Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2011, 14:22:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Mahomed in iconografia bolnitei manastirii Horezu

Biserica bolniței manastirii Horezu , ctitorită de doamna Maria, soția domnitorului Constantin Brancoveanu la 1696, este o remarcabilă realizare a artei brâncovenești. Schema iconografică reflecta trăsăturile unei arte care se adresează în primul rând mediului călugăresc, temele alese fiind menite să fie un exemplu pentru întreaga obște călugărească. Pentru că scena Judecății de Apoi fusese ilustrată în pridvorul bisericii mari, făcând inutilă o reluare în pridvorul bisericii bolniței, s-a optat aici pentru o amplă ilustrare a hramului Adormirii Maicii Domnului si a unei teme noi în pictura românească Viața adevăratului călugăr ce cuprinde martiriul unui călugăr răstignit, deasupra căruia apare Iisus Hristos încadrat de doi îngeri. La baza crucii, în colțul din stânga, un balaur, Iadul cel atotmâncător amenință cu flăcări, iar în dreapta un călăreț, Lumea cea deșartă își îndreaptă sulița către călugăr. Acest episod are ca pandant alte trei fresce pictate în timpanele pereților: Adormirea Sfântului Efrem, Lapidarea Sfântului Ștefan și Corabia Crestinatatii .

CORABIA CRESTINATATII e o scena alegorica ce apare pentru prima data în pictura românească fiind o invenție monastică în spiritul athonit.http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...nastery_12.jpg

Fresca ne infatiseaza Corabia Crestinatatii sau Corabia Bisericii , navigand pe apa , pe Sfintii Apostoli, preoti si episcopi adunati pe punte, in jurul mesei euharistice pe care se gaseste chivotul cu Sf. Euharistie, pe cuviosii parinti (calugari) la rame , pe Sfantul Petru si Pavel la prora si Iisus Hristos la carma. Pe malul apei se gasesc marii ereziarhi si schismatici ai Bisericii Crestine ( Arie, Marcion, Valentin etc.) avand in mana niste lanci cu care se chinuie sa traga corabia la mal, sa o faca sa esueze. In coltul din dreapta jos, e reprezentat simbolic capul unui balaur cu gura larg deschisa, in care se afla Mahomed, tinand in mana un arc si ochind spre corabia Bisericii. Pentru a nu fi niciun fel de indoiala pictorul a inscris numele Mahomed langa capul acestuia, ceea ce denota si un oarecare curaj: sa nu uitam ca fresca dateaza din perioada brancoveneasca, cand noi plateam tribut turcilor.

Aceasta splendida fresca a fost prezentata intr-o cuvantare a IPS Bartolomeu Anania (Dumnezeu sa-l odihneasca!), care printr-o sclipire geniala, a reusit sa patrunda in profunzimile ei , sa descopere sensuri care poate noua ne-ar fi ramas inaccesibile privind-o, lasandu-ne inca o mostra din intelepciunea sa. De altfel,toate cuvantarile sale au fost deosebite, o pendulare intre sens si detaliu, insa acesta observatie mi s-a parut de exceptie.

Parintele Anania spunea:
Am avut aceasta curiozitate: in ipoteza in care sageata lui Mahomed scapa din arc, unde se va infige? Care este tinta acestei sageti? Si mi-am zis: fara indoiala- Iisus Hristos. Si atunci, cu ajutorul unor scari si compasuri, calculand si masurand traiectoria sagetii, am constatat un lucru uluitor , pe care zugravul brancovenesc l-a stiut in toata teologia lui adanca: sageata nu avea tinta Iisus Hristos si nici unul din Apostoli, ci cutiuta de pe masa, cutiuta Euharistica , aceea trebuia sagetata si aceea trebuia sa dispara si mi-am dat seama atunci ca adevarata lupta a necredinciosilor sau necrestinilor din orice timp si orice vreme nu este Iisus Hristos cel istoric, ci Iisus Hristos cel euharistic, adica Sfintenia Lui. Nu figura istorica a lui Iisus e tinta, ci marturisirea dumnezeirii Sale.

Asadar, acesti necrestini spun: “da, Iisus a existat, s-a nascut in Betleem, a crescut in Nazareth, a facut minuni, spun totul foarte, foarte fumos despre el … dar cand ajung la Euharistie spun NU, asta cu luati si mancati din trupul meu este un simbol, e paine si vin, nu poate fi Hristos Dumnezeu, cu care va impartasiti voi ortodocsii sau catolicii, este doar un ritual care rememoreaza un anumit moment istoric". De aceea se spune ca adevarata lupta nu este impotriva trupului si al sangelui, ci impotriva Duhului, asadar nu impotriva istoriei , ci impotriva Sfinteniei care strabate istoria .

Iubitii mei, suntem in Corabia lui Iisus Hristos, suntem in arca sfinteniei care strabate istoria si a carei tinta nu este istoria insasi ci ceea ce se afla dincolo de istorie, la capatul ei - Imparatia lui Dumnezeu. Cand corabierii din vremea lui Cristofor Columb sau Magellan, dupa saptamani sau luni de calatorie pe apa, vedeau undeva uscatul, strajerul de sus de pe catarg striga: ”Uscat, uscat, pamant, pamant” si toti se veseleau ca au ajuns la liman. Sentimentul este atat de puternic incat l-am vazut si eu care am traversat de cateva ori oceanul cu vaporul si desi vapoarele sunt foarte sigure si ultimul gand ar fi ca s-ar repeta tragedia Titanicului, cu toate acestea ,cand vaporul se apropie de coasta franceza sau engleza, toti pasagerii ies afara sus pe punte si freamata, se bucura ca se vede pamantul.

Sa nu ne dorim altceva, iubitii mei, decat impreuna pe Corabia lui Iisus Hristos, ajungand acolo la liman, sa putem sa ne bucuram intru'strigatul nostru: “pamantul desfatarii, pamantul fagaduintei, pamantul imparatiei lui Dumnezeu!”. Amin. “.


Comentariu audio:
http://www.trilulilu.ro/webphoto_ro/613aade9795965

Last edited by ioanna; 08.08.2011 at 15:06:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2011, 21:10:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Biserica bolniței manastirii Horezu , ctitorită de doamna Maria, soția domnitorului Constantin Brancoveanu la 1696, este o remarcabilă realizare a artei brâncovenești. Schema iconografică reflecta trăsăturile unei arte care se adresează în primul rând mediului călugăresc, temele alese fiind menite să fie un exemplu pentru întreaga obște călugărească. Pentru că scena Judecății de Apoi fusese ilustrată în pridvorul bisericii mari, făcând inutilă o reluare în pridvorul bisericii bolniței, s-a optat aici pentru o amplă ilustrare a hramului Adormirii Maicii Domnului si a unei teme noi în pictura românească Viața adevăratului călugăr ce cuprinde martiriul unui călugăr răstignit, deasupra căruia apare Iisus Hristos încadrat de doi îngeri. La baza crucii, în colțul din stânga, un balaur, Iadul cel atotmâncător amenință cu flăcări, iar în dreapta un călăreț, Lumea cea deșartă își îndreaptă sulița către călugăr. Acest episod are ca pandant alte trei fresce pictate în timpanele pereților: Adormirea Sfântului Efrem, Lapidarea Sfântului Ștefan și Corabia Crestinatatii .

CORABIA CRESTINATATII e o scena alegorica ce apare pentru prima data în pictura românească fiind o invenție monastică în spiritul athonit.http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...nastery_12.jpg

Fresca ne infatiseaza Corabia Crestinatatii sau Corabia Bisericii , navigand pe apa , pe Sfintii Apostoli, preoti si episcopi adunati pe punte, in jurul mesei euharistice pe care se gaseste chivotul cu Sf. Euharistie, pe cuviosii parinti (calugari) la rame , pe Sfantul Petru si Pavel la prora si Iisus Hristos la carma. Pe malul apei se gasesc marii ereziarhi si schismatici ai Bisericii Crestine ( Arie, Marcion, Valentin etc.) avand in mana niste lanci cu care se chinuie sa traga corabia la mal, sa o faca sa esueze. In coltul din dreapta jos, e reprezentat simbolic capul unui balaur cu gura larg deschisa, in care se afla Mahomed, tinand in mana un arc si ochind spre corabia Bisericii. Pentru a nu fi niciun fel de indoiala pictorul a inscris numele Mahomed langa capul acestuia, ceea ce denota si un oarecare curaj: sa nu uitam ca fresca dateaza din perioada brancoveneasca, cand noi plateam tribut turcilor.

Aceasta splendida fresca a fost prezentata intr-o cuvantare a IPS Bartolomeu Anania (Dumnezeu sa-l odihneasca!), care printr-o sclipire geniala, a reusit sa patrunda in profunzimile ei , sa descopere sensuri care poate noua ne-ar fi ramas inaccesibile privind-o, lasandu-ne inca o mostra din intelepciunea sa. De altfel,toate cuvantarile sale au fost deosebite, o pendulare intre sens si detaliu, insa acesta observatie mi s-a parut de exceptie.

Parintele Anania spunea:
Am avut aceasta curiozitate: in ipoteza in care sageata lui Mahomed scapa din arc, unde se va infige? Care este tinta acestei sageti? Si mi-am zis: fara indoiala- Iisus Hristos. Si atunci, cu ajutorul unor scari si compasuri, calculand si masurand traiectoria sagetii, am constatat un lucru uluitor , pe care zugravul brancovenesc l-a stiut in toata teologia lui adanca: sageata nu avea tinta Iisus Hristos si nici unul din Apostoli, ci cutiuta de pe masa, cutiuta Euharistica , aceea trebuia sagetata si aceea trebuia sa dispara si mi-am dat seama atunci ca adevarata lupta a necredinciosilor sau necrestinilor din orice timp si orice vreme nu este Iisus Hristos cel istoric, ci Iisus Hristos cel euharistic, adica Sfintenia Lui. Nu figura istorica a lui Iisus e tinta, ci marturisirea dumnezeirii Sale.

Asadar, acesti necrestini spun: “da, Iisus a existat, s-a nascut in Betleem, a crescut in Nazareth, a facut minuni, spun totul foarte, foarte fumos despre el … dar cand ajung la Euharistie spun NU, asta cu luati si mancati din trupul meu este un simbol, e paine si vin, nu poate fi Hristos Dumnezeu, cu care va impartasiti voi ortodocsii sau catolicii, este doar un ritual care rememoreaza un anumit moment istoric". De aceea se spune ca adevarata lupta nu este impotriva trupului si al sangelui, ci impotriva Duhului, asadar nu impotriva istoriei , ci impotriva Sfinteniei care strabate istoria .

Iubitii mei, suntem in Corabia lui Iisus Hristos, suntem in arca sfinteniei care strabate istoria si a carei tinta nu este istoria insasi ci ceea ce se afla dincolo de istorie, la capatul ei - Imparatia lui Dumnezeu. Cand corabierii din vremea lui Cristofor Columb sau Magellan, dupa saptamani sau luni de calatorie pe apa, vedeau undeva uscatul, strajerul de sus de pe catarg striga: ”Uscat, uscat, pamant, pamant” si toti se veseleau ca au ajuns la liman. Sentimentul este atat de puternic incat l-am vazut si eu care am traversat de cateva ori oceanul cu vaporul si desi vapoarele sunt foarte sigure si ultimul gand ar fi ca s-ar repeta tragedia Titanicului, cu toate acestea ,cand vaporul se apropie de coasta franceza sau engleza, toti pasagerii ies afara sus pe punte si freamata, se bucura ca se vede pamantul.

Sa nu ne dorim altceva, iubitii mei, decat impreuna pe Corabia lui Iisus Hristos, ajungand acolo la liman, sa putem sa ne bucuram intru'strigatul nostru: “pamantul desfatarii, pamantul fagaduintei, pamantul imparatiei lui Dumnezeu!”. Amin. “.


Comentariu audio:
http://www.trilulilu.ro/webphoto_ro/613aade9795965




Multumesc Ioanna ca mi-ai improspatat cuvintele sclipitoare ale +mitropolitului Bartolomeu (un om de exceptie pe care il pretuiesc enorm, Dumnezeu sfantul sa-i salasluiasca sufletul in camarile raiului+ ).

Le-am auzit si din gura lui si le-am citit si in Cartea deschisa a imparatiei.
N-am acum cartea Cerurile Oltului la dispozitie (sa verific exact), dar parca si acolo face aceeasi analiza a picturii de la Horez.
Exista si pe site-ul crestinortodox.ro un editorial scris de Radu Alexandru, care preia aceeasi interpretare a Corabiei Bisericii facuta de Inaltul.

In linkul de mai jos, se poate vedea si fresca cu pricina de la Horez.
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ul-120104.html

Mersi inca o data.
Bine de luat aminte! Cine are urechi de auzit, sa auda!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2011, 21:16:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

In poza de pe wikipedia pe care am postat-o nu se vede foarte clar masa euharistica, e o imagine de ansamblu, asta e perfecta, se vede acel detaliu al chivotului. Ms.

Pentru cei care citesc articolul: uitati-va la ambele poze.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...nastery_12.jpg (imagine de ansamblu: corabie, eretici, balaur)

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ul-120104.html (detaliu: puntea corabiei)

Citat:
Exista si pe site-ul crestinortodox.ro un editorial scris de Radu Alexandru, care preia aceeasi interpretare a Corabiei Bisericii facuta de Inaltul.
L-am citit, insa ii lipseste "cireasa de pe tort" - sageata lui Mahomed :)

Last edited by ioanna; 08.08.2011 at 21:46:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2011, 18:10:20
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Deosebit de interesante informații!
Felicitări pentru inițierea acestui topic, Ioanna!

Așa cum a explicat vrednicul de pomenire părinte Bartolomeu Anania, cei care încearcă să combată credința noastră nu pot contesta existența istorică a Domnului nostru Iisus Hristos, dar se străduiesc să-I nege divinitatea. Fiind întru totul "robii înțelesurilor celor slabe ale lumii", acești semeni ai noștri învinși de întunericul necredinței sunt incapabili de a accepta adevărul că Omul Iisus, Cel Care a trăit în lumea noastră, într-o neînsemnată provincie a Imperiului Roman, este Însuși Dumnezeu Cel veșnic, Creatorul universului. În acest sens, Sfântul Ioan Damaschin evidenția, în scrierile sale, faptul că Fiul lui Dumnezeu, întrupându-Se, a devenit într-o atât de mare măsură asemenea nouă, încât celor necredincioși li s-a părut că El nu este Dumnezeu. Atât de puternică este dragostea lui Hristos față de noi!

Mulți dintre atei și sceptici acceptă cu ușurință ideea că Iisus a fost o personalitate unică în istorie, un înțelept, un renumit întemeietor de religie, chiar un sfânt prooroc. Dar capacitatea de a crede că Iisus Hristos Cel istoric este Aceeași Persoană cu Stăpânul și Creatorul istoriei constituie un dar, un efect al conlucrării dintre harul divin și voința nestrămutată a omului de a se încredința în mod necondiționat, împotriva evidenței (în aparență) cuvântului lui Dumnezeu.
Oare cauza apariției ereziilor hristologice din primele secole ale istoriei Bisericii nu a fost tocmai refuzul unora dintre teologi de a crede în ceea ce rațiunea umană este incapabilă să înțeleagă? De ce Arie a contestat dumnezeirea Mântuitorului? De ce alte erezii (precum apolinarismul și monofizitismul), în diverse forme, se îndoiau de realitatea și deplinătatea firii Sale omenești? De ce nestorienilor le-a fost imposibil să înțeleagă unicitatea Persoanei divino-umane a lui Hristos Dumnezeu? Tocmai pentru că, așa cum a arătat în nenumărate rânduri Sfântul Apostol Pavel, "înțelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui Dumnezeu" și "omul firesc nu primește cele ale duhului, căci pentru el sunt nebunie și nu poate să le înțeleagă, fiindcă ele se judecă duhovnicește". Cei care își idolatrizează propria rațiune, refuzând să se încreadă în Creatorul acesteia, încearcă să-L încadreze pe Dumnezeu în definițiile formulate de ei, uitând că Ființa Sa este infinită, iar noi... cu toate ideile noastre, cu planurile și idealurile noastre... rămânem doar "muști de-o zi pe-o lume mică de se măsură cu cotul".
Iisus Hristos este Dumnezeu-Omul. Cum S-a săvârșit întruparea Sa? Cum a putut rămâne o Persoană unică, având două firi (dumnezeiască și omenească)? Cum a murit pe cruce El, Creatorul vieții? Cum a înviat și cum S-a înălțat la cer? Ce înseamnă "cer"? Toate aceste întrebări, deși pot fi parțial explicate, rămân taine ale Divinității... pe care le vom înțelege atunci când "va veni ceea ce este desăvârșit" și "ceea ce este în parte se va desființa", precum ne încredințează, inspirat fiind de Duhul Sfânt, Apostolul Pavel.
De aceea, având convingerea simplă și neclintită că Tatăl nostru nu ne-a mințit, putem păstra pentru totdeauna în inimi credința cea mântuitoare în Domnul Iisus Hristos, Dumnezeul nostru și - îndrăznesc a spune - "Cel mai intim cunoscut" (Paul Evdokimov), Prietenul adevărat și statornic, Lumina vieții creștinilor și "Mirele Cel veșnic al sufletelor noastre" (Sf. Serafim de Sarov). El "ieri și azi și în veci este Același" (Evrei 13, 8) și niciun argument al "filosofiei" și "științei" veacului acestuia nu va putea stinge vreodată lumina credinței din sufletele adevăraților creștini.

Slavă lui Hristos pentru toate, pentru ceea ce știm și pentru ceea ce încă nu știm despre El!

"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." (Petre Țuțea)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2011, 18:12:46
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"Omul distruge ce nu poate avea și neagă ce nu poate înțelege."
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia culorii portocalii in iconografia bizantina si icoana Sf.Andrei Saguna ortodoxa2310 Pictura si Sculptura Bisericeasca 13 26.06.2012 23:14:46
Buna Vestire in iconografia ortodoxa MARGARETA Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 10:03:19
Dotarile manastirii idealist Calugarul 5 04.07.2010 15:59:32
Staretul manastirii idealist Preotul 17 27.06.2010 22:23:37