Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.06.2010, 21:38:43
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Al meu duhovnic m-a invatat ca oriunde as fi si as manca sa spun Tatal nostru, deoarece ac. rugaciune sfinteste. Eu dupa ce termin de mancat ii multumesc lui Dumnezeu pt. mancarea pe care mi-a dat-o si il rog sa le-o dea si celor care nu o au.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.06.2010, 22:28:26
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Va ca nu se spune nimic despre rugaciunea de la micul dejun. In Ceaslov scrie ca la micul dejun, inainte de masa se spune Tatal Nostru, iar dupa se spune Cuvine-se cu adevarat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.06.2010, 10:12:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Va ca nu se spune nimic despre rugaciunea de la micul dejun. In Ceaslov scrie ca la micul dejun, inainte de masa se spune Tatal Nostru, iar dupa se spune Cuvine-se cu adevarat.
Inainte si dupa orice masa trebuie sa facem o rugaciune.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2010, 10:19:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Din Patericul egiptean, pg. 233

21) Se povestea si un lucru ca acesta: era un batran mare si vazator cu mintea si
s-a intamplat ca el odatã sã sadã cu mai multi frati la masa si cand mancau ei,
lua aminte batranul cu duhul si vedea ca unii mananca miere, altii paine, iar altii
baliga. Si se minuna si se ruga lui Dumnezeu, zicand: Doamne, descopere-mi
taina aceasta, ca aceleasi bucate fiind puse pe masa inaintea tuturor, cand
mananca se vad asa schimbate. Si i-a venit lui glas de sus, zicand: cei ce
mananca miere, sunt cei ce cu frica, cu cutremur si cu bucurie duhovniceasca
sed la masa si neincetat se roaga si rugaciunea lor ca tamaia se suie la
Dumnezeu.
Cei ce mananca paine, sunt cei ce multumesc pentru impartasirea celor
daruite de la Dumnezeu iar cei ce mananca baliga sunt cei ce cartesc si zic:
aceasta este buna, aceasta este putreda. Deci nu trebuie sa zicem acestea sau asa
sa socotim, ci mai vartos sa proslavim pe Dumnezeu si laude sa-i inaltam Lui, ca
sã se plineasca cuvantul cel zis de Apostol: ori de mancati, ori de beti, ori
altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu sa le faceti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.06.2010, 20:00:08
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citind acest topic mi-am amintit ce mi-a spus mai demult un parinte. Zicea cuviosul asa: Draga, omul se lupta sa scoata pacatele mici in fata iar pe cele mari nici macar nu se sileste sa le gaseasca.

Am o cunostinta de 83 de ani care la tot pasul spune "Domnul dragutul" m-a ajutat! "Domnul dragutul" nu m-a lasat. Batrana aceea si cand respira se roaga. Aceea iubire!!

Este buna rugaciunea inainte de masa facuta cu toti membrii familiei de fata. Chiar daca se va pierde in timp....candva... copii isi vor aminti de momentele acelea pline de dragoste si sfintenie. Acele clipe vor fi bagajul cu care vor pleca in viitor.. Nu jucaria preferata. Nu concediul petrecut la mare.

Sa ne ajuta Maicuta Domnului sa avem mereu ( nu doar 5 min inainte si dupa masa) prezenta Lui Hristos in inima. Astfel orice suspin poate fi o rugaciune si orice rugaciune un suspin.
Bucurie!

Last edited by eduardd; 23.06.2010 at 20:04:59.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.06.2010, 20:45:56
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Va faceti rugaciunea inainte si dupa ce luati masa? Si daca da,acest lucru il faceti doar voi sau si familia? Faceti rugaciunea cu glas tare sau in gand? Sau poate faceti doar cruce,nemaispunand rugaciunea?
Cred ca acest obicei s-a cam pierdut si este o masura a slabirii credintei.
La drept vorbind noi luam masa impreuna doar sambata si duminica si spunem cu totii Tatal nostru, apoi ne asezam. In timpul saptamanii fiecare procedeaza cum crede de cuviinta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.10.2010, 15:25:35
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Smile

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
...
Este buna rugaciunea inainte de masa facuta cu toti membrii familiei de fata. Chiar daca se va pierde in timp....candva... copii isi vor aminti de momentele acelea pline de dragoste si sfintenie. Acele clipe vor fi bagajul cu care vor pleca in viitor.. Nu jucaria preferata. Nu concediul petrecut la mare.
...
daca mai uitam cate odata noi, parintii, sa zicem rugaciunea ... copiii "nu ne iarta" :)

mai ales cea mica ... o intreb ... "tu de ce nu mananci" ... "nu ne-am zis rugaciunea"

si ne smereste ... adica eu om mare si uit iar ei, doar copii si nu uita

mare lucru "sa traga" toata familia in directia cea buna
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.10.2010, 00:37:22
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Macar cruce e bine sa ne facem si sa multumim Domnului dupa masa ,daca mai mult nu se poate.
In cartea de rugaciuni am vazut ca se spune Tatal nostru inainte de masa.
Deci Tatal nostru ceresc mi-a dat deja bucatele de pe masa, iar eu cand ma rog trebuie sa mai cer inca " Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi" sau ar fi bine sa-i spun ca-i multumesc pentru mancarea care mi-a dat-o deja?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2014, 00:23:56
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cuvant duhovnicesc despre hrana – Sfantul Serafim de Virita

"Cat de des ne imbolnavim numai din aceea ca nu ne rugam inainte de masa si nu chemam binecuvantarea lui Dumnezeu asupra mancarii. Inainte, oamenii faceau toate cu rugaciunea pe buze: cand arau se rugau, de asemenea si semanatul si secerisul granelor il faceau tot cu rugaciune.

Acum noi nu mai cunoastem ce fel de oameni au pregatit ceea ce noi mancam, fiindca de multe ori alimentele sunt pregatite cu vorbe de hula, cu batjocura si blasfemie. De aceea, neaparat trebuie sa stropim hrana cu aghiasma de la Boboteaza, deoarece ea sfinteste totul si se poate manca ceea ce am pregatit, fara sa ne tulburam.

Tot ceea ce mancam noi este darul lui Dumnezeu pentru noi, oamenii; prin mancarea pe care o mancam, toata natura si lumea ingereasca slujeste omului. Pentru aceasta, inainte de masa trebuie sa ne rugam in mod deosebit. Cu adevarat ingerii sunt cu noi la masa cand noi mancam din mancare cu rugaciune si multumire."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 16:16:41
Pacate facute la masa, prin mancare ionisa Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 14:12:27
La masa cu Mantuitorul Scotianul Biserici Protestante 8 04.07.2010 22:40:11
O rugaciune inainte de a lua masa horia49 Rugaciuni 5 30.01.2010 02:22:58