Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2011, 15:44:30
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Inteleg ceea ce simti ...eu am avut oarecum o poveste asemanatoare , nu am stat cu cineva in casa(doar cu socrii vreo 2 ani), insa rudele sotului erau tot timpul pe la mine ...si nu m-ar fi deranjat daca "femeile" nu ar fi avut atitudinea aceea superioara ..toate...soacra , cumnata si intr-un final si nepoata ... Am tacut , am indurat (glume proaste chiar vis a vis de postul pe care eu il tin de ani de zile ) si m-am gandit ca nu merita nici macar sa le port "pica".... Si toata "povestea" a durat ...13 ani...
Acum , de vreo 3 ani , de cand am spus "Stop" cu acordul sotului bineinteles , imi este foarte bine .Sufleteste .
Am avut , recunosc , momente in care ma enervam pe mine cum de am putut sa indur atat timp ,insa acum , ma rog la Dumnezeu sa le de-a sanatate si sa le lumineze mintile ...Ca eram "obligata" intr-un anumit fel sa o ajut cu copiii , ca ii duceam lapte dimineata cumnatei , ca sambata de sambata eram acasa la ea sa "o ajutam"(toata familia)...ani de zile si cand am avut eu nevoie ...dintr-o data totul a fost "uitat"si m-a "uitat"...nu mai conteaza ...bine ca sunt sanatoasa ...si asta le doresc si lor...sincer ...fara nici o retinere ...
Am facut asta cu credinta ...si acum mi-e bine...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2011, 15:54:32
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aliscami Vezi mesajul
De multe ori ni se intampla, in viata, sa facem bine dar sa fim vazuti rau de catre cei carora le-am facut acest bine.
Acum 4 ani am ospitat in casa la noi(eu si cu sotul) o persoana care a uitat sa mai plece.(?!?!). Practic, neavand posibilitatea sa se mute a ramas la noi in casa timp de, nici mai mult, nici mai putin, de 4 ANI. Este vorba despre fratele sotului meu. Este o persoana curata, placuta, fina dar totusi era un alta barbat in plus in casa mea. Va puteti imagina cei 4 ani cum au decurs. Adesea ma intreb daca altcineva in locul meu ar fi putut trai astfel. Mentionez ca in momentul venirii lui la noi eram abia casatoriti si aveam 24 de ani.
Ne-am certat, eu si sotul meu de sute de ori, eu neintelegand cum e posibil asa ceva.Ceea ce ma surprindea mereu la sotul meu era o intrebare: NU te temi de Dumnezeu? Eu nu cred ca o astfel de situatie e normala. La un moment dat cumnatul meu mi-a spus ca se simte foarte bine la noi si ii este greu sa se mute, ca s-a obisnuit cu noi, etc.Mentionez ca suntem in alta tara si aici suntem doar noi 3 . Deci, departe de tara si familie. Insa sacrificiul acesta mi s-a parut prea mare si anormal. Iar toata lumea se uita la mine dubios, ma refer la cei de acasa si in special la socri. Desi am facut un gest atat de important am impresia ca socrii nu ma suporta. De ce? Dimpotriva, a aparut la orizont viitoarea sotie a cumnatului meu care atrage toata atentia desi se cunosc de putin timp. Ea e mereu number one iar eu sunt privita pe sub ochi din tate directiile. Tin sa precizez ca eu nu sunt lingusitoare si nici foarte lipicioasa.Sunt mai rece dar imi vad de treaba mea, ajut cand trebuie, sunt amabila si politicoasa, educata si onesta.Ceea ce ma doare cel mai tare este raceala socrilor mei fata de mine si caldura excesiva fata de cealalta nora.Eu am suportat o situatie atat de delicata in anii astia, fratele lui a mancat din ce gateam eu, a avut haine spalate si calcate de catre mine, s-a plimbat cu masina noastra, a dormit in patul nostru, ne-a macinat viata de cuplu.Iar acum eu raman oaia neagra a situatiei. De ce?:dontgetit:
În general am auzit că nu prea-i bine când mai stau și alte rude cu soții, în special socrii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fapte bune... zzz123 Generalitati 42 13.07.2011 00:27:09
Crearea lumii vazute - o interpretare contemporana a referatului biblic alex79 Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 20:01:48
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
Fapte Nou Testamentare Abell Din Noul Testament 24 29.03.2007 00:14:23