Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 22.06.2013, 19:55:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

.........Zici?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #312  
Vechi 22.06.2013, 23:22:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Din seria "hai cu ai nostri; jos cu ceilalti" Primitiv, intolerant, autolimitativ. Mod de gindire care, in functie si de cine l-a manipulat sau pus in practica, a facut miliarde de victime in istoria, scrisa si nescrisa deopotriva, a lumii oamenilor.
Primitiv?... poate, dar cine mai poate astazi sa spuna ce e primitiv si ce e civilizat? Astazi a-ti "planifica" familia prin avort se cheama "civilizatie". Dar, de fapt, avortul este punctul culminant al crimei cu premeditare: mai rau de atat crima cu premeditare nu poate evolua.

Intolerant?... aici e vorba de intoleranta fata de minciuna. In acest caz, a fi intolerant cu minciuna e o virtute binecuvantata de Dumnezeu.

Autolimitativ?... a incerca sa fugi de minciuna te impinge spre evolutie: nu o evolutie a ratiunii, ci una a Comuniunii.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #313  
Vechi 22.06.2013, 23:37:08
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Primitiv?... poate, dar cine mai poate astazi sa spuna ce e primitiv si ce e civilizat? Astazi a-ti "planifica" familia prin avort se cheama "civilizatie". Dar, de fapt, avortul este punctul culminant al crimei cu premeditare: mai rau de atat crima cu premeditare nu poate evolua.

Intolerant?... aici e vorba de intoleranta fata de minciuna. In acest caz, a fi intolerant cu minciuna e o virtute binecuvantata de Dumnezeu.

Autolimitativ?... a incerca sa fugi de minciuna te impinge spre evolutie: nu o evolutie a ratiunii, ci una a Comuniunii.
Mai intai va felicit pentru victoria asupra propagandistilor adventisti. V-am urmarit ducerea luptei celei bune. Acum, la obiect: cautati in postarile mele unde gasiti ceva pro-crima jegoasa numita sec avort. Cit priveste intoleranta si autolimitarea...va spun doar un lucru: acum 170-200 de ani, daca traiati in neoprotestantul "Vest Salbatic", si i-at fi atact dur si eficient, ca aici pe forum, pe tot feul de sectanti ciudatei de atunci, v-ati fi trezit pe post de subiect al aplicarii legii lui Lynch. Ei bine, toleranta, in acest sens, este un progres. Astazi, un misionar al nepeilor nu va fi facut harcea-parcea intr-un sat gruzin sau rusesc, nici dvs. nu ati fi spinzurat intr-u orasel din Nevada sau Alaska.
Poate stiti ce crima a facut cloaca "divino-umana" de la Roma, cu cruciadele si "ereticii" arsi pe rug. (A propos, nimicirea fizica, prin metode dureroase si infamante, a adversarilor politicilor si/sau a dizidentilor religiosi a fost in vigoare deopotriva in Imperiul Bizantin, ca si in Roma, Avignon, Geneva, Kiev sau Moscova. Si va fi, din pacate, din nou pe val, chiar foarte curind).
La aceasta nuanta si acest aspect m-am referit.
  #314  
Vechi 23.06.2013, 00:06:27
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
La aceasta nuanta si acest aspect m-am referit.
Eram sigur ca la aceasta "nuanta" si "aspect" v-ati referit (am reusit sa va intuiesc cat de cat profilul spiritual), dar totusi am indraznit sa va raspund din dorinta de a-l apara pe Dalian, de a cauta sa-i justific acele afirmatii "juste" luand in considerare pasiunea pe care o pune in slujba apararii Adevarului.
Adevarul ca principiu al Comuniunii este o conditie esentiala a Invierii - conform cu credinta ortodoxa. Adevarul nu e doar un instrument ajutator in realizarea Comuniunii - asta ar insemna ca fiinta Comuniunii este mai presus de Adevar, ceea ce lasa loc multor speculatii care vor duce la concluzia "Adevarului de dupa Adevar", deci a relativizarii Adevarului.
Adevarul este Fiinta Comuniunii, de aceea si Mantuitorul se numeste pe Sine ca fiind Adevarul, Adevarul e Persoana. Ca urmare, adevarul de credinta este esential in refacerea Comuniunii, deci in Mantuirea omului. Si concluzia aceasta sunt sigur ca nu va este straina.

De aceea, eu inteleg "revolta" lui Dalian la adresa sectarilor, a celor care nu aleg calea Adevarului. Dar revolta lui Dalian izvoraste tot dintr-o grija a sa fata de fratele sau intru credinta, din grija ingrijoratoare ca fratele sau ortodox va ceda in fata argumentelor sectare.
Afirmatiile lui, insa, nu sunt agresive, ci mai degraba niste concluzii personale... si nu numai.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 23.06.2013 at 20:44:57.
  #315  
Vechi 27.06.2013, 23:55:02
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
De aceea, eu inteleg "revolta" lui Dalian la adresa sectarilor
Uitați si voi ce muzică satanică se cântă în sinagogile sectare: http://www.youtube.com/watch?v=noehcEeLNbU
  #316  
Vechi 28.06.2013, 09:22:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Uitați si voi ce muzică satanică se cântă în sinagogile sectare: http://www.youtube.com/watch?v=noehcEeLNbU
de ce consideri tu acest cantec satanic? Ce anume are in el diabolic?
  #317  
Vechi 28.06.2013, 11:36:45
Floryan9 Floryan9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
de ce consideri tu acest cantec satanic? Ce anume are in el diabolic?
Nici eu nu gasesc nimic satanic, ma rog, nu intru in detalii.
De muzica satanista nu ducem lipsa, dar nu despre asta vreau sau discutam
I-a priviti ce fac musulmanii crestinilor. Pina sa vedem cat e fiecare de , de drept credincios si iubitor de Hristos, sa facem un mic exercitiu, cat dintre noi este capabil de mucenicie? Eu sincer, slab in credinta, m-am cutremurat, iar ziua intreaga dupa ce am vazut acele orori, nu am fost bun de nimic. Dv?

http://carteromaneasca.wordpress.com...-musulmanilor/
  #318  
Vechi 28.06.2013, 13:37:17
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Uitați si voi ce muzică satanică se cântă în sinagogile sectare: http://www.youtube.com/watch?v=noehcEeLNbU
asta e melodie "moderna".... sa vezi cand o sa intalnesti si melodii care sunt a muzica de carciuma
  #319  
Vechi 28.06.2013, 14:25:02
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
De aceea, eu inteleg "revolta" lui Dalian la adresa sectarilor, a celor care nu aleg calea Adevarului. Dar revolta lui Dalian izvoraste tot dintr-o grija a sa fata de fratele sau intru credinta, din grija ingrijoratoare ca fratele sau ortodox va ceda in fata argumentelor sectare.
Afirmatiile lui, insa, nu sunt agresive, ci mai degraba niste concluzii personale... si nu numai.
In fraza cam rezonez si eu cu Theodor.
Desigur, noi ne punem poalele in cap pentru ca "ailalti" nu inteleg cum vine de fapt treaba.
Iar veninul nu e venin, e dragoste invorata dintr-un imperativ moral de a arata ce e de fapt corect, ce este realitatea, "for the greater good", ca sa il elibereze pe celalalt dintr-o sclavie falsa, si sa spuna adevarul.
E transreligios.

Nu ma crezi?
Uite, intra pe youtube sau pe un forum generalist, si daca vezi o persoana dintr-un grup care spune chestii urate despre alt grup si il intrebi de ce face asta, o sa zica ca o face pentru ca viziunea adversarului e o abominatie si trebuie starpita prin dialog.
Fie ca e atei vs teisti, sola scripturisti vs non-sola scripturisti, crestini vs musulmani.
p.s.: si ei o sa zica ca o fac din grija pentru ceilalti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 28.06.2013 at 20:17:45.
  #320  
Vechi 28.06.2013, 23:26:03
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
In fraza cam rezonez si eu cu Theodor.
Desigur, noi ne punem poalele in cap pentru ca "ailalti" nu inteleg cum vine de fapt treaba.
Iar veninul nu e venin, e dragoste invorata dintr-un imperativ moral de a arata ce e de fapt corect, ce este realitatea, "for the greater good", ca sa il elibereze pe celalalt dintr-o sclavie falsa, si sa spuna adevarul.
E transreligios.

Nu ma crezi?
Uite, intra pe youtube sau pe un forum generalist, si daca vezi o persoana dintr-un grup care spune chestii urate despre alt grup si il intrebi de ce face asta, o sa zica ca o face pentru ca viziunea adversarului e o abominatie si trebuie starpita prin dialog.
Fie ca e atei vs teisti, sola scripturisti vs non-sola scripturisti, crestini vs musulmani.
p.s.: si ei o sa zica ca o fac din grija pentru ceilalti.
Cum se impaca postarea ta cu citatul acesta:
"Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted." care se pare ca e tot al tau?
Poate ne luminezi putin si pe noi!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Marea Schisma" (1054) s-a intamplat cu adevarat? AlinB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 23.01.2017 12:34:40
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Moartea unui mare poet "GRIGORE VIERU" nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 3 18.01.2009 20:38:08