Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 17.02.2013, 00:54:13
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc din inima Sfinte Nectarie!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni! Vreau sa multumesc Sfantului Ierarh Nectarie, Sfantului Ierarh Nicolaie, Sfantului MC.Efrem cel Nou, Cuv.Paraeschiva, Maicii Domnului, Domnului nostru Iisus Hristos, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Parintelui Arsenie Boca, Sfantului Mina, Sfantului Ierarh Spiridon pentru ca s-au milostivit de mine pacatoasa si m-au ajutat sa trec cu bine peste toate examenele si proiectele pe care le-am avut de sustinut/realizat pentru sesiune. Au fost niste examene extrem de grele si de solicitante. Multumesc Sfantului Nectarie si tuturor Sfintilor pentru ca mi-au dat putere sa fac fata examenelor, proiectelor dar si sa ma descurc la serviciu. Slava Tie Doamne! Slava tie Maicuta Domnului, Slava tuturor Sfintilor!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 23.08.2013, 02:25:06
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit Sf Nectarie

L-am "cunoscut" pe Sfantul Nectarie in decembrie anul trecut pe google cautand cate ceva despre postul Craciunului.eu am 27 de ani si unele probleme de sanatate ,)multumesc lui Dumnezeu si Sf Nectarie -nu foarte mari),unele probleme ginecologice si o boala hemoroidala.m-am rugat Sfantului sa trec cu bine interventiile la care am fost supusa in boala hemoroidala si deasemenea sa nu imi mai apara probl ginecologice(herpesul si HPV ) iar din decembrie pana acum nu am mai avut nici o recidiva ,iar peste interventiile hemoroidale am trecut cu bine! Mama mea a fost ajutata la serviciu sa se inteleaga cu sefii sa isi primeasca salariul la timp si mama deasemea s-a rugat si a primit ajutor rezolvand o probl legata de locul de munca si unele neintelegeri cu colegii ,iar pana la urma s-a aflat adevarul.Cu ajutorul lui Dumnezeu si al sf Nectarie si al sf Parascheva si Sf Arsenie Boca am ajuns la Moastele sf Nectarie din Bucuresti si am luat ulei din candela cu care ne ungem cand avem probleme de sanatate.In continuare ma rog Sfantului si Maicuteti Domnului si Sf Arsenie sa ma ajute sa imi gasesc linistea sufleteasca ptr ca am si unele probleme in casnicie pe care sper cu ajutorul Sf Nectarie si al lui Dumnezeu si Maica Domnului sa le depasesc cu bine si ma rog ptr sanatatea parintilor mei ,a mamei mele care are probleme cu spatele si oasele!
Doamne ajuta si multa sanatate tuturor!Sfinte Nectarie ajuta-ne!!

P.S intr-o zi cand am fost la dr ptr consult pe usa spitalului era afisata un cont si se faceau donatii ptr constructia bisericii Sf Nectarie din cadrul spitalului (si acest lucru l-am luat ca un semn din partea Sfantului) cu toate ca am cautat Bisericuta in curtea spitalui nu am gasit-o iar acum imi pare rau ca nu am donat niste banuti ptr constructia Bisericutei.Iar in alta zi cand eram la cumpararturi in fata mea a parcat o masina -a unei firme mortuare -care se numea Sfantul Nectarie.Toate aceste lucruri le-am luat ca si semne din partea Sfantului ca ma vegheaza si chiar daca mai am unele probl de sanatate nu conteaza !Atata timp cat trec "usor" peste toate totul este bine!

Multumesc Sfinte Nectarie!!

Last edited by mihaelaandreea; 23.08.2013 at 02:27:09.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 03.09.2013, 22:45:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit „Ai milă de mine, Sfinte Nectarie, ai milă de mine!”

Într-un impuls aproape nefiresc, mi-am desfăcut nasturii de la bluza de pijama, mi-am dezgolit pieptul, care parcă era zdrobit de o piatră, și mi-am făcut semnul crucii cu uleiul, de sus până jos, de la dreapta la stânga. Și atunci, iubiții mei, piatra care parcă mă strivea dispăru.

Din firea mea sunt un om pașnic, mereu mulțumit, vesel și bine dispus. Totdeauna văd partea bună a lucrurilor. Cu alte cuvinte, sunt un om fericit.
Însă de la o vreme încoace, o indispoziție puternică, o lipsă de chef pentru orice, tulburarea și necazul mă transformaseră în alt om. Devenisem ciudat, nu-mi mai găseam locul nicăieri și nimic nu-mi mai plăcea. Mă culcam și mă trezeam tulburat, eu care o duceam mai înainte ca în sânul lui Avram. Nu mă mai mulțumeam nici copiii mei, pe care îi ador. Înspăimântator lucru!
În acest iad mă găseam cu mai bine de cinci ani în urmă. Îmi lăsasem baltă și biroul și munca și totul. Mă întunecasem la suflet, somnul nu se mai prindea de mine, iar doctorii nu mă ajutau cu nimic.
Într-o după-amiază, răul ajunse la culme. Eram foarte agitat și mă zvârcoleam în pat.
„ – Ce-o să se aleagă de mine, Doamne? am strigat. Ai milă!”
Și atunci îmi veni o idee. Am sărit în picioare, am deschis dulapul, am luat sticluța cu ulei de la Sfântul Nectarie și m-am rugat din toate puterile mele, plângând ca un copil.
„ – Ai milă de mine, Sfinte Nectarie, ai milă de mine!”
Într-un impuls aproape nefiresc, mi-am desfăcut nasturii de la bluza de pijama, mi-am dezgolit pieptul, care parcă era zdrobit de o piatră, și mi-am făcut semnul crucii cu uleiul, de sus până jos, de la dreapta la stânga. Și atunci, iubiții mei, piatra care parcă mă strivea dispăru. [...] Am făcut cruce și a doua și a treia oară. Aceeași stare de bine. M-am liniștit complet. Ai fi zis că mă învăluise o adiere dulce și că stropi răcoritori de apă îmi luaseră greutatea de pe suflet.
„ – Îți mulțumesc, Doamne, am spus din adâncul sufletului meu. Îți mulțumesc, Sfinte Nectarie. Dă-mi acum și un pic de somn.” Și m-am întins în pat. La rădăcinile firelor de păr simțeam acum o mână sfântă cum mă mângâia blând. Și eram singur în cameră!
„ – Îți mulțumesc foarte mult, Sfinte”, am spus ridicând capul și zâmbind, după care am adormit. M-a cuprins somnul și am visat că eram într-o biserică în sărbătoare și acolo era multă lume evlavioasă. M-am trezit mulțumit și m-am uitat la ceas. Dormisem două ore întregi!
„ – Încă un pic, Sfinte”, l-am rugat.
Eram însetat de somn și de liniște. Imediat am adormit din nou. Când m-am trezit era aproape seară. M-am sculat, m-am îmbrăcat și m-am îndreptat spre birou. Ce frumoase mi se păreau acum toate în calea mea, în mașină, în piață, peste tot. Eram un alt om, un cu totul alt om! Aveam din nou sufletul și starea lăuntrică a unui copil. Și așa am rămas până astăzi, cinste și închinăciune lui Dumnezeu și Sfântului Nectarie!
Mereu îi mulțumesc Sfântului Nectarie, pe care îl iubesc și îl cinstesc, și mereu vorbesc despre el. Din iubirea pe care i-o port, culegând mărturii am scris această lucrare mică, dar plină de adevăr și de date exacte (deși se pot scrie volume întregi despre minunile acestui Sfânt). M-am străduit astfel să dăruiesc fraților mei o picătură, ca un crin binemirositor din grădinile binecuvântate ale raiului, doar o picătură a harului dumnezeiesc, o rază de lumină sfântă și binefăcătoare din soarele Sfintei Slave.
Iosif D. Agapit
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 24.11.2013, 12:49:22
stephania stephania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2013
Mesaje: 2
Implicit

Am o mare rugaminte catre oricine ma poate ajuta cu niste ulei de la Sfantul Nectarie,pentru a o ajuta pe mama mea bolnava de cancer.E singura speranta pe care o mai am.Doamne ajuta
Reply With Quote
  #135  
Vechi 24.11.2013, 15:02:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stephania Vezi mesajul
Am o mare rugaminte catre oricine ma poate ajuta cu niste ulei de la Sfantul Nectarie,pentru a o ajuta pe mama mea bolnava de cancer.E singura speranta pe care o mai am.Doamne ajuta
Date de contact, ceva...

Last edited by gabriela8; 24.11.2013 at 15:13:07.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 17.02.2014, 11:55:58
mariaaa mariaaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2014
Mesaje: 3
Implicit Quote

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Date de contact, ceva...
Am si eu marea rugaminte daca poti sa ma ajuti cu putin ulei de la moastele Sf.Nectarie pt. mama mea care este operata de inima .Multumesc mult si Doamne ajuta!Adresa mea este
Barancianu Daniela
loc.Paltinis
jud.Botosani
Reply With Quote
  #137  
Vechi 03.03.2014, 19:50:38
lumy700 lumy700 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2014
Mesaje: 3
Implicit msss

Buna ziua , ma scuzati pentru cererea mea , dar as dori putin ulei foarte putin de la moastele SF NECTARIE , am tot incercat ca fac rost dar fara mari sperante , ma poate ajuta va rog frumos cineva ? Platesc eu prin sistem ramburs cheltuielile va rog . multumesc
Reply With Quote
  #138  
Vechi 11.02.2015, 22:58:55
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit Sfântul Nectarie a mai facut o minune

Într-o dimineata, acum vreo trei saptamâni, am avut proasta inspiratie de a ma urca pe un scaun spre a cauta ceva la o oarecare înaltime si facând o miscare gresita, am cazut foarte rau.

În primele momente am crezut ca acolo aveam sa ramân, neavând cine sa ma ajute.
M-am ridicat cu greu dupa un timp si în ciuda durerilor (la început, nu foarte puternice),
mi-am vazut de lucrul meu pâna seara târziu, neacordând atentie trupului.
Când am terminat lucrul (pe calculator), ridicându-ma am simtit niste dureri atât de violente în diverse zone ale corpului, încât credeam ca urma sa ma desfac în bucati. Cu greu am ajuns aproape de pat si atunci, mi-am amintit ca mai aveam niste mir de la Sfântul Nectarie, daruit mie cu ceva timp în urma, de catre o credincioasa care-l adusese din Eghina. Dumnezeu sa o rasplateasca pe aceasta credincioasa, pe nume Pantelimonica!

Am pus asadar mir prin toate zonele dureroase si apoi am început sa citesc acatistul Sfântului Nectarie, pe parcursul caruia simteam cum dispareau durerile una câte una. La sfârsit, nimic nu ma mai durea, iar starea mea era incredibil de buna.
Astfel, m-am culcat într-o stare fizica buna, eu fiind vindecata. In seara si noaptea aceea m-am simtit atât de ocrotita, încât am dormit ca un prunc. De atunci nu am mai avut probleme legate de acea cazatura.

Multumesc din inima Sfântului Nectarie celui grabnic ajutator, aflat în slujba Domnului nostru Iisus Hristos !

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!

Straine minuni, Parinte, izvorasc din mila ta cea mare si îi ridica pe cei aflati în dureri.
De aceea, si la sfânta ta manastire, fara încetare soseste multime de lume, cerând vindecare si izbavirea de boli si cântându-ti neîncetat: Aleluia!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 08.11.2015, 15:05:17
roryta's Avatar
roryta roryta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2011
Locație: Undeva în lume
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Sf Nectarie

Sa nu-l uitam nicio clipa pe Sfantul nostru drag, Nectarie!
El este salvarea celor care se roaga lui si lui Dumnezeu.
El stie ce are nevoie fiecare si mereu sta langa noi.
Daca as scrie tot ajutorul lui, as umple acest forum.
Maine, 9 noiembrie, este ziua lui. Sa nu uitam asta!
Un om pe care nu degeaba l-a iubit Dumnezeu!

Sfinte Nectarie, te rog sa ramai in viata mea si a celor de langa mine tot timpul, clipa de clipa, acum, aici, si doncolo, in eternitate! Te rog sa nu ne parasesti niciodata, caci tare bine este cu tine.
Multumesc Iisuse Hristoase, multumesc Sfinte Nectarie!

Aceasta este una din multele icoane pe sticla pe care le-am pictat intru slava acestui mare sfant.

Reply With Quote
  #140  
Vechi 16.04.2020, 05:48:36
Cameliatg Cameliatg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2020
Mesaje: 4
Implicit Sfantul Iuda Tadeu

Buna ziua! Multi sfinti m au ajutat dar astazi tin sa l mentionez in mod special pe SF Iuda Tadeu care m a ajutat atunci cand credeam ca este imposibil. Va las aici eugciunea novena pe care am facut o timp de noua zile si am lasat in biserica zilnic cateva copii ale ei.


In cadrul novenei la Sf. Iuda Tadeu se va recita in fiecare zi - o data rugaciunea la Sf. Apostol Iuda Tadeu si de sase ori a doua sectiune de rugaciune a novenei.
Rugăciune la Sfantul Apostol Iuda Tadeu
Preasfinte apostole Iuda Tadeu, slujitor credincios, ucenic și prieten al lui Isus, Biserica te cinstește și te cheamă pretutindeni în ajutor, în mod deosebit în situațiile cele mai grele , când nu se întrevede nici o rezolvare.
Roagă-te pentru mine căci sunt atit de singur și de neajutorat. Folosește puterea care ți s-a dat de a interveni grabnic atunci când totul pare pierdut; dă-mi ajutor în toate nevoile, necazurile și suferințele vieții și mai ales în aceasta strâmtorare în care mă aflu acum ………………., ca să-l laud pe Dumnezeu impreună cu tine și cu toți sfinții în vecii vecilor.
Nu voi uita , Sfinte Iuda Tadeu, binefacerile tale , ci iți voi fi pururi recunoscător, cinstindu-te ca pe apărătorul meu iubit. Amin.
NOVENA CĂTRE SFANTUL APOSTOL IUDA TADEU
(Această rugăciune (sectiune a novenei) trebuie făcută de 6 ori pe zi pentru 9 zile consecutive, lăsând in mod optional o copie în biserică în fiecare zi).
Preasfânta Inimă a lui Isus să fie adorată și iubită în toate altarele în vecii vecilor! Amin.
Preasfânta Inimă a lui Isus să fie onorată și mărită acum și pentru totdeauna! Amin.
Sfînte Iuda Tadeu roagă-te pentru noi și ascultă-ne rugaciunile!
Binecuvantată să fie Sfânta Inimă a lui Isus!
Binecuvantată să fie Imaculata Inimă a Mariei!
Binecuvântat să fie Sfântul Iuda Tadeu în toata lumea pentru totdeauna!
O, Sfinte Iuda, Apostol și Martir, mare în virtute și bogat în miracole, ruda apropiata a lui Isus Cristos, mijlocitor credincios pentru toți care te cheamă în ajutor în timp de nevoie, la tine apelez din toata inima și te rog cu umilință (se spune cererea)………………………
Ție Dumnezeu ți-a dat puteri așa de mari ca să-mi fii ajutor.
Ajută-mă în cerința mea prezentă și urgentă. Drept compensație promit să te fac cunoscut și invocat de alții.
Sfinte Iuda roagă-te pentru noi toți care-ți cerem ajutor. Amin.
Tatăl Nostru ... , Bucură-te Mărie ... , Slavă Tatălui ... (de 3 ori).
O, mărite Apostol, Sfinte Iuda Tadeu, rudă a lui Isus și a Mariei, te salut prin intermediul Preasfintei Inimi a lui Isus. Prin Inima Lui îl măresc și îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru harurile cu care te-a înzestrat.
Stau umilit în fața ta și te rog din inimă să mă privești cu compasiune. O, nu-mi disprețui rugăciunile. Nu-mi înfrânge încrederea în tine. Ție Dumnezeu ți-a dat privilegiul de a ajuta omenirea în cele mai disperate probleme. O, vino în ajutorul meu ca sa măresc binecuvântările lui Dumnezeu.
Toata viața iți voi fi recunoscator și te voi urma cu credintă pâna iti voi putea mulțumi în Rai. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 12:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33