Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.12.2011, 19:37:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Eu vorbeam de ACCESUL la informatie!
Consult un manual scolar de atunci si unul de acum. Consulta o harta publicata atunci,si una de acum. etc. Care sunt mai explicite,mai detaliate?? Cele de atunci,evident! Mie mi-a placut foarte mult geografia si gramatica. Crede-ma ca 90% din informatiile geografice le-am dobandit din surse comuniste! Cele de azi... erau pentru novici,foarte,foarte slabe!

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Dumneavoastra credeti ca o carte de Blaga se gasea pe toate drumurile?!
Paradoxal,90% din cartile din bibliotecile oamenilor sunt vechi,dinainte de '89! Chiar eu am citit o gramada! Cum sa nu se gaseasca? Intra in biblioteca unei scoli,a unui oras etc. Majoritatea sunt carti tiparite atunci! E realitate!

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Poate pe dumneavoastra nu v-ar fi afectat lipsa lor, dar pe mine, da!
Si ti-au tinut cartile de foame sau drept adapost? Eu nu prea vad niciun tanar dornic sa citeasca,sincer. Sunt sub 3% acestia! Deci,pe cine avantajeaza??

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Eu nu spun ca societatea actuala e ideala, ca tara colcaie de intelectuali si de oameni de cultura! Spun doar ca macar, daca vrei, ai acces la cultura...simplu, fara "luat pe sub mana", frica de militie, ascuns discul cu Pink Floyd sub tricou!
Decat sa ascult Pink Floyd... Ma rog,gusturile nu se discuta. Preferam discurile si casetela cu muzica populara,artistii nostri nationali. Prefer pe Dona Dumitru Siminica, Fratii Gore, Faramita Lambru, Romica Puceanu, Nelu Ploiesteanu etc. Adevaratii cantareti si lautari ai tarii!

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Probabil ca pe dumneavoastra va lasa rece lucrurile astea, dar pe mine nu!
Repet,NU mi-ar fi tinut "lucrurile astea" de foame sau drept adapost![/quote]
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.12.2011, 20:12:25
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Consult un manual scolar de atunci si unul de acum. Consulta o harta publicata atunci,si una de acum. etc. Care sunt mai explicite,mai detaliate?? Cele de atunci,evident! Mie mi-a placut foarte mult geografia si gramatica. Crede-ma ca 90% din informatiile geografice le-am dobandit din surse comuniste! Cele de azi... erau pentru novici,foarte,foarte slabe!


Paradoxal,90% din cartile din bibliotecile oamenilor sunt vechi,dinainte de '89! Chiar eu am citit o gramada! Cum sa nu se gaseasca? Intra in biblioteca unei scoli,a unui oras etc. Majoritatea sunt carti tiparite atunci! E realitate!


Si ti-au tinut cartile de foame sau drept adapost? Eu nu prea vad niciun tanar dornic sa citeasca,sincer. Sunt sub 3% acestia! Deci,pe cine avantajeaza??


Decat sa ascult Pink Floyd... Ma rog,gusturile nu se discuta. Preferam discurile si casetela cu muzica populara,artistii nostri nationali. Prefer pe Dona Dumitru Siminica, Fratii Gore, Faramita Lambru, Romica Puceanu, Nelu Ploiesteanu etc. Adevaratii cantareti si lautari ai tarii!


Repet,NU mi-ar fi tinut "lucrurile astea" de foame sau drept adapost!
[/quote]

In cazul acesta va urez pofta buna la tacamurile de pui pentru care ati stat 6 ore la coada!

Mi se pare sincer ca sunteti prea incrancenat pentru a gandi lucrurile in mod logic, asa ca o dezbatere cu dvs pe aceasta tema, nu cred ca are finalitate!
Cat despre literatura, domnule, ma tem ca nu stiti ce vorbiti! Ati auzit vreodata despre cenzura comunista?! Despre baletul pe care l-a facut Preda ca sa poata publica Morometii fara a-i fi cenzurat?! Despre faptul ca Blaga a fost dat afara din postul de profesor la Universitate si angajat ca BIBLIOTECAR?!
Cat despre Pink Floyd... mi-e teama ca daca ati incerca sa ascultati The Wall, nu ati intelege nimic si ati spune ca e propaganda "masonilor si a jidanilor", asa ca mai bine ramaneti la Ionela Prodan.
Oricum, daca se mai aduna cateva zeci de mii ca dvs si viitorii nostri copii vor creste cu banane verzi puse pe sifonier si cu Trilogia Cunoasterii luata pe sub mana...asta daca nu se vor multumi cu ode in versuri aduse conducatorului!
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.12.2011, 20:18:32
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E curios cum, de doua zile, pe acest forum crestin ortodox (!), pe un topic dedicat martirilor Revolutiei, omagiati de intreaga Biserica Romana, in plina serie de mari sarbatori crestine, asistam cu totii la omagierea ... comunismului, detaliat, realizata de un propagandist care, la modul tipic comunist, se ascunde dupa poza unui ierarh al Bisericii.
Foarte curios...
Raoul, ce ar fi sa iti faci propaganda in alta parte?
Aici ne ocupam cu altceva.
Era o vreme cand participai si tu...
Te-ai plictisit, sau ce?
Opreste-te, omule, ca e cu totul nepotrivit sa muti parcul sau beraria in acest forum.
Daca vrei sa faci apologia comunismului, esti liber sa o faci, desigur, eu nu te condamn in nici un fel, cu toata sinceritatea iti spun. Nu te condamn, doar ma uit cu compasiune la ce scrii. Fireste ca esti liber sa faci ce vrei, ca doar suntem in democratia platita cu sangele martirilor (pacat ca n-ai facut apologia crestinismului in regimul pe care il lauzi!).

Dar da-ti odata seama ca aici nu e nici locul, nici momentul.
Te rog frumos, opreste-te. E prea mult.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.12.2011, 21:51:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Discutiile de acest gen,au mai fost si anul trecut cu Raoul si inca un "pretin"iulyyan ,amandoi avand aceeasi melancolie comunista in comun.
Iar acum dupa un an au loc aceleasi discutii cu Raoul,deci nu am ajuns nicaieri si nici nu o vom face prea curand.

Eu,spre deosebire de ei am amintirile unui copil din perioada comunista,ei au numai idei fanteziste si poleiala unei epoci idealiste,care insa nu s-a manifestat in real.
Am crescut mai mult cu batranii familiei,caci parintii erau f ocupati cu lucrul si cu"munca voluntara"adica fortata,insa ma trezeam de multe ori singura deoarece si batranii plecau cu orele,cu zilele sa stea la rand la cozi.
Cand am mai crescut,deja pe la 4-5 ani ma luau la cozi cu ei...cred ca nu exista blestem mai mare pt un copil decat sa stea locului-statul acesta pe loc nu este compatibil cu ritmul copilaresc,ori asta era un mod de viata al romanilor:azi o coada,maine alta,apoi saptamana viitoare de la capat.
A manca in Bucuresti,ajunsese un lux;la tara oamenii se gospodareau mult mai bine.
Ei bine,mancarea ajunsese o obsesie nationala iar daca nu erai vrednic sa ti-o procuri prin diferite mijloace(spaga data vanzatoarelor care-ti dadeau pachete prin spatele magazinului)rafturile magazinelor nu-ti ofereau nimic decat niste conserve,nici painea nu se gasea chiar asa la orice ora :))
Ma bucur ca varsta m-a ajutat sa nu realizez mare lucru din ororile comunismului(insa statul la cozi,penele de curent si cantecele comuniste ma bantuiesc si azi).

Da,doctorii,inginerii,intelectualii isi puteau cumpara o casa sau mai multe,dar nu oamenii de rand,care traiau si ei de azi pe maine,mai ales cei cu copii.

Cei care vor mai mult decat 6 milioane/pe luna trebuie sa faca mai mult,sa investeasca in educatia lor,sa FACA efectiv ceva pt a avea un salariu mare,caci nu vad temeiul de a plati un amarat de absolvent de liceu cu mii de euro.Ce stie ala sa faca?

De obicei,cei care castiga salarii mari au raspunderi foarte mari si un stres pe masura.Asta nu inseamna ca nu exista salarii mari in Romania,ba sunt si inca multe.Cele de 6 mil/luna sunt reprezenatate de multimea neinstruita sau nepregatita pt o profesie anume,adica lucratori fara experienta.
Culmea sau paradoxul este ca multimea neinstruita(si fara bani)are gust pt consumatorism,de aici datoriile la banci.
Desi toti spun ca abia isi duc traiul de azi pe maine,unii dintre cunoscutii mei romani isi fac veacul prin excursii in locuri exotice,isi remodeleaza casa,gradina sau isi fac operatii estetice.
O alta familie pe care o cunosc bine:ea casnica,el sofer+2 copii,amandoi 20 si ceva de ani,educatie zero,venit minim+cerseala de la rude.
Anul trecut,capul familiei a facut 2 imprumuturi la banci pt nevoi personale:imbunatatirea statiei stereo si schimbare de autoturism!!!!
Nimic concret pt familie,pt viitor,pt educatie eventual(pt ca sunt in pragul anafalbetismului).
Aceste cazuri nu-mi provoaca mila ci sila!!

Eu as indrazni sa zic ca o duc bine,vb lui Base' insa ei se dau de ceasul mortii ca nu mai pot de datorii...Dumnezeu sa ne ierte,pai daca te imprumuti pt costul unor operatii estetice sau pt o excursie in Bermude,inseamna de la bun inceput ca nu ti le permiti si ca aceste costuri iti vor crea greutati.
Si eu eram iresponsabila pe la 19 ani cand achitam costul unei rochii Versace in 2-3 luni,dar cel putin imi asumam iresponsabilitatea fara a pune acest aspect in carca conducerii actuale.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.12.2011, 22:28:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

In concluzie:

Trairea melancolica a unei epoci apuse nu este o alegere prea constructiva ca si putere de decizie.Cei puternici sau supravietuitorii cauta solutii pt situatiile dificile nu refugii in explicatii,povesti si trairi in trecut.

Simpla simpatie pt perioada comunista nu va imbunatati cu nimic starea de acum iar modelul comunist-acela al cadrului fara scoala care era superiorul tau a apus demult,prin dec '89.
Eu pe buna dreptate ma intreb de ce acum cu atatea scoli la dispozitie,manuale si materiale,destui tineri aleg sa traiasca o viata semi-analfabeta??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.12.2011, 23:51:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu pe buna dreptate ma intreb de ce acum cu atatea scoli la dispozitie,manuale si materiale,destui tineri aleg sa traiasca o viata semi-analfabeta??
Pesemne că din același motiv pentru care, deși acum s-au construit atâta lăcașuri de cult și librăriile sunt ticsite cu mijloace de a învăța despre Dumnezeu, destui tineri (și mai puțin tineri) aleg să trăiască în necredință. Sastiseala culturală și cu cea spirituală sunt mână în mână.

Pe vremea odiosului și sinistrei, a-l citi pe Eliade sau a citi "Istoria literaturii" lui Călinescu erau metode de refugiu și, poate, de protest. La fel era și a frecventa o biserică. Acum, această motivație a dispărut. Desigur, la același rezultat își mai dau mâna și alte cauze.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.12.2011, 00:00:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Domnule, oameni valorosi existau si in comunism, cum exista si acum, in democratie. Valoarea indivizilor nu e deloc conditionata de regimul politic. Eu vorbeam de ACCESUL la informatie! Dumneavoastra credeti ca o carte de Blaga se gasea pe toate drumurile?! Sau un Eliade, sau Cioran, Garcia Marquez, Llosa etc.?!
Mai aveti 8 ani sa va schimbati optica! :)))
Eu aveam toate cartile acelea in casa pe vremea comunistilor.. Ba chiar aveam si 1984 etc..
Nu stiu cat era restrictionat accesul la informatie, dar stiu ca oamenii nu stateau cu orele sa priveasca un ecran, ci chiar citeau. Si vecinii mei care erau muncitori, functionari (fara studii superioare) aveau carti si citeau. Se citea mult pt. ca nu era televizor. Iti puteai lua cartea si la coada..

Acum nu fac apologia comunismului, dar cred ca nevoia de entertainment a prostit rau populatia.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.12.2011, 00:14:45
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Din nou numai acuze (la adresa mea) si discutii pe langa,nimic concret,niciun contraargument la exemplele mele,nimic! Haideti fratilor sa ducem o lupta egala,asa mi se pare corect! Si parintele Arsenie Boca a spus ca va fi mai rau dupa '89,de ce nu vreti sa-l credeti? Eu am spus ca 90% din ce avem e de pe urma comunistilor,de ce nu ziceti nimic despre asta?

@Yasmina,daca e asa simplu in Romania de ce ai fugit? Hai in tara si ia-o aici de la zero,sa vad in cat timp strangi bani pentru o garsoniera! Sau cumva ai de la mama si tata?? Lasati-ma cu foametea de pana in '89 ca mai multi mor de foame acum! Ma uit la batranii nostrii cum traiesc aproape toti cel putin 70 de ani,sunt curios generatiile post-decembriste la ce varsta o mierlesc,ca doar e belsug acum,nu? Nu vedeti padurea de copaci!!!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.12.2011, 00:25:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Din nou numai acuze (la adresa mea) si discutii pe langa,nimic concret,niciun contraargument la exemplele mele,nimic! Haideti fratilor sa ducem o lupta egala,asa mi se pare corect! Si parintele Arsenie Boca a spus ca va fi mai rau dupa '89,de ce nu vreti sa-l credeti? Eu am spus ca 90% din ce avem e de pe urma comunistilor,de ce nu ziceti nimic despre asta?
Raoul, tu nu intelegi. Ai indignat prin faptul ca ai spus ca cei care au murit la revolutie nu au nici un merit, nu sunt eroi etc...

Eu zic ca nu au murit degeaba. Ca altii si-au batut joc de jertfa lor.. este altceva.
Acum.. ca este bine sau mai rau, eu nu stiu. Sunt subiectiva. Cred ca este mai rau. Pe vremea comunistilor exista un rau comun impotriva caruia oamenii tindeau sa se solidarizeze. Eu imi amintesc ca oamenii se ajutau intre ei (dar poate eram prea mica, aveam 14 ani in 89)
Astazi este "libertate", oamenii nu stiu impotriva a ce ar trebui sa se alieze, sa lupte etc.. Raul nu se mai vede. Ni se spune ca totul este bine, iar acolo une este boala si saracie este indreptata cu cinism vina asupra victimelor.

Fiecare roman pe care il cunosc, luat in parte, este admirabil.
Dar ca natie...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.12.2011, 00:26:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eliade a fost un nume interzis in Romania,asa ca nu vad cum ar fi putut exista in bibliotecile romanilor?!
Primele publicatii ale lui Eliade au aparut prin 1991,desigur ca mai existau si editii vintage,dar probabil ca circulau mai ilegal decat crack coccaine :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru colega noastra Lilith23 ! Melissa Rugaciuni 74 27.06.2011 19:59:40
Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa kesarion_breb Biserica Ortodoxa Romana 0 22.07.2010 22:22:06
Pentru Vasilica colega și prietena noastră de pe forum cristiboss56 Umanitare 1 23.06.2009 12:10:02
Semnati pentru libertatea de expresie alexandra28again Generalitati 34 27.01.2009 21:43:27