Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 08.01.2014, 13:30:02
Floryan9 Floryan9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca totul se rezuma la politica si la bani. Oamenii din varful piramidei au un interes ca restul sa accepte ideea ca nu au nici un sprijin in ceruri si ca asta e adevarata viata.
Si atunci e normal ca vocea creationista sa se auda foarte slab si e normal si sa existe oameni mai putini pregatiti pentru ca mai presus decat aflarea adevarului este cariera si sentimentul pe care-l ai cand le deslusesti altora misterele vietii si ale universului.
Actuala teorie evolutionista este construita de asa natura incat permite orice. Atata timp cat secta cade de acord asupra unui lucru, atunci orice este posibil. Evolutia se intampla incet sau repede, inainte si inapoi etc. Nu e nici o problema, teoria e beton.
Sa zicem ca avem oameni si pinguini. ( am luat un exemplu la intamplare, inca nu am citit nimic despre pinguini ). Cum aflam cand a trait "stramosul comun" ?
Absolut. Nici ei (biologii) nu mai stiu cum sa faca sa iasa partea cu stramosu`. Cand e monofiletic, cand e parafiletc ....bleah totul ca sa dea.
Clar sunt interese nu numai financiare sa nu se afle adevarul. Eu as vorbi chiar de dorinta indoctrinare evolutionista. De ce, pentru ca omul se vrea ori dumnezeu ori nu vrea niciun dumnezeu.
Discutand cu Ioan Vladuca, chiar el spunea ceva de genul, bine sa se predea TES in scoli, dar sa nu fie singura teorie sa mai dam si alternative.
E cum zici tu, TES a capatat un sens de etalon, nu stiu cum sa-i spun, de lucru care nu mai suporta nicio critica, orice organism sau caracter analizat automat este legat de cum a evoluat, gasindu-i tot felul asemanari unele care mai de care mai sugubete, ca de exemplu perii ramei (chetii), originea acestora ar fi ceva de genul ca un strmomos de-al ramei ar fi avut blana.
  #162  
Vechi 08.01.2014, 13:51:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floryan9 Vezi mesajul
Absolut. Nici ei (biologii) nu mai stiu cum sa faca sa iasa partea cu stramosu`. Cand e monofiletic, cand e parafiletc ....bleah totul ca sa dea.
Dar la modul concret, cum se calculeaza asta ?

Uite, am gasit despre canguri : Humans and kangaroos are close cousins on the evolutionary tree sharing a common ancestor 150 million years ago, according to Australian researchers.
There are a few differences, we have a few more of this, a few less of that, but they are the same genes and a lot of them are in the same order,' said Jenny Graves, director of the Centre of Excellence for Kangaroo Genomics. 'We thought they'd be completely scrambled, but they're not. There is great chunks of the human genome which is sitting right there in the kangaroo genome,' she added.
Humans and kangaroos last shared an ancestor 150million years ago, the researchers found, while mice and humans diverged from one another 70 million years ago. :)


Cum stabilim cand ne-am despartit de canguri si pe ce craca stam fiecare ?

Last edited by iuliu46; 08.01.2014 at 13:58:37.
  #163  
Vechi 08.01.2014, 14:00:01
Floryan9 Floryan9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Din păcate ai greșit audiența, pe acest forum toți sunt experți în Teoria Evoluției dar nimeni nu a deschis o carte în viața lor despre ea.
Nu ai să găsești altceva decât ignoranță aici prin întrebări de genul, de ce mai sunt maimuțe, unde este maimuța din care a evoluat omul, de ce nu se transforma X în Y și aberații de genul. Întrebări la care dacă ai avea bagajul de cunoștințe despre acest subiect nu le ai pune.
Ai dreptate, eu recunosc, sau am taria sa recunosc ca nu stiu. E foarte clar ca la ora asta aceasta teorie nu mai raspunde la o gramada de intrebari si de ce as insista sa cred, sa starui in acesata cand e devine foarte clar ca speciile nu au evoluat ci au un designer. Se face o confuzie intre diversitate si evolutie, intre adaptarea la mediu (reala) si evolutia speciilor. Dar e greu de depasit, pt ca este foarte adanc inradacinata, iar mintea s-a corupt.
Acuma legat de maimuta si om sunt o gasca de teorii, niciuna nici macar pe departe dovedita, iar biologii stiu asta.
Stramosul comun lipseste cu desavarsire, iar 2n=48 maimuta la 2n=46 da batai foarte mari de cap. Odata cand nu existau notiuni de genetica, dadea mai bine. Chiar daca se afirma ca acei cromozomi au fuzionat, bla bla bla, este doar pura speculatie. Reglajul genetic este partial cunoscut, ca sa nu spun necunoscut. Foarte interesant mi s-a parut acel termen de "micromasini", de exemplu in sinteza proteica toate acele componente implicate, eu asa le-am perceput.
Iar depsre intermediarul (om - maimuta) 2n=47, iertat sa-mi fie, dar aceasta situatie este intalnita doar in anomaliile cromoziale, care dupa cate stiu, indivizii sunt pe linga inapoiati mintal mai sunt si sterili.


Un filmulet interesat
http://www.youtube.com/watch?v=lpb5s2F1pyM

din pacate aici TES, dpmdv nu se aplica, nu are cum. Intre viu si neviu e prea mare haul, observata inclusiv de Eugen Macovschi
  #164  
Vechi 08.01.2014, 14:09:01
Floryan9 Floryan9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar la modul concret, cum se calculeaza asta ?

Cum stabilim cand ne-am despartit de canguri si pe ce craca stam fiecare ?
Pai tocmai ca nu exista concret. Daca si sigur ai mai citit prin diverse lucrari, formula " se pare" , ei na.
Cred ca acel "se pare" ne plaseaza pe craca mai sus sau mai jos, depinde de cum vede autorul sau autorii
  #165  
Vechi 08.01.2014, 14:19:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floryan9 Vezi mesajul
Pai tocmai ca nu exista concret. Daca si sigur ai mai citit prin diverse lucrari, formula " se pare" , ei na.
Cred ca acel "se pare" ne plaseaza pe craca mai sus sau mai jos, depinde de cum vede autorul sau autorii
Se construieste o rata arbitrara X mutatii in Y perioada de timp. Spun ca e arbitrara pentru ca nu este bazata pe observatii ci pe alea 3.8 miliarde de ani si maimutele care bat la masina plus oarece matematica. Si nici macar aia nu se respecta, tot ceea ce se respecta este pomul ala care n-a produs nicioadata nici o roada.
  #166  
Vechi 08.01.2014, 14:32:24
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Floryan9, filosofia evolutionista nu tine loc de demonstratii "stiintifice". Poti sa te miri cat vrei, poti sa soliciti ce vrei, pana una alta, "evolutionismul" sustine sus si tare ca NU exista Dumnezeu, ca omul a aparut din intamplare in urma unui accident chimic primordial ...

Nimeni, subliniez nimeni, din gasca evotionistilor NU a demonstrat ceva vreodata, iar ipotezele lor au fost absolut toate infirmate de cercetarile curente!

Tu vrei demonstratii, studii, articole stiintifice despre Dumnezeu ? Pai atunci Sfintii Parinti ce mai insemna pentru tine ??? Nimic, asta clar ! ... Ei nu au inventat nimic folositor ... nici masina, nici roata nici calculatorul, in termeni mercantili ai putea spune ca nu au facut nimic bun si ca sunt chiar nefolositori ... cum afirma majoritatea ignorantilor marxisti/materialisti.

Se pare ca nu accepti existenta sufletului si nu accepti ca este creat de Dumnezeu si e nemuritot. Ai inclus "sufletul" in rationametele tale vreodata sau te limitezi doar la gandirea abstracta ?

Last edited by Mandea77; 08.01.2014 at 14:55:02.
  #167  
Vechi 08.01.2014, 15:12:04
Floryan9 Floryan9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Floryan9, filosofia evolutionista nu tine loc de demonstratii "stiintifice". Poti sa te miri cat vrei, poti sa soliciti ce vrei, pana una alta, "evolutionismul" sustine sus si tare ca NU exista Dumnezeu, ca omul a aparut din intamplare in urma unui accident chimic primordial ...

Nimeni, subliniez nimeni, din gasca evotionistilor NU a demonstrat ceva vreodata, iar ipotezele lor au fost absolut toate infirmate de cercetarile curente!

Tu vrei demonstratii, studii, articole stiintifice despre Dumnezeu ? Pai atunci Sfintii Parinti ce mai insemna pentru tine ??? Nimic, asta clar ! ... Ei nu au inventat nimic folositor ... nici masina, nici roata nici calculatorul, in termeni mercantili ai putea spune ca nu au facut nimic bun si ca sunt chiar nefolositori ... cum afirma majoritatea ignorantilor
marxisti/materialisti.

Se pare ca nu accepti existenta sufletului si nu accepti ca este creat de Dumnezeu si nemuritot. Ai inclus "sufletul" in rationametele tale vreodata sau te limitezi doar la gandirea abstracta ?
Absolut asta vreau, dar nu am cerut despre Dumnezeu, iar vorbesti pe dos.
Mi-ar place sa am o gandire abstracta, dar din pacate nu o am. Cred ca si Sf Grigore Palama avea o astfel de gandire si bineinteles insuflat de Duhul Sfant atunci cand ne lumina pe noi astia de jos cu privire la Energiile Necreate. Dar din pacate nu am asa ceva.
Afirmatiile tale sunt inflacarate intr-adevar, dar daca aceasta teorie a fost asa de infirmata de ce mai sta in picioare? Ai vazut cumva filmul cu Michael Behe cum il spubera evolutionistii (sper sa mai fie pe youtube) si fac misto de teoria lui. Tu chiar crezi ca aia sunt niste idioti, daca e asa faci o mare greseala si demonstreaza nu numai ignoranta dar si superficialitatea cu care abordezi o astfel de problema
  #168  
Vechi 08.01.2014, 16:04:47
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Floryan9 Vezi mesajul
... Tu chiar crezi ca aia sunt niste idioti, daca e asa faci o mare greseala si demonstreaza nu numai ignoranta dar si superficialitatea cu care abordezi o astfel de problema
Da, asa cred ... indiferent ce crezi tu ca "demonstreaza".
  #169  
Vechi 08.01.2014, 17:05:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Uite de ce este promovat doar un punct de vedere in mass media :

http://en.wikipedia.org/wiki/Science...ommunist_Party

Ca sa vezi cine se ascundea in spatele aparatorilor "stiintei" . Ce surpriza.


Last edited by iuliu46; 08.01.2014 at 19:03:25.
  #170  
Vechi 08.01.2014, 17:26:25
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ca sa vezi cine se ascundea in spatele aparatorilor "stiintei" . Ce surpriza.
Da, exact, tot felul de marxisti, materialisti, comunisti, naturalisti ... liber cugetatori si mai nou "evolutionisti crestini" cum le place sa-si spuna :))
Subiect închis