Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.05.2012, 20:59:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautatorul_isihiei Vezi mesajul
Se poate sa fiu prost si sa nu inteleg lucrurile bine, tocmai de aceea am deschis acest thread ca sa vad unde gresesc.
1. Acest tip de dotari recunoastere faciala...etc imi creaza asa un iz de "e bine si placut faptul de a-ti inregistra calculatorul caracteristici personale, ia uite este <<fun>>". Astfel de texte insa( Exemplul 1 Exemplul 2 ) imi creeaza impresia ca nu merg in directia buna, adica vreau sa devin cyborg sau sa dobandesc harul?
2. Observ o atenuare a trezviei, o incapacitate de a sta in realitate, plictiseala, trandavie chiar lupta cu gandurile mult mai puternica, un fel de impatimire de un astfel de dispozitiv (laptop + internet) si cu toate ca citesc online lucruri in legatura cu credinta mi se pare ca pierd ceva din credinta. Plus ca fac rugacunile pe fuga fara concentrare, fara simtire, lucru ce nu se intampla in zilele cand nu utilizez internetul de aceea cred ca mie personal nu mi se potriveste combinatia asta (laptop + internet) dar din cate observ problema e a mea, adica utilizez in mod patimas acestea...
3. Iertati-ma pentru tulburarea creata, cred ca sunt inselare, deci problema este a mea...
Nu te speria de replicile descurajante ale lui AlinB. Daca ai ceva de spus, spune.

Nu e bine sa ne punem sufletul pe tava si sa dam prea multe amanunte despre noi. E bine sa apelam la citate ale duhovnicilor ortodocsi pentru a ne sustine o idee.

De asemenea e bine sa ne cultivam curajul de a marturisi adevarul si de a ne asuma riscul de a primi cuvinte ofensatoare. Dar nu chiar in genunchi. Ingenunchem doar in fata lui Dumnezeu.

Daca intram pe forum cu gandul de a marturisi un adevar de credinta sau o experienta din care si altii ar avea de castigat, atunci ne rugam intai si apoi incercam sa-I fim pe plac in primul rand lui Dumnezeu si apoi aproapelui.

Sa nu ne asteptam sa ne aprobe toti, mai ales in probleme incorecte politic.
Iti inteleg framantarile.

Last edited by antoniap; 30.05.2012 at 21:03:51.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.05.2012, 00:37:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Mie mi se pare pertinenta problema pusa.
Care din ele?
Ca s-au pus multe.

Citat:
Orice nedumerire, intrebare care pune in dezbatere interioara sentimentul departarii de Dumnezeu nu vine asa aiurea, de nicaieri, vine din suflet si deseori e bine sa-i dam atentie.

Ca lumea in care traim nu permite punerea in discutie cu usurinta, ca esti luat in ras, ca esti combatut ca stai impotriva "dezvoltarii tehnologice" etc. etc., astea sunt semne ca lumea nu e intotdeauna in "pas" cu nevoile tale sufletesti - si uneori e si firesc sa nu fie pentru ca fiecare dintre noi suntem diferiti si ne aflam in stari diferite in relatia cu Dumnezeu.

Dar, daca sufletul tau simte dorul simplitatii sau isi pune intrebari, ele nu sunt de aruncat la gunoi sau de ignorat, ci de analizat si de discutat cu persoana care chiar poate sa inteleaga cu adevarat ce nevoie ascund gandurile, intrebarile care-ti apar in minte.

Doamne ajuta sa-ti gasesti un parinte duhovnic.

Doamne ajuta!
Scurt pe doi .. ai spus ca Internetul si calculatorul iti dau acest senstiment.
Ce te opreste sa renunti pur si simplu?

Asta e chiar culmea...tu sustii ca sentimentele astea trebuie luate in seama, nu trebuiesc neglijate, etc. si solutia?

Pai sa mai stau oleaca pe Internet, sa mai arunc o vorba, etc. doar mai am X zile pana la retur, da?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.05.2012, 00:37:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Te lupti cu cuvintele Sfantului Apostol Ioan, care nu lasa loc de interpretari dupa ureche.
Nu stiam ca apologeticum e blogul Sf. Ap. Ioan.
Scuze.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.05.2012, 11:20:12
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si solutia..:)

:) Tocmai... daca eu n-am solutii pentru mine, cum sa am pentru el? Solutia se cladeste in sufletul lui (frumos ar fi sa se cladeasca sub indrumarea unui parinte duhovnic)

Tot ce voiam sa spun este:

1. sa nu fie descurajat de reactia dura a semenilor, sa nu fie determinat de aceasta reactie sa renunte la a lua in considerare intrebarile sufletesti care-i apar in suflet si care de multe ori au o nevoie sufleteasca de Dumnezeu in spate.

2. sa-l ajute Dumnezeu sa-si gaseasca un parinte duhovnic.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.07.2012, 12:57:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiam ca apologeticum e blogul Sf. Ap. Ioan.
Scuze.
Poate ca pui la indoiala si articolele preluate in acest blog din scrierile Sfantilor Parinti, ori din cele ale unor preoti si ierarhi ravnitori. Cred ca prea iti place sa arunci cu piatra!


Incredibilă VICTORIE a basarabenilor: au obținut din partea statului acte fără cod de identificare (CNP)

Last edited by antoniap; 14.07.2012 at 13:02:09.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.07.2012, 01:24:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Poate ca pui la indoiala si articolele preluate in acest blog din scrierile Sfantilor Parinti, ori din cele ale unor preoti si ierarhi ravnitori. Cred ca prea iti place sa arunci cu piatra!


Incredibilă VICTORIE a basarabenilor: au obținut din partea statului acte fără cod de identificare (CNP)
Fantastic avans moldovean in trairea crestina, reusind sa se intoarca in trecutul social de acum 50 ani sunt sigur ca vor fi mult mai sporiti duhovniceste acum.

Last edited by AlinB; 15.07.2012 at 01:33:23.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.07.2012, 09:53:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Delicioase sunt comentariile din subsolul știrii de pe apologeticum. Citez:

CNP – ul contine data noastra de nastere si un numar. Ei vor ca acest CNP sa ni-l puna pe noi incadrat in cei trei de 6 prin barcode EAN13 – acest lucru este practic un nou botez , cel al satanei. Ai pierdut mantuirea daca primesti. Ei de aceea ne-au dat acest CNP de acum 50-60 ani sau de cand este, ca sa poata fi pus acum sub forma barcode EAN13 pe om. Totul este pregatit de mult timp. Este neintelept sa spui ca CNP-ul te trimite in iad atata timp cat el contine doar data de nastere. Daca-l pui pe tine sub forma bar code EAN13 ai pus si cei trei de 6 pe langa si te-ai spurcat.


Eu, sincer, mă mir că Biserica Ortodoxă nu ia o poziție mai fermă împotriva acestor cvasi-erezii. Pentru că a susține că un buletin îți poate anula libertatea dată de Dumnezeu asta este: erezie.

Last edited by MihaiG; 15.07.2012 at 09:55:38.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.07.2012, 13:19:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Delicioase sunt comentariile din subsolul știrii de pe apologeticum. Citez:

CNP – ul contine data noastra de nastere si un numar. Ei vor ca acest CNP sa ni-l puna pe noi incadrat in cei trei de 6 prin barcode EAN13 – acest lucru este practic un nou botez , cel al satanei. Ai pierdut mantuirea daca primesti. Ei de aceea ne-au dat acest CNP de acum 50-60 ani sau de cand este, ca sa poata fi pus acum sub forma barcode EAN13 pe om. Totul este pregatit de mult timp. Este neintelept sa spui ca CNP-ul te trimite in iad atata timp cat el contine doar data de nastere. Daca-l pui pe tine sub forma bar code EAN13 ai pus si cei trei de 6 pe langa si te-ai spurcat.


Eu, sincer, mă mir că Biserica Ortodoxă nu ia o poziție mai fermă împotriva acestor cvasi-erezii. Pentru că a susține că un buletin îți poate anula libertatea dată de Dumnezeu asta este: erezie.
Da, Biserica Ortodoxa ar trebui sa ia pozitie ferma si sa schimbe si Apocalipsa, daca asa vrea masoneria si papa!!!

CNP este numarul de om desppre care scrie in Apocalipsa. Ce ti se pare asa de amuzant. Foloseste oglinda mai des, cauta o oglinda si pentru suflet si apoi vezi daca mai e cazul sa iei in ras interpretari ale unor citate din Apocalipsa.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.07.2012, 13:31:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Da, Biserica Ortodoxa ar trebui sa ia pozitie ferma si sa schimbe si Apocalipsa, daca asa vrea masoneria si papa!!!
Confuzia tipica a sectarului intre propriile interpretari si Sf. Scriptura.

Citat:
CNP este numarul de om desppre care scrie in Apocalipsa. Ce ti se pare asa de amuzant.
Nonsalanta cu care se spun prostiile astea si inversunarea cu care sar altii asemenea sa le apere.

Citat:
Foloseste oglinda mai des, cauta o oglinda si pentru suflet si apoi vezi daca mai e cazul sa iei in ras interpretari ale unor citate din Apocalipsa.
Asa faci tu?
Daca da, e cazul sa mai schimbi oglinda.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.07.2012, 13:34:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu, sincer, mă mir că Biserica Ortodoxă nu ia o poziție mai fermă împotriva acestor cvasi-erezii.
Daca ar fi bagati si mai mult in seama, mai rau ar fi.
Asta si vor pana la urma, atentie.

Si ca si in cazul copiilor imaturi, cu cat le dai mai multa atentie, cu atat fac mai urat.

Nici o palma la fund nu merge ca pe urma se dau martiri ai adevarului, cum au facut si calendaristii.

Citat:
Pentru că a susține că un buletin îți poate anula libertatea dată de Dumnezeu asta este: erezie.
Eu as zice ca mai degraba e prostie si naiva incredere in pseudo lideri de opinie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 16:14:33
o nedumerire...! myself00 Generalitati 6 25.04.2012 10:57:05
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 00:33:36
nedumerire flr_tavi Nunta 2 18.02.2009 16:10:59