Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.05.2010, 12:03:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Question Ce înseamnă să fii naș de cununie, duhovnicește vorbind?

Am fost invitati sa fim nași si am acceptat. Care sunt datoriile noastre catre viitorii fini?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.05.2010, 12:48:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu alegeti sa fiti nasi unora care nu vor sa auda de Biserica ori sunt prea indiferenti fata de cele sfinte.
Din aceasta se pot naste multe tulburari si mahniri, cand nasii vor sa ii ajute duhovniceste, iar ei nu vor sa faca nimic din cele bune.

Nasii sunt parinti duhovnicesti.
Ei trebuie sa fie intariti in viata cea intru Hristos, spre a ajuta pe cei tineri sa treaca peste toate ispitele si incercarile Casatoriei.

Nasii nu sunt duhovnici, ci numai sfatuitori calzi. Duhovnicul este cel care hotaraste, ingrijeste, taie si tamaduieste neputintele celor doi tineri. Insa nasii sunt aceia care au mai multa vreme sa stea cu cei tineri decat duhovnicul lor. La duhovnic merg pentru Spovedanie, in vreme ce la nasi ei pot merge oridecate ori s'ar ivi vreo neintelegere sau dilema in viata de familie.

Nasii trebuie sa nu fie partinitori, cu unul ori cu altul, ci drept judecatori in toate.
Ei trebuie sa urmareasca unitatea celor doi, fiind sfatuitori, iar nu judecatori. In nici un caz sa nu faca pe "autoritarii" sau "superiorii".

Nasul meu imi este si duhovnic, asa ca eu am scapt de anumite griji.
Sfaturile si cuvintele de folos vin dintr'un singur loc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 26.05.2010 at 12:52:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2010, 14:52:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut Dorin,

Multumesc pentru sfaturi.

Citat:
În prealabil postat de windorin

Nu alegeti sa fiti nasi unora care nu vor sa auda de Biserica ori sunt prea indiferenti fata de cele sfinte.

Din aceasta se pot naste multe tulburari si mahniri, cand nasii vor sa ii ajute duhovniceste, iar ei nu vor sa faca nimic din cele bune.
Aici nu sunt de acord. Ar insemna sa ne rupem aproape total de lumea in care traim, din cauza ca suntem inconjurati de apostazie si necredinta.

Daca cei doi nu sunt traitori de credinta (nu ma refer la cazul de față), atunci nici preotul nu ar trebui sa-i casatoreasca. Deci, ce voi zice eu?

Este de datoria mea sa ma interesez de viata finilor mei si sa incerc sa-i conving sa tina aproape de Biserica. Daca ei vor sau nu sa fie oameni duhovnicesti, este alegerea lor. Eu probabil ca voi da socoteala doar in cazul in care nu le ofer un exemplu concret de viata crestina si daca ii ignor dupa oficierea Tainei Casatoriei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2010, 10:39:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

PS: Este vorba despre o casatorie ortodoxo-catolica. :) Au gasit un preot ortodox care sa-i cunune, desi ea va ramane in continuare catolica.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2010, 10:45:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aici nu sunt de acord. Ar insemna sa ne rupem aproape total de lumea in care traim, din cauza ca suntem inconjurati de apostazie si necredinta.

Daca cei doi nu sunt traitori de credinta (nu ma refer la cazul de față), atunci nici preotul nu ar trebui sa-i casatoreasca. Deci, ce voi zice eu?

Este de datoria mea sa ma interesez de viata finilor mei si sa incerc sa-i conving sa tina aproape de Biserica. Daca ei vor sau nu sa fie oameni duhovnicesti, este alegerea lor. Eu probabil ca voi da socoteala doar in cazul in care nu le ofer un exemplu concret de viata crestina si daca ii ignor dupa oficierea Tainei Casatoriei.
Nu stiu ce sa zic. Parintele nu prea are de ales, in vreme ce nasii pot spune da sau nu.
Am intalnit multe cazuri de mahniri si suparari intre nasi si fini.
In mai toate cazurile din pricina ca nu au avut cu totii acelasi duh si ritm de vietuire.

Este bine a purta de grija celor neputinciosi, eu as face'o insa ca prieten, nu ca nas. Nas as putea fi doar unora pe care i'as vedea incercand cu adevarat sa vietuiasca duhovniceste. Atat spre intarirea mea, cu rugaciunile lor, cat si a loc cu farama mea de experienta, pe care ar presupune'o diferenta de varsta dintre mine si ei.

Nu stiu, sunt inca prea mic pentru a vorbi de nasie. Mai am de crescut. :)

P.S. Cununia intre ortodocsi si eterodocsi este ceva ce inca imi este neclar. Nu am cautat sa vad gandirea Parintilor. Dupa mintea mea, in stadiul actual, cred ca este tare dificil a uni doua lucruri diferite. Daca amandoi sunt traitori fideli ai credintei, nu stiu cum pot ei deveni una in duh. Daca unul dintre ei este indiferent si trece la credinta celuilalt, este una, daca amandoi sunt indiferenti si aleg una dintre ele, asta si asta ceva. Insa daca ei simt ca sunt in Adevar, fiecare in "adevarul lui", nu stiu ce sa zic. Mi'e teama de ispite mari in astfel de casnicii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 31.05.2010 at 10:49:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2010, 11:00:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am fost invitati sa fim nași si am acceptat. Care sunt datoriile noastre catre viitorii fini?
Sunteti parinti. Datoria voastra este sa-i cresteti ca sa fie placuti Domnului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2010, 11:30:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic. Parintele nu prea are de ales, in vreme ce nasii pot spune da sau nu.
Am intalnit multe cazuri de mahniri si suparari intre nasi si fini.
In mai toate cazurile din pricina ca nu au avut cu totii acelasi duh si ritm de vietuire.

Este bine a purta de grija celor neputinciosi, eu as face'o insa ca prieten, nu ca nas. Nas as putea fi doar unora pe care i'as vedea incercand cu adevarat sa vietuiasca duhovniceste. Atat spre intarirea mea, cu rugaciunile lor, cat si a loc cu farama mea de experienta, pe care ar presupune'o diferenta de varsta dintre mine si ei.

Nu stiu, sunt inca prea mic pentru a vorbi de nasie. Mai am de crescut. :)

P.S. Cununia intre ortodocsi si eterodocsi este ceva ce inca imi este neclar. Nu am cautat sa vad gandirea Parintilor. Dupa mintea mea, in stadiul actual, cred ca este tare dificil a uni doua lucruri diferite. Daca amandoi sunt traitori fideli ai credintei, nu stiu cum pot ei deveni una in duh. Daca unul dintre ei este indiferent si trece la credinta celuilalt, este una, daca amandoi sunt indiferenti si aleg una dintre ele, asta si asta ceva. Insa daca ei simt ca sunt in Adevar, fiecare in "adevarul lui", nu stiu ce sa zic. Mi'e teama de ispite mari in astfel de casnicii.
Cand m-am casatorit eram intr-o stare de apostazie care a tinut multa vreme, dar preotul m-a casatorit. Si dupa aceea m-am schimbat, revenind la ortodoxie.

Atunci cand am cautat nasi am gasit extrem de greu, aproape ca am amanat casatoria religioasa. Si probabil ca si acum multi isi cauta nasi, dar se lovesc de acelasi raspuns devenit clasic in vremurile noastre: nu ne permitem.

Noi acum am fost intrebati pentru prima oara si am acceptat fara rezerve, foarte bucurosi fiind de invitatie. Bineinteles ca oamenii pe care ii vom cununa sunt de calitate, chiar daca el e ortodox si ea catolica. In timp, poate se va rezolva si problema asta, trecand amandoi la dreapta credinta si la trairea ortodoxa autentica.

Sa ne rugam pentru ei, sa ii lumineze Dumnezeu si sa ii ajute in tot lucrul bun.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2010, 11:56:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand ai copii, nu le mai vorbesti celor apropiati de tine decat foarte rar sau deloc. Le vorbesti doar de ei. Asteptam sa se intample acest lucru minunat si cu tine. Sa va intareasca Dumnezeu in cresterea lor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2010, 12:04:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sfatul preotului!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legile duhovnicești Simply_me Spiritualitatea ortodoxa 1 27.08.2012 00:48:36
cununie lmihaela Nunta 2 07.02.2011 12:10:42
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
cununie luminitab Nunta 0 06.11.2007 04:39:45