Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.10.2018, 22:31:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Eu chiar căutam ceva la care să mai uit, mulțam. :)
E bun teologul... :))

Last edited by simpllu; 19.10.2018 at 22:34:03.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 19.10.2018, 22:35:52
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

wow, ce voce frumoasa are, speciala. ce-ar fi sa castige? si uite cum creste BOR, ca fat-frumos! :)) am si eu un favorit acum...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 19.10.2018, 22:36:57
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Iote cum îți mai schimbi și tu părerea despre bărboși. :))
Reply With Quote
  #94  
Vechi 19.10.2018, 22:37:44
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

pai vin si ei printre oameni, se umanizeaza.
edit. si io am purtat barba, sa agat gagici, cum mi-a dat cum am lasat-o sa creasca. :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 19.10.2018, 23:06:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sunt printre oameni, dar nu așa cum vrei să îi vezi tu ... și sunt oameni faini majoritatea.
Vezi vedeta populară, duminica la ora 21, a început sezonul 3.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 22.10.2018, 23:10:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ali, tu ești băiat bun, nu înțeleg de ce nu te dai tu pe breazdă. Ești în Biserică. :)
l.e. Ești botezat ortodox?
Daca tu crezi ca cineva care spune clar ca nu crede ar face parte din Biserica inseamna ca neintelegerile tale cu privire la invatatura sunt cu mult mai mari decat am crezut eu pana acum. Nu doar din punct de vedere religios e fara sens, dar si din punct de vedere logic. Adica este unul din credinciosii din Biserica, dar nu e credincios. Poate deveni in viitor, cand devine credincios, evident.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.10.2018, 01:05:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
S T A T U T U L
PENTRU ORGANIZAREA ªI FUNCÞIONAREA
BISERICII ORTODOXE ROMÂNE
Dispoziþii generale
Art. 1 - Biserica Ortodoxã Românã este comunitatea
creºtinilor ortodocºi, clerici, monahi ºi mireni, constituiþi canonic
în parohii ºi mânãstiri din eparhiile Patriarhiei Române aflate în
interiorul ºi în afara graniþelor României, care mãrturisesc pe
Dumnezeu în Sfânta Treime, Tatãl, Fiul ºi Duhul Sfânt, pe temeiul
Sfintei Scripturi ºi al Sfintei Tradiþii ºi participã la viaþa Bisericii
prin aceleaºi Sfinte Taine, slujbe liturgice ºi rânduieli canonice.
Art. 2 - (1) Biserica Ortodoxã Românã, de origine apostolicã,
este ºi rãmâne în comuniune ºi unitate dogmaticã, liturgicã ºi
canonicã cu Biserica Ortodoxã universalã

P.S. Scuze pentru diacritice, sunt pe telefon și ies aiurea.
Ei Ali, judecă și tu daca ești sau nu parte a bisericii. Oprește-te doar la primul articol.
Cea mai lunga postare, ever, a lu' Dragos :)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.10.2018, 09:57:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Decât mult și fără rost...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #99  
Vechi 24.10.2018, 09:38:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu cred ca au fost eretici aproape dintotdeauna, dar eu sunt un oarecare.

tolstoi spune:

"Comunicarea cu orice om este rugăciune. Ține minte că în fața ta nu se află un ucigaș, un desfrânat, un jandarm, un polițist, un rege, un spion, ci manifestarea lui Dumnezeu. Ține minte în fața cui te afli și poartă-te cu el cum te-ai purta cu cel mai sfânt lucru din lume."

dar si:

"sunt convins ca invatatura bisericii ortodoxe ruse este în teorie și in practica daunatoare si ca propaga minciuni insidioase, o colectie intreaga de superstitii si vrajitorii si ascunde complet intregul sens al doctrinei crestine."

nu a fost nici primul si nici ultimul, dupa parerea mea a fost si este adevarul adevarat in ceea ce-i priveste pe rusi.
si unde spune Tolstoi ca rusii ar fi eretici? Spune ca invatatura "popilor" era eretica? Nu! Ca stau mai prost cu practica, asta e alta problema. Chestia asta a fost dintotdeauna. Chiar Hristos a spus sa ascultam de ceea ce spun fariseii (invataturile lor) dar sa nu ne luam dupa faptele lor, ca ei spun dar nu fac. De aici a aparut si proverbul: fa ce spune popa, dar sa nu faci ce face popa!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.10.2018, 17:57:01
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca tu crezi ca cineva care spune clar ca nu crede ar face parte din Biserica inseamna ca neintelegerile tale cu privire la invatatura sunt cu mult mai mari decat am crezut eu pana acum. Nu doar din punct de vedere religios e fara sens, dar si din punct de vedere logic. Adica este unul din credinciosii din Biserica, dar nu e credincios. Poate deveni in viitor, cand devine credincios, evident.
asta pentru ca tu nu esti un crestin adevarat. tu nu intelegi ce este cu adevarat crestinismul, eu, daca L-as recunoaste pe Dumnezeu, as fi un bun crestin, pentru ca eu inteleg despre ce este vorba in crestinism. mai mult decat atat, eu stiu ce este Biserica si in alt topic a pus cineva un cuvant al preotului Necula din care razbate cate ceva. Biserica este locul care ii aduna pe cei care cred in Hristos, dar este mai mult decat atat, Biserica si-a asumat sa-i duca Cuvantul in lume si sa-i adune langa ea pe toti cei rataciti, ceea ce este cu mult mai important. din orice punct de vedere crestinesc ai incerca sa intelegi, unul care s-a ratacit de credinta este mai important pentru Biserica si pentru oricare preot decat unul care crede. daca ai fi un adevarat crestin ai intelege asta. crestinism nu inseamna respingere, nu inseamna segregare ci inseamna iubire. ce-ti zici tu sau altii, ce bate campii necredinciosul asta aici, ne spune el noua ce e crestinismul... da, va spune. iti spune, de fapt. pentru ca in momentul in care te bati cu pumnul in piept si spui ca Tu esti credincios, altul nu! ei bine, in momentul ala esti in alta parte, nu esti de partea cea buna... uite, nu e vorba de mine, de x sau de y, ci de tine. tu trebuie sa mergi la un preot si sa-i spui trairile tale, pentru ca la un moment dat ai sa-ti maresti cu mult starea asta, vei considera ca ai anumite drepturi. vezi tu, a fi credincios e mai greu decat a nu fi, pacatele-s mai mari si mai multe.

eu recunosc, nu cred. ma bate gandul de ani buni sa merg la spovedanie, dar cum pot sa ma duc si sa incep cu Doamne, stii ca nu cred in Tine! pentru ca numai asa as incepe, nu altfel. daca nu ar trebui sa incep cu asta mi-ar fi usor, dar nu merge, pentru ca daca iau hotararea asta trebuie sa spun cu glas tare si ceea ce-mi spun in minte.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare