Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.04.2012, 08:04:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Oare cat o sa tina minunea? M-ar tenta un drum pana acolo Stie cineva daca pentru Macedonia trebuie pasaport? Bine,oricum trebuie sa mi-l refac (a expirat),dar in Serbia stiu sigur ca se trece si doar cu buletinul.
Fugi repede, sa ne spui si noua, sa filmezi si sa ne arati. Macedonia nu este in UE, din ce stiu eu, deci cred ca trebuie pasaport.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.04.2012, 11:55:02
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"De aproximativ doi ani, turistii romani nu mai au nevoie de pasaport pentru a intra in Macedonia."
sursa:

trebuie pasaport in Macedonia?

Ambasada Macedoniei in Romania - se vb.romana
http://skopje.mae.ro/index.php?lang=ro&id=14871
Telefon: (0040-21) 210.08.80
Fax: (0040-21) 211.72.95
E-mail: ammakbuk@rdsmail.ro

Poti sa suni direct la ambasada sa te asiguri ca nu iti trebuie pasaport. Iar daca iti trebuie, se poate face la urgenta, in 24 de ore, celalalt iti vine in 3 luni.

---
Foarte frumos ce se intampla in Macedonia. Nu este prima oara cand aud de ceva asemanator. Am mai auzit de frasca unei Biserici care s-a inoint singura si altele. Exista o carte care relateaza cateva minuni din vremea noastra. Trebuie sa fie ceva uimitor sa vezi asta cu ochii tai, asa cum au vazut credinciosii din Macedonia. Ferice de ei.
ptr.cei interesati:

Last edited by Laura19; 12.04.2012 at 12:03:35.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.04.2012, 16:44:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Poti sa suni direct la ambasada sa te asiguri ca nu iti trebuie pasaport. Iar daca iti trebuie, se poate face la urgenta, in 24 de ore, celalalt iti vine in 3 luni.
Nu mai exista regim de urgenta la pasaport. Ultima oara mi l-au dat in 50 de minute. Repet,fara sa cer sa mi-l faca la urgenta,spunadu-mi clar ca nu mai exista asa ceva. Cel biometric (de care o sa imi fac acum) va fi gata cam in doua saptamani din ce stiu.


EDIT: daca nu era acum Pastele si nu ar fi trebuit sa plec din localitate probabil as fi facut un drum pana la Skopje. Sau macar sa fi fost toata treaba asta putin mai devreme. Asa doar la vreo saptamana-doua dupa Paste as mai putea merge,daca va mai fi de actualitate.

Last edited by Raoul; 12.04.2012 at 17:10:54.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.04.2012, 17:19:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu unul nu m-aș risca fără pașaport...nici la sârbi...eu am fost anul trecut și sunt destul de ciudați.

Last edited by ovidiu b.; 12.04.2012 at 23:54:24.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.04.2012, 22:22:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

La sarbi n-ai treaba,asta stiu sigur. Ma interesa pentru Macedonia insa. Dar stiu ca in tarile foste Iugoslave merge sa treci doar cu buletinul,insa ai restrictie,ceva de genul sa nu stai mai mult de 2 saptamani,o luna,habar n-am cat e. As fi putut face si pasaport,dar vreau biometric (sa nu-l mai schimb an de an) si ala dureaza vreo doua saptamani,asta fiind un dezavantaj.
Eh,asta e. Doar ca era o oportunitate buna de a fi mers acolo :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.04.2012, 00:03:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e un lucru rău...dar ar trebui să observi că oamenii fug în general după senzațional. Minunile sau minunea suntem sau putem fi chiar noi, fiecare dintre noi...părintele Petru spunea la predica din seara aceasta că Ierusalimul a fost la noi în biserică și că a fost în fiecare din bisericile noatre...asta însă depinde de noi cum le primim....de deschiderea sufletului nostru...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.04.2012, 00:16:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stiu Ovidiu si sunt perfect deacord cu ce spui! Nici eu nu sunt adeptul "minunilor",adica sa fug repede acolo unde se intampla ceva senzational. Insa era o oportunitate de a mai face si o plimbare cu ocazia asta,si cum in Macedonia nu am fost niciodata nu vad de ce nu as fi facut-o acum Era 2 in 1 ca sa zic asa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.04.2012, 19:04:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Slava lui Dumnezeu!

Este minunat, o fericire cereasca ca se intampla astfel de minuni. Poporul macedonean...un popor in cea mai mare parte slav (vorbesc un dialect bulgar), si cu minoritati aromane, grecesti si albaneze, este minunat de aproape de Dumnezeu. E un loc in care merita sa mergi si sa traiesti macar o zi, o saptamana, o luna, daca se poate chiar un an, ca sa traiesti ALTFEL. E bine ca mai sunt popoare-redute ale credintei. Ma rog Bunului Dumnezeu ca Macedonia sa nu intre vreodata in Uniunea Eurodemonica. Dintre "ai nostri", doar irlandezii, maltezii, lituanienii si polonezii (precum si o parte din ucraineni) mai au o asa credinta ardenta (vezi nesfarsitele pelerinaje de la Ostra Brama si Czestochowa).
Dumnezeu sa ii apere si binecuvanteze pe toti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Iar a inceput... alexaa Generalitati 13 08.07.2010 09:51:25
Icoanele in dormitor Hartford Generalitati 102 15.03.2010 11:48:35
Pelerinaj in Macedonia, 4.10-11.10.2008 conss Pelerinaje la locuri Sfinte 0 05.09.2008 12:44:11
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04