Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2010, 15:04:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum?

Acest forum e destinat, cred, celor ce vor sa întâlneasca alti credinciosi dar tot mai multi atei vin si prezinta aceleasi idei binecunoscute.

Nu credeti ca a devenit stresanta aceasta prezenta?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 09.03.2010 at 15:07:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2010, 15:08:50
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu cred ca ateii Il cauta pe Dumnezeu. Numai ca Il cauta unde nu trebuie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2010, 15:11:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Discutia dintre certsini si atei mi se pare binevenita. Avem de castigat si unii si altii.
Nu are sens sa ne inchidem fiecare in ghettoul lui.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2010, 15:21:16
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

le trebuie acordata o sansa si lor, de fapt ei prin afirmatiile prin care neaga de fapt in forul lor interior isi doresc dovezi ptr a crede, au nevoie de speranta si incurajare ca nu sunt singuri. Deci trebuie ajutati nu alungati.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2010, 15:27:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumescu-ti Tie, Doamne, ca nu sunt ca pacatosul ala de ateu, care nu crede in Tine. Eu cred in Tine, eu tin post, merg la biserica, fac sex cu sotul / sotia numai in zilele ingaduite, nu folosesc mijloace de contraceptie, citesc in fiecare zi cate un capitol din Biblie, nu tin sarbatorile lumesti, le dau sfaturi fratilor mei ortodocsi......


Chiar asa, am ajuns sa nu ne mai suportam unul pe altul, nici macar in spatiul virtual?! Dumneata, frate Traditie, in viata de zi cu zi, intrebi omul cand il vezi: "mai, esti ortodox practicant? ca daca nu, nu mai vorbesc cu tine, ma calci pe nervi, piei din calea mea?!" Nu e forumul nostru, fiecare e trecator pe aici, si pe forum, si in viata.

Fereasca Dumnezeu sa zica vreodata: ia sa termin eu cu necredinciosii astia de atei si cu fatarnicii care se cred crestini... ca o sa pierim cu totii!

Nu ma intelegeti gresit, si pe mine ma enerveaza anumite postari care depasesc limita decentei, care dau in hula si in dispret fata de cele sfinte, numai pe Topcat il simpatizez dintre toti ateii, dar daca au batut la usa forumului acestuia, sa le deschidem, poate vor cerceta si vor afla ceva, cu ajutorul lui Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2010, 15:30:00
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Un om care se declara ateu nu ar trebui sa intre pe acest forum. Daca te declari ateu , nu vii aici, pe forum, pentru a invata ceva, ci pentru a ironiza credinta oamenilor. Citeam zilele trecute o postare a unui ateu care din doua in doua cuvinte folosea cuvantul ,,absurd". Cat de ,,absurzi" suntem noi, cei care credem in Dumnezeu.
De cele mai multe ori, un om care se declara ateu nu va cauta sa fie invatat, sau sfatuit, ci va cauta cearta, el tot pe-a lui o va tine. Va cauta discutii in contradictoriu, un fel de combatere a credintei in Dumnezeu si in mesajul Hristic regasit in Biblie. Va cauta sa te convinga ca e ,,absurd" sa cerzi.

Un om care vine cu sinceritate sa fie invatat, sa primeasca un sfat, face el primul pas si nu se declara ateu.
Daca vrea sa fie sfatuit totul este OK, Slava Domnului. Insa majoritatea ateilor nu vin cu sinceritate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2010, 15:38:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Hristos nu s-a ferit sa fie ironizat si badjocorit.. Pe noi de ce ne deranjeaza atata?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2010, 15:50:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu unul nu sunt nelinistit de prezenta lor aici. Sigur, nu-i usor sa-i vorbesti unui om mort sufleteste, dar poate fi mangaiat trupeste, si dupa cum trupul sta intr-o stransa legatura cu sufletul, e posibil ca intr-o zi, mangaierea trupeasca sa devina si sufleteasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.03.2010, 15:52:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Acest forum e destinat, cred, celor ce vor sa întâlneasca alti credinciosi dar tot mai multi atei vin si prezinta aceleasi idei binecunoscute.

Nu credeti ca a devenit stresanta aceasta prezenta?
Eu mă lupt de ceva vreme să o lăsăm mai moale cu ateii, cu neoprotestanții, cu orice fel de prozelitism mascat. Discuțiile cu ateii, mai ales cu ăștia care intră pe forum, sunt curată pierdere de vreme. Ei de fapt intră aici să se distreze pe seama noastră, stimulând zelul repezit de misiune al creștinilor și pofta de taclale pe care, vă supărați au ba, mulți dintre useri ortodocși le exersează din plin, total inadecvat adeseori. Ce să-i spui unui ins care își intitulează topicul "sunt ateu, întrebați-mă orice ". Dar ce ești domnule, guru ? Ce să te întrebe un creștin?
Ce legătură există între întuneric și lumină ? Unii ortodocși nici n-au băgat de seamă că, tot discutând cu ăștia până la solipsism, au devenit ei înșiși ridicoli, adică de râsul ateilor mai mult sau mai puțin sinceri în demersul lor.

Eu nu sunt neapărat pentru izolare dar trebuie să cercetezi duhurile care-ți dau târcoale, nu să le dai apă la moară, așa , de dragul conversației. Biserica te învață să fi smerit , nu idiot. Vă las plăcerea să descoperiți singuri în Noul Testament numeroasele locuri unde ni se spune cum trebuie tratați asemenea oameni (mă refer la batjocoritori, nu la cei care caută sincer un răspunsuri la marile întrebări ale vieții). Ăștilalți, "miștocarii" sunt atei convinși de parcă ateismul n-ar fi o privare de ceva, ci un fel de religie a absenței lui Dumnezeu.
Cred că în Postul Mare, perioada aceasta (și) de curățire, ar trebui făcută și un pic de curățenie pe forum, care nu numai că a devenit uriaș cantitativ, redundant, dar uite că se face acum azil la toți sectarii, slabcugetătorii, oameni care nu caută să cunoască credința ortodoxă ci vor să-și impună smintelile lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.03.2010, 16:12:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cit de departe sunt ateii si cei pe care ii ,,remorcheaza" de cuvintul si poruncile lui D.zeu . Ce are aface oamenii fara D.zeu cu Hristos ? Ateismul este o doctrina , nu este o floare la butoniera , este un sistem ideativ bine ticluit si opus ortodoxiei , dumnezeirii insasi , vietii si a mortii in ultima instanta , esenta vietii incepe abia din momentul mortii biologice !. Daca tu (oricine ai fi !) nu respecti , nu cinstesti si nu venerezi pe Tatal meu si pe Maica mea cum sa fiu eu prieten cu tine, nu pot, i-as trada pe ai mei iar ai mei sunt viata eterna . De la botez eu sunt purtator de Hristos (citi in Hristos v-ati botezat in Hristos v-ati si imbracat ) iar Hristos este acelasi de ieri, de astazi si in veasc (epistola catre evrei)si mai ales El nu se lasa batjocorit (Galateni 6,7). Pai in cazul acesta eu iubindu-ma cu ateii il tradez pe Hristos, il desfrinez pe Hristos cu mamona in graiurile si bratele caruia ma predau chipurile din considerente intelectuale , sociale , umanitare sau umaniste . Pai acest Hristos viu si neschimbat cind a venit sa mintuiasca lumea chiar asa de lipsit de ,,capacitati" a fost incit sa nu-si dea seama ca in timp , cindva vor aparea si ateii si sa ne zica citeva vorbe despre a fi una si cu ei ?
Ii iubim si ii avem aproape ca frati ai aceluias D.zeu pina in clipa in care se pune peoblema marturisirii doctrinei de credinte . Ei cred doar in om . De cite ori omul a vrut sa fie ceva fara D.zeu a cazut exemplar : asa a cazut Adam, asa a cazut Iuda si asa a cazu si papa de la Roma (dupa invataturile sf. Iustin Popovici -sirbul) Credinta lor este ,,fara D.zeu" adica cu omul . Acesta este dumnezeul lor la care se inchina : omul . Ce frumos spunea Hristos femeii samarinence : ,,...voi va inchinati caruia nu stiti iar noi ne inchinam caruia stim", eterne sunt cuvintele Evangheliei !!
Vai de orice om care voieste sa fie ceva fara Hristos !
Pt. mine, prezenta lor aici pe forum nu-mi atrage atentia , sunt inafara preocuparilor mele !

Last edited by zaharia_2009; 09.03.2010 at 16:18:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Pentru crestini:de ce credeti ca intra ateii pe un forum crestin? flying Generalitati 21 11.04.2010 23:23:37
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 17:24:37