Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2010, 00:01:54
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ateul crede ca
-o planeta s-a aflat din întâmplare la distanta potrivita de un astru
-pe aceasta planeta din întâmplare au aparut apa si oxigenul atmosferic necesare vietii
-din întâmplare în acest mediu au aparut niste mecanisme microscopice, bacteriile din care au evoluat tot felul de animale
-din întâmplare doar o specie dintre animale a început sa vorbeasca, sa faureasca masini, sa creeze arta, sa se roage lui Dumnezeu


Sa crezi în atâtea coincidente tine de supranatural. Faptul ca ateismului îi lipseste conceptul de sacru si practicile cultice nu este impediment în a-l considera religie. Oricum, superstitie sigur e.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2010, 00:26:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ateul crede ca
-o planeta s-a aflat din întâmplare la distanta potrivita de un astru
-pe aceasta planeta din întâmplare au aparut apa si oxigenul atmosferic necesare vietii
-din întâmplare în acest mediu au aparut niste mecanisme microscopice, bacteriile din care au evoluat tot felul de animale
-din întâmplare doar o specie dintre animale a început sa vorbeasca, sa faureasca masini, sa creeze arta, sa se roage lui Dumnezeu


Sa crezi în atâtea coincidente tine de supranatural. Faptul ca ateismului îi lipseste conceptul de sacru si practicile cultice nu este impediment în a-l considera religie. Oricum, superstitie sigur e.
Si revenind la postarea ta initiala,si aceasta 'intamplare' poate fi tot o credinta
La fel cum credem noi in Dumnezeu ei cred in 'intamplare' si nu numai.
Caci se admite cauzalitatea,si stiinta insira o serie de fapte in cauzalitate una cu alta,dar nicidecum nu poate ajunge la cauza ultima.
Dar de unde imi vine mie credinta in Dumnezeu?Caci cu nimic nu stiu mai multe(poate nici mai putine) ca un ateu ?
De ce eu cred ca Dumnezeu e cauza a toate?
Am mai multi ochi ca un ateu?Am mai multa logica?Am vazut eu pe Dumnezeu?
DA .Am vazut
Unde? Am fost de fata cand a creat Universul?Stiu eu de ce a aparut si 'omul'?
Pai atunci cand niste oameni simplii au cunoscut un Om,care sfida toate legile fizicii,dar si dadea un sens vietii ,atunci ei au exclamat 'Tu esti Hristosul,Fiul Dumnezeului celui viu "
Nu pentru vederea mea,dar pentru vederea acelor oameni simpli,care au vazut acele fapte minunate ale unui Om,si au recunoscut in El pe Dumnezeu,pentru aceea cred eu in Dumnezeu.
Iata cum se face saltul,de la cunostintele mele limitate,de factura ateista,la credinta intr-un Dumnezeu atotputernic.Prin aceea ca Dumnezeu s-a aratat oamenilor si ingerilor,atunci cand a vrut si cum a vrut
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2010, 00:33:04
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit ateismul NU este o religie, ci doar prostie, ratacire

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ateismul este un sistem de credinte despre originea si natura lumii.

Sa crezi ca lumea si pamântul, cu conditiile sale propice vietii, au aparut în urma unei explozii îti trebuie o credinta mai mare ca a unui crestin.

Care e diferenta între ateism si religie, daca e vreuna?
Bineinteles ca nu este o religie!... Sa crezi toate aberatiile celea inepte, iti trebuie, mai degraba, o PROSTIE mare, decat o 'credinta mai mare ca a unui crestin'!...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2010, 01:43:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Toti am fi ateisti,daca Dumnezeu nu ne-ar fi daruit revelatia Sa.
Nu avem nici un merit,ca noi credem in ceva.Ci El,Domnul a fost bun sa se descopere,si nu noi ca ,credem in El.
Aceleasi lucruri,cu aceiasi ochi le vedem si noi si atei.Noi credem ca sunt adevarate,ei nu.
Mai mult decat a facut Domnul,venind pe pamant,nu putea face.Mai mari minuni nu ni se puteau arata. Asa ca,dovezile noastre nu au nici un sens. Ori va lucra Domnul in ei(chiar si prin noi) si vor crede,ori nu.
Bine, acum reiterez ceva ce ti-ar spune un ateu:
Bagi mina-n foc pentru a certifica ceea ce spui tu?
Sigur nu!
De aceea cred ca este mai bine sa ne tinem de Porunca si Scoala Iubirii crestine a lui Hristos lasind la o parte cine ce a facut, deoarece aceste acte IN SINE NU-TI IMBUNATATESC FIINTA ,nu te MINTUIESC, pe cind IUBIREA LUI, SIGUR deci ce rost are sa ne ambalam in ceva ce doar am auzit de la altii si altceva nu facem decit sa ne certam cu toata lumea(in cel mai bun caz, daca nu ne dam cu bombe nucleare in cap)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2010, 02:14:34
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bine, acum reiterez ceva ce ti-ar spune un ateu:
Bagi mina-n foc pentru a certifica ceea ce spui tu?
Sigur nu!
)

Tu bagi mana in foc ca iustin nu ar baga-o? sigur ca nu! Deci?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2010, 02:52:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Tu bagi mana in foc ca iustin nu ar baga-o? sigur ca nu! Deci?
da, sunt sigur ca n-o baga! nici el nici Papa Pius! nici Patriarhul, la ora actuala NIMENI!
deci?...sa ne vedem linistiti de schimbarea noastra in bine si Iubirea aproapelui, in rest...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2010, 02:58:46
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
da, sunt sigur ca n-o baga! nici el nici Papa Pius! nici Patriarhul, la ora actuala NIMENI!

deci?...sa ne vedem linistiti de schimbarea noastra in bine si Iubirea aproapelui, in rest...
Nici tu nu crezi ce spui, la prima parte ma refer. La cea de-a doua sunt perfect de acord. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2010, 10:43:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Nu vreau sa supar pe niciunul dintre voi, dar eu cred ca multi dintre crestini contribuie semnificativ la cresterea numarului de atei. De ce? Pentru ca cei mai multi suntem crestini cu numele, nu avem acea traire cu Dumnezeu care sa-i faca pe oameni sa-si puna intrebari. Cu alte cuvinte, crestinii nu se disting in societate si se confunda cu intreaga masa de oameni. Nu spun sa sunam din trambita cand mergem pe strada, dar sunt convins ca vin oameni in biserica in cautarea lui Dumnezeu si se uita in stanga si in dreapta dupa semeni de ai lor pentru a vedea ce a facut Cuvantul Domnului cu acestia, umblarea cu El, dar ei pleaca de multe ori dezamagiti pentru ca nu gasesc crestini autentici si pleaca spunandu-si "Nu e nimic adevarat". Si daca noi care ne numim crestini traim ca si ceilalti de ce ar veni un om la credinta. Mahatma Gandhi spunea ceva in aceasta directie, cum ca, crestinismul este perfect cu o singura mentiune, ca aceeia care se numesc crestini nu traiesc ceea ce cred.

Cea mai mare defavoare pentru crestinism o aducem noi, cei ce ne numim crestini, prin comportarea noastra care de multe ori lasa de dorit. Uitam de prea multe ori ca suntem o priveliste pentru alti oameni si ii poticnim cu purtarea noastra. Scriptura spune ca unui astfel de om mai bine i s-ar lega o piatra de gat si sa fie aruncat in mare, cu alte cuvinte sa moara. "Voi sunteti lumina lumii", mai spune Cuvantul, lumina pentru altii care nu au lumina, Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa avem gandul acesta.
Felicitari pentru postare, bravos!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.02.2010, 11:05:05
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ateismul este el insusi problematic...

Daca totul a inceput printr-o explozie primordiala acum 13,7 miliare de ani, iar in urma acestei explozii,care face ca universul sa expandeze si azi, aU avoluat sistemul planetar, glaxiile si viata, de la bacterie,pana la om !
Se pune o intrebare fundamentala: cum poate un haos lipsit de inteligenta sa produca creierul uman si constiinta aferenta lui ,fara ca acest haos sa aiba in el un program prestabilit,si o constiinta cel putin egala,daca nu mult superioara fata de cea a omului ?
Cum poate inferiorul sa produsca din sine forma superioara, fara a o fi avut dinainte ca si plan ?

La intrebarea asta as vrea sa raspunda ateistii ?
ai rog chiar ...sa imi dea un raspuns plauzibil logic !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2010, 11:06:59
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ateul crede ca
-o planeta s-a aflat din întâmplare la distanta potrivita de un astru
-pe aceasta planeta din întâmplare au aparut apa si oxigenul atmosferic necesare vietii
-din întâmplare în acest mediu au aparut niste mecanisme microscopice, bacteriile din care au evoluat tot felul de animale
-din întâmplare doar o specie dintre animale a început sa vorbeasca, sa faureasca masini, sa creeze arta, sa se roage lui Dumnezeu


Sa crezi în atâtea coincidente tine de supranatural. Faptul ca ateismului îi lipseste conceptul de sacru si practicile cultice nu este impediment în a-l considera religie. Oricum, superstitie sigur e.
Cateva lucruri de observat aici:

La cele enumerate mai sus, alternativa ta este mitul Genezei din biblie. Nici o problema aici, atata doar ca mitul crestin al genezei este doar unul din multele mituri pe care diverse religii le imbratiseaza ca adevarate. Toate aceste mituri sunt sustinute de zero dovezi.
De unde stii ca mitul tau e cel adevarat?

Ateii sunt printre cei mai sceptici oameni pe care ii poti intalni, si de multe ori, multi dintre ei sunt mai informati in ale religiilor decat credinciosii, pentru ca pentru muti dintre ei, "evadarea" dintr-o religie a avut loc in urma studiului religiei respective. In cazul meu, de exemplu, am inceput sa am indoieli despre un dumnezeu iubitor atunci cand am citit biblia prima data.

Scepticismul fiind o caracteristica de baza a unui ateu, e o afirmatie destul de hazardata sa na acuzi ca noi "credem" in cele enumerate de tine mai sus ma modul religios si dogmatic. Iti place sau nu, cele enumerate de tine mai sus sunt sustinute de dovezi. Ca tu le accepti sau nu, asta e alta treaba.

Mai mult, toti pasii de mai sus pe care tu ii consideri incredibili au fost explicati. Si stim suficient in acest moment ca sa putem spune ca da, asa am aparut, ca specie.

Atei au existat si in Grecia antica, atunci cand lumea nu avea habar de Big Bang si evolutie. Pentru ca erau pur si simplu oameni care considerau explicatiile data de religie drept puerile, si confortul oferit de credinta in zei drept unul fals.

Inca ceva: in legatura cu aparitia vietii pe Pamant si evolutia ei, cred ca pui problema invers. Chestiile enumerate de tine mai sus (distanta "corecta" de Soare, aparitia oxigenului, si toti ceilalti factori care au sustinut viata) nu au avut ca scop aparitia omului. Ele s-au intamplat pur si simplu. Faptul ca noi am evoluat este doar o consecinta. Daca unul din factorii decisivi ar fi fost usor modificat, viata nu ar fi aparut, sau s-ar fi dezvoltat in cu totul alta directie, si planeta ar fi fost acum dominata nu de homo sapiens, ci de alta specie evoulata.

Abordarea ta este una din punct de vedere religios, si face din om centrul lumii, sau scopul final. Stadiul de dezvoltare unde suntem acum este doar unul intermediar, nu final. Plus ca sansele sa disparem total ca specie sunt si ele existente.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10