Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2010, 01:47:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul

Pentru cei care nu stiu de aceea sunt puse mai multe marfuri si muzica in hiper si super marketuri si malluri ca omul mergand pe acolo sa fie influentat sufleteste sa cumpere mai mult decat are nevoie.Ca vede ceva si zice:
"am nevoie si de asta" si pune in cos.Daca nu are bani nu e problema i se ofera posibilitatea de a se indatora cu cardul de credit.

Duhurile rele prin unii de ii inseala au facut acestea.Nu zic ca e pacat sa fii vanzator la super-marketuri .Dar poti fiind vanzator acolo sa incetinesti vanzarea fara ca patronul/seful sa isi dea seama.Daca isi da seama si ameninta ca te da afara ameninti si tu ca il dai in judecata ca te discrimineaza etc.

Pe langa aceasta si foarte multe din produsele de mancare vandute acolo sunt nesanatoase.
Putem sa ne ajutam sufleteste si trupeste daca nu mai mergem pe la hipermarket si la super market si la mall sa cumparam nimic de acolo si mergem in schimb in piata.
Cei care avem posibilitatea si pentru ce avem posibilitatea sa facem asa.

Asta ca o simpla parerea a unui pacatos rau.

Last edited by mihailt; 02.03.2010 at 01:49:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2010, 07:04:14
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Dar pe langa condamnarea supermarketurilor, de ce nu condamnam mai abitir iresponsabilitatea oamenilor? De ce nu promovam chibzuiala in cheltuirea banilor? Pentru ca banii pot fi sparti si la bodega din colt dupa exact acelasi principiu al iresponsabilitatii, chiar daca bodega nu arata nici pe departe colorata si luminoasa ca supermarketul.

Poate ar fi mai bine sa blamezi intreaga societate de consum, sistemul capitalist cu totul, pentru ca e absurd sa te iei doar de supermarketuri.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2010, 09:07:35
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Interesant punctul tau de vedere, Mihailt! Lamureste-ma insa, ce facem cu liberul-arbitru? Mie mi se pare a ma impiedica si a afla vina nu in mine, care nu am fost atent(a) la drum, ci in cel care a lasat in mijlocul drumului acea piedica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2010, 09:28:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Daca ar fi vorba numai si numai de liberul arbitru, de ce ar mai exista o Judecata de obste, de ce s-ar urmari consecintele faptelor si cuvintelor noastre, de ce s-ar mai spune ca vai de cel prin care vine ispita?

Ca sa poti alege, ai nevoie in primul rand sa stii intre ce si ce ai de ales. Ori, daca toata viata ai aderat la "cultura de mall" si hypermarket, fara sa stii ca exista si altceva, am impresia ca liberul arbitru ti-a fost siluit deja. In marketuri se vinde mai mult decat produse nesanatoase: se vinde lifestyle si mai mult decat atat, o conceptie de viata. Tot decorul, muzica, vitrinele, panourile publicitare, reclamele te prind cumva in mrejele lor, te farmeca si te fac sa te gandesti doar la aici si acum, la o bunastare, tinerete, frumusete si libertate, toate tangibile, toate la un pas distanta. Noi cand cumparam o haina sau un produs, in general nu cumparam doar obiectul respectiv ci inconstient, luam la pachet si iluziile asociate acelui obiect. Si o facem fara sa ne dam seama, ba ne mai simtim si cumva impliniti si satisfacuti de sine. Sunt chestii foarte fine pe care daca vreti puteti sa le negati, dar ele exista si ca sa zic asa, ne fac subliminal :) Si daca nu esti constient de asta, nici nu ai scapare pentru ca intregul mediu conspira sa te atraga si sa te faca prizonier.

Participati daca vreti la o vecernie si plecati, cu duhul linistit si lin spre un mall, imediat dupa, sa vedeti ce soc cultural o sa aveti. Mie mallurile si hypermarketurile mi se par siluitoare de libertate, din momentul in care ai pus piciorul inauntru si pana cand ai iesit, ba chiar si dincolo de momentul acesta. Nu mai exista transcendental, nu mai exista continuitate a existentei, nu mai exista trecut si viata de dincolo, exista doar acel aici si acum dedicat strict nevoilor reale si false (chiar si numai prin contemplarea marfurilor, iti vin idei noi: cum ar fi culoarea asta de par; cum ar fi oare branza asta cu mucegai; cum ar fi sa raman sa beau o cafea aici, pe fotoliile astea cu design futurist; cum ar fi sa-mi iau o pereche noua de cizme; ce-ar fi sa investigam posibilitatea unei plasme in dormitor; ce-ar fi sa, ce-ar fi sa si tot asa, chestii de care nu aveai nevoie si pentru care nu venisesi acolo de fapt).

O comit si eu, bineinteles, cumparand aiurea iar cand nu o fac, resimt infranarea asta ca pe un soi de asceza, ca nu-i pot spune altfel, si intreaga experienta in magazinul respectiv mi se pare, sub pojghita asta de stralucire misto, de secol 21, extrem de falsa, ca o ruptura de realitate.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2010, 09:35:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Dar pe langa condamnarea supermarketurilor, de ce nu condamnam mai abitir iresponsabilitatea oamenilor?
De ce nu promovam chibzuiala in cheltuirea banilor?
Adevarat, mai bine sa condamnam lipsa de minte a cumparatorilor.
Dar neajutandu'ne cu nimic aceasta "condamnare", mai bine ne vedem de ale noastre.

Daca fiecare dintre noi am cumpara doar cele sanatoase si bune, cele proaste ar ramane cu mai putini clienti.
Ceea ce ar duce la o schimbare in rafturi.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
In marketuri se vinde mai mult decat produse nesanatoase: se vinde lifestyle si mai mult decat atat, o conceptie de viata. Tot decorul, muzica, vitrinele, panourile publicitare, reclamele te prind cumva in mrejele lor, te farmeca si te fac sa te gandesti doar la aici si acum, la o bunastare, tinerete, frumusete si libertate, toate tangibile, toate la un pas distanta.

Noi cand cumparam o haina sau un produs, in general nu cumparam doar obiectul respectiv ci inconstient, luam la pachet si iluziile asociate acelui obiect. Si o facem fara sa ne dam seama, ba ne mai simtim si cumva impliniti si satisfacuti de sine.

Si daca nu esti constient de asta, nici nu ai scapare pentru ca intregul mediu conspira sa te atraga si sa te faca prizonier.

Participati daca vreti la o vecernie si plecati, cu duhul linistit si lin spre un mall, imediat dupa, sa vedeti ce soc cultural o sa aveti.

Mie mallurile si hypermarketurile mi se par siluitoare de libertate, din momentul in care ai pus piciorul inauntru si pana cand ai iesit, ba chiar si dincolo de momentul acesta. Nu mai exista transcendental, nu mai exista continuitate a existentei, nu mai exista trecut si viata de dincolo, exista doar acel aici si acum dedicat strict nevoilor reale si false (chiar si numai prin contemplarea marfurilor, iti vin idei noi: cum ar fi culoarea asta de par; cum ar fi oare branza asta cu mucegai; cum ar fi sa raman sa beau o cafea aici, pe fotoliile astea cu design futurist; cum ar fi sa-mi iau o pereche noua de cizme; ce-ar fi sa investigam posibilitatea unei plasme in dormitor; ce-ar fi sa, ce-ar fi sa si tot asa, chestii de care nu aveai nevoie si pentru care nu venisesi acolo de fapt).

O comit si eu, bineinteles, cumparand aiurea iar cand nu o fac, resimt infranarea asta ca pe un soi de asceza, ca nu-i pot spune altfel, si intreaga experienta in magazinul respectiv mi se pare, sub pojghita asta de stralucire misto, de secol 21, extrem de falsa, ca o ruptura de realitate.
Subscriu intru toate gandurilor tale. Si eu simt adesea toate cele rostite de tine.

Cu toate acestea, merg pe acolo pentru ca gasesc toate intr'un singur loc. Ma straduiesc insa in a cumpara doar ce imi pun pe lista, de acasa... dintr'un loc unde "vraja" supermarketului nu are influente asupra mea. Daca ar fi sa plec fara o lista de cumparaturi binedeterminata, intocmita acasa, sunt sigur ca as cumpara prostii pe care le'as constientiza abia la intoarcere.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 02.03.2010 at 09:38:25.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.03.2010, 09:36:09
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, nici mie nu imi plac mallurile....numai fite peste tot....lumea moare si noi facem malluri, totusi le aprob ca au creat locuri de munca, benefice in saracia asta...
Supermarketurile le aprob, sunt necesare, avand in vedere ca sunt mai bune ca pret fata de speculantii din piete....si sunt si locuri de munca....ca romanii cumpara ca spartii asta da e un defect....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.03.2010, 10:05:08
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Nu stiu altii cum simt, dar sunt unii care nu prea calca prin mall-uri din pricina preturilor mult prea piperate; cat despre cerere si oferta, atata vreme cat condamnam oferta, catalogand-o drept ispita si fiind in continuu razboi cu ea, nu ne este de mare folos duhovnicesc. Din punctul meu de vedere, raul si binele este necesar in aceeasi masura in care trebuie sa invatam a face diferenta si a pune frana nevoilor noastre crescande, dar si de a invata doar de a ne folosi de lucruri, fapte si stari care conduc toate spre o evaluare corecta a lucrurilor.

Putin mai devreme am primit un e-mail de la una dintre colegele mele foste, unul dintre acelea pe care trebuie sa le trimiti la n persoane, dar care spunea, printre altele:

"Dumnezeu nu vă dă oamenii pe care îi vreți; El vă dă oamenii de care aveți NEVOIE... ca să vă ajute, să vă rănească, să vă părăsească, să vă iubească și să vă transforme în persoana care ați fost destinați să fiți. " (?!?)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.03.2010, 10:22:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Personal, raspunsul la aceasta problema l-am aflat astazi citind articolul principal de pe acest site (Lacomia).

Aceasta patima nu face sa arate decat ca problema nu ne este una exterioara, ci una interioara.

Ceea ce se intampla acum este un lucru normal deoarece piata are mecanismul sau de autoreglare. Atat timp cat va exista cerere va exista si oferta.

Problema este ca o intreaga industrie, o buna parte a economiei mondiale, se intemeiaza pe aceasta patima a oamenilor, pe lacomie. Este patima care aduce cel mai mare profit si multi stiu sa se foloseasca de acest lucru.

Iesirea din acest impas, la nivelul intregii lumi, o propovaduieste Biserica de doua milenii. Pe cat putem si in orice vreme, sa ne obisnuim trupul si sufletul cu infranarea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.03.2010, 11:45:47
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Extrapoland, consider ca se poate pune semnul egal intre discutia de mai-sus si retetele si produsele din ce in ce mai numeroase, de post (asta a propos de oferta de sezon).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.03.2010, 12:20:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu nu condamn nimic...nici Mall-uri, nici super si nici hypermaketuri...pentru ca de noi depinde modul cum ne gospodarim, ce si cat ne propunem sa cheltuim...in functie si de capitalul alocat bineinteles!!

In plus am constatat ceva, daca mi-e sete atunci cand ies la cumparaturi am tendinta de a cumpara tot felul de sucuri, iar daca mi-e foame...mi-e pofta de extrem de multe lucruri si bag in cos cu frenezie, dar cand am iesit la cumparaturi cu burta plina, cumparam cat mai repede ce aveam nevoie...si imi vedeam de treaba fara probleme...deci ar fi si asta un prilej de meditatie.

Totusi in Ro, lumea cumpara cu nemiluita, si de cele mai multe ori aveam impresia ca au societati comerciale si se aprovizioneaza, ceea ce nu ar fi nici exclus...dar parca nu as crede ca toti au afaceri de genul, ci doar cumpara cu toptanul...in fine nu e treaba mea, sa cumpere lumea daca are cu ce!

Dar totusi sa nu uitam ca nu ne duce nimeni in carucior la supermarketuri sau Mall-uri, asa ca tot noi decidem daca avem treaba pe acolo...sau nu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Instrumentele muzicale in biserica mihaitzaneicu Generalitati 65 08.01.2013 15:55:58
Parintii hiper-protectori = o cauza majora a bolilor psihice UNNOOM Generalitati 10 11.12.2012 02:10:29
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 12:00:26
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 01:39:51