Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.10.2010, 19:23:08
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

interesant
ateii nu sunt de acord cu aceasta lege iar credinciosii sunt de acord.

amenda este de 150 euro,si s-a gasit un magnat de-al lor care a depus intr-o banca 1 mil euro de unde sa se plateasca amenzile

iar clopotul si toaca noastra nu mai bat..
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.10.2010, 20:10:03
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

francezii culeg ce au semanat, daca le-o trebuit emigranti din africa si algeria, sa stea cu ei in brate acum !
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.10.2010, 23:09:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
francezii culeg ce au semanat, daca le-o trebuit emigranti din africa si algeria, sa stea cu ei in brate acum !
Nici un stat nu ar fi adus emigranti daca nu era in interesul lor. ECONOMIA LOCALA a acestor state se BAZEAZA pe mina de lucru ieftina pe de-o parte si pe sumele uriase pompate in banci de mogulii negrii, arabi care se refugiaza din tarile sarace si fug de pedepse.

Francezii nu e prosti domnule!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.10.2010, 08:45:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
[...]Belgia, Parlamentul European a cerut acest lucru[...]
Nu PE a cerut acest lucru, ci doar un parlamentar, care se intampla sa fie si unul din cei 13 vicepresedinti ai Parlamentului. Si Laszlo Tokes e unul din vicepresedinti si cere in gura mare autonomie pentru Harghita si Covasna. Cu el nu mai esti de acord? Sau suntem de acord cu cine vrem, doar cand ne convine?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.10.2010, 12:28:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu PE a cerut acest lucru, ci doar un parlamentar, care se intampla sa fie si unul din cei 13 vicepresedinti ai Parlamentului. Si Laszlo Tokes e unul din vicepresedinti si cere in gura mare autonomie pentru Harghita si Covasna. Cu el nu mai esti de acord? Sau suntem de acord cu cine vrem, doar cand ne convine?
Iti dai seama ca logica mea imi spune ca pot fi de acord cu unele lucruri, si nu pot fi de acord cu altele...sau ar trebui sa iau totul de-a valma, si sa spun numai Da la tot ce vad, aud...sau Nu la orice ( imi vine greu sa cred ca poate exista cineva care sa nu trieze nimic...sincer)???

Edit:Vad o maaaaare diferenta intre problema ridicata initial(care se incadreaza clar intr-o anumita sfera) si acest aspect al cererii venite din partea lui Tokes.

Last edited by AndruscaCIM; 13.10.2010 at 12:36:54.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.10.2010, 17:01:58
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nici un stat nu ar fi adus emigranti daca nu era in interesul lor. ECONOMIA LOCALA a acestor state se BAZEAZA pe mina de lucru ieftina pe de-o parte si pe sumele uriase pompate in banci de mogulii negrii, arabi care se refugiaza din tarile sarace si fug de pedepse.

Francezii nu e prosti domnule!
nu cunosc eu dedesubturile fine ale politicii externe franceze din anii 70-80, dar, parca in epoca aia, jugoslavii aveau liber la munca prin europa !

insa, ca sa vb la modul concret, pe vazute, pot sa zic ca astavara fosta-m in republica austriaca, nu am vazut picior de tigan,nici macar de samanta ! asta in timp ce la tv se dadeau mereu stiri cu marile probleme ce la au francezii si italienii cu taberele de tigani nomazi care le faceau mereu rele pe acolo !

deci uite o diferenta concreta,intre doua tari occidentale,ambele in ue, ambele nefostecomuniste !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.10.2010, 00:09:09
nafisa nafisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Mesaje: 22
Implicit

o lege aproape fara rost, intrucat exista un nr fff mic de femei care poarta burka sau niqab, plus ca nu ar trebui sa fie deranjant intrucat tine de traditie si nu de islam. deci mult zgomot pt nimic... in franta a fost o decizie cu mult tam-tam probabil ca sa ia din importanta stirilor despre alte chestiuni (mai importante,insa de dorit ca sa fie trecute cu vederea de catre populatie),asa cum se intampla de obicei.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.10.2010, 12:22:36
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Iti dai seama ca logica mea imi spune ca pot fi de acord cu unele lucruri, si nu pot fi de acord cu altele...sau ar trebui sa iau totul de-a valma, si sa spun numai Da la tot ce vad, aud...sau Nu la orice ( imi vine greu sa cred ca poate exista cineva care sa nu trieze nimic...sincer)???

Edit:Vad o maaaaare diferenta intre problema ridicata initial(care se incadreaza clar intr-o anumita sfera) si acest aspect al cererii venite din partea lui Tokes.
Dar chiar n-ai inteles nimic din ce-am scris eu. Tu ai incercat sa prezinti parerea unui vicepresedinte al PE ca fiind parerea Parlamentului in sine, ceea ce nu este adevarat. Si vicepresedintii sunt parlamentari si au si ei dreptul la opinie politica. Tokes era un exemplu similar. Parerea PE este doar cea exprimata prin vot. Atat. Daca madam nu stiu care sustine interzicerea valului nu inseamna ca PE gireaza acest lucru. Asa ca hai sa nu mai incercam sa manipulam, OK?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.10.2010, 12:30:50
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pentru mine e deja clar ca aceasta lege este o expresie a islamofobiei ce-a cuprins Europa. N-are nimic secular in ea, pentru ca o lege care sa promoveze secularismul nu ar incalca dreptul individului de a-si practica religia cand, unde si asa cum doreste.

Legile seculare servesc nu pentru a interzice o religie, nici pentru a o exclude din spatiul public, asa cum cred unii. Secularismul promoveaza separarea statului de biserica, nu separarea religiei de spatiul public.

Cu alte cuvinte, fara liturghie la inaugurarea presedintelui, fara cruci in parlament si fara religie in scolile de stat, dar da pentru burqa pe strada, da pentru pliante iehoviste impartite oamenilor si da pentru orice fel de expresie religioasa in public. Numai sa nu participe statul.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.10.2010, 14:50:28
Daisy75 Daisy75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

In urma cu 13 ani sotul meu a primit un contract de munca intr-o tara musulmana din Africa si la o vreme am mers si eu.In momentul in care am aterizat el a semnat un document prin care se obliga sa ma tinsa sub control,sa ma invete obiceiurile/legile tarii respective,sa ma oblige sa le respect si sa raspunda el pentru actiunile mele. Ce insemna asta,mai tarziu am aflat in momentul in care (aveam un "tic" sa-mi fac semnul crucii si sa spun "Doamne fereste") intr-un magazin am dat dupa rafturi peste o familie iar sotia omului era toata in negru si nu i se vedeau nici ochii. A fost un shoc ptr. mine si mi-am facut semnul crucii. Mai tarziu mi-a explicat sotul meu ce a semnat si ca daca aia vedeau,era pasibil de puscarie pentru ca EU mi-am facut semnul crucii in fata lor,i-am ofensat si el era obligat sa ca eu sa respect legea in tara :)):)):))
Asa ca musulmanii sa respecte legea din tara mea cand vin aici,daca legea o cere punct.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Interzicerea gradinaritului! Miha-anca Generalitati 28 24.08.2011 11:35:33
Nevoia de estetic în spațiul public Traditie1 Generalitati 16 08.02.2011 22:47:38
Comunitatea ortodoxa Nisa,Franta carmencita15 Reguli generale de utilizare a forumului 4 30.05.2010 21:10:55
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01