Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2009, 21:56:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Din viata Sfantului Ciprian

Înțelegând limitele puterii diavolești, Ciprian s-a lepădat de cele rele: "Pierzătorule și al tuturor înșelătorule, vistierule a toată necurăția și înșelăciunea, acum ți-am cunoscut neputința, că dacă de umbra crucii te temi și de numele lui Cristos te cutremuri, apoi ce vei face când singur Cristos va veni asupra ta? Acum am cunoscut că nu ești nimic și nu poți nimic și nu ai putere de izbândire. M-am înșelat eu, ticălosul, ascultându-te pe tine și crezând în înșelăciunea ta; deci, depărtează-te de la mine, blestematule, depărtează-te, că de acum mi se cade mie să rog pe creștini ca să mă miluiască. Mi se cade mie să alerg la cei dreptcredincioși ca să mă izbăvească și să se îngrijească pentru mântuirea mea. Du-te, du-te nelegiuitule, vrăjmaș al adevărului și potrivnic și urâtor a toată lumea!"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2009, 22:10:13
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit Acatistul Sfantului Ciprian

Ai aici Acatistul Sfantului Sfintitului Mucenic Ciprian:

http://209.85.229.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=fr

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2009, 00:13:40
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
De cand a inceput luna aceasta in familia mea au fost niste necazuri mari, nu unele la care poti inchide ochii si trec.
Eu am ramas marcat pe viata.
Cel mai probabil cineva a facut farmece, duhovnicul a spus ca aceeasi mana a provocat necazurile.
Mi-e frica sa nu se mai intample ceva.

Nu mai stiu ce sa fac.
Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat va multumusec mult !
Ionut, nu te teme si nu te framanta. Nu am inteles exact despre ce este vorba dar, cu siguranta, nu trebuie sa te temi. Striga cu tot sufletul tau catre Dumnezeu, cat poti de tare, nu cu glasul gurii tale ci cu sufletul si spune cu toata credinta pe care o ai: "Doamne fie voia Ta". Vei vedea ca tot raul se va prabusi.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.10.2009, 00:42:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
De cand a inceput luna aceasta in familia mea au fost niste necazuri mari, nu unele la care poti inchide ochii si trec.
Eu am ramas marcat pe viata.
Cel mai probabil cineva a facut farmece, duhovnicul a spus ca aceeasi mana a provocat necazurile.
Mi-e frica sa nu se mai intample ceva.

Nu mai stiu ce sa fac.
Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat va multumusec mult !
Mai copile, mai tinere, mai frate draga ...ce spui tu aicea? Este deosebit de semnificativ(grav)ce spui .Impresionanta aceasta poveste si un moment prielnic pt. a arata importanta vietii duhovnicesti cit mai curat traita.
Din capul locului nu-mi pun problema ca nu ar fi adevarat sau nu ar fi atit de grav.
Pt. a nu te incurca in ceea ce am sa postez am sa-mi spum sfaturile, ca sa zic asa,la inceput si apoi am sa fac un comentariu. Pe tine te rog sa iei din postarea mea doar daca gasesti ceva de folos ,in rest ...nu-ti pune sufletul la mezat.

1. Reteta de a-ti rezolva problema nu o are decit duhovnicul si ca atare ce-ti va spune asa sa si faci .Asta socotind ca este un duhovnic adevarat .Adevarat nu ca vrei tu sa il ridici in slavi si sa garantezi tu pt. el in fata noastra ci cu adevarat imbunatatit. De ce spun asa si ce importanta are asta vei vedea un pic mai tirziu, te voi atentiona eu . Dar ca o consideratie personala serioasa : nu te apuca sa citesti rugaciuni luate de aici de pe net de pe la frati in care il blestemi sau il certi direct tu (evident prin intermediul rugaciunii)pe ispititor . Regula generala : nu te iei direct la discutii ,la vorbe, la ocara, la cearta sau la blestem cu ispititorul .Se evita orice intentie de contact (verbal, desigur)cu el .Lupta directa ,prin ridicarea de blesteme ,nu o face decit preotul sau episcopul (si si aceia numai dupa ce s-au impartasit).Dar lupta ta cu acesta ,in domeniul rugaciunilor , se rezuma in citirea de acatiste (fara rugaciuni de blestem ca ale sf. Ciprian),paraclise, psaltire,mult post, metanii ,mersul la maslu,liturghii,paraclise si ducerea unei vieti cit mai crestine . In comportamentul normal al unui crestin mai intra si alte obiceiuri : mergerea la biserica la fiecare 1. ale lunii si luarea de aghiasma (sunt si biserici dar mai ales minastiri care la fiecare 1. ale lunii fac aghiasma noua)cu care se stropeste prin toata casa ,prin toate ungherele si sifonierele, se tamiiaza casa saptaminal sau si zilnic daca se simte nevoia si se sfesteste casa de 2ori/an si in plus ori de cite ori este nevoie, si in fiecare saptamina ,daca trebuie .
2. toti menbrii familiei tale dar si alti apropiati care vor sa va ajute(de regula parinti si frati)trebuie sa se spovedeasca cit de amanuntit posibil si sa se impartaseasca daca au binecuvintare, sa se roage si sa posteasca ca si voi. Spovedania normala ,fireasca a unui ortodox (deci retine, nu a unui pseudoortodox)se face de 6-8 ori /an si nu numai in cele 4 posturi de peste an.
3. dar de departe conteaza modul tau si a sotiei tale si a toata casa ta,de traire ortodox .Eu nu-mi mai aduc aminte ,din postarile tale, cam ce parere ai tu despre cum trebuie sa traiasca un ortodox? Frate, vezi tu, trairea in Hristos nu se face dupa ureche, nu se face cu modernisme sau cu emancipari si rasvratiri. Ca sa poti lupta cu ispitele trebuie sa fi cit poti de ortodox pt. ca cu acestea se lupta duhovniceste si nu fizic sau mental ori cresterea duhovniceasca nu se face decit prin trairea curata ortodoxa. Nu stim nici o data cind si cu ce ne va lasa(in sensul ca va ingadui) D.zeu la indemina ispititorului pt. pacatele noastre .Totul este bine pina ne intilnim cu ispita serioasa ...ca de acolo in colo numai noi stim ce patimim. Am face orice ca sa scapam ,am respecta toate poruncile ,am devenii rugatori staruitori,am striga la toti sfintii dupa ajutor,am spune tuturor ca viata dusa pina acum a fost o minciuna si nu o stare de curatie ,am face canoane cit de grele numai sa ne reluam linistea familiala de dinainte . Asa se intimpla cu fiecare dintre noi : ne rabda D.zeu cit ne rabda pacatele (pe care noi le desconsideram)dar pina la un punct de la care ne pune sa patim ...si platim atita timp cit vrea el .Noi traim viata dupa mintile noastre,cum ne vine dar judecarea noastra si aici si si dincolo se face numai dupa poruncile lui Hristos.
Este f. mult de discutat pe tema nerespectarii canoanelor de vietuire crestina sau si mai mult a ridicarii impotriva lor dar dupa cum se vede si mai mult de patimit .Uneori D.zeu ingaduie ca ispititorul sa ne lege incit sa nu ne vedem pacatele cu adevarat ,sa nu stim sa le marturisim si sa ne impartasim astfel cu foc si cu nu sf. taine ,vorba lui Eminescu :,,vai de biet roman saracul /ca tot da 'napoi ca racul".De ce face asa D.zeu? pt. ca noi sa ispasim pacatele noastre sau ale parintilor ,sau ale stra-parintilor sau ale tuturor la un loc !
Spuneam de duhovnic, daca are o parere mai moderna despre ortodoxie si vietuirea in Hristos ,daca el insusi nu are o viata sricta si curata ,daca deslesga si iarta orice si oricum chipurile ca este bun ...atunci este f. posibil sa nu te poata scapa de necazul tau .Asta vei vedea tu insuti . De curind am scris despre ce este viata de preot si preoteasa si cum trebuie sa fie jertfa lor .
Noi vorbim si socializam de ne rupem unii in parerile altora si si invers dar cind ne intilnim cu ispititorul ,atunci gata... de aici in colo nu mai merge cu modernismul, cu umanismul ,cu caritatea ,cu comunitatea ...sau mai stie ce, esti doar tu si el ...si te lupti dupa puterile pe care singur ti le-ai adunat sau le-ai risipit !
Sincer vorbind, cind citesc despre pozitii relaxate privind vietuirea crestina si cind mai si vad ca se fac recomandari si altora sa procedeze la fel ma gindesc cit de visatoare sunt aceste persoane dar mai ales cit de mult le iubeste D.zeu fara ca ele sa-si dea seama nelasindu-le sa cada in cine stie ce incercari. Dar tuturor le vine rindul sa dea socoteala.

Last edited by zaharia_2009; 19.10.2009 at 00:45:56.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.10.2009, 13:39:49
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

@IonutS - Necazuri
De cand a inceput luna aceasta in familia mea au fost niste necazuri mari, nu unele la care poti inchide ochii si trec.
Eu am ramas marcat pe viata.
Cel mai probabil cineva a facut farmece, duhovnicul a spus ca aceeasi mana a provocat necazurile.
Mi-e frica sa nu se mai intample ceva.

Nu mai stiu ce sa fac.
Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat va multumusec mult !

Ionut, eu te inteleg f.bine si mie mi s-au intamplat de genul acesta...de aceea te rog sa ai rabdare si sa reflectezi si la acesta...dincolo de a urma randuiala stabilita de duhovnic, pe care o sa stii sa-l recunoasti ca fiind traitor si curat, probabil ca ai si momente sau stari mai grele, mai apasatoare cand iti este greu sa te concentrezi la rugaciuni lungi..atunci roaga-te cum si cat poti...oricat de scurta ar fi o rugaciune daca ne agatam cu mintea si sufletul de D-zeu din toate puterea noastra nu ne va lasa...vrajmasul acest lucru urmareste sa ne aduca la disperare, la deznadejde...de aceea sa nu uiti ca un "Doamne ajuta-ma!" sau
" Nu ma lasa!" sau si mai eficient "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui D-zeu miluieste-ma pe mine pacatosul!" te poate scoate din stari sufletesti f.grele. Apoi sa intelegi ca D-zeu ingaduie tot raul doar in scopul -indreptarii, ispasirii noastre spre mantuirea sufletelor, si cauzele pot fi una sau mai multe: pacatele noastre, care poate au fost spovedite dar nu ne-am cait pt..ele, poate nu le-am spovedit si constientizat pe toate (?), pacate grele ale inaintasilor nostri(parintele Arsenie Boca spunea undeva ca desi pedeapsa se da pt. 3,4 generatii daca urmasii respectivi nu pot ispasi se va ajunge si pana la a 12 a generatie pt. ispasirea unor pacate grele)de aceea este bine de dat pomelnice pt. cei adormiti cuprinzand cat mai multi din cei adormiti din neamul nostru...oricum cand ti se pare "prea greu" sau "prea mult" sa crezi ca toate sunt ingaduite de D-zeu pt.un scop bun, chiar daca noi nu-l intrezarim si daca vom avea rabdare si vom putea cu ajutorul Sau sa ne ducem crucea cu demnitate si seninatate, vom ajunge la limanul cel bun!
D-zeu sa-ti ajute, sa te ocroteasca, sa te lumineze si sa te binecuvinteze sa treci de aceste probleme cu bine.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.10.2009, 14:48:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ionut, Sfantul Ioan Gura de Aur ne indeamna sa ne folosim cu folos de cele prezente. Nu este niciun castig daca noi cunoastem cauza lor, important este sa le primim, pentru ca au fost ingaduite de Dumnezeu. Chiar daca ele produc suferinta, Dumnezeu prin puterea Sa, le va preface in mijloace aducatoare de bucurie. Totul trebuie primit cu credinta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.10.2009, 17:53:35
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Iti scriu tot ce am gasit: - Una din rugaciunile cele mai puternice impotriva vrajitorilor este Acatistul Sfantului Ciprian. Atuci cand cineva observa ca i s-au facut farmece de catre unii oameni rai, sa faca urmatoarele lucruri pt. a scapa:
- sa mearga la cel putin trei manastiri sau biserici unde se face slujba zilnica si sa dea un acatist cu numele celui care are farmece.
- sa citeasca 40 de zile la rand Acatistul Sfantului Ciprian. Daca farmecele sunt foarte puternice, cel mai bine ar fi sa posteasca toate cele 40 de zile daca nu, cel putin luni, miercuri si vineri.
- unde exista intelegere in familie, acest acatist poate fi citit de mai multi din casa, atunci are putere mai mare
- sa cheme un preot sau doi acasa si sa faca sfestanie, sa le citeasca toate rugaciunile din Moliftelnic
- sa faca tot posibilul sa nu aiba nici un contact cu persoana pe care o banuieste ca i-a facut farmece, sa nu primeasca nimic de la ea si sa nu-i dea nimic.
- daca s-a ajuns intr-un grad foarte avansat de vrajitorii, iar casa si persoana care ii face acest rau este aproape sau vecina cu ea, sa faca tot posibilul de a parasi locul respectiv macar o perioada de timp.
- sa se spovedeasca sincer din toata inima la un duhovnic bun, sa faca o spovedanie generala
- postul este foarte important in scoaterea diavolilor.
Mantuitorul Iisus Hristos a spus ucenicilor ca "acest soi de diavoli nu poate fi scos afara decat numai cu post si rugaciune" Asa cum am amintit mai inainte trebuie sa postim luni, miercuri si vineri. Iar cand vrea sa faca o perioada de 40 de zile de citire a acatistului sa tina toate aceste zile de post si sa dea si la altii sa se roage in acel timp.
Nu trebuie lasat niciodata prea mult timp cand observam ca avem facute farmece in casa, deoarece cu cat trece mai mult timp cu atat mai mult va fi necesar un efort mai mare pt. a scapa de ele.
Pt. izbavirea de farmece iarasi sunt recomandate mataniile. Spre exemplu: facem 20-50 matanii la Sfantul Ciprian si Iustina, "rugati-va lui Dumnezeu pt. mine pacatosul si departati sfintilor toate vrajile satanei de la mine" alti sfinti izbavitori de farmece mai sunt Sfintii Haralambie si Sfanta Marina.
Pt. izbavirea de farmece mai este recomandat Sfantul Maslu.

Am scris ce am gasit la inceputul Acatistului Sfnatului Sfintit Mucenic Ciprian, editura Bunavestire Bacau 2002.
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2009, 18:40:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Multumim,Dutzu!
Ionutz,sa-ti ajute Dumnezeu sa iesi la liman din necazuri.Lumina si pace in suflet!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.11.2009, 10:58:22
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Inteleg prin ce treci - pentru noi, anul 2006 a fost un adevarat cosmar: am fost diagnosticata cu o tumoare maligna, am urmat un tratament agresiv, in acelasi an mama mea a fost diagnosticata cu cancer rectal, a fost operata de urgenta si la trei saptamani dupa operatie a murit. Si in general, in tot ce incercam - profesional si nu numai - nu aveam spor. Toate se sfarseau rau.
Mi-a trebuit destul de mult timp sa inteleg de ce s-au intamplat aceste lucruri, si am ajuns la o singura concluzie - Dumnezeu a permis aceste lucruri pentru ca a vrut sa ne disciplineze, sa ne intoarcem cu toata inima catre El si astfel sa putem fi mantuiti.
De mare folos au fost: participarea la Sfanta Liturghie, spovada facuta cu mare grija, impartasania, rugaciunea zilnica, postul, citirea zilnica a Sfintei Scripturi, milosteniile, acatistele la Sf.Ciprian, sfestania casei, utilizarea cu credinta a aghiazmei si a tamaii la rugaciune, rugaciunea la sfantul inger pazitor si mai ales la Sfantul Arhanghel Mihail, la care se adauga (si e poate lucrul cel mai greu) abandonarea totala la vointa lui Dumnezeu.
Problemele nu au disparut, dar ... s-a mai facut lumina.
Curaj, Dumnezeu nu ne-a creat ca sa ne abandoneze, ci ca sa fim, in final, cu El in vesnicie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 22:13:26
Mangaiere in necazuri Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 19:12:07
Rugaciune la necazuri si suparari florentina ionela Intrebari utilizatori 3 01.04.2010 01:01:56
Rugaciune la necazuri si suparari alecsandru Rugaciuni 1 19.04.2008 20:14:06
am necazuri gherman Rugaciuni 4 29.02.2008 16:21:28