Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.07.2012, 17:40:25
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Nu stiam ca psalmul 90 si 118 sunt pentru deznadejde, tristete, ganduri rele. Ai facut un foarte mare bine ca mi-ai spus. Cat despre Parintele Arsenie Boca, este un parinte de care am prin tare drag fara sa il intalnesc vreodata si fara sa ma fi dus la mormantul lui. Insa am o intrebare, avem voie sa ne rugam lui daca nu este canonizat?
Vorbeste parintelelui simplu, ca unui prieten, si randuieste Dumnezeu cum stie ca este bine
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.07.2012, 18:31:18
RalucaMC RalucaMC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Question

De putin timp am facut rost de Paraclisul Sfantului Ierarh Nectarie,insa nu stiu exact cum sa-l citesc.Pana acum am citit doar Paraclisul Maicii Domnului si acolo rugaciunile sunt scrise complet,doar la cele incepatoare apar puncte dupa primele cuvinte,insa pe acelea le-am gasit usor.Nu la fel stau lucrurile si cu Paraclisul Sfantului Nectarie.Sunt multe rugaciuni pe care nu stiu cum sa le citesc,ma gandesc ca unele trebuie spuse de preot,nu stiu exact.Imi pare rau ca postez pe acest topic unde sunt marturii (toate minunate) despre puterea rugaciunii Sfantului Nectarie si despre puterea credintei celor ce n-au ramas fara ajutor,insa nu cred ca are rost sa deschid un nou topic doar ca sa intreb cum se citeste un Paraclis.

Redau mai jos continutul Paraclisului si rog frumos pe cei care stiu cum se citesc rugaciunile(de ex. GIas 4. “Cel inaltat pe Cruce...”,Cântarea 1, glas 4. “Pe mare calatorind...”,Cantarea a 3-a “A cerestii bolti..” etc.) sa ma lamureasca si pe mine.Deasemenea,as dori sa stiu de ce apar si rugaciuni catre alti sfinti(
Sfântul Dionisie,Sfântul Gherasim,Sfântul Spiridon,
Sfantul Nicolae,Izvorul celui de viata tiitor...,Sfantul Krispus) si daca trebuie sa le citesc si pe acestea.



http://www.sfantulnectarie.ro/HTML/B...lparaclis.html




Imi cer inca o data iertare,dar sunt noua pe aici si abia incep sa ma familiarizez cu forumul.Poate imi spune cineva cum sa scriu cu litere ingrosate sau inclinate? :">
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.07.2012, 19:00:39
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaMC Vezi mesajul
De putin timp am facut rost de Paraclisul Sfantului Ierarh Nectarie,insa nu stiu exact cum sa-l citesc.Pana acum am citit doar Paraclisul Maicii Domnului si acolo rugaciunile sunt scrise complet,doar la cele incepatoare apar puncte dupa primele cuvinte,insa pe acelea le-am gasit usor.Nu la fel stau lucrurile si cu Paraclisul Sfantului Nectarie.Sunt multe rugaciuni pe care nu stiu cum sa le citesc,ma gandesc ca unele trebuie spuse de preot,nu stiu exact.Imi pare rau ca postez pe acest topic unde sunt marturii (toate minunate) despre puterea rugaciunii Sfantului Nectarie si despre puterea credintei celor ce n-au ramas fara ajutor,insa nu cred ca are rost sa deschid un nou topic doar ca sa intreb cum se citeste un Paraclis.

Redau mai jos continutul Paraclisului si rog frumos pe cei care stiu cum se citesc rugaciunile(de ex. GIas 4. “Cel inaltat pe Cruce...”,Cântarea 1, glas 4. “Pe mare calatorind...”,Cantarea a 3-a “A cerestii bolti..” etc.) sa ma lamureasca si pe mine.Deasemenea,as dori sa stiu de ce apar si rugaciuni catre alti sfinti(
Sfântul Dionisie,Sfântul Gherasim,Sfântul Spiridon,
Sfantul Nicolae,Izvorul celui de viata tiitor...,Sfantul Krispus) si daca trebuie sa le citesc si pe acestea.



http://www.sfantulnectarie.ro/HTML/B...lparaclis.html




Imi cer inca o data iertare,dar sunt noua pe aici si abia incep sa ma familiarizez cu forumul.Poate imi spune cineva cum sa scriu cu litere ingrosate sau inclinate? :">
Ma alatur si eu Ralucai si rog pe cei care au sau stiu cum se citesc acele rugaciuni sa ne scrie/spuna si noua. Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 08.07.2012, 19:01:21
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Vorbeste parintelelui simplu, ca unui prieten, si randuieste Dumnezeu cum stie ca este bine
Multumesc de indrumare Gracchus!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.07.2012, 17:21:48
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaMC Vezi mesajul
De putin timp am facut rost de Paraclisul Sfantului Ierarh Nectarie,insa nu stiu exact cum sa-l citesc.Pana acum am citit doar Paraclisul Maicii Domnului si acolo rugaciunile sunt scrise complet,doar la cele incepatoare apar puncte dupa primele cuvinte,insa pe acelea le-am gasit usor.Nu la fel stau lucrurile si cu Paraclisul Sfantului Nectarie.Sunt multe rugaciuni pe care nu stiu cum sa le citesc,ma gandesc ca unele trebuie spuse de preot,nu stiu exact.Imi pare rau ca postez pe acest topic unde sunt marturii (toate minunate) despre puterea rugaciunii Sfantului Nectarie si despre puterea credintei celor ce n-au ramas fara ajutor,insa nu cred ca are rost sa deschid un nou topic doar ca sa intreb cum se citeste un Paraclis.

Redau mai jos continutul Paraclisului si rog frumos pe cei care stiu cum se citesc rugaciunile(de ex. GIas 4. “Cel inaltat pe Cruce...”,Cântarea 1, glas 4. “Pe mare calatorind...”,Cantarea a 3-a “A cerestii bolti..” etc.) sa ma lamureasca si pe mine.Deasemenea,as dori sa stiu de ce apar si rugaciuni catre alti sfinti(
Sfântul Dionisie,Sfântul Gherasim,Sfântul Spiridon,
Sfantul Nicolae,Izvorul celui de viata tiitor...,Sfantul Krispus) si daca trebuie sa le citesc si pe acestea.
Cantarile acelea fac parte dintr-un canon de rugaciune inchinat cel mai probabil tot sfantului Nectarie (in cinstea fiecarui sfant se alcatuiesc pentru al cinsti nu doar acatiste si paraclise, ci si canoane de rugaciune. Cantarile din cadrul lor (sau o parte din ele) se canta de obicei dintr-o carte numita Minei, in ajunul praznuirii sfintilor respectivi, in cadrul Vecerniei. Din ce stiu, in rugaciunile personale se citeste textul fara a citi si canonul.
Sigur ca puteti citi si troparele celorlati sfinti; astfel veti mai avea, si alti mijlocitori inaintea lui Dumnezeu. Ar fi bine, ca in masura posibilitatilor sa aflati mai multe si despre viata sfintilor a caror rugaciuni apar acolo.
Rugaciune cu folos, si spor la fapte bune!

[/quote]Imi cer inca o data iertare,dar sunt noua pe aici si abia incep sa ma familiarizez cu forumul.Poate imi spune cineva cum sa scriu cu litere ingrosate sau inclinate? :">[/quote]
In ceea ce priveste tipul de scris, va apare in partea de sus in momentul in care dati quote simbolurile: B pentru scris ingrosat, I pentru inclinat, U pentru text subliniat. Selectati textul pentru care doriti sa scrieti un anumit tip de scriere si apoi, selectati litera corespunzatoare.
Mult succes!
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”

Last edited by Gracchus; 09.07.2012 at 17:31:27.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 09.07.2012, 18:45:04
RalucaMC RalucaMC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Smile

Va multumesc foarte mult pentru raspuns,nici nu stiti cat imi e de folos.Nu m-am incumetat pana acum sa citesc Paraclisul tocmai din cauza ca nu stiam exact cum s-o fac,de mare ajutor imi sunteti.Mii de multumiri!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.07.2012, 19:34:28
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaMC Vezi mesajul
Va multumesc foarte mult pentru raspuns,nici nu stiti cat imi e de folos.Nu m-am incumetat pana acum sa citesc Paraclisul tocmai din cauza ca nu stiam exact cum s-o fac,de mare ajutor imi sunteti.Mii de multumiri!

Draga mea Raluca, iti vin si eu in ajutor (macar putin) cu acele mici rugaciuni pe care nu le ai si anume:

1. Al Sfantului Dionisie

Bucura-te, al Zackintului fiu stralucitor, inainte statator al Eghinei si al Strofadelor mare pazitor, bucura-te, al Bisericii nou luminator, de trei ori fericit, a arhiereilor fala, o, Dionisie.

2. Al Sfantului Gherasim

Al Peloponezului dumnezeiesc vlastar si al Kefaloniei mult pretuita comoara si a toata Elada stralucitoare si noua podoaba, Gherasime cu dumnezeiesc cuget, pazaste-i pe robii tai.

3. Al Sfantului Spiridon

Bucura-te, a Trimitundei frumusete, bucura-te al celor din Kerkira preaintelept tamaduitor, bucura-te, al Treimii dumnezeiesc graitor de taine, a Parintilor mare fala, Spiridoane Sfinte!

4. Al Sfantului Nicolae

Al orfanilr aparator si al vaduvelor, al flamanzilor hranitor si al saracilor indestulator, al robitilor izbavitor si al celor aflati pe mare mantuitor, te-am dobandit, Preafericite, intelepte Nicolae.

5. Al Sfantului Kripsus

Bucura-te, al Eghinei luminatorule si al dumnezeiescului Pavel preasfant ucenic, Apostolule al Domnului, dumnezeiescule Krispe, pe cei ce pe tine te canta, mantuieste-i cu sfintitele tale mijlciri.


Sper sa iti foloseasca!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.07.2012, 19:54:10
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Mersi

Citat:
În prealabil postat de RalucaMC Vezi mesajul
De putin timp am facut rost de Paraclisul Sfantului Ierarh Nectarie,insa nu stiu exact cum sa-l citesc.Pana acum am citit doar Paraclisul Maicii Domnului si acolo rugaciunile sunt scrise complet,doar la cele incepatoare apar puncte dupa primele cuvinte,insa pe acelea le-am gasit usor.Nu la fel stau lucrurile si cu Paraclisul Sfantului Nectarie.Sunt multe rugaciuni pe care nu stiu cum sa le citesc,ma gandesc ca unele trebuie spuse de preot,nu stiu exact.Imi pare rau ca postez pe acest topic unde sunt marturii (toate minunate) despre puterea rugaciunii Sfantului Nectarie si despre puterea credintei celor ce n-au ramas fara ajutor,insa nu cred ca are rost sa deschid un nou topic doar ca sa intreb cum se citeste un Paraclis.

Redau mai jos continutul Paraclisului si rog frumos pe cei care stiu cum se citesc rugaciunile(de ex. GIas 4. “Cel inaltat pe Cruce...”,Cântarea 1, glas 4. “Pe mare calatorind...”,Cantarea a 3-a “A cerestii bolti..” etc.) sa ma lamureasca si pe mine.Deasemenea,as dori sa stiu de ce apar si rugaciuni catre alti sfinti(
Sfântul Dionisie,Sfântul Gherasim,Sfântul Spiridon,
Sfantul Nicolae,Izvorul celui de viata tiitor...,Sfantul Krispus) si daca trebuie sa le citesc si pe acestea.



http://www.sfantulnectarie.ro/HTML/B...lparaclis.html




Imi cer inca o data iertare,dar sunt noua pe aici si abia incep sa ma familiarizez cu forumul.Poate imi spune cineva cum sa scriu cu litere ingrosate sau inclinate? :">
De cind cautam eu Paraclisul Sfintului Nectatie.si al doilea acatist....Mersi...nici nu stii ce bucurie mi-ai facut..
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.07.2012, 14:53:18
RalucaMC RalucaMC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Multumesc,vasilik!
Hartford,ma bucur ca ti-am fost de folos!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.07.2012, 22:35:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaMC Vezi mesajul
Multumesc,vasilik!
Hartford,ma bucur ca ti-am fost de folos!
O da le-am si copiat le am aici la mine pe masa sa le citesc cind nu am prea mult de lucru.
Sf Nectarie sa fie cu tine mereu.
Vasilica
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 13:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33