Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2021, 10:31:31
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 395
Lightbulb Medicamente anti-desfrânare ?!

Buna ziua,

Vroiam să vă pun o întrebare cam dificilă, am întrebat un preot despre acest subiect dar nu a știut să îmi răspundă, poate mă puteți lămuri.

Există anumite medicamente pe care lumea le ia, spre exemplu pentru diferite afecțiuni: antidepresive, medicamente pentru prostată, anticoncepționale, beta-blocante (au mari beneficii pentru inimă) și în special antihistaminice (care sunt bune împotriva alergiilor, gen Aerius). Dar cel mai neobișnuit lucru este că anumite reacții adverse de la aceste medicamente sunt scăderea poftei de desfrânare, de la care am auzit de la anumite persoane vorbind că au avut probleme "acolo", în special de pe urma Antihistaminei luate pe timp îndelungat în fiecare zi, timp de luni bune.

Acum, dacă în timpul postului sau mereu, cineva se luptă cu patima desfrânării greu și vrea să nu mai aibe pofte trupești legate de orice tip de desfrânare trupească, să se înfrâneze cât mai mult, ar fi corect să ia medicamente ca să îi scadă poftele și să ajute la o pocăință mai ușoară? Sau acest lucru poate fi considerat ca o trișare în fața lui Dumnezeu, și nu ar trebui folosit nici un medicament, decât medicamentul VOINȚEI? Păreri....
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
 

Tags
desfranare, medicamente

Thread Tools
Moduri de afișare