Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1061  
Vechi 05.07.2010, 00:29:32
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
pai ai vazut rezultatul,dar te rog sami refomulezi topicul care lam scris si nu tia placut,cum trebuia sa fac,ca sa vezi cat de convingator ca nu are nevoie de de Tainele ale Spovedaniei fara preot si fara Taina Impartasanie,un om cu pacat ar trebui sa accepte aceste doua vindecatore de suflet care numai cu namol plin de pacate.
cred ca acum nu mai are nevoie nici de Dumnezeu, e deja iertat si mantuit. Doamne cata aroganta. nu el este cel mai vinovat ci cei care i-au bagat chestia asta in cap. nu le-o fi frica de Dumnezeu? .... e o intrebare retorica.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1062  
Vechi 05.07.2010, 00:46:17
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
O fi adevarat ca toata lumea (din Romania) stie de Iisus (adica, a auzit de El). Dar, marea majoritate, cunosc foarte putin despre Iisus. Cat priveste pe cei care-L cunosc pe Iisus... acestia sunt si mai putini.

Topicul se intituleaza "ce avem in comun". Hai sa vorbim despre marturia Domnului Iisus Hristos si a Sfintilor Sai Apostoli. In aceste marturii este cuprinsa toata invatatura crestina.

Poti sa arati ce spun Sfintii Apostoli despre Maica Domnului? Asta, numai daca invataturile lor conteza pentru tine.
nu numai romanii stiu de Isus, stiu pana si iudeii, chiar daca-l reneaga, si cei din Somalia, si din USA, si cei din Asia, nu cred ca exista continent care sa nu stie de Isus, poate ceva triburi n-or sti, in rest toti au auzit de El. Da, asa este, putin cunosc si Il cunosc.

ce avem in comun???? faptul ca toti credem in Dumnezeu... iar de aici drumurile se bifurca.
crede-ma ca n-am sa mai discut cu sectarii de Maica Domnului si Sfintii Parinti, pentru ca nu merita sa mai fie tarati in noroi, n-o mai iau de la capat, cum am facut cand am aparut aici, si mi-au sarit sectarii in cap ca nu exista nici o Miaca Domnului, ci e doar o femeie oarecare, Sfintii nu exista, nu exista pomeni, ca ne inchinam la lemne, mai vine cica cu fine ironii si alte blasfemii. uite acu a aparut unul care deja e mantuit...
culmea, ca e cineva careia ii place sa spuna culmea, aici pe site crestin ortodox, mi se spun toate astea.... iar eu daca le spun sa citeasca Sfintele Taine, sa se spovedeasca, sa-si gaseasca un duhovnic, se crucesc .... de zici ca eu sunt sectara si ei ortodoxii.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1063  
Vechi 05.07.2010, 09:21:43
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
sectare plangeti tie de mila..
Nu am de ce sa imi plang de mila, doar de mila voastra, ca multi habar nu aveti in ce pericol sunteti.
  #1064  
Vechi 05.07.2010, 09:26:04
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
ma lasi.... e foarte urat ca esti mintit si manipulat. doar atat. din ce secta provii?
Tu care parte nu o intelegi? Nu-s manipulat de nimeni, asta e ceea ce vi se baga voua in cap. Daca e sa purtam o discutie pe baza Sf Scripturi nu esti in stare, dar vii si faci teorii aici cum ca NP sunt manipulati. Arata-mi cu Sf Scriptura ca sunt manipulat si unde gresesc.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
iti dai seama ca ma rog si acum lui Dumnezeu sa nu iau calea sectariei si sa ma tina pe calea ortodoxie... auzi este mantuit!!!!bbrrrrrrr.... Dumnenezeu sa te ierte ca nu stii ce faci. Doamne Isuse Hristoate, fiul lui Dumnezeu, milueste pe noi pacatosii! Amin.
Nu are nici o treaba mantuirea cu confesiunea religioasa, lucrul care ti-e greu sa il intelegi.
Da sunt mantuit, te deranjeaza asta nu? Slava lui Dumnezeu, ca prin harul Lui sunt mantuit.
  #1065  
Vechi 05.07.2010, 09:28:27
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
cred ca acum nu mai are nevoie nici de Dumnezeu, e deja iertat si mantuit. Doamne cata aroganta. nu el este cel mai vinovat ci cei care i-au bagat chestia asta in cap. nu le-o fi frica de Dumnezeu? .... e o intrebare retorica.
Am nevoie de Dumnezeu ,desi sunt mantuit. Relatia mea cu Dumnezeu e vie spre deosebire de multi de pe aici care nu stiu ce e aia relatie cu Dumnezeu.
Nu sunt arogant, sunt mantuit si asta e doar prin harul lui Dumnezeu si nu prin meritele mele.
  #1066  
Vechi 05.07.2010, 09:32:57
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
ce avem in comun???? faptul ca toti credem in Dumnezeu... iar de aici drumurile se bifurca.
Problema e ca tu crezi in alt Dumnezeu si nu in Dumnezeul revelat in Sf Scriptura. Deci nici macar asta nu o ai in comun.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
uite acu a aparut unul care deja e mantuit...
Si care e problema? Nu spune apostolul Ioan asa:
"Acestea am scris vouă, care credeți în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să știți că aveți viață veșnică."

Intelegi ce zice? Repet "ca sa stiti ca aveti viata vesnica". Sa ai viata vesnica e o certitudine, si poti sti daca ai sau nu, dar ce sa iti fac daca tu nu stii ce scrie in Sf Scriptura.
  #1067  
Vechi 05.07.2010, 10:27:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Noi (adventiștii) considerăm sufletul viu, omul viu, omul întreg, iar suflarea de viață o considerăm doar principiul vieții pus de Dumnezeu în om, iar acesta nu se pierde în momentul morții ci merge la Cel care l-a dat. Exact așa cum spune Biblia. Să fim bine înțeleși!
Cu invatatura despre Sfanta Impartasanie ne-am lamurit cu totii ca ne situam pe pozitii radical opuse... nu mai intram in amanunte.

Invatatura adventista (si in genereal invataturile neoprotestante) nu accepta existenta sufletului spiritual (rational) in om (numit si duhul omului), ceea ce ii da omului individualitate. Deci implicit nu accepta ca dupa moarte (exact atunci) sufletul omului merge in rai sau in iad, dupa cum a ales (potrivit fapteleor sale), unde in mod constient participa la cele de acolo, mai exact in rai la viata vesnica iar in iad la chinurile vesnice.

"Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata" Evrei 9,27

O viata pe pamant are omul dupa care urmeaza judecata. Din faptele sale va reiesi ce a ales omul: iadul (vesnic) sau raiul (viata vesnica intru Hristos, cu Hristos pentru Hristos).
"Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui. " Luca 16,22-23.

Pe cruce Hristos Domnul i-a psus talharului care s-a pocait:
"Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai" Luca 23,43.
deci nu maine nici la sfaritul veacurilor ci ASTAZI, in prezent.


Hrisos s-a pogorat la iad, evident cu sufletul Sau (spiritual) indumnezeit, caci trupul Sau era pe cruce rastignit (pentru a scoate de acolo doar pe cei drepti):
Hristos "omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul, Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare, Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe..." I Petru 3,19-20.

"Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig. Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc în trup." Filipeni 1,24.
  #1068  
Vechi 05.07.2010, 12:21:47
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Invatatura adventista (si in genereal invataturile neoprotestante) nu accepta existenta sufletului spiritual (rational) in om (numit si duhul omului), ceea ce ii da omului individualitate.

1.In general, invataturile neoprotestante accepta existenta sufletului spiritual.
2.Individualitatea omului este data de altceva, nu de calitatea de a muri doar partial.
Caci soarta omului si a dobitocului este aceeasi : aceeasi soarta au amîndoi; cum moare unul, asa moare si celalt, toti au aceeasi suflare, si omul nu întrece cu nimic pe dobitoc;”(Ecleziastul 3:19)


Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

Deci implicit nu accepta ca dupa moarte (exact atunci) sufletul omului merge in rai sau in iad,

Nici unii Sfinti Parinti nu accepta aceasta teorie (ex: Sfantul Iustin Martirul).



Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

O viata pe pamant are omul dupa care urmeaza judecata. Din faptele sale va reiesi ce a ales omul: iadul (vesnic) sau raiul (viata vesnica intru Hristos, cu Hristos pentru Hristos).
"Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui. " Luca 16,22-23.

S-a mai spus, in repetate randuri, pe acest forum: pilda bogatului nemilostiv nu poate fi luata ca argumnet pentru teoria „sufletelor nemuritoare”. Ce fel de suflete erau acelea care aveau parti trupesti (degete, limba, etc) si suferinte trupesti, asa cum vedem in pilda amintita? Cei care vor sa demonstreze „nemurirea sufletului” cu ajutorul acestei pilde, demonstreaza ca, de fapt, nu au argumnete si se agata de orice pasaj pe care ar putea sa-l rastalmaceasca.


Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

Pe cruce Hristos Domnul i-a psus talharului care s-a pocait:
"Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai" Luca 23,43.
deci nu maine nici la sfaritul veacurilor ci ASTAZI, in prezent.

Daca sunteti asa de categoric si convins, cum explicati faptul ca Domnul Iisus Hristos, totusi, nu S-a suit in rai „astazi”? A treia zi, dupa ce-i spune talharului „astazi vei fi cu Mine in rai”, Domnul Iisus Hristos afirma ca „inca nu M-am suit la Tatal Meu” (Ioan 20:17). Sau, va imaginati ca exista rai fara prezenta lui Dumnezeu?

Va dau o sugestie: renuntati la inventia filozofica despre „suflete nemuritoare” (ca entitati constiente) si explicatia va fi foarte simpla (ma refer la concordanta dintre promisiunea facuta talharului de pe cruce si faptul ca Mantuitorul nu se suise nici a treia zi la Tatal).


Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

Hrisos s-a pogorat la iad, evident cu sufletul Sau (spiritual) indumnezeit, caci trupul Sau era pe cruce rastignit (pentru a scoate de acolo doar pe cei drepti):
Hristos "omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul, Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare, Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe..." I Petru 3,19-20.

Nu trebuia sa puneti (....) ci sa continuati redarea versetului. La ce credeti ca facea referire Sfantul Apostol Petru cand a vorbit despre „zilele lui Noe, cand se facea corabia”? Trebuie sa luam in calcul si acea perioada, la care face referire Sfantul Apostol. Asta, numai daca vrem sa avem o intelegere corecta a invataturilor. Daca noi avem deja o teorie formata, ne putem lipsi de unele pasaje din Scriptura, care ne incurca.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

"Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig. Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc în trup." Filipeni 1,24.

Exista doua modalitati de a intelege ce a vrut sa spuna Sfantul Apostol Pavel in Filipeni 1,24:
1.Sa credem in diferite filozofii pagane, care au aceeasi tema (despartirea de trup). Atunci, ne putem imagina cum din trupul mortului iese ceva constient si cu simtiri (un fel de fantoma) si se duce intr-un loc sau altul.
2.Sa intelegem cele scrise de Sfantul Apostol chiar din explicatiile sale (pe care le gasim tot in Sfanta Scriptura). Vom vedea ca Apostolul Pavel nadajduieste sa scape de acest trup muritor, primind un trup nemuritor: „”Iata va spun o taina nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati într-o clipa, într-o clipeala din ochi, la cea din urma trîmbita. Trîmbita va suna, mortii vor învia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati. Caci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sa se îmbrace în neputrezire, si trupul acesta muritor sa se îmbrace în nemurire.”(1 Corinteni 15:51-53). Si, toate acestea se vor intampla la revenirea Mantuitorului (nu in clipa cand murim). „’’Nu voim, fratilor, sa fiti în necunostinta despre cei ce au adormit, ca sa nu va întristati ca ceilalti, care n-au nadejde. Caci daca credem ca Isus a murit si a înviat, credem si ca Dumnezeu va aduce înapoi împreuna cu Isus pe cei ce au adormit în El. Iata, în adevar, ce va spunem prin Cuvîntul Domnului: noi cei vii, care vom ramîne pîna la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiti. Caci însusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trîmbita lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, si întîi vor învia cei morti în Hristos. Apoi, noi cei vii care vom fi ramas, vom fi rapiti toti împreuna cu ei, în nori, ca sa întîmpinam pe Domnul în vazduh, si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.Mangaiati-va dar unii pe altii cu aceste cuvinte.”(1 Tesaloniceni 4:13-18)

Sfanta Scriptura nu vorbeste despre „suflete nemuritoare”. Vorbeste despre moarte, revenirea Mantuitorului, invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. „”Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sa aiba viata vesnica, si Eu îl voi învia în ziua de apoi."(Ioan 6:40). „Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta în Dumnezeu, si aveti credinta în Mine. În casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc.si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi întoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi.”(Ioan 14:1-3).

Sa intelegem Sfinta Scriptura luand aminte la fagaduintele Domnului Iisus Hristos (nu la fanteziile filozofice).

Last edited by postasul.; 05.07.2010 at 12:36:45.
  #1069  
Vechi 05.07.2010, 13:21:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Botezul este (prima) înviere din morți, naștere din nou in Hristos.

Invatatura Crestin Ortodoxa marturiseste:
Botezul este (prima) înviere din morți, naștere din nou in Hristos.

Dumnezeu „nu este Dumnezeul morților, ci al viilor”[1], iar pe muntele Tabor, la Schimbarea la față a Domnului Iisus înaintea celor trei ucenici ai săi: Petru, Ioan si Iacov „Moise și Ilie s-au arătat lor, vorbind cu El”[2]. Deci, Moise cel ce murise se arata in trup celor vii, vorbind cu Mesia.

Hristos Domnul afirmă fără echivoc: „Adevărat, adevărat zic vouă: Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, nu va vedea moartea în veac”[3] pentru că „Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac.”[4] deoarece “Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.”[5]

Hristos Domnul întărește aceasta când spune celor 12 ucenici ai Săi ca la Judecata înfricoșătoare de la a doua venire a Sa, ei nu vor fi judecați, ba chiar vor fi judecători: “Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel”[6] (caci „Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu”[7]).

Această (primă) înviere este deci Taina Sfântului Botez pentru că însuși Hristos Domnul Dumnezeul nostru spune: „De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.”[8] întrucât „celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut”[9].

Astfel, “îngropați fiind împreună cu El prin botez, cu El ați și înviat”[10], “deci ne-am îngropat cu El, în moarte, prin botez, pentru ca, precum Hristos a înviat din morți, prin slava Tatălui, așa să umblăm și noi întru înnoirea vieții; … vii pentru Dumnezeu, în Hristos Iisus, Domnul nostru. … înfățișați-vă pe voi lui Dumnezeu, ca vii, sculați din morți”[11]. Sfântul Apostol Petru mărturisește: “Binecuvântat fie Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, Care, după mare mila Sa, prin învierea lui Iisus Hristos din morți, ne-a născut din nou, spre nădejde vie”[12] prin “botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos”[13]

Doar cei ce trăiesc in Domnul, adică fac voia Lui și nu sunt creștini (ortodocși) doar cu numele iar prin faptele lor tăgăduiesc pe Hristos, adică aceia care dacă au întinat pecetea Sfântului Botez prin păcate, se reîntorc la Domnul căindu-se pentru faptele lor urâte și mărturisindu-le în Taina Sfintei Spovedanii, primind de la Domnul iertarea păcatelor prin preotul duhovnic și apoi primind împăcarea și unirea reală (nu simbolică) cu Hristos în Taina Sfintei Împărtășanii, doar “ei au înviat și au împărățit cu Hristos mii de ani. Iar ceilalți morți nu înviază până ce nu se vor sfârși miile de ani. Aceasta este învierea cea dintâi. Fericit și sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceștia moartea cea de a doua nu are putere”[14]. După cum mărturisește Sfântul Ioan Evanghelistul, a doua înviere este cea obștească, la care vor învia toți oamenii pentru a fi judecați potrivit faptelor săvârșite. Însuși Hristos Domnul Dumnezeul nostru vorbind în același context despre cele doua învieri (nașterea din nou prin Sfântul Botez și învierea obștească a morților), face foarte clar diferența între învierea celor ce sunt morți trupește și stau in morminte și învierea celor morți sufletește, adică a celora care nu trăiesc in Dumnezeu (nu săvârșesc voia Lui care este viața și iubirea), ci doar viețuiesc trupește în întunericul lumii acesteia, întrucât „omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor.”[15]. Prima înviere deci, se petrece „acum” adică intr-un prezent continuu în Sfânta Biserică unde Hristos cel viu lucrează: „Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia.”[16] (Astfel, îndemnul adresat de Hristos Domnul tânărului „Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu”[17], este elocvent în acest sens). Învierea a doua, adică învierea obștească (a morților din morminte), va avea loc la sfârșitul veacurilor, la a doua venire a Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos “Nu vă mirați de aceasta; căci vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui, Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii. ”[18]



[1] Matei 22,32; Marcu 12,27; Luca 20,38;
[2] Matei 17,3; Luca 9,30; Marcu 9,4;
[3] Ioan 8,51.
[4] Ioan 11,25-26.
[5] Ioan 5,24.
[6] Matei 19,28; Luca 22,30.
[7] Apocalipsa 3,21
[8] Ioan 3,5.
[9] Ioan 1,12-13.
[10] Coloseni 2,12.
[11] Romani 6,4-13.
[12] I Petru 1,3.
[13] I Petru 3,21.
[14] Apocalipsa 20,4-6.
[15] Psalmul 48, 12.
[16] Ioan 5,25.
[17] Luca 9,30.
[18] Ioan 5,28-29.
  #1070  
Vechi 05.07.2010, 13:54:21
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Doamne ajuta!!

A fost intrebat parintele Cleopa care e cea mai apropiata biserica de cea ortodoxa, a spus parintele: "Cea mai apropiata e biserica romano catolica, dar e o diferenta de la cer la pamant intre ele"
__________________
Fie voia Ta Doamne
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42