Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.09.2009, 11:48:19
Independent
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

un film bun, care iti deschide putin mintea la lucurile din jur, desi nu tot ce iti este pus in fata trebuie crezut ...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.11.2009, 08:51:02
Floryan9 Floryan9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Citeva detalii

In Egiptul Antic, Horus, care inseamna soare sau lumina, il avea dusman pe Set, zeul desertului si al haosului. Acestia se luptau in fiecare zi, Horus castiga la rasarit, aducea lumina, iar Set castiga la apus, si odata cu asta aducea intunericul.

Acum, asemanarea cu Iisus. El s-a nascut pe 25 decembrie dintr-o fecioara numita Isis, nasterea fiind asistata de Steaua de Est. La varsta de 30 de ani, el a fost botezat de Anep, incepandu-si preotia. El avea 12 apostoli, care il insoteau in calatoriile lui si asistau la miracolele savarsite de acesta:asemanatoare cu cele din crestinism, mergea pe apa, invia oameni etc. Dupa ce a fost tradat de Typhon, a fost crucificat si dupa 3 zile a inviat.


Raspuns.
Iisus Hristos nu s-a nascut pe 25 decembrie. De fapt nu se stie exact data nasterii Sale, iar Sf Scriptura nu mentioneaza aceasta data. Biserica a praznuit Ziua de nastere a Domnului dupa mai multe secole, initiaorii fiind biserica crestina apuseana. S-a convenit asupra datei de 25 decembrie pt ca in acea periaoda se celebrau anumite zeitati pagine.
Legat de nasterea lui Horus Isis este deja zeita, contrar Maicii Domnului care era om.
Horus are 4 fii: Amset, Duamutef, Hepi și Kebehsenuf. Hristos nu a avut asa ceva.
Datarea nasterii lui Horus pe 25 decembrie ,dupa ce calendar?? Pt ca tot ca data a nasterii a lui este (octombrie/noiembrie) – vezi Khoiak
25 Decembrie este o data din calendarul roman. Egiptenii aveau propriul lor calendar, cu alte nume ale lunilor. Ultimele 5 zile ale anului lor care avea fix 365 erau considerate zilelele de nastere ale zeilor (in odine): Osiris, Horus, Seth, Isis, Nephtys. Atfel conform calendarului roman, data nasterii lui Horus ar fi in luna iulie.
Nu a avut 12 discipoli; au fost 12 semne zodiacale. Cei 12 apostoli ai lui Hristos mentionati de Sf Scriptura au fost reali si oameni in carne si oase. Mai mult Hristos a avut mai mult de 150 de discipoli.

Horus nu a murit rastignit.

In Persia, Mithra, nascut pe 25 decembrie de o fecioara, ziua in care era venerat era duminica, avea 12 apostoli, dupa moarte a fost rastignit, ingropat si a inviat dupa 3 zile.

Raspuns: Zeul Mythra nu s-a nascut din fecioara, ci dintr-o piatra, intr-o pestera.

NU a avut 12 apostoli, la fel ca Horus era inconjurat de 12 semne zodiacale.
NU a murit rastignit , a fost luat in paradis intr-un car, viu si bine mersi


Krisna, nascut de fecioara Devaki, pe 25 decembrie, a facut miracole, avea 12 apostoli, nastarea a fost prevestita de Steaua din Est, a inviat la 3 zile dupa moarte.

La Krisna e mult mai clar.

NU s-a nascut din fecioara a fost al 8. Mai mult ,profetia ca Hristos se va naste din fecioara este prezenta inca din Vechiul Testament. Isaia 7, 14, exact asta spune. Iar aceasta profetie a fost facuta inainte chiar si de Krihna.( Ca sa nu mai vorbim de Facere)

Krishna nu a murit crucificat, ci ranit de o sageata de catre un vinator. A murit si a inviat, vinatorul fiind singurul martor, pe Hristos L-au vazut zeci de oameni.

Ca o completare:
1.Hristos a murit, biruind portile iadului, pustiind iadul si legind pe satana. Invierea lui Krisna nu a avut nici efect.
2. Dupa ce Hristos a inviat L-au vazut foarte multi oameni, pe Krishna l-a vazut doar vinatorul
3. Hristros s-a ridicat la CERURI, un loc concret (Imparatia Cerurilor ), Krisna s-a dus intr-un loc mental, abstract (Nirvana). Diferentele dintre Nirvana si Rai sunt evidente.

Krysna este reprezentat ca un tinar cu flaut. Mai degrama asemana cu Pan, care stim ca este diavolul
Tot ca o diferenta majora, zeitatile hinduse sunt si bune si rele in acelasi timp. Krishna pregateste 2 armate (si pe baietii buni si pe cei rai) oare dece? Ca macelul sa fie mai mare. Dupa cite imi amintesc are si o viata desfrinata avind relatii cu multe femei.
Tot el invata pe oameni yoga. Iar practicantii de yoga, habar nu au ca de fapt yoga este o religie.

In Grecia Antica, Attis, nascut de fecioara Nana, crucificat, dupa 3 zile a inviat.

Este foarte interesanta dovada astrologica aici. Pe 24 decembrie, steaua de la rasarit, cea mai luminoasa stea se aliniaza cu cele 3 stele din Centura lui Orion:cei trei regi. Cele 4 stele indicau locul rasaritului pe 25 decembrie. In antichitate, constelatia Virgo(virgina in latina) era reprezentata de litera M-Maria, Myra, Maya s.a.
Multi spun ca Bethleem nu exista acum 2000 de ani, si se poate sa aiba dreptate. Fecioara era reprezentata de "casa painii" si de grau. Mai are legatura de asemenea si cu lunile august si septembrie(zodia fecioara), vremea recoltei(15 august-Adormirea Maicii Domnului; 8 septembrie-Nasterea Maicii Domnului). Legatura interesanta apare in faptul ca Bethleem se traduce "casa painii". Deci, se poate spune ca totul se raporteaza la planul astral, nu la cel terestru.

Raspuns
NU s-a nascut din fecioara, ci dintr-un monstru hermafrodit.
NU a murit rastignit, a innebunit s-a castrat si a singerat pina a murit. :)))


Am vazut filmul Zeitgeist, recunosc faptul ca l-a inceput am fost putin nedumerit, pentru ca nu stiam anumite lucruri. Am mai citit cite ceva, am gasit multe lucruri la M Eliade.
Incercarile de a defaima pe Hristos sunt palide, iar asemanarile dintre diferitele zeitati pagine si Hristos merg de multe ori pina la simple speculatii. Nici o zeitate nu suportat persecutiile si umilintele ca apoi sa moara pentru a ridica pacatele oamenilor, sa redeschida portile Raiului, ca omul sa se impace cu Dumnezeu.
Hristos s-a facut om, pentru ca noi sa ne facem dumnezei (esenta ortodoxiei).
Hristos vorbeste din timpul vietii ca va fi dat oamnilor si omorit, dar a 3 zi va invia.
Hristos este de-o fiinta cu Tatal (“Iar Eu și Tatăl Meu una suntem) Ioan 10,30. La care se adaoga si Domnul de Viata Facatorul sau Imparatul Ceresc, adica Sfantul Duh. Astfel este reprezentata Sfanta Treime – care este Treimea cea de-o Fiinta si Nedespartita. Deci Maica Domnului cind s-a pogorit Sf Duh peste ea, nu avut numai pe Hristos ci si pe Tatal si pe Sf Duh. Foarte diferit de religiile pagine.
Dumnezeu Treimea (Tatal, Fiul si Sf Duh), nu sunt 3 zei separati, sau cum e la hidnusi avatarul cuiva ( vezi Krisna este avaratrul lui Vinsu), este un Dumnezeu intreit ca Fiinta. Un Dumnezeu in 3 peroane – O Taina.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.11.2009, 09:31:23
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Tehnici de manipulare

Filmul abunda in folosirea tehnicilor de manipulare, altfel ar fi fost imposibil sa transmita atat de convingator minciuni atat de sfruntate.

Uitati-va de exemplu la acele interludii vizuale halucinante - au rolul de a induce o stare de receptivitate maxima a psihicului uman - cu alte cuvinte de a ne face sa inghitim sentintele "vocii" fara a mai filtra informatiile.

Filmul prinde de minune la semidocti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.01.2010, 12:26:11
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Am gasit pe siteul descopera.ro, un articol amplu care demonteaza teoriile gen Zeitgeist
articolul il puteti citi la urmatoarea adresa http://www.descopera.ro/maratoanele-...media-erorilor
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.01.2010, 12:49:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Am gasit pe siteul descopera.ro, un articol amplu care demonteaza teoriile gen Zeitgeist
Recomand si eu urmatorul articol: "Elemente de critica religioasa in miscarea Zeitgeist"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.01.2010, 03:08:11
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand Iisus a intrat in Ierusalim s-a facut glas din cer pentru El si totusi nici atunci cartitorii nu au fost impacati. "A fost tunet". Asta ce spune - ca si in fata unei minuni vazute exista oameni care vin cu o explicatie. Pe undeva e "natural" (tine de natura cazuta...). Creierul tinde sa omologheze lucruri necunoscute cu cele cunoscute. In plus, tinde sa ne protejeze de informatii care ne-ar provoca inconveniente.
Tragedia vine cand depasim si asta si spunem ca ziua e noapte. Vindecand Iisus un orb din nastere si mai presus de orice inviind pe Lazar, cu marturii multe ca era deja miros greu de la cadavru, se aduna conducatorii Templului si spun "ce facem ca e o minune mare si ne strica afacerile". Deci acolo incepe nelegiuirea pe fata, minciuna pe fata, nenorocirea mandra de sine. Acolo aflam (si numeroase exemple ulterioare de persecutie a dreptilor au exact aceeasi istorie) ca de fapt nu ne pasa de adevar decat ca sa-l ucidem... ca dovezile cele mai clare neprecedate de credinta nu numai ca nu rezolva nimic, dar chiar aduc ispite...
Acestea fiind zise, sa raspunda domnii cu spanacgeist (sic!) la urmatoarea intrebare:

- Fiind vadit ca genetica umana contine atat in ADN cat si in mecanisme genetice non-ADN mijloace prin care orice exercitam in viata devine mijloc de a influenta selectia genetica
- Fiind vadit ca aceste mecanisme de selectie actioneaza cu atat mai puternic cu cat sunt a) mai ritmic repetate b) mai cuprinzator legate de stilul de viata
- Fiind clar ca selectia unei combinatii de celule vii a parintilor depinde virtual vorbind de orice s-a produs in univers, inclusiv si mai ales de un ritual religios
- Fiind clar ca asa ceva se produce chiar daca ritualul religios nu ar avea referire reala la Dumnezeu existent (ce spunea Dostoievski - daca pe patul de moarte mi s-ar aduce argumente materiale si clare ca Iisus nu exista, as refuza sa accept)
... sa demonstreze domnii de la "credemcamateriaedumnezeugeist" ca faptul ca eu mananc paine fara liturghie nu e radical diferit de faptul ca peste aceeasi paine spune un preot o epicleza. Nu numai ca eu cred ca imi influenteaza selectia genetica, cred ca o influenteaza pana la judecata de apoi pana si daca as muri fara copii, pentru ca iesind din biserica eu insumi devin un alt fel de a influenta pe altii si ei vor selecta alt fel de proteine in corpul lor prin simplul fapt ca ne incrucisam pe strada.
Cine spune altceva nu numai ca habar n-are ce e aia ADN. Pur si simplu e un nene care are o credinta stramba in zeul stiinta. Sunt medic. Sa ma contrazica pe felia mea ca faptul ca eu privesc ritmic o icoana nu schimba biologia umana sau ca "stiu ei" in ce fel o schimba. De unde Doamne iarta-ma sa stie. O singura tranzitie alosterica a unei proteine care stocheaza date in creierul celui mai prost om articuleaza niste "coduri" cu zeci de mii de caractere. Sa vina domnii "reductionismtampitgeist" cu calculatorul care calculeaza chestia asta. Hai, fratilor, ca e de rasuplansu.
Ca veni vorba, multumesc pentru forumul asta tuturor care scriu. Cu proteinele si ADN-ul n-am de unde sti, dar am trecut de o garda care altfel ar fi fost plicticoasa. Sa vina domnii de la "amvazutcareligiaenaspageist" sa calculeze: intrucat dogma centrala a geneticii e de mult rasturnata si s-a vazut ca si proteinele pot conditiona ADN, deci devine clar ca modul cum gandim e un factor direct al evolutiei, o sa devina omul mai maimutza din cauza religiei sau invers. Au la dispozitie cat timp banuiti ca le trebuie. Eu pana nu vad o demonstratie stiintifica riguroasa nu le conced o virgula. N-au zis ei ca stie ei (haha) cum e cu demonstratiile riguroase? Pai sa inceapa cu asta. Intre timp religia e misto (haha) macar ca e mai putin plicticoasa ca reductionismele lu' nenea ateu' stie-tot. Ganditi-va, cand eram eu student sinteza unui tetrazaharid se considera eveniment stiintific. Acum putem sintetiza molecule cu cateva zeci, uneori sute de resturi. Cand ajungem la 10-20000 am "decodat" o litera. Sunt cateva zeci de mii de litere din astea in cea mai simpla celula. Au ei de unde sti ce fabrica acolo painea chioara? Ca de ritual si alte alea hai sa nu vorbim...

Last edited by inorog; 24.01.2010 at 03:25:16.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.01.2010, 13:55:20
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Cand Iisus a intrat in Ierusalim s-a facut glas din cer pentru El si totusi nici atunci cartitorii nu au fost impacati. "A fost tunet". Asta ce spune - ca si in fata unei minuni vazute exista oameni care vin cu o explicatie. Pe undeva e "natural" (tine de natura cazuta...). Creierul tinde sa omologheze lucruri necunoscute cu cele cunoscute. In plus, tinde sa ne protejeze de informatii care ne-ar provoca inconveniente.
Tragedia vine cand depasim si asta si spunem ca ziua e noapte. Vindecand Iisus un orb din nastere si mai presus de orice inviind pe Lazar, cu marturii multe ca era deja miros greu de la cadavru, se aduna conducatorii Templului si spun "ce facem ca e o minune mare si ne strica afacerile". Deci acolo incepe nelegiuirea pe fata, minciuna pe fata, nenorocirea mandra de sine. Acolo aflam (si numeroase exemple ulterioare de persecutie a dreptilor au exact aceeasi istorie) ca de fapt nu ne pasa de adevar decat ca sa-l ucidem... ca dovezile cele mai clare neprecedate de credinta nu numai ca nu rezolva nimic, dar chiar aduc ispite...
Acestea fiind zise, sa raspunda domnii cu spanacgeist (sic!) la urmatoarea intrebare:

- Fiind vadit ca genetica umana contine atat in ADN cat si in mecanisme genetice non-ADN mijloace prin care orice exercitam in viata devine mijloc de a influenta selectia genetica
- Fiind vadit ca aceste mecanisme de selectie actioneaza cu atat mai puternic cu cat sunt a) mai ritmic repetate b) mai cuprinzator legate de stilul de viata
- Fiind clar ca selectia unei combinatii de celule vii a parintilor depinde virtual vorbind de orice s-a produs in univers, inclusiv si mai ales de un ritual religios
- Fiind clar ca asa ceva se produce chiar daca ritualul religios nu ar avea referire reala la Dumnezeu existent (ce spunea Dostoievski - daca pe patul de moarte mi s-ar aduce argumente materiale si clare ca Iisus nu exista, as refuza sa accept)
... sa demonstreze domnii de la "credemcamateriaedumnezeugeist" ca faptul ca eu mananc paine fara liturghie nu e radical diferit de faptul ca peste aceeasi paine spune un preot o epicleza. Nu numai ca eu cred ca imi influenteaza selectia genetica, cred ca o influenteaza pana la judecata de apoi pana si daca as muri fara copii, pentru ca iesind din biserica eu insumi devin un alt fel de a influenta pe altii si ei vor selecta alt fel de proteine in corpul lor prin simplul fapt ca ne incrucisam pe strada.
Cine spune altceva nu numai ca habar n-are ce e aia ADN. Pur si simplu e un nene care are o credinta stramba in zeul stiinta. Sunt medic. Sa ma contrazica pe felia mea ca faptul ca eu privesc ritmic o icoana nu schimba biologia umana sau ca "stiu ei" in ce fel o schimba. De unde Doamne iarta-ma sa stie. O singura tranzitie alosterica a unei proteine care stocheaza date in creierul celui mai prost om articuleaza niste "coduri" cu zeci de mii de caractere. Sa vina domnii "reductionismtampitgeist" cu calculatorul care calculeaza chestia asta. Hai, fratilor, ca e de rasuplansu.
Ca veni vorba, multumesc pentru forumul asta tuturor care scriu. Cu proteinele si ADN-ul n-am de unde sti, dar am trecut de o garda care altfel ar fi fost plicticoasa. Sa vina domnii de la "amvazutcareligiaenaspageist" sa calculeze: intrucat dogma centrala a geneticii e de mult rasturnata si s-a vazut ca si proteinele pot conditiona ADN, deci devine clar ca modul cum gandim e un factor direct al evolutiei, o sa devina omul mai maimutza din cauza religiei sau invers. Au la dispozitie cat timp banuiti ca le trebuie. Eu pana nu vad o demonstratie stiintifica riguroasa nu le conced o virgula. N-au zis ei ca stie ei (haha) cum e cu demonstratiile riguroase? Pai sa inceapa cu asta. Intre timp religia e misto (haha) macar ca e mai putin plicticoasa ca reductionismele lu' nenea ateu' stie-tot. Ganditi-va, cand eram eu student sinteza unui tetrazaharid se considera eveniment stiintific. Acum putem sintetiza molecule cu cateva zeci, uneori sute de resturi. Cand ajungem la 10-20000 am "decodat" o litera. Sunt cateva zeci de mii de litere din astea in cea mai simpla celula. Au ei de unde sti ce fabrica acolo painea chioara? Ca de ritual si alte alea hai sa nu vorbim...
Scrieti,scrieti...ca tare imi place sa citesc,desi am nevoie de dictionar sa inteleg.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.01.2010, 14:15:45
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai mai bine zi ce n-ai inteles, ca sa nu ajungem sa vorbim "paralel".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.01.2010, 01:55:07
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Pai mai bine zi ce n-ai inteles, ca sa nu ajungem sa vorbim "paralel".
Ce este -tranzitie alosterica si tetrazaharid?Multumesc!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.01.2010, 11:08:23
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atomii au niste axe pe directia carora isi formeaza legaturile. Legaturile formate permit pentru moleculele organice rotatia atomilor in jurul axei dar nu permit decat grade mici de libertate in "indoirea" axelor. Situatia seamana cu a unei cladiri din module compacte unite prin bare de metal.
Ca urmare, moleculele mari au configuratii foarte complicate, intrucat numeroasele puncte de rotatie in jurul axei duc la numeroase miscari posibile.
In plus, ele sunt incarcate electric si in plus de asta norii electronici in permanenta miscare precum si miscarea fiecarei particule incarcate electric in jurul propriei axe (miscarea de spin a electronilor) produc numeroase fenomene magnetice si deci numeroase posibilitati de aranjare in spatiu a unei molecule. Tranzitie alosterica = doua sau mai multe configuratii spatiale ale unei molecule mari, in cursul carora molecula ramane identica din punct de vedere chimic, dar care pot face diferenta de la "molecula reactiva" la "molecula areactiva sau mult mai putin reactiva" in cursul unor reactii chimice. "Limbajul" tranzitiilor alosterice este un domeniu de granita al chimiei si practic inepuizabil ca semnificatii in materie de exprimarile vazute ale lumii vii.

Zaharidele: proteinele nu sunt singurul patrimoniu prin care chimia vie unui individ este purtatoarea amprentei individualitatii acestuia. Exista lanturi de zaharuri cuplate unul dupa altul in secvente foarte lungi, asa cum numerosi aminoacizi cuplandu-se unul dupa altul genereaza o molecula proteica. Sintetizarea unui lant de asemenea zaharuri era pana de curand un domeniu de granita, printre primele "breakthroughs" cu aplicatii vaste in sanatate fiind de exemplu un vaccin contra Hepatitei B cu o secventa de 8 zaharide sintetizat prin anii 80. La ora asta suntem ceva mai avansati, dar ca sa aveti o idee despre complexitatea problemei, imaginati-va "paduri" din "arbori" cu pana la cateva zeci de mii de "funze" aranjate dupa geometrii foarte individualizate. Asa arata suprafata unei celule. Cu interactiuni de acest nivel decidem de fapt cine suntem in fiecare clipa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zeitgeist - Erori de Istoria si Filozofia Religiilor alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 01.05.2012 19:36:50
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29
ZEITGEIST saccsiv Generalitati 41 11.07.2010 23:34:45
Filmul 2012 dumitrucelmare2000 Resurse ortodoxe on-line 11 14.01.2010 12:17:00
Filmul MOST TeoH Generalitati 6 25.09.2008 01:38:14