Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.09.2008, 22:21:35
mina94 mina94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2008
Mesaje: 24
Implicit

Ancah ma bucura mult raspunsul tau, ma-i lamurit si iti multumesc.Nu auzisem de rugaciuni spuse de un anumit nr intr-un anumit interval.Eu citesc rugaciunile si nu ma gindesc la nr lor....incerc sa le spun din suflet si atat.Asa ca ma simtisem luata peste picior si ma durut...sunt un om care isi doreste sa fie crestin si care a intrat cu bucurie pe acest forum din dorinta da a invata de la altii lucruri crestinesti.....iar in legatura cu faptele bune da imi doresc sa-mi dati exemple....fiecare asa cum gindeste.
Si acum o urare facuta de Parintele Cleopa:"mincava-r raiul"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.09.2008, 23:59:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am gandit bine ca e vorba de neintelegere.
In privinta faptelor bune, e usor a vorbi teoretic, dar aproape imposibil de a spune ceea ce facem practic. Deci care sunt faptele bune? Cele pe care le faci dezinteresat, spre folosul cuiva. Desi noi facem acele fapte, ele sunt inspirate de Dumnezeu, caci noi, oamenii, fara ajutor ceresc de nimic bun nu suntem in stare. Noua doar faptele rele ne apartin in totalitate. Si atunci cand faci o fapta buna, e bine sa nu te lauzi cu ea, caci laudandu-te ti-ai primit rasplata si te lipsesti de rasplata din cer.
Una din faptele bune e MILOSTENIA. In Vechiul Testament era zeciuiala, pe care fiecare om trebuia sa o dea, si care inca se mai practica la evrei si sectari. Dar ortodocsii dau milostenie dupa exemplul din Noul Testament, adica dai cat poti, dar "stanga sa nu stie ce face dreapta", deci discretie. Ocazii de milostenie sunt destule, chiar aici pe forum, intrucat oameni care au nevoie de ajutor se adreseaza la sectia "Umanitare".
Pe langa bani si alte obiecte, mai putem face ceva: sa ne rugam pentru cel care are nevoie de rugaciune. A existat mai demult o propunere, de a ne ruga unii pentru altii, si nu m-as mira ca multi sa aiba in cartea de rugaciuni o lista cu numele celor, care au vrut sa fie mentionati la rugaciune.
Faptele bune pot fi din cele mai diverse; sa ne straduim sa facem cat mai multe, caci ele constituie "moneda forte", cu care ne vom deschide drumul spre rai. De aceea sa ne intrebam zilnic "azi ce fapta buna am facut?", dar fara ca sa ne asumam meritul, in cazul ca intr-adevar am reusit sa bucuram sau sa ajutam pe cineva.
Si multumesc pentru urare, la care adaug urarea Pr. Paisie de la Sihla: sa ne vedem la usa raiului.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.03.2011, 00:59:51
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ce rol au faptele bune in procesul mantuirii omului, ne mantuim dupa meritele noastre? sau cu cate fapte bune avem santem mai mantuiti? in nici un caz, ortodoxia nu marturiseste asa ceva, Ierom Petru Pruteanu spunea,"Dumnezeu n-are nevoie de faptele noastre bune, noi avem nevoie de ele"
Intr-adevar, mantuirea tine doar de harul divin, nu de faptele noastre bune.
Dar, totodata, trebuie sa implimim poruncile lui Hristos, sa parcurgem anumite etape pentru a ajunge la unirea cu El.

Si nu vom reusi sa implim cuvantul lui Dumnezeu, de nu vom primi ajutorul dumnezeiesc. Savarsim faptele bune, intrucat Dumnezeu ne da putere. Singuri, prin fortele noastre, am fi capabili doar de pacate.
Deci, in savarsirea faptelor bune noi nu avem niciun merit, ci Ii datoram totul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.03.2011, 10:45:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ce rol au faptele bune in procesul mantuirii omului, ne mantuim dupa meritele noastre? sau cu cate fapte bune avem santem mai mantuiti? in nici un caz, ortodoxia nu marturiseste asa ceva, Ierom Petru Pruteanu spunea,"Dumnezeu n-are nevoie de faptele noastre bune, noi avem nevoie de ele" sa incercam sa explicam rolul faptelor, mai ales cei care ati facut Teologia, ati avea un cuvant mai bun de spus aici, Domnul sa ne ajute!

Da, faptele bune, bun subiect de dezbatere. Dar sa vedem de unde provin faptele bune, care este sursa lor? Dupa parerea mea ele au doua surse, care de fapt se reduc la una: Parintele Bunatatii si al Luminii. Asadar, cele doua surse ar fi una constiinta omului si cealalta e chiar Domnul Hristos atunci cand locuieste in inima noastra. Dar prin constiinta noastra ne vorbeste si ne "cearta" chiar Dumnezeu pentru ca ea este ochiul si gura lui Dumnezeu in noi. De aceea pot si paganii sa faca fapte bune. Doar daca n-ai acoperit cu o crusta de egoism si tina aceasta gura, doar atunci ii mai poti auzi indemnul si indrumarea spre fapte bune. Tot din cauza ca sursa faptelor bune e Dumnezeu rezulta si faptul ca ele nu sunt prilej de mandrie si nici nu constituie merite din partea noastra. Cu ce poti sa te mandresti cand tot ce e bun ai primit de Sus? Sigur ca exista si parelnice fapte bune, alea insa sunt cele ce vin din mandria si egoismul nostru, sunt cele avide de fala si slava desarta. Ele sunt sclipiciul ce ia ochii necunoscatorilor. Si atunci cum le deosebim pe cele veritabile de cele false? E simplu, cele autentice sunt cele jertfelnice, cele ce vin din iubire dezinteresata, pentru ca vin de la Cel ce S-a facut Jertfa, Cel ce este Iubire, pe cand celelalte sunt egoiste, adica asteapta raspuns: ori fala, ori compensatii cu dobanda. Atentie ca pot fi fapte ale paganilor mai curate si dezinteresate decat cele ale multor nevoitori care lucreaza doar la propria lor mantuire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta si faptele bune George.m Spiritualitatea ortodoxa 63 07.05.2012 20:51:40
,Invatatura ortodoxa a Sfintilor Parinti ai Bisericii ortodoxe despre faptele bune" dobrin7m Spiritualitatea ortodoxa 138 22.09.2011 00:31:23
Faptele crestine si cele placute lui Dumnezeu mihaisepo Generalitati 21 25.08.2011 10:20:35
Faptele parintilor si sanatatea copiilor mc2009 Intrebari utilizatori 6 12.05.2010 18:08:37
Faptele Apostolilor, cap. 10 Floar3 Din Noul Testament 3 12.11.2009 17:57:45