Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2010, 17:20:34
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Nu prea stai bine cu matematica.
Asa este,am impartit 3ooo la 60 de minute si au rezultat...ore.Iertare!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.01.2010, 15:00:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Iarta-ma,mare gresala cu cele 50 de ore...
De fapt cartea respectiva este de o mare sinceritate,era scrisa sub indrumarea duhovnicului,care ar fi semnalat eventualele erori....Duhovnicul citea regulat acel jurnal,iar prefata e semnata de Sofian Boghiu...

Cine a fost entuziasmat de pelerinul rus,ii recomand si cartea Jurnal duhovnicesc.....

Se va folosi de ea,mai ales ca este o carte scrisa de un mirean,ea era casatorita si pe deasupra si romanca(pentru cei care s-au bucurat de scrierile autorilor(sau sfintilor) rusi ,greci etc..iata ca au si o carte romaneasca despre mantuire)

Eu m-am folosit mult de cartile parintelui Cleopa,au fost ca un abecedar pentru mine,si de scrierile parintilor rusi sau greci...

M-am bucurat mult si de Patericul romanesc,si ma bucur si de acesta carte,pentru ca desi ortodoxia este universala,ne bucuram mai mult cand o scriere folositoare este romaneasca.....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.01.2010, 16:01:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Rugaciunea neincetata nu este la'ndemana oricui deoarece este un "dar de sus". Multi se straduiesc sa o dobandeasca, dar putini o primesc de la Dumnezeu, "stiutorul inimilor".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2010, 16:21:32
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Rugaciunea neincetata nu este la'ndemana oricui deoarece este un "dar de sus". Multi se straduiesc sa o dobandeasca, dar putini o primesc de la Dumnezeu, "stiutorul inimilor".
Te-as contrazice totusi putin:

Apostolul Pavel spune : Neincetat va rugati!

Si din scrierile Sfintilor Parinti putem afla ca nu ne putem ruga neincetat,decat daca folosim rugaciuni scurte,dintre care cea mai folositoare este: Doamne Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu,mantuieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.01.2010, 16:34:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Te-as contrazice totusi putin:

Apostolul Pavel spune: Neincetat va rugati!

Si din scrierile Sfintilor Parinti putem afla ca nu ne putem ruga neincetat,decat daca folosim rugaciuni scurte,dintre care cea mai folositoare este: Doamne Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu,mantuieste-ma pe mine, pacatosul!
Nu ma contrazici deloc. Sfantul Apostol Pavel ne indeamna, dar acest lucru nu inseamna ca noi chiar ne rugam neincetat. Foarte putini reusesc sa puna in lucrare "ad litteram" indemnul sfantului, si nu datorita ostenelilor lor, ci milostivirii lui Dumnezeu, care ii "aprinde cu focul iubirii dumnezeiesti".

Noi, intr-adevar trebuie sa inmultim, dupa puterea fiecaruia, rugaciunea, si, in niciun caz, sa nu neglijam indemnul Sfantului Apostol Pavel. Sa avem ravna spre rugaciune, dar nici sa nu deznadajduim daca niciodata nu vom atinge acesata masura.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.01.2010, 16:49:39
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu ma contrazici deloc. Sfantul Apostol Pavel ne indeamna, dar acest lucru nu inseamna ca noi chiar ne rugam neincetat. Foarte putini reusesc sa puna in lucrare "ad litteram" indemnul sfantului, si nu datorita ostenelilor lor, ci milostivirii lui Dumnezeu, care ii "aprinde cu focul iubirii dumnezeiesti".

Noi, intr-adevar trebuie sa inmultim, dupa puterea fiecaruia, rugaciunea, si, in niciun caz, sa nu neglijam indemnul Sfantului Apostol Pavel. Sa avem ravna spre rugaciune, dar nici sa nu deznadajduim daca niciodata nu vom atinge acesata masura.
Nu trebuie sa deznadajduim intr-adevar,indiferent la ce masura am ajuns..

Insa chiar din unele predici care le-am auzit la Biserica,indemnul Sfantului Apostol Pavel,Rugati-va neincetat, poate fi privit ca o porunca!

Ar fi de folos sa cautam in diverse scrieri daca acest lucru e adevarat sa nu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.01.2010, 17:20:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare practica (nu am citit inca tot topicul si nu stiu daca s-a vorbit despre acest lucru): Cum se face numaratoarea rugaciunilor? E greu sa spui Rugaciunea inimii si sa si numeri de cate ori ai spus-o.
Iertati-ma va rog, daca s-a mai vorbit despre acest lucru...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.01.2010, 17:26:57
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am si eu o intrebare practica (nu am citit inca tot topicul si nu stiu daca s-a vorbit despre acest lucru): Cum se face numaratoarea rugaciunilor? E greu sa spui Rugaciunea inimii si sa si numeri de cate ori ai spus-o.
Iertati-ma va rog, daca s-a mai vorbit despre acest lucru...
E o intrebare foarte buna! Sincer eu personal nu stiu,dar am cateva raspunsuri partiale:

1. cu metanii,eu nu am asa ceva i nu stiu cum as putea sa le folosesc la numaratoare

2.o opinie a mea: intr-o ora sunt aproximativ 1000 de rugaciuni,deci daca nu trebuie o numaratoare stricta,putem folosi ceasul...

As ruga pe cei care cunosc mai bine sa completeze ...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.01.2010, 18:40:16
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
E o intrebare foarte buna! Sincer eu personal nu stiu,dar am cateva raspunsuri partiale:

1. cu metanii,eu nu am asa ceva i nu stiu cum as putea sa le folosesc la numaratoare

2.o opinie a mea: intr-o ora sunt aproximativ 1000 de rugaciuni,deci daca nu trebuie o numaratoare stricta,putem folosi ceasul...

As ruga pe cei care cunosc mai bine sa completeze ...
Nu sunt 1000. Si nu este vorba de numar.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.01.2010, 19:23:15
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
E o intrebare foarte buna! Sincer eu personal nu stiu,dar am cateva raspunsuri partiale:

1. cu metanii,eu nu am asa ceva i nu stiu cum as putea sa le folosesc la numaratoare

2.o opinie a mea: intr-o ora sunt aproximativ 1000 de rugaciuni,deci daca nu trebuie o numaratoare stricta,putem folosi ceasul...

As ruga pe cei care cunosc mai bine sa completeze ...
Daca vrei eu iti fac un calcul,numai ca vor rezulta 3000.Gluma,nu te supara.Intreaba un calugar,informatia de la sursa este cea mai sigura.Cred ca nu trebuie folosit ceasul pt.ca ne distrage atentia,riscam sa fim mai atenti la ceas decat la rugaciune.

Last edited by Langu; 27.01.2010 at 19:25:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 02:52:56
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 08:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58