relație personală și apropiată. Trebuie să ne cunoaștem fiecare nivel al ființei noastre, instinctual, intelectual și spiritual, de la sub- la supraconștient, apropiindu-ne de starea mistică, în care se ascultă în tăcere glasul Rugăciunii, glasul lui Dumnezeu în proprei inimă, înțelegându-l. Condiția înțelegerii este strâns legată de tăcere.
“Când te rogi (spunea un scriitor ortodox finlandez) taci tu și lasă rugăciunea să vorbească”. (Tito Colliander,The Way of the Ascetics, London, 1960, p.79).
Calea Rugăciunii interioare ne este dezvăluită foarte clar și de Sfântul Ioan Botezătorul, cu privire la Iisus: “El trebuie să crească, iar eu trebuie să mă micșorez”. (Ioan 3, 30). În acest înțeles, a te ruga înseamnă a tăcea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1205  
Vechi 18.12.2015, 18:50:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cand spui rugaciunea «Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă!», să te oprești mai întâi la «Iisuse», căci este firesc să simți dragoste către Hristos, arată puterea harului, și asta s-o repetăm de mai multe ori; și mai apoi trebuie să insistăm de mai multe ori pe „miluiește-mă pe mine, păcătosul!”, căci este necesar acest sentiment al pocăinței. În timpul rugăciunii sunt importante, deci, două lucruri: primul – tinderea către Hristos, să nu cer*cetăm alte lucruri, vedenii, glasuri, lumini, ci să avem atenția noas*tră către chipul lui Hristos; iar al doilea – durerea neîntreruptă și pocăința adâncă”.

„Să nu dăm importanță la nimic ce se petrece în timpul rugăciunii, nici la glasuri. Când se aud glasuri înăuntrul nostru în timpul rugăciunii și nu ne creează evlavie, atunci să nu fim atenți. Mintea trebuie să fie lipită de Hristos.”

„Când ne rugăm mult, atunci înțelegem diferența dintre dobândirea cunoștințelor din cărți și dobândirea cunoștințelor din experiența personală. Dacă într-o anume faptă noi suntem vinovați 5%, iar alții sunt vinovați 95%, dacă noi ne îndreptăm vina noastră de 5%, atunci nu mai simțim vinovăția celorlalți.”

„Să iubim desconsiderarea celorlalți față de noi, dar să nu ne lăudăm pentru răbdarea noastră. Să-i considerăm pe calomniatori ca pe binefăcă*torii noștri.” (Părintele Sofronie)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1206  
Vechi 18.12.2015, 20:11:31
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
„Când ne rugăm mult, atunci înțelegem diferența dintre dobândirea cunoștințelor din cărți și dobândirea cunoștințelor din experiența personală.
Dacă într-o anume faptă noi suntem vinovați 5%, iar alții sunt vinovați 95%, dacă noi ne îndreptăm vina noastră de 5%, atunci nu mai simțim vinovăția celorlalți.”
(Părintele Sofronie)
Aha!..........:)
Sărumâna!
Reply With Quote
  #1207  
Vechi 18.12.2015, 20:47:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Aha!..........:)
Sărumâna!
Bucurii si multă nădejde, frate Ioane :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1208  
Vechi 19.12.2015, 13:27:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Îi auzim pe unii spunând: rugăciunea ne obosește repede. De ce oare? Fiindcă nu-L aveți în fața ochilor minții pe Domnul ca și când ar fi aievea. Priviți-L mereu cu ochii minții și ai inimii și atunci veți putea sta la rugăciune toată noaptea și nu veți osteni. Ce spun, o noapte! Veți fi în stare să stați trei zile și trei nopți la rând și nu veți obosi. Aduceți-vă aminte de stâlpnici. Ei au stat mulți ani la rând pe un stâlp, cu duh rugător, învingându-și trupul, cel care, ca și trupul tău, trăgea spre lenevie. Iar ție ți se par grele câteva ceasuri de rugăciune, poate chiar unul singur!

(Sfântul Ioan de Kronstadt )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1209  
Vechi 20.12.2015, 14:54:24
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bucurii si multă nădejde, frate Ioane :)
Avem și una și alta. Vineri, părintele Paul de la biserica "Sfântul Mare Mucenic Mercurie" ne-a vorbit și ne-a cântat (cu emoție extraordinară, aleasă, de ne-a buit plânsul pe toți) "O, ce veste minunată!". Fusese programul susținut de grădinița din vecinătate, unde fiica noastră a fost distribuită în rolul Preacuratei Fecioare Născătoare de Dumnezeu.
...........:)
Avem deci bucurie și avem și nădejde!
Doamne ajută și spor în cele bineplăcute Domnului, frate Cristian!
Reply With Quote
  #1210  
Vechi 20.12.2015, 22:26:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Avem și una și alta. Vineri, părintele Paul de la biserica "Sfântul Mare Mucenic Mercurie" ne-a vorbit și ne-a cântat (cu emoție extraordinară, aleasă, de ne-a buit plânsul pe toți) "O, ce veste minunată!". Fusese programul susținut de grădinița din vecinătate, unde fiica noastră a fost distribuită în rolul Preacuratei Fecioare Născătoare de Dumnezeu.
...........:)
Avem deci bucurie și avem și nădejde!
Doamne ajută și spor în cele bineplăcute Domnului, frate Cristian!
O Veste minunată, păcat ca nu am participat , sincer imi pare rău, mai ales ca ne mai vedeam si noi , si o vedeam pe Maria , Ingerasul vostru :)
Domnul sa fie cu voi si cu noi toți, acum si pururea si-n vecii vecilor !
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12