Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2011, 03:05:31
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile Nunta Curata / Casatoria Curata

Daca stii ca o persoana nu va tine Nunta Curata, este bine sa te casatoresti cu ea sau nu?

Nunta curata= posturile, zilele de Luni, Miercuri, Vineri, Sambata, Duminica, perioada sarcinii si alaptarii, fara metode de preventie.

N-am prieten, dar voiam sa stiu preventiv. Ma gandesc, ca daca cineva e casatorit si sotul vrea in acele perioade, il lasa. Dar poate n-au stiu de la inceput cum trebuie tinuta casnicia. Dar asa, daca stiu, ma gandesc ca ar trebui sa-i spun persoanei ce inseamna o casnicie din punct de vedere religios.

Acum, daca ii spui unui baiat toate astea, fuge.

Inca ceva, am facut candva o "specie de malahie". Nu conteaza detaliile. Ideea e, ca daca ii spui asta unui baiat feciorelnic, care ar tine Nunta Curata si asta isi doreste, sigur fuge si el din motivul de mai sus.

Normal ar trebui sa gasesc pe cineva care sa tina Nunta Curata, nu, orice ar fi?

Last edited by Azzuurra; 22.07.2011 at 03:17:51.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.07.2011, 03:50:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta e un misto, sau ce?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2011, 04:01:28
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Nu stiu care parte ai crezut ca e misto, dar niciun cuvant nu este la misto.

Daca te-ai referit la cum ar trebui tinuta nunta, atunci citeste:
"Ridicarea casatoriei la inaltimea de taina"- parintele Arsenie Boca sau cauta ce spune parintele Cleopa despre Casatoria curata, sau in mai toate cartile Parintelui Arsenie Boca.

Sper sa nu gresesc:Lunea se tine pentru ingeri, Miaercurea si Vinerea pentru Iisus Hristos, Sambata pentru Maica Domnului si Duminica pentrui ca e Duminica=sarbatoare.

P.S. Daca chiar nu rezisti, este ingaduit si Lunea. Si parintele Cleopa spunea ca s poate Martea de la 12 noaptea pana la 12 si Joia la fel.

Last edited by Azzuurra; 22.07.2011 at 04:13:05.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2011, 04:05:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cuvintele luate fiecare in parte nu, dar toata ideea..

Iar daca ideea nu e la misto, de ce nu mergi cu problemutele astea intime la duhovnic?
Sigur ai sa primesti cel mai autorizat raspuns de acolo.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.07.2011, 04:17:40
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Hmmm. Este o idee. Poate ar trebui sa-l intreb.

Cred ca mi-ar spune ce-am scris in ultimul paragraf.

Dar eu stau in alt oras si mi-e si jena sa ma duc sa-l intreb. Adica sa-l deranjez de fiecare data. Dar merci, cred ca stiu ce mi-ar spune.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.07.2011, 11:45:08
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Pentru dragostea curată nu este lege, ''iubește și fă ce vrei'', căci porunca cea nouă este ''așa să vă iubiți unii pe alții asemănându-vă Domnului ca văzând oamenii faptele voastre cele bune să dea slavă lui Dumnezeu.''

Totuși nu uita că porunca cea nouă e mai grea decât toate celelalte porunci anterioare la un loc, porunci care erau date pentru șerpi, draci, necredincioși și păgâni, adică pentru cei asemenea mie, omul... dar orice poruncă Dumnezeiască o poți folosi cu succes, de la întemeierea lumii date și până azi, căci ''dreptul prin lege și proorocie se va îndrepta și va afla viață pentru că Cerul și Pământul va trece dar Cuvintele Mele nu vor trece''. (Scuză citatele inexacte căci am memorie rea, e scurtă și vicleană, dar nu cu memoria trebe să slujiți ci cu Adevărul pe Cale.)

Deci dragostea se bucură de Adevăr și nu se bucură de nedreptate, nu caută ale sale și nu cade niciodată, căci ea pe calea cea strâmtă cu urcuș și înțelepciune vrea fărăncetare să se scape și să se scuture de cele vremelnice ale gLumii și nesățioase cu inima și pline de ismită, pardon ispismintă... ca să se veselească ea acum și apoi pururea împreună cu desăvârșirea Domnului în sfinți.

Last edited by vsovivi; 22.07.2011 at 11:55:28.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.07.2011, 13:45:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Dar eu stau in alt oras si mi-e si jena sa ma duc sa-l intreb. Adica sa-l deranjez de fiecare data. Dar merci, cred ca stiu ce mi-ar spune.
Pai vezi.. :)
Ce rost are sa te arunci in groapa cu lei.. :))
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.07.2011, 14:34:20
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si daca ti-e pofta sa te iubesti cu sotia ta pe care ai ales-o dintre toate si pe care o iubesti ca pe ochii din cap intr-o zi de marti seara, ea ce-ti va spune:"pai stai, dragule, ca e abia 11, peste o ora doar avem voie ca asa a spus Parintele Cleopa"...

cu tot respectul pt acest parinte pe care il citeam cu drag in adolescenta, dar continuu sa cred ca un calugar nu poate intelege viata de familie. sfaturi din astea nu-si au rostul. am o convingere absoluta ca pe Dumnezeu nu prea il intereseaza in ce zi a saptamanii ne iubim cu sotii nostri, la ce ora si in ce fel.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2011, 15:17:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga mea, nici eu nu sunt casatorita, dar curatenia nuntii nu se rezuma la aceste probleme legaliste, cand trebuie sau nu sa faci sex cu sotul. Curatenia nuntii inseamna ca cei doi miri sa nu fi pacatuit inainte si sa isi tina juramintele facute la casatorie, adica sa isi fie fideli unul altuia, sa fie impreuna la bine si la rau, sa isi duca crucea impreuna, sa mearga impreuna spre mantuire. Deoarece asta e casatoria, pana la urma, o cale spre mantuire, care are placerile, greutatile si obligatiile ei.

Iti recomand sa citesti si Taina nuntii de Danion Vasile - o gasesti online.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.07.2011, 15:22:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfaturile în această privință diferă mult de la un duhovnic la altul. De aceea, e important ca duhovnicul pe care ți-l alegi să fie pe sufletul tău și, odată ales, să-l asculți pe el, nu pe alții.

Părerile cu privire la relațiile trupești diferă chiar și între duhovnicii călugări, nu numai între călugări și preoții de mir.

Îți recomand să citești și răspunsurile părintelui Teofil cu privire la acest aspect.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 20:25:22
Sfântul Ioan Botezătorul, îndemn la viață curată NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 15:29:47
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 22:03:03
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 23:00:11
Casnicie curata nicoleta34 Nunta 35 03.07.2007 22:53:44