Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 06.03.2014, 00:43:01
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Slava lui Dumnezeu ca a fost banat,nu se mai putea, acesti sectari intrec orice limita!
Poti sa dormi "linistita" , forumul lucreaza pentru tine. Dar eu as spune slava adminului.
Mai greu e sa le inchizi gura in lumea reala.

Va veni si ziua in care toate aceste lucruri se vor intampla nu doar pe un forum.

Intrebarea este : Atunci cum o sa le inchizi gura ?

Si totusi cand te afli in contradictoriu cu oricine si indiferent de credinte trebuie sa ai un minim de respect. Ca sa nu zic iubire ...

Apropo sti ca aubergine = vanata in engleza

Last edited by EzioAuditore; 06.03.2014 at 00:45:53.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 06.03.2014, 14:10:28
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Poti sa dormi "linistita" , forumul lucreaza pentru tine. Dar eu as spune slava adminului.
Mai greu e sa le inchizi gura in lumea reala.

Va veni si ziua in care toate aceste lucruri se vor intampla nu doar pe un forum.

Intrebarea este : Atunci cum o sa le inchizi gura ?

Si totusi cand te afli in contradictoriu cu oricine si indiferent de credinte trebuie sa ai un minim de respect. Ca sa nu zic iubire ...

Apropo sti ca aubergine = vanata in engleza
Doamne ajută.

Ba da le este închisă gura mereu și în lumea reală, altfel, de n-ar fi așa s-ar duce toți buluc la rătăcirile protestante. Dar Adevărul nu doarme, nu va dormi niciodată, cum nu a dormit nici la 1054. Biserica a rămas în continuare UNA, ereticii au ieșit și s-au dus, și chiar și atunci chiar cînd a mai fost un singur creștin (ortodox pe pămînt - Sfîntul Maxim Mărturisitorul, mărturisind să fie scuipate Împărtășania monofizită, că ăla nu e trupul și sîngele Domnului, i s-a tăiat limba și mîna dreaptă de ereticii monofiziți), Adevărul nu a dormit, ci a rămas sus ! Înalt ! Și a biruit. Printr-un om ! I-a smerit pe toți, și s-au deșteptat. Așa și acum și în vecii vecilor.

Și cu mila Domnului, le închid gura și eu în viața reală și noi toți. Atît e de ei, gura. Cu gura condusă de puterile întunericului, ei luptă împotriva Mielului lui Dumnezeu. Să nu ne fie frică să vorbim cu ei, atîta timp cît păstrăm dragostea în sufletele noastre și îi iubim ca pe niște oameni bolnavi ce au nevoie de ajutor, să nu ne fie frică, că Domnul ne va cuvînt ce să spunem în ceasul acela.

Asta e lumea lor, a gălăgiei, Dumnezeu le permite: "Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați." I Cor. 11, 19.

Ca să iasă Adevărul la iveală, dacă Dumnezeu le permite, pentru noi și pentru mărturisirea Adevărului, și stabilirea granițelor Adevărului revelat, le permitem și noi, și le închidem gura de fiecare dată. Absolut de fiecare dată, cu Adevărul.

Problema nu e dacă le închidem noi gura, oferindu-le Adevărul, că aici e mîndrie, să nu credem că oferindu-le Adevărul, suntem cineva, nu, să ne smerim, și să mărturisim, asta să facem, și mai departe voia Domnului să se facă (facă-se voia Ta, precum în cer, așa și pe pămînt - rugăciunea Tatăl nostru, Matei 6,9-15) ci problema apare cînd ei, deși au Adevărul, nu îl cred ! Și i-am explicat ca la un copil mic, cum trebuie să facă cu "plecăciunie" și să o numească fericită, pe cea la care Însuși Dumnezeu i-a făcut mărire ("lucru mare", traducerea Daniel S.) Dar ereziile nu îi face nici un lucru mare, ba mai mult o hulește.

Atunci lasă-i să iasă și să nu creadă. Că nu mie îmi vor da răspuns. Dumnezeu știe că i-am vorbit cu iubire, și îi vreau binele, orice ar spune. Nu vreau să devină ortodox, vreau să vadă Adevărul, și atîta vreme cît nu are smerenie, precum Hristos, pace, precum Hristos, iubire precum Hristos nu numai că nu va vedea Adevărul, dar cînd alții Îl văd, și aleargă spre, El, spre Adevăr, ei tot cred că au dreptate și ceilalți greșesc.

Dar pentru asta, în fața lui Hristos, către Care nu vor mai avea ce să spună, cînd le v-a arăta Mielul cine a avut Adevărul, că o singură credință are Adevărul (un Domn, o credință, un botez-Ef.4,5) cînd vor vedea care credință a avut în tot acest timp Adevărul, și cui s-au închinat ei, (un hristos mincinos-demon, care la momentul Judecății de Apoi, nu i se va mai permite să ispitească pe nimeni) atunci ! Și doar atunci vor plînge, trupul lor cel înviat întru osîndă va plînge ! Că miliarde și miliarde cîte s-au perindat pe pămînt, Adevărul le va sta Biruitor în față și ÎL VOR VEDEA, Judecătorul Drept, judecîndu-i, alături de toți sfinții care vor judeca lumea (I Cor.6,2), dar Îl vor vedea spre osîndă, slava Domnului îi v-a arde, pentru că nu au cunoscuto niciodată, ăsta le va fi iadul ereticilor, și păgînilor care-au trăit cu creștinismul lîngă ei. Nevoia de Dumnezeu, dar neputința de-a sta lîngă El.

Vai lor, deci să iasă, bine că vor să iasă din Adevărul Cel Unul, să iasă și să rămînă ieșiți, dacă așa vor, pentru că nu sunt de-ai noștrii: "Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." (I Ioan 2, 19)

Bucurii tuturor și un post binecuvîntat.
Să mergeți la Cononul Sfîntului Andrei Criteanul, și la Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite, cei ce nu a-ți fost, că tare minunate mai sunt.

Iertare. Pomeniți o beșică de puroi și patimi, ce sunt.

Last edited by Daniel_Ortodox; 06.03.2014 at 14:20:00.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 06.03.2014, 14:44:55
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Vor penticostalii versete ? Le dăm versete ! La toți care au nevoie ! Cu mila Domnului, să nu ne fie spre laudă !

Sunt ei mîndrii? Îi smerim, ne smerim împreună.
Sau alții care se mai cred creștini, dar nu sunt ortodocși.
Le dăm versete tuturor !
Este de unde ! Slavă Domnului !
Cu rugăciune...

Ca nu noi, ci Domnul Dumnezeu să fie slăvit ! Și Preacurata Maica Lui, să fie slăvită, să ne mîntuiască cu rugăciunile ei.

Cum spunea Alin B., și Ovidiu B., ori e parul pe spinare (doar în cuvînt) spre îndreptare, ori cuvîntul Scripturii le este spre bucurie și mîngîiere, ca să le fie spre dobîndirea Împărăției Cerurilor.
Care se ia tare greu...
Lasă să ajung eu în iad, că n-am smerenie, dar să ajungă ei în Rai, văzînd și alergînd la Adevăr.
Sau să lupte cu Adevărul, și îi va smeri Dumnezeu, dacă nu se smeresc din cuvintele unui păcătos ca mine, din Biblie.

Am intrat să văd dacă s-a mai răspuns la topic aici și să mai adaog un verset, care arată că "sfinții" protestanți și neo-protestanți, nu sunt defapt sfinți, ci Adevărul nu este în ei :

Deci răspund, nădăjduiesc, pentru ultima dată, fratelui bolnav și suferind de erezie, Daniel S., și întăresc în credință pe toți drept-măritorii creștinii să mărturisească cu curaj, pînă la moarte, în iubire de Dumnezeu, de aproapele și de vrăjmași oricare ar fi ei, Dreapta Credință Creștină, cea Una - ortodoxă ! Că numai Una este dreaptă:

"Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi." - I Ioan 1, 8.

Deci dacă ai păcat, cum mai spui că ești sfînt ?
Și dacă spui că nu ai păcat, nu e Adevărul în tine.
Deci dacă Hristos a venit pentru cei bolnavi și păcătoși (Matei 9, 13, Matei 9, 12, Marcu 2, 17, Luca 5, 31-32, Luca 9, 2) și dacă ne-a învățat smerenia, cum să te consideri sfînt ? Ești în mîndrie, și cum arată mai sus la I Ioan 1, 8, Adevărul nu este în ei și în niciun om ce se consideră sfînt.

Da, Hristos nu este slujitor păcatului, cum vedem la Galateni 2, 17, și nici nu suntem păcătoșii dintre neamuri tot la Galateni spune, mai sus de versetul 17, la Gal. 2, 15, dar cu sensul nu păcătoși că nu facem păcate, ci cu sensul noi suntem creștini, nu păcătoși ca ei, adică necredincioși în Hristos, ca ei.

Căci la Romani 5, 19, spune, cum am picat prin Adam, așa ne facem drepți, prin Hristos. Deci ne îndreptăm prin Hristos ! Nu suntem deodată drepți și sfinți și așa rămînem. Că dacă credem așa, vine Sfîntul Apostol Pavel și ne lovește peste gură și ne arată:

"cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu." - I Timotei 1, 15 !

Cum ? Cum adică ?

Sfîntul Apostol Pavel, se numește păcătos ? Păi, cum îi posibil ? Cum îi contrazice pe penticostali, baptiști, adventiști, și alte tagme și secte fără de Dumnezeu Treime, fără Hristos ? Slujitoare demonilor și puterilor întunericului... Cum îi posibil să demoleze minciunile dracilor ?
El care spune îmbrățișați pe toți sfinții din Biserica din Corint, Efes, Filipe și așa ?
Da !
Pentru că asta este smerenia ! Și Sfîntul Apostol Pavel era sfînt precum ei, dar nu zbiera că ei sunt aleși ! Nu există aleși, el știa că e păcătos, și își dorea sfințenia, dar știa că nu o are, decît după adormirea în Domnul, dacă i-o va da Hristos. Nicidecum predestinați să fie sfinți ! NU există așa ceva, conform I Timotei 2, 4 !

Predestinați la iad se fac ei singuri dacă cred porcăriile astea. Fără smerenie, te duci direcția iadul.
Pentru că dumnezeu lor, este un hristos mincinos ! Le dovedesc asta cu Biblia asta !

Ia luați de aici să aveți de cheltuială, sectari mîndri ce sunteți ! "Sfinții" iadului sunteți voi ! Frați aflați în întuneric ! Și nici dacă vă trag creștinii la lumină, tot nu vreți să veniți !
Că vă iubesc și îmi pasă de voi, de aceea vă spun acestea !

Dacă nu mi-ar păsa, aș sta întrun cot și m-aș rîde cum "se contrazic" pe forum, "niște" creștini acolo, "cretini - nebuni", cum fac mulți citind pe aici...
Vai lor, vai vouă... Vai nouă tuturor...

Închei, pentru ortodocși, singurii creștini, cu un îndemn, biblic:

"ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre." - Evrei 12, 3.
fiindcă
"În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge." - Evrei 12, 4.
nici eu și poate nici voi.

Deci trebuie să luptăm, să mărturisim credința pînă la sînge. Dar nu sîngele ereticilor (să nu căutăm să-i convertim, ci să mărturisim și să se facă voia Domnului), ci sîngele nostru vărsat pentru Adevărul creștin, Cel Unu, lipsit de erezie.

Căci dacă nu ne vor asculta pe noi, singurii creștini fără erezie, ortodocșii, pe Însuși Hristos nu Îl ascultă, care lucrează prin noi să îi aducă acasă, în Adevăr: "Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine." - Luca 10, 16

Și iarăși, ca și sus, pentru toți cei aflați în bolile ereziilor:
"Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultați pentru că nu sunteți de la Dumnezeu." - Ioan 8, 47
Cel ce vrea să se ridice împotriva Mielului, prin erezii și hule, să fie dat satanei, cum a dat și Sfîntul Apostol Pavel satanei (adică excomunicat din comunitățile creștine), pe desfrînații ce se culcau fiu cu mamă (I Corinteni 5, 5) și mai ales, pentru hulele și ereziile lor, -dați satanei-, adică excomunicați, dați afară din Biserică, ca pe ereticii Imeneu și Alexandru, pentru hulele lor (cum bine vedem la I Timotei 1, 20).

Deci ori vin acasă, în Adevărul Cel Unu, biblic, ori să lase în pace turma lui Hristos. Turma cea mică ce va primi Împărăția Cerurilor. (Luca 12, 32) Dacă se vor sili spre ea, dacă se vor strădui.
Nu să "încreștineze" creștinii, cu întuneric. Să devină ei creștini. Sau să redevină, dacă au apostaziat.

Așa și ereticii, care se împotrivesc Scripturii în primul rînd, deci Bibliei, sunt excomunicați din Biserica Creștină, ca unul fără de mamă, ca o mlădiță ruptă ce nu mai aduce rod (Ioan 15, 6). Așa nici ei nu mai pot aduce rod, decît lupta împotriva lui Hristos Cel Unu. (Matei 12, 30). Deși cînd scria Sfîntul Apostol Pavel, că îi dă satanei, adică îi excomunică pe Imineu și Alexandru, nu exista Biblia, căci Biblia a fost scrisă pe baza Sfintei Tradiții, adică pe ce s-a păstrat prin viu grai, și a fost mai apoi scris, dar iarăși Luther nu înțelege asta, e doar erezii de genul "sola scriptura - singură Scriptura, doar Biblia", în capul lor, s-au blestemat singuri, depărtați de Dumnezeu în învățături mincinoase și nu vor să iasă din blestem.

Mărturisirea voastră, frați creștini, nu va fi lipsită de rodire și răsplătire, "patrie și Credință", Cătălin, Augergine, și alții care ați mai mărturisit pe Hristos aici în topic, ca în viața reală, așa și în virtual, căci și aici intră cei ce au nevoie de ajutor, dar nu înțeleg asta. Rugați-vă și pentru ei, măcar cu un "Doamne miluiește".

Iubiți-vă-n Hristos ! "Vă îmbrățișez cu sărutare sfîntă." (Romani 16, 16, I Corinteni 16, 20, II Corinteni 13, 12, I Tesaloniceni 5, 26)

CALEA SPRE MÎNTUIRE, A FOST ESTE ȘI VA FI, ORTODOXIA.
CU DURERE DE ARSURĂ PENTRU ERESURI ȘI CU BUCURIE NEGRĂITĂ PENTRU NOI, CREȘTINII.

Iertați și pomeniți.

Vă doresc bucurii și post ușor și binecuvîntat tuturor !

P.S.: A început Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor mai înainte Sfințite și eu am întîrziat la ea. E pentru voi, să vă rugați să-mi ierte Domnul întîrzierea.

Last edited by Daniel_Ortodox; 06.03.2014 at 16:09:30.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 06.03.2014, 16:14:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Cum spunea Alin B., și Ovidiu B., ori e parul pe spinare (doar în cuvînt) spre îndreptare, ori cuvîntul Scripturii le este spre bucurie și mîngîiere, ca să le fie spre dobîndirea Împărăției Cerurilor.
Rogu-te, nu mai răstălmăci ideile și abține-te a mai interpreta afirmații care te depășesc.
Ideea era alta, și anume, folosirea versetelor pe post de bâtă (practică străină de învățătura ortodoxă), metodă des întâlnită la tine.

Last edited by ovidiu b.; 06.03.2014 at 23:18:19.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 06.03.2014, 17:13:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Saracu baiet..
Poate se referea la altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 06.03.2014, 20:20:32
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Poti sa dormi "linistita" , forumul lucreaza pentru tine. Dar eu as spune slava adminului.
Mai greu e sa le inchizi gura in lumea reala.

Va veni si ziua in care toate aceste lucruri se vor intampla nu doar pe un forum.

Intrebarea este : Atunci cum o sa le inchizi gura ?

Si totusi cand te afli in contradictoriu cu oricine si indiferent de credinte trebuie sa ai un minim de respect. Ca sa nu zic iubire ...

Apropo sti ca aubergine = vanata in engleza
Domnul a lucrat prin intermediul Adminului.

In lumea reala ii ocolesc. Cu sectarii se sta de vorba maximum de 2 ori, numai cei mai tari in credinta pot sa isi permita luxul de a vorbi mai mult.

Nu stiu la ce va referiti mai exact cand spuneti ca va veni ziua .......

Din partea sectarilor nu poate exista nici respect, nici iubire atata timp cat intra aici si vorbesc urat, batjocoresc credinta noastra si adreseaza apelative jignitoare... nu ati obervat cat de urat a vorbit cu domnul Daniel ortodox? Iar acesta, din iubire a incercat sa il aduca pe calea cea dreapta si i-a vorbit frumos si a avut multa rabdare ca sa il invete cele bune si folositoare pentru suflet.
Acest om, vorba cuiva dinainte, a intrecut orice limita in nesimtire.

Nu obliga nimeni pe sectari sa intre aici, daca nu le place credinta noastra n-au decat sa nu intre, dar sa nu intre si sa batjocoreasca si sa se astepte sa nu li se raspunda.
Aubergine e in franceza, in engleza se foloseste cel mai des eggplant.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #277  
Vechi 07.03.2014, 00:28:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate ca totusi omul putea fi lamurit.
Mai avea inca nelamuriri la care i se putea raspunde.
Eu ramasesem cam in urma cu raspunsurile.
Pacat totusi..
de 27 de pagini vorbeam acelasi lucru.
Doar repeta la infinit aceeasi poezie luata copy-paste dintr-o carte sau un site evanghelic(care original era scris impotriva catolicismul(d-aia tot repeta cu mantuirea s-ar obtine prin fapte la noi si despre originea istorica, din secolul XVI, a faptului ca deuterocanonicele ar fii carti egale cu restul Bibliei), dar na, e complicat sa aprofundezi teologia adversarului tau, mai bine reciti propaganda pre-ambalata, poate merge si aici).
In fine, ignora multe din argumentele ce ii erau aduse, si nu lasa sa plece discutia in subiecte in care nu putea sa repete ce stia dinainte.

Stai linistit, nu era un biet suflet confuz, cu nelamuriri, care a venit sa inteleaga.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 07.03.2014, 09:59:18
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
de 27 de pagini vorbeam acelasi lucru.
Doar repeta la infinit aceeasi poezie luata copy-paste dintr-o carte sau un site evanghelic(care original era scris impotriva catolicismul(d-aia tot repeta cu mantuirea s-ar obtine prin fapte la noi si despre originea istorica, din secolul XVI, a faptului ca deuterocanonicele ar fii carti egale cu restul Bibliei), dar na, e complicat sa aprofundezi teologia adversarului tau, mai bine reciti propaganda pre-ambalata, poate merge si aici).
In fine, ignora multe din argumentele ce ii erau aduse, si nu lasa sa plece discutia in subiecte in care nu putea sa repete ce stia dinainte.

Stai linistit, nu era un biet suflet confuz, cu nelamuriri, care a venit sa inteleaga.
Cred ca te-ai prins ca la sectari, cu citeva si prea putine exceptii, e stultocratia la putere. Degeaba asteptai un adversar de nivelul tau: nu il vei capata niciodata din lumea np. Ah, daca ar intra un luteran sau un miafizit, sau s-ar intoarce singurul calvin (Pelerin spre Rasarit) sau catolicii pe forum: aia da adversari cultivati, inclusiv la nivel de argumentare a credintei proprii si nintelegere a credintei altuia; iti scoti palaria. NP, saracii, cei mai multi, au psittacism spiritual, nu credinta. Singurii np cultivati si inteligenti, chiar profunzi, sunt doi penti de pe acest forum. Dar cum au fost banati sau nu mai intra...ramin lobotomizatii de adve sa isi faca numarul de elenoalbism.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 07.03.2014, 13:53:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
de 27 de pagini vorbeam acelasi lucru.
Doar repeta la infinit aceeasi poezie luata copy-paste dintr-o carte sau un site evanghelic(care original era scris impotriva catolicismul(d-aia tot repeta cu mantuirea s-ar obtine prin fapte la noi si despre originea istorica, din secolul XVI, a faptului ca deuterocanonicele ar fii carti egale cu restul Bibliei), dar na, e complicat sa aprofundezi teologia adversarului tau, mai bine reciti propaganda pre-ambalata, poate merge si aici).
In fine, ignora multe din argumentele ce ii erau aduse, si nu lasa sa plece discutia in subiecte in care nu putea sa repete ce stia dinainte.

Stai linistit, nu era un biet suflet confuz, cu nelamuriri, care a venit sa inteleaga.
Din lipsa de timp am pierdut sirul discutiei, e posibil sa fie asa cum zici tu, am observat ca repeta obsesiv si (probabil) cu copy/paste anumite chestii la care se intorcea obsesiv, fara sa incerce sa gandeasca logic problema la modul simplu l-a care i-a fost expus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 10.03.2014, 13:45:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Cred ca te-ai prins ca la sectari, cu citeva si prea putine exceptii, e stultocratia la putere. Degeaba asteptai un adversar de nivelul tau: nu il vei capata niciodata din lumea np. Ah, daca ar intra un luteran sau un miafizit, sau s-ar intoarce singurul calvin (Pelerin spre Rasarit)
Nu prea vad prin ce ar straluci un lutheran avand in vedere concesiile facute recent vizavi de preotie, homosexualitate, etc.

Pelerin stiu ca a evitat niste confruntari pana la urma vizavi de niste doctrine care tin de calvinism.
Si nici n-a venit vreodata sa expuna clar o problematica care il tine departe de ortodoxie in ciuda admiratiei si deschiderii pe care o are.

Citat:
sau catolicii pe forum: aia da adversari cultivati, inclusiv la nivel de argumentare a credintei proprii si nintelegere a credintei altuia;
Cultivati poate ca da, corecti in argumentare, nu.
S-a vazut de multe ori cum se plafoneaza dialogul in ceea ce ii priveste.

Citat:
Singurii np cultivati si inteligenti, chiar profunzi, sunt doi penti de pe acest forum. Dar cum au fost banati sau nu mai intra...ramin lobotomizatii de adve sa isi faca numarul de elenoalbism.
Nu stiu exact care ar putea fi aia de care zici tu, dar pe aia care ii stiu eu nu erau mai mult decat diplomati si eventual cultivati, in ceea ce priveste inteligenta ca si capacitate de a gandi "outside the box" nu prea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde