Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2014, 10:31:49
Cristi93 Cristi93 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2014
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit Card de sanatate

Imi mare rau daca s-a mai discutat si in alta parte de acest subiect.
Ce parere aveti despre acest card.Am vazut ca BOR nu are nimic impotriva ..si eu azi ma gandeam sa ma duc la medicul de familie sa imi explice pasii prin care sa il refuz.
Voi il acceptati?Daca l-a refuzat cineva imi poate explica si mie pasii?

Multumesc de raspunsuri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2014, 11:24:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu consider ca nicio biserica ortodoxa n-ar putea fi de acord cu asa ceva. Altcineva a vorbit in numele BOR. Noi suntem datori a asculta glasul sfintilor ortodocsi si indemnul formulat in Apocalipsa, capitolelel 13, 14, si 15. Care mama crestina ortodoxa ar fi de acord sa-si arunce copiii in foc? Niciuna. Daca face asa ceva inseamna ca are o problema. Iar daca are o problema atunci o privim cu mila si ne rugam pentru insanatosirea ei. Si nu ne grabim sa-i ascultam sfaturile.

Pe plan lumesc devenim mai vulnerabili, deoarece politica globala este de reducere a populatiei, nu de protejare a ei. Pentru Sistem, devenim simple marfuri la dispozitia acestuia. Pe plan duhovnoicesc, de asemenea suntem de plans daca acceptam documentele biometrice.

666 este un simbol pe plan duhovnicesc, la fel ca imnul sau stema pe plan lumesc. Cum ne simtim daca la un meci castiga echipa favorita, dar se canta imnul echipei adverse? Cum Se simte Dumnezeu daca sustinem ca suntem crestini, dar acceptam insemnele rivalului Sau?

Asadar, din motive religioase, voi refuza cardul. Daca imi va trimis cu viclesug prin posta si nu voi sti ce contine, ii voi da foc. La fel am procedat si cu cardul bancar.

Last edited by antoniap; 09.09.2014 at 12:16:28.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2014, 15:13:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Iar o sa inceapa discutiile interminabile (o vreme)..

Ei bine, asta cu cardurile bancare, de sanatate CNP si e minunatii au fost si vor mai fi, pana la urma nu au nici o legatura cu Apocalipsa...

Acolo scrie clar, negru pe alb de insemn pe mana (dreapta, chiar) sau frunte. Ei bine, cardurile, buletinele si chestiile de genul sunt niste obiecte care pana la urma le poti pierde, arunca etc.; nu esti insemnat daca ai o bucata de plastic in buzunar sau daca o lasi acasa...

Atata timp cat nu iti implanteaza nimic prin corp chiar nu este nici cel mai mic motiv de ingrijorare. Cititi oameni buni cartea Apocalipsei de x-shpe ori pana va dati seama ca nu zice nimic in afara de "si vor primi semnul fiarei pe mana dreapta sau pe frunte", nu in acte, nu altudeva. Nu va mai paranoiati degeaba.

Oricum, cand e sa vina Sfarsitul Lumii, el oricum va veni. Iar daca prin neacceptarea de card...ori de care o fi el, se vrea "amanarea" apocalipsei, ei bine, aia oricum nu e posibil. Cand va fi timpul (asta doar Dumnezeu o stie), sfarsitul va veni.

Mai bine ne-am ingriji de sufletele noastre, sa fim pregatiti oricand, decat sa ne ingrijim de niste bucati de plastic...

later edit: nici macar nu se stie (si probabul nici nu se va afla curand) ce e de fapt acel 666.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2014, 15:40:50
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu consider ca nicio biserica ortodoxa n-ar putea fi de acord cu asa ceva. Altcineva a vorbit in numele BOR. Noi suntem datori a asculta glasul sfintilor ortodocsi si indemnul formulat in Apocalipsa, capitolelel 13, 14, si 15. Care mama crestina ortodoxa ar fi de acord sa-si arunce copiii in foc? Niciuna. Daca face asa ceva inseamna ca are o problema. Iar daca are o problema atunci o privim cu mila si ne rugam pentru insanatosirea ei. Si nu ne grabim sa-i ascultam sfaturile.

Pe plan lumesc devenim mai vulnerabili, deoarece politica globala este de reducere a populatiei, nu de protejare a ei. Pentru Sistem, devenim simple marfuri la dispozitia acestuia. Pe plan duhovnoicesc, de asemenea suntem de plans daca acceptam documentele biometrice.

666 este un simbol pe plan duhovnicesc, la fel ca imnul sau stema pe plan lumesc. Cum ne simtim daca la un meci castiga echipa favorita, dar se canta imnul echipei adverse? Cum Se simte Dumnezeu daca sustinem ca suntem crestini, dar acceptam insemnele rivalului Sau?

Asadar, din motive religioase, voi refuza cardul. Daca imi va trimis cu viclesug prin posta si nu voi sti ce contine, ii voi da foc. La fel am procedat si cu cardul bancar.
Corinusha are mare dreptate.
Antonia, daca nu ii dai foc public, nu ai ambitie. Macar du-ti credinta pina la ultimele consecinte, si fa ca baietii din SIIL sau Hezbollah, si arde "insemnele rivalului (cum suna!!!)" dumnezeului tau in public.
P. S. Dumnezeul tau nu e si al meu. Al meu nu ma transforma intr-un vinator de conspiratii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.09.2014, 16:04:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Unul este Dumnezeu!
Dar noi oamenii ni-L re-prezentăm mintal în fel și fel, cu mijloacele sufletești personale. El Se manifestă diferit în câmpul sufletesc al fiecăruia. Diferența nu e în El, ci în noi, de la unul la altul, noi fiind mereu unici și originali. De aici diferența dintre manifestarea Lui în mine și manifestarea Lui în altul.
El e Unul, manifestările Lui în oameni sunt diferite. Pentru că oamenii sunt diferiți.
De aici diferențe de opinie și chiar conflicte serioase. Care au ajuns să fie chiar instituționalizate!

Deși Unul este Dumnezeu!
Anume, așa cum El Însuși ni S-a revelat: Unul în Sfânta Treime. Și cum ni-L "aduce aminte" Mângâietorul, Duhul Adevărului.

Last edited by Ioan_Cezar; 09.09.2014 at 16:41:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2014, 18:39:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Corinusha are mare dreptate.
Antonia, daca nu ii dai foc public, nu ai ambitie. Macar du-ti credinta pina la ultimele consecinte, si fa ca baietii din SIIL sau Hezbollah, si arde "insemnele rivalului (cum suna!!!)" dumnezeului tau in public.
P. S. Dumnezeul tau nu e si al meu. Al meu nu ma transforma intr-un vinator de conspiratii.
Mie imi vine sa rad cand citesc postarea ta. Iarta-ma, dar nu pot conversa cu tine pe aceasta tema. Deja te vezi un infailibil care imparte dreptatea! Vrand sa ironizezi pe altii, devii penibil.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2014, 18:50:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Iar o sa inceapa discutiile interminabile (o vreme)..

Ei bine, asta cu cardurile bancare, de sanatate CNP si e minunatii au fost si vor mai fi, pana la urma nu au nici o legatura cu Apocalipsa...

Acolo scrie clar, negru pe alb de insemn pe mana (dreapta, chiar) sau frunte. Ei bine, cardurile, buletinele si chestiile de genul sunt niste obiecte care pana la urma le poti pierde, arunca etc.; nu esti insemnat daca ai o bucata de plastic in buzunar sau daca o lasi acasa...

Atata timp cat nu iti implanteaza nimic prin corp chiar nu este nici cel mai mic motiv de ingrijorare. Cititi oameni buni cartea Apocalipsei de x-shpe ori pana va dati seama ca nu zice nimic in afara de "si vor primi semnul fiarei pe mana dreapta sau pe frunte", nu in acte, nu altudeva. Nu va mai paranoiati degeaba.

Oricum, cand e sa vina Sfarsitul Lumii, el oricum va veni. Iar daca prin neacceptarea de card...ori de care o fi el, se vrea "amanarea" apocalipsei, ei bine, aia oricum nu e posibil. Cand va fi timpul (asta doar Dumnezeu o stie), sfarsitul va veni.

Mai bine ne-am ingriji de sufletele noastre, sa fim pregatiti oricand, decat sa ne ingrijim de niste bucati de plastic...

later edit: nici macar nu se stie (si probabul nici nu se va afla curand) ce e de fapt acel 666.
A nega ceea ce au spus cei mai mari asceti din ultimul secol inseamna a pacatui impotriva Duhului Sfant Care i-a calauzit pe ei. Îti asumi acest pacat? Eu nu.

,,Păcatele împotriva Duhului Sfânt sunt următoarele:
1) nădejdea prea mare în mila lui Dumnezeu;
2) deznădejdea cu privire la mântuirea noastră;
3) împotrivirea clară față de adevăr și lepădarea de credința ortodoxă;
4) invidia cu privire la acele bunuri duhovnicești pe care le dobândește aproapele de la Dumnezeu;
5) aflarea în păcate și stăruința în răutate;
6) nepăsarea față de pocăință până la sfârșitul acestei vieți."


Sursa :http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...-duhului-sfant


Daca luam documentele cu cip, urmatorul pas vor fi cipurile implantate.


http://www.lovendal.ro/wp52/microcip...ania-virtuala/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2014, 19:33:40
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristi93 Vezi mesajul
Imi mare rau daca s-a mai discutat si in alta parte de acest subiect.
Ce parere aveti despre acest card.Am vazut ca BOR nu are nimic impotriva ..si eu azi ma gandeam sa ma duc la medicul de familie sa imi explice pasii prin care sa il refuz.
Voi il acceptati?Daca l-a refuzat cineva imi poate explica si mie pasii?

Multumesc de raspunsuri.
Dar de ce sa il refuzi? Nu ai explicat care e problema ,doar ca il cheama card?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.09.2014, 19:44:48
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A nega ceea ce au spus cei mai mari asceti din ultimul secol inseamna a pacatui impotriva Duhului Sfant Care i-a calauzit pe ei. Îti asumi acest pacat? Eu nu.

,,Păcatele împotriva Duhului Sfânt sunt următoarele:
1) nădejdea prea mare în mila lui Dumnezeu;
2) deznădejdea cu privire la mântuirea noastră;
3) împotrivirea clară față de adevăr și lepădarea de credința ortodoxă;
4) invidia cu privire la acele bunuri duhovnicești pe care le dobândește aproapele de la Dumnezeu;
5) aflarea în păcate și stăruința în răutate;
6) nepăsarea față de pocăință până la sfârșitul acestei vieți."


Sursa :http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...-duhului-sfant


Daca luam documentele cu cip, urmatorul pas vor fi cipurile implantate.


http://www.lovendal.ro/wp52/microcip...ania-virtuala/
Cumva unul din asceti a fost Pr. Iustin Parvu ? Su tu esti acum sub influenta noului "val" de la Petru Voda? E un "preot" acolo roscat la par nu mai stiu cum ii spune ,mare iubitor de aparitii la tv si internet ,ca Filoteau Balan vad ca-a lasat-o mai moale ...Astia "mari" preoti ,desteptatori ai norodului ......
Cand au fost cateva famalii la parintele Iustin Parvu si i-au spus arinte am venit cu familia la manastire,am renuntat la servici ,am vandut tot ca sa nu ne luam pasaport biometric ,am "iesit in ascutisul sabiei" ,raspunsul paritelui in fata camerei de luat vederi de la Antena1 a fost "mai fratilor ,am avut si eu o parere" .... Frumos raspuns . Ei oamenii aia dupa un scurt timp si-au dat seama de ceea ce au facut ,as fi curios ce mai e cu ei ...
Fanatismul religios apare de obicei acolo unde nu exsista cunoastere si unde e multa ignoranta . Biserica Ortodoxa Romana ,nu are nimic de a face cu fanatismul religios gen Petru Voda ! Si nici drept maritorii crestini ortodocsi !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2014, 20:39:02
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Siteul Lovendal nu este unul deloc de incredere avand in vedere ca face publicitate lucrurilor pagane precum "cristalele si talismanele energetice"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare