Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2012, 10:41:57
Andrei Alexandru Andrei Alexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Rugaciune pentru gasirea unei prietene

Buna ziua! As vrea sa stiu daca exista un Sfant anume caruia ar trebui sa ma rog pentru a-mi gasi o prietena? Sau o rugaciune anume sau de ce nu,ambele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2012, 13:52:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Primul tau Sfant sa fie Bunul Dumnezeu , apoi Sfanta Biserica si toti bineplacuti lui ! Te rog sa le iei pe rand , sa ai si un duhovnic si toate celelalte , apoi te vei ruga si asa :

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: "Căutati mai întâi Împărătia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adăuga vouă", dăruieste-mi toate cele de trebuintă pentru a merge pe calea mântuirii. În mâinile Tale este viata mea si fără Tine nu pot cunoaste nici împlinirea si nici bucuria cea adevărată. Stiind aceasta, având dorinta de a purta crucea căsătoriei, Te rog să mă ajuti să găsesc făptura potrivită alături de care să înfrunt marea vietii acesteia. Ajută-mă, Doamne, ajută-mă, cum numai Tu mă poti ajuta. De multe ori ispita singurătătii mi-a rănit inima, de multe ori diavolul deznădejdii a lovit în poarta sufletului meu. De atâta durere inima mea s-a strâns, si nu este nimeni care să îmi aline durerea. La Tine alerg, Doamne, nădejdea mea, întărirea mea, lumina vietii mele. Ajută-mă să am o familie bineplăcută Tie, o familie peste care să se reverse multimea binecuvântărilor Tale. Fereste-mă, Doamne, de tot răul. Fereste-mă de o alegere gresită. Fereste-mă de minciuni, de răutate, de desfrâu. Să nu mă însele frumusetea cea degrab trecătoare, ci să caut mai ales frumusetea sufletească. Să nu mă orbească dragostea pătimasă, nici să nu mă biruie patimile si poftele. Tu stii, Doamne, nepriceperea si slăbiciunea mintii mele. Izbăveste-mă prin harul Tău de neputintele care mă apasă. Vino în ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Dăruieste-mi întelepciune si răbdare. O, grea este crucea răbdării, si greu îmi este să nu fiu covârsit de ea. Dar în Tine îmi pun nădejdea. Ajută-mă, Doamne, să iubesc Biserica, să stărui în rugăciune si să am râvnă pentru împlinirea poruncilor Tale. Să mă spovedesc ori de câte ori umbra păcatului va tulbura mintea mea, mai înainte ca gândul murdar să devină faptă. Dăruieste-mi ca primind dezlegare de păcate să-mi îndrept viata după cum Îti este bineplăcut Tie. Fă să-mi fie mie familia cale de mântuire, cale de bucurie. Să nu caut împlinirea cea înselătoare cu care mă ademeneste această lume, ci să caut dragostea pe care ai binecuvântat-o la nunta din Cana Galileii. Să îmi fie familia prilej pentru a-Ti multumi în fiecare zi. Si la vreme potrivită, dăruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sănătosi, care să ducă o viată curată si sfântă. Rugători aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor îngeresti, pe Înaintemergătorul Tău, pe înteleptii Apostoli, si împreună cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale căror rugăciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mântuirea mea. Că Tu Însuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie după cuviintă, ca unui Dumnezeu si Stăpân, toti slavă Îti înăltăm, în toate zilele. Amin"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2012, 14:39:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"prietena" Dumnezeu nu cred ca o sa-ti dea, desi poti sa-ti faci si singur.

Daca ai cere o sotie, ar fi altceva..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2012, 19:11:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei Alexandru Vezi mesajul
Buna ziua! As vrea sa stiu daca exista un Sfant anume caruia ar trebui sa ma rog pentru a-mi gasi o prietena? Sau o rugaciune anume sau de ce nu,ambele.
Sa iti faci o prietena e simplu. Sa fie cea pe care o vrei tu...e mai complicat. Pentru orice te poti ruga lui Dumnezeu, Maicii Domnului si oricarui Sfant. Cel mai important este cum te raportezi tu la credinta. Adica sa nu consideri ca rugaciunea respectiva este fisa pentru un tonomat de implinit dorinte sau vreum talisman magic.

Doamne ajuta. Sa te ajute Dumnezeu si sa ti se implimeasca cererea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2012, 22:46:26
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei Alexandru Vezi mesajul
Buna ziua! As vrea sa stiu daca exista un Sfant anume caruia ar trebui sa ma rog pentru a-mi gasi o prietena? Sau o rugaciune anume sau de ce nu,ambele.
Buna seara, ai putea sa citesti 40 zile acatistul Sfintei Xenia de Sankt Petersburg care este grabnic ajutatoare pentru gasirea unui loc de munca si pentru gasirea perechii potrivite si pentru dezlegarea unor probleme de viata, dar atentie pereche in sensul de viitoare sotie nu pentru desfranare...nu cred ca Dumnezeu ar ingadui sa te rogi pentru gasirea unei prietene ptr ca apoi sa te razgandesti dupa ce s-a petrecut pacatul...sa avem grija ce cerem...
Nu stiu cati ani ai , dar tare ar fi bine ca oamenii sa inteleaga ca Dumnezeu ne iubeste atat de mult ca ne lasa sa alegem iar noi facem alegeri gresite si apoi ne razboim cu El ca ne-a dat...si ne-a facut...nu constientizam ca noi am ales...iti doresc multa intelepciune , tarie de caracter si iti doresc sa iti alegi perechea potrivita !
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2012, 13:51:36
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei Alexandru Vezi mesajul
Buna ziua! As vrea sa stiu daca exista un Sfant anume caruia ar trebui sa ma rog pentru a-mi gasi o prietena? Sau o rugaciune anume sau de ce nu,ambele.
prietene poti gasi destule si aici pe forum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2012, 22:19:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa iti faci o prietena e simplu. Sa fie cea pe care o vrei tu...e mai complicat. Pentru orice te poti ruga lui Dumnezeu, Maicii Domnului si oricarui Sfant. Cel mai important este cum te raportezi tu la credinta. Adica sa nu consideri ca rugaciunea respectiva este fisa pentru un tonomat de implinit dorinte sau vreum talisman magic.

Doamne ajuta. Sa te ajute Dumnezeu si sa ti se implimeasca cererea.
Asa cum spui: cum ne raportam la credinta.
Pe om Dumnezeu l-a chemat la mantuire; asadar acele rugaciuni le asculta Dumnezeu (si le implineste) care ajuta la mantuire, celelalte nu.
Cocosul isi cauta singur gaina.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.10.2012, 22:41:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cocosul isi cauta singur gaina.
Ia-auzi...!!!! Un cocoș monogam! Ce romantic!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2012, 21:54:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Primul tau Sfant sa fie Bunul Dumnezeu , apoi Sfanta Biserica si toti bineplacuti lui ! Te rog sa le iei pe rand , sa ai si un duhovnic si toate celelalte , apoi te vei ruga si asa :

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: "Căutati mai întâi Împărătia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adăuga vouă", dăruieste-mi toate cele de trebuintă pentru a merge pe calea mântuirii. În mâinile Tale este viata mea si fără Tine nu pot cunoaste nici împlinirea si nici bucuria cea adevărată. Stiind aceasta, având dorinta de a purta crucea căsătoriei, Te rog să mă ajuti să găsesc făptura potrivită alături de care să înfrunt marea vietii acesteia. Ajută-mă, Doamne, ajută-mă, cum numai Tu mă poti ajuta. De multe ori ispita singurătătii mi-a rănit inima, de multe ori diavolul deznădejdii a lovit în poarta sufletului meu. De atâta durere inima mea s-a strâns, si nu este nimeni care să îmi aline durerea. La Tine alerg, Doamne, nădejdea mea, întărirea mea, lumina vietii mele. Ajută-mă să am o familie bineplăcută Tie, o familie peste care să se reverse multimea binecuvântărilor Tale. Fereste-mă, Doamne, de tot răul. Fereste-mă de o alegere gresită. Fereste-mă de minciuni, de răutate, de desfrâu. Să nu mă însele frumusetea cea degrab trecătoare, ci să caut mai ales frumusetea sufletească. Să nu mă orbească dragostea pătimasă, nici să nu mă biruie patimile si poftele. Tu stii, Doamne, nepriceperea si slăbiciunea mintii mele. Izbăveste-mă prin harul Tău de neputintele care mă apasă. Vino în ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Dăruieste-mi întelepciune si răbdare. O, grea este crucea răbdării, si greu îmi este să nu fiu covârsit de ea. Dar în Tine îmi pun nădejdea. Ajută-mă, Doamne, să iubesc Biserica, să stărui în rugăciune si să am râvnă pentru împlinirea poruncilor Tale. Să mă spovedesc ori de câte ori umbra păcatului va tulbura mintea mea, mai înainte ca gândul murdar să devină faptă. Dăruieste-mi ca primind dezlegare de păcate să-mi îndrept viata după cum Îti este bineplăcut Tie. Fă să-mi fie mie familia cale de mântuire, cale de bucurie. Să nu caut împlinirea cea înselătoare cu care mă ademeneste această lume, ci să caut dragostea pe care ai binecuvântat-o la nunta din Cana Galileii. Să îmi fie familia prilej pentru a-Ti multumi în fiecare zi. Si la vreme potrivită, dăruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sănătosi, care să ducă o viată curată si sfântă. Rugători aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor îngeresti, pe Înaintemergătorul Tău, pe înteleptii Apostoli, si împreună cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale căror rugăciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mântuirea mea. Că Tu Însuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie după cuviintă, ca unui Dumnezeu si Stăpân, toti slavă Îti înăltăm, în toate zilele. Amin"
Va foarte multumim!
Frumoasa rugaciune, de ce nu om fi stiut-o si unii dintre noi mai de mult???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.10.2012, 20:56:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne, ascultă puțina mea rugăciune pentru robul Tău (numele), și nu mă lăsa fără răspuns. Tu ai rânduit ca bărbatul să lase pe tatăl său și pe mama sa și să se unească cu femeia sa și să fie amândoi un trup. Tu ai binecuvântat nunta, arătând curăția ei. Tu i-ai primit în Împărăția Ta pe soții care au dus o viață de evlavie, împlinind poruncile Tale și crescându-și urmașii în frica Ta.
Rânduiește-mi, Doamne, precum știi, ca la vremea potrivită si eu robul tău (numele) să-mi întemeiez o familie. Ca nu cumva să trăiesc o viață de păcat, stând departe de nuntă. Să nu-mi întinez trupul cu patimile și cu poftele, batjocorit fiind de diavol.
Ajuta-mă, Doamne, să-mi găsesc o soție credincioasă, o soție blândă, bună și iubitoare, care să-mi fie cu adevărat sprijin și alături de care să merg pe calea mântuirii.
Te rog, Doamne, vino în ajutorul meu , că numai Tu știi ce e în adâncul inimilor oamenilor. Găsește-mi Tu, Doamne, o soție vrednică, alături de care să fac tot binele.
Dăruiește-mi Tu, Doamne, să am parte de un cămin liniștit, de dragoste și de înțelegere, ca să Te laud împreună cu toți ai casei mele până la sfârșitul vieții .
Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru constructia unei biserici romanesti! gheorghie Umanitare 0 24.07.2012 14:24:02
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Prieteni si prietene florin.oltean75 Generalitati 6 11.09.2011 14:19:55
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
ajutor in gasirea unui mormant 123654 Slujba inmormantarii 2 27.12.2009 17:17:19