Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.04.2012, 00:43:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Sunt ortodox, dar asta nu conteaza in fata lui Dumnezeu. Nu cred ca El doreste lupte intre grupuri de oameni, fiecare sustinand parerea lui. Cred ca luptele sunt cauzate de mandrie, nu de El.
In lumea de acum, este si va fi mereu o lupta intre bine si rau, adevar si minciuna.
Nu poti inchide ochii si spune ca nu exista cele doua contrarii sau ca ele ar trebui sa traiasca in armonie si unitate.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.04.2012, 09:57:09
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Draga Robert,
Dumnezeu te accepta si te vrea si abia asteapta sa conversezi cu El. Cel mai bun mod de a face asta e in rugaciune si in gandurile inaltate spre El. Pentru Dumnezeu conteaza ce e in inima ta, dorinta adevarata de a scapa de lume si de a fi cu El. Esenta acestei cautari se afla in Ortodoxism, aici avem noi credinta apostolica de doua mii de ani.
Cat despre pacatele noastre, Sfantul Ieronim l-a intrebat pe Dumnezeu de Craciun ce poate sa-I aduca sa-I fie bineplacut. Dummezeu i-a spus ca ii vrea pacatele! Adu neputintele tale, pacatele tale si toata inima ta in fata Domnului si spune, Doamne miluieste-ma! Situatia pentru noi e inversa, noi nu il acceptam pe Dumnezeu cu toate rationalizarile noastre, toate asa zisele rezolvari pe care noi le cerem de la El.
Sfantul meu, caci eu sunt un pacatos cu pacate mai mari decat ale tale si stiu totusi ca Dumnezeu e cu mine si ma iubeste ca un puternic, e sa mergi la biserica, roaga-te, ia-ti un duhovnic bun si bland care sa te ghideze spre calea Imparatiei Domnului! Si roaga-te, roaga-te Maicii Domnului, Sfantului Nicolae, Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou si tuturor sfintilor!
Daca ai vreo neclaritate, nelamurire sau orice gand ce vrei sa il impartasesti, eu si multi altii vom fi aici pentru tine! Sa nu crezi ca esti singur, niciodata nu suntem singuri! Sa nu crezi ca nu poti fi iertat, sa nu crezi ca Dumnezeu nu te vrea, El te vrea mai mult iti poti tu imagina, fa loc pentru El si va veni la tine!
Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.04.2012, 10:02:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Sa nu crezi ca nu poti fi iertat, sa nu crezi ca Dumnezeu nu te vrea, El te vrea mai mult iti poti tu imagina, fa loc pentru El si va veni la tine!
Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Intru totul de acord cu ce scrie Andrei.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.04.2012, 12:17:51
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Draga Robert,
Dumnezeu te accepta si te vrea si abia asteapta sa conversezi cu El. Cel mai bun mod de a face asta e in rugaciune si in gandurile inaltate spre El. Pentru Dumnezeu conteaza ce e in inima ta, dorinta adevarata de a scapa de lume si de a fi cu El. Esenta acestei cautari se afla in Ortodoxism, aici avem noi credinta apostolica de doua mii de ani.
Cat despre pacatele noastre, Sfantul Ieronim l-a intrebat pe Dumnezeu de Craciun ce poate sa-I aduca sa-I fie bineplacut. Dummezeu i-a spus ca ii vrea pacatele! Adu neputintele tale, pacatele tale si toata inima ta in fata Domnului si spune, Doamne miluieste-ma! Situatia pentru noi e inversa, noi nu il acceptam pe Dumnezeu cu toate rationalizarile noastre, toate asa zisele rezolvari pe care noi le cerem de la El.
Sfantul meu, caci eu sunt un pacatos cu pacate mai mari decat ale tale si stiu totusi ca Dumnezeu e cu mine si ma iubeste ca un puternic, e sa mergi la biserica, roaga-te, ia-ti un duhovnic bun si bland care sa te ghideze spre calea Imparatiei Domnului! Si roaga-te, roaga-te Maicii Domnului, Sfantului Nicolae, Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou si tuturor sfintilor!
Daca ai vreo neclaritate, nelamurire sau orice gand ce vrei sa il impartasesti, eu si multi altii vom fi aici pentru tine! Sa nu crezi ca esti singur, niciodata nu suntem singuri! Sa nu crezi ca nu poti fi iertat, sa nu crezi ca Dumnezeu nu te vrea, El te vrea mai mult iti poti tu imagina, fa loc pentru El si va veni la tine!
Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Ai dreptate, stiu ca intotdeauna ma invata ce trebuie, doar trebuie sa fiu atent, sa nu-mi ocup mintea cu lucruri fara valoare. Multumesc pentru sfaruri tuturor!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.04.2012, 20:05:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Robert, am si eu un amic care in urma cu cativa ani se declara bisexual (avea insa preferinte mai degraba homosexuale), un baiat bun, de altfel, cu multe framantari, care considera ca nu se va putea casatori niciodata, ca nu va avea copii din cauza aceasta si care ar fi dorit si el sa duca o viata normala.

A plecat un an in afara si acolo nu stiu ce mutatie interioara s-a produs, ca a intalnit o fata care l-a inteles, l-a iubit cum era si i-a schimbat total perceptia. Nu a ramas cu respectiva, din cauza ca a trebuit sa revina in tara, doar ca experienta l-a ajutat sa invete sa cultive prietenii cu fete, sa se simta atras de ele... Cei care il stiam am ramasi uluiti de aceasta schimbare, asa cxa se poate! Nu iti pierde speranta de a duce o viata normala!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.04.2012, 16:49:29
vali_validavid vali_validavid is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 2
Implicit Hristos a inviat!

Nimic nu este imposibil atunci cand Il ai pe Dumnezeu alaturi! dar e nevoie de credinta,si multa rabdare...fiind in aceaasi situatie ca Robert,stiu despre ce vorbesc!Daca vreti sa discutam pe aceasta tema ,lasati un mesaj in privat.(id-ul este username-ul din profil)Doamne ajuta!

Last edited by vali_validavid; 28.04.2012 at 16:59:28.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.04.2012, 21:17:21
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Robert, am si eu un amic care in urma cu cativa ani se declara bisexual (avea insa preferinte mai degraba homosexuale), un baiat bun, de altfel, cu multe framantari, care considera ca nu se va putea casatori niciodata, ca nu va avea copii din cauza aceasta si care ar fi dorit si el sa duca o viata normala.

A plecat un an in afara si acolo nu stiu ce mutatie interioara s-a produs, ca a intalnit o fata care l-a inteles, l-a iubit cum era si i-a schimbat total perceptia. Nu a ramas cu respectiva, din cauza ca a trebuit sa revina in tara, doar ca experienta l-a ajutat sa invete sa cultive prietenii cu fete, sa se simta atras de ele... Cei care il stiam am ramasi uluiti de aceasta schimbare, asa cxa se poate! Nu iti pierde speranta de a duce o viata normala!
Mersi frumos de sfaturi, ma bucur pentru acea persoana daca a reusit sa mearga pe drumul pe care si-l dorea. Am avut si eu multe framantari, care chiar m-au determinat sa fac un gest necugetat la un moment dat, dar am trecut peste acea perioada. Acum, inteleg un pic mai multe fata de atunci. Am cultivat si eu la randul meu ceva relatii cu fete, dar nu a fost chiar ca in povestea spusa de tine. Gandeste-te acum daca tu ai putea sa-ti cultivi atractia catre acelasi sex. Singura chestie pe care am obtinut-o a fost tristetea pe care am lasat-o in urma mea. Nu mi s-ar parea corect ca o fata sa renunte o relatie adevarata, pentru a fi cu mine, si m-as simti vinovat sa stiu ca-i trista din cauza mea. Poate doar o fata in aceeasi situatie ca si mine, si ar fi o relatie mai mult.. frateasca probabil, nu stiu, nu am incercat. In fine... cred ca va aduce mai mult suparare, decat fericire. Si chiar nu-mi doresc sa fac pe cineva sa sufere, doar pentru ca-mi doresc eu o familie, sau o viata normala. Cred ca viata normala este doar un standard care variaza, si este creat de oameni. Nu-mi mai doresc o viata normala, imi doresc sa aflu cat mai mult adevar.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.05.2012, 01:12:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pesemne va suna cu totul nepotrivit ce spun acum, dar eu cred ca pe topicul asta incepe sa puta ceva..
Nu vreti sa va mutati intr-un cabinet de psihoterapie sau de-a binelea sub epitrahil?
Iertare, cred ca e vorba de limite, intr-o chestiune cu totul sensibila... Inca o data, iertare...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.05.2012, 11:18:17
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pesemne va suna cu totul nepotrivit ce spun acum, dar eu cred ca pe topicul asta incepe sa puta ceva..
Nu vreti sa va mutati intr-un cabinet de psihoterapie sau de-a binelea sub epitrahil?
Iertare, cred ca e vorba de limite, intr-o chestiune cu totul sensibila... Inca o data, iertare...
Ai dreptate, este un pic nepotrivit cometariu tau, in ideea in care fiecare este liber sa citeasca sau nu acest topic. Din moment ce exista pe forum o sectiune numita "homosexualitatea", m-am gandit ca nu este deplasat topicul meu. Deplasat probabil era doar daca se dorea a fi o tinta de aruncat cu pietre, dar sunt sigur ca nu s-a dorit asa ceva. Cu singuranta nu am vrut sa fie vre-o campanie de nici un fel, ci doar un mod de a afla parerea altora. Sunt persoane care au stiut exact cum sa ma ajute, si chiar m-au ajutat foarte mult si le multumesc frumos pentru asta. As fi vrut sa nu contrazic pe nimeni, insa am observat o conceptie gresita despre acest subiect, si stiu ca aceasta conceptie va face rau si va indeparta si mai mult persoanele ca mine de Dumnezeu.
Sa nu fim totusi deranjati de cersetorii de la poarta Bisericii.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.05.2012, 13:49:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pesemne va suna cu totul nepotrivit ce spun acum, dar eu cred ca pe topicul asta incepe sa puta ceva..
Nu vreti sa va mutati intr-un cabinet de psihoterapie sau de-a binelea sub epitrahil?
Iertare, cred ca e vorba de limite, intr-o chestiune cu totul sensibila... Inca o data, iertare...
Cateodata unele din mesajele tale sunt exagerate, am vrut de mai multe ori pana acum sa iti atrag atentia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 01:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 11:59:13
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 14:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42